
Справа № 404/7897/17
Номер провадження 2-а/404/830/17
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 грудня 2017 року Кіровський районний суд м. Кіровограда в складі:
Головуючого судді – Іванової Н.Ю.
при секретарі - Гуйван О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кропивницького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, суд –
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Кропивницького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії. Просить:
- визнати протиправними дії та рішення Кропивницького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за вислугу років та виплату відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% від суми заробітку, за відповідною посадою без обмеження граничного розміру пенсії, з подальшою виплатою пенсії у розмірі, встановленому після її перерахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 657 від 30.08.2017 року;
- зобов’язати Кропивницьке об’єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області прийняти рішення та здійснити з 01.10.2017 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру пенсії, з подальшою виплатою пенсії у розмірі, встановленому після її перерахунку згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 657 від 30.08.2017 року, на підставі довідки про заробітну плату від 08.12.2017 року № 19-1110вих-17, виплативши різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугу років з 01.10.2017 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що з березня 2002 року вона є пенсіонером та перебуває на обліку в Кропивницькому (Кіровоградському) об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Кіровограда. Кабінетом Міністрів України 30.08.2017 року прийнято постанову «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» № 657 від 30 серпня 2017 року, якою затверджено нові схеми посадових окладів працівникам органів прокуратури. У зв'язку з набранням чинності зазначеної постанови Кабінету Міністрів України, позивач звернулася до Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області із заявою щодо проведення перерахунку раніше призначеної пенсії, в розмірі 90% від суми заробітку, за відповідною посадою, без обмеження граничного рівня пенсії та з подальшою виплатою пенсії у розмірі, встановленому після її перерахунку.
Проте, рішенням Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області позивачу було відмовлено у проведенні перерахунку призначеної раніше пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Підставою відмови є те що, відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне» довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
У зв'язку з наведеним, Кропивницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області вважає, що з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.
Крім цього, Кропивницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області посилається на ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-18 якою передбачено, що умови та порядок призначених працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують її гарантовані Конституцією України соціальні права на пенсійне забезпечення.
В судове засідання позивач не з’явилася, про час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином. Подала до суду заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Подав до суду письмові заперечення, в яких зазначено, що Управління позовні вимоги не визнає в повному обсязі та вражає їх безпідставними виходячи з наступного. Управління зазначає, що позивач отримує пенсію, яка призначена на підставі Закону України «Про прокуратуру» № 1789 від 1991 року з змінами та доповненнями. Норми ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789 від 1991 року, не діють за винятком ч.ч. 3, 4, 6 та 11. Жодна з наведених частин ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789 від 1991 року, які діють після набрання чинності Закону України «Про прокуратуру» № 1697 з 16.07.2015 року, не регулює питання проведення перерахунку пенсії прокурорам. Крім того, відповідачем зазначено, що Управління не має законних підстав для проведення перерахунку пенсії починаючи з 01.10.2017 року. Про прийняття постанови Уряду, яка б давала право на проведення перерахунку пенсії в порядку ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» 1789 ОСОБА_1 не зазначено.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку щодо задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 01.03.2002 року отримує пенсію, яка призначена на підставі Закону України «Про прокуратуру» № 1789 від 1991 року зі змінами та доповненнями.
30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» № 657 від 30 серпня 2017 року, якою затверджено нові схеми посадових окладів працівникам органів прокуратури.
Згідно довідки Прокуратури Кіровоградської області № 19-1110 вих.-17 від 08.12.2017 року, заробітна плата та окремі її складові начальника відділу ювенальної юстиції прокуратури Кіровоградської області за листопад 2017 року склала 37970,52 грн., з яких: 7030,00 – оклад, 2200,00 грн. – надбавка за класний чин, 1406,00 грн. – надбавка за вислугу років, 7445,20 грн. надбавка за ОВЗ, 7232,48 грн. – одноразова премія до свята, 12656,84 грн. – премія (а.с. 14).
У зв'язку з набранням чинності зазначеної постанови Кабінету Міністрів України, позивач 08.12.2017 року звернулася до Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області із заявою щодо проведення перерахунку раніше призначеної пенсії, в розмірі 90% від суми заробітку, за відповідною посадою, без обмеження граничного рівня пенсії та з подальшою виплатою пенсії у розмірі, встановленому після її перерахунку.
Рішенням № 155098 від 08.12.2017 року ОСОБА_1 відмовлено у проведенні такого перерахунку (а.с. 110).
