
Справа № 349/1751/17
Провадження № 2/349/948/17
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
26 грудня 2017 року м. Рогатин
Рогатинський районний суд Івано-Франківської області
в складі головуючого судді Лошак О.О.
секретарів судового засідання Сірко І.В., Боянівської Г.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу № 349/1751/17 за позовом ОСОБА_1 до Рогатинської центральної районної лікарні про стягнення невиплаченої індексації заробітної плати,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Рогатинської центральної районної лікарні (далі – Рогатинської ЦРЛ) про стягнення 5730,69 грн. невиплаченої індексації заробітної плати за період з квітня 2014 року по серпень 2015 року.
В обґрунтування позову посилається на те, що позивачка перебуває у трудових відносинах з відповідачем, що підтверджується записом у трудовій книжці. За період з квітня 2014 року по серпень 2015 року, індексація заробітної плати їй не проводилась. Хоча право працівника на індексацію грошових доходів прямо передбачено чинним законодавством України. Вона зверталася із заявою до відповідача про проведення індексації заробітної плати та виплати зазначених сум грошових коштів, проте нарахування та виплату індексації заробітної плати відповідач не проводить, посилаючись на відсутність бюджетного фінансування, а тому вона змушена звернутися за захистом своїх прав до суду. Просила стягнути із відповідача на її користь заборгованість із індексації заробітної плати в сумі 5730,69 грн.
Представник позивача – адвокат ОСОБА_2 в судове засідання не з’явився, справу просив розглядати у його відсутності, про що зазначив у позовній заяві. Позов підтримав з підстав наведених у позовній заяві.
За ст.43 ЦПК України участь у судових засіданнях є правом, а не обов'язком сторін по справі.
Відповідач - Рогатинська ЦРЛ, явку свого представника у судове засідання не забезпечила повторно, про причину неявки суд не повідомлено, хоча про день, час та місце розгляду справи відповідача було повідомлено в установленому законом порядку. Надав суду розрахунок не виплаченої ОСОБА_1 індексації заробітної плати за період з квітня по грудень 2014 р. в сумі 768,65 гривень та за період з січня по серпень 2015 р. в сумі 3728,97 гривень.
З письмової згоди представника позивача, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням статті 280 ЦПК України.
Розгляд справи здійснено судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що відповідає положенням ч.2 ст.247 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває у трудових правовідносинах з Рогатинською ЦРЛ, працює на посаді медичної сестри.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про оплату праці" заробітною платою є винагорода у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану роботу.
Відповідно до статті 95 КЗпП України заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
Згідно вимог ст.33 Закону України "Про оплату праці" в період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.
Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів й послуг.
Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (норма статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).
Структуру заробітної плати визначено у ст.2 Закону України "Про оплату праці", якою передбачено існування основної заробітної плати, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат.
Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 р. № 5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 р. за № 114/8713.
Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати, є додатковою заробітною платою і, у разі порушення законодавства про оплату праці в частині її виплати, працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому індексації заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
Відповідно до ст.4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03 липня 1991 року № 1282-XII індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка (в редакції до 24.12.2015 р.). Як зазначено у ст.2 вказаного Закону, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, до таких доходів відноситься оплата праці (грошове забезпечення).
Аналогічне визначення містить Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою КМУ від 17.03.2003 р. №1078 (в редакції до 24.12.2015 року), відповідно до п.4 якого, індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
Згідно п.5 вказаного Порядку, у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Статтями 4 та 6 ЗаконуУкраїни «Про індексацію грошових доходів населення» передбачено підстави для проведення індексації грошових доходів та державні гарантії підвищення грошових доходів населення у зв’язку із зростанням цін, а також повноваження Кабінету Міністрів України на визначення Порядку проведення індексації грошових доходів населення.
Пунктом 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» встановлено, що Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів на 2015 рік.
Рішення про затвердження особливого порядку індексації не прийнято грошові кошти на виплату індексації заробітної плати Кабінетом Міністрів України не виділялись.
Згідно довідки Рогатинської ЦРЛ від 22.12.2017 року сума індексації заробітної плати ОСОБА_1 за період з квітня по грудень 2014 р., із врахуванням відрахувань до бюджету податку на доходи фізичної особи та інших обов’язкових платежів становить 768,65 гривень.
Аналіз наведених нормативно-правових актів, за відсутності затвердженого особливого порядку індексації працівників бюджетних установ у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів на 2015 рік, дає підстави для відмови в задоволенні вимог позивача про стягнення невиплаченої індексації заробітної плати за період з січня по серпень 2015 року.
На підставі наведеного, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову та стягнення з Рогатинської ЦРЛ на користь ОСОБА_1 індексації заробітної плати за період з квітня по грудень 2014 р. в розмірі 768,65 гривень.
Згідно ст.136 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі. З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов'язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.
Враховуючи майновий стан відповідача, суд вважає можливим звільнити Рогатинську ЦРЛ від сплати судового збору в дохід держави.
Керуючись ст.ст. 12,13,81,264, 280-282 ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Стягнути з Рогатинської центральної районної лікарні (місце знаходження: вул. В.Чорновола, 9 м. Рогатин Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 01993581) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, зареєстрованої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 індексацію заробітної плати за період з квітня 2014 року по грудень 2014 року включно в розмірі 768,65 гривень (сімсот шістдесят вісім гривень 65 коп.).
У задоволенні позову в частині стягнення індексації заробітної плати за період з січня 2015 року по серпень 2015 року, відмовити.
Звільнити Рогатинську центральну районну лікарню від сплати судового збору в дохід держави.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду Івано-Франківської області протягом тридцяти днів з дня вручення копії рішення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Суддя: О.О.Лошак