Листом № 671/Б-11 від 08.12.2017 року Кропивницьким об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Кіровоградської області позивачу повідомлено про відсутність підстав для проведення перерахунку, так як відповідно до норм зазначених в п. 5 «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. У зв'язку з викладеним з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, а призначені не перераховуються.
Крім того, ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. На сьогодні в Україні така постанова відсутня у зв’язку з чим законодавчі підстави для проведення перерахунків відсутні, ст. 50 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону №3668-VІ (3668-17) від 07.07.2001 року) не діє з 16.07.2015 року (а.с. 109).
Вважаючи вказану відмову відповідача протиправною, позивач звернулася до суду з даним адміністративним позовом.
У відповідності до ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру». Редакція зазначеної статті змінювалась.
Згідно з частиною першою статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону України від 12 липня 2001 року № 2663-III згідно якої позивачу призначена пенсія) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Відповідно до змін, внесених до вказаної правової норми згідно із Законами України від 08 липня 2011 року № 3668-VI, від 27 березня 2014 року № 1166-VII, від 28 грудня 2014 року № 76-VIII, розмір пенсії у відсотковому відношенні до заробітної плати зменшено і незалежно від стажу роботи становить: з 01 жовтня 2011 року - 80%, з 01 квітня 2014 року - 70%, з 01 січня 2015 року - 60%.
При цьому в частині п'ятнадцятій статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону України від 08 липня 2011 року № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», яка діє до теперішнього часу) встановлено норму про те, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
За змістом пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08 липня 2011 року № 3668-VI обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом, однак якщо призначена раніше пенсія перевищує максимальний розмір, то її перерахунок не здійснюється до того часу, коли розмір пенсії відповідатиме максимальному розміру пенсії, встановленому цим Законом.
Відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1 зазначеного Закону призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
За вказаного, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а внесені Законом № 3668-VІ зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року (№ 21-348а13) та від 06 жовтня 2015 року (№21-2432/15).
З 15 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII та втратив чинність Закон України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-XII, крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 року.
Підстави та порядок перерахунку пенсії працівників прокуратури, передбачені статтею 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року №1697-VII «Про прокуратуру».
Відповідно до частини тринадцятої статті 86 вказаного Закону пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.
Частиною двадцятою статті 86 Закону №1697-VII передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Проте, неприйняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акта, який би визначав умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для відмови у такому перерахунку.
Положення пункту 5 Розділу III Прикінцевих положень Закону України від 02 березня 2015 року №213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», яким передбачено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, не можуть бути підставою для відмови у проведенні перерахунку пенсії, оскільки вказані зміни законодавства не містять вимогу щодо перерахунку раніше призначеної пенсії та порушують вимоги ст.22 Конституції України і гарантоване право на нарахування позивачу і отримання пенсії за вислугу років.
Право на перерахунок пенсії надано позивачу відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» від 12.07.2001 № 2663-ІІІ, та не може бути обмежене чи скасоване при прийнятті нових законів чи інших нормативно-правових актів, оскільки це б суперечило статті 22 Конституції України, яка є нормою прямої дії.
За вказаного, позовні вимоги підлягають до задоволення у повному обсязі.
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 5, 6, 8, 9, 19, 77, 139, 242, 244, 245, 295 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Кропивницького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії – задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Кропивницького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% від суми заробітку, за відповідною посадою без обмеження граничного розміру пенсії, з подальшою виплатою пенсії у розмірі, встановленому після її перерахунку.
Визнати протиправним рішення Кропивницького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області від 08.12.2017 року № 155098 щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону України № 2663-ІІІ від 12.07.2001 року) в розмірі 90% від суми заробітку, за відповідною посадою без обмеження граничного розміру, встановленому після її перерахунку.
Зобов’язати Кропивницьке об’єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області прийняти рішення та здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру пенсії, з подальшою виплатою пенсії у розмірі, встановленому після її перерахунку згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 657 від 30.08.2017 року, на підставі довідки про заробітну плату від 08.12.2017 року № 19-1110 вих-17, виплативши різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугу років з 01.10.2017 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Кропивницького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області (м. Кропивницький, вул. Соборна, 4, код ЄДРПОУ 40385148) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, яка зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер – НОМЕР_1) судовий збір в сумі 640,00 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення суду складено 27.12.2017 року.
Суддя Кіровського Н. Ю. Іванова
районного суду
м.Кіровограда