Рішення № 71284355, 26.12.2017, Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська

Дата ухвалення
26.12.2017
Номер справи
204/6790/17
Номер документу
71284355
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 204/6790/17

Провадження № 2/204/2077/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 грудня 2017 року м. Дніпро

Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська у складі:

головуючого - судді Черкез Д.Л.,

за участю секретаря Старостенко Т.В.,

представника позивача ОСОБА_1

відповідача ОСОБА_2,

представника відповідача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Дніпрі цивільну справу за позовною заявою Управління соціального захисту населення Чечелівської районної у місті Дніпрі ради до ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманої допомоги малозабезпеченим сім’ям, -

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2017 року позивач - Управління соціального захисту населення Чечелівської районної у місті Дніпрі ради звернулось до суду з позовом до відповідача ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманої допомоги малозабезпеченим сім’ям. В обґрунтування зазначили, що відповідачу ОСОБА_2 відповідно до її заяв від 29.07.2016, 06.09.2016, 28.02.2017, 01.01.2017 призначено державну соціальну допомогу як малозабезпеченій сім'ї протягом періодів: з 01.07.2016 по 31.12.2016 у сумі 2 600,98 грн., з 01.01.2017 по 30.06.2017 у сумі 3 485,53 грн., з 01.09.2016 по 31.12.2016 у сумі 2 192,20 грн., з 01.01.2017 по 30.06.2017 у сумі 10 738,50 грн., а всього у розмірі 19 017,21 грн. Всі належні до виплати кошти заявниця отримала. В результаті проведеної державним соціальним інспектором управління соціального захисту населення Чечелівської районної у місті Дніпрі ради перевірки довідок про доходи, наданих відповідачем разом із заявами, встановлено, що подано недостовірну інформацію щодо суми доходів, отриманих за основним місцем роботи. Згідно довідки про доходи та Договору підряду № 472, донька відповідачки - ОСОБА_4 працювала у ТОВ «Глобал Білгі» та отримувала дохід у період з 25.07.2016 по 31.12.2016 та у період з 01.01.2017 і по даний час перебуває в цивільно-правових відносинах з ТОВ «Глобал Біглі», та згідно з Договором доручення № 6538971 від 29.01.2016 отримувала доходи від ПАТ «Приватбанк», а саме у І кв. 2016 – 3 954,33 грн., ІІ кв. 2016 - 848,50 гри., ІІІ кв. 2016 – 5 821,09 грн., ІV кв. – 7 353,20 грн. 31.05.2017р. управління отримало відповідь на запит з Державної податкової інспекції, тобто з цього моменту було виявлено невідповідність даних, поданих заявницею у декларації про доходи за І, II, III, IV квартал 2016 року та фактично отриманим доходам, відповідно до п.12 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. N 250. На запит управління Державна податкова інспекція надала інформацію, відповідно до якої можна зробити висновок, що відповідачка ОСОБА_2 навмисно приховала дохід доньки у період з 01.09.2016 по 30.06.2017 та з 01.07.2016 по 30.06.2017 та його не задекларувала. Так, відповідачем було надано недостовірну інформацію в декларації про доходи від 29.07.2016, 06.09.2016, 28.02.2017, 01.01.2017, що призвело до надмірної виплати державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї. Так, відповідачу ОСОБА_2 була припинена виплата соціальної допомоги, як малозабезпеченим сім’ям з дня її виявлення, та виставлена переплата коштів у сумі 19 017,21 грн. При цьому посилалися на п.28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 року за №250. 03.10.2017 ОСОБА_2 було направлено лист щодо пояснення розбіжності у довідках та звітності, але остання пояснень не надала. 03.10.2017 позивач направив відповідачу повідомлення про зобов'язання сплатити переплату до 01.09.2017 року. Станом на сьогодні сума переплати державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї у розмірі 19 017,21 грн. від відповідача на рахунок управління не надійшла. У зв’язку з викладеним позивач звертається до суду з даним позовом і просить визнати одержання коштів, виплачених ОСОБА_2 у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям неправомірними, а також стягнути з відповідача на розрахунковий рахунок позивача грошові кошти у розмірі 19 017,21 грн..

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити.

Відповідач у судовому засіданні позов визнала у повному обсязі та не заперечувала проти його задоволення.

Представник відповідача позовні вимоги також визнав у повному обсязі.

Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Відповідно до п.п. 9 п. 1 Перехідних положень Закону України № 2147-VIII від 03.10.2017 року «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» установлено, що зміни до цього Кодексу вводяться в дію з урахуванням таких особливостей, а саме: справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Оскільки провадження по даній справі було відкрито до набрання чинності ЦПК України у редакції Закону 2147-VIII, розгляд справи повинен відбуватися у відповідності до правил, які почали діяти з початком роботи Верховного суду, тобто з 15 грудня 2017 року, передбачених новим ЦПК України у редакції Закону № 2147-VIII.

Вислухавши пояснення сторін та їх представників, дослідивши матеріали цивільної справи та оцінивши наявні докази у їх сукупності, суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до ч. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

Згідно ст. 2 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», законодавство про державну соціальну допомогу складається з Закону України «Про прожитковий мінімум», цього Закону, інших нормативно-правових актів, що регулюють правовідносини з надання державної соціальної допомоги.

Згідно ст. 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та п. 6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250, для призначення допомоги подається декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї.

Закон України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 на протязі 2016-2017 року, а саме: 29.07.2016 року, 06.09.2016 року, 30.01.2017 року, 02.03.2017 року зверталася із завами про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації та пільг до органу праці та соціального захисту населення Красногвардійського (а.с.16-17,45-46,65-66,79-80).

Рішеннями Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у м. Дніпропетровську ради ОСОБА_5 була призначена соціальна допомога малозабезпеченій сім’ї з 01.09.2016 року по 30.11.2016 року у розмірі 5 216,11 грн., з 01.12.2016 року по 28.02.2017 року у розмірі 5 897,52 грн. (з 01.09.2016 року включно по 28.02.2017 року ) (а.с.98), з 01.03.2017 року по 30.04.2017 року у розмірі 4 022,15 грн., з 01.05.2017 року по 31.08.2017 року у розмірі 4 402,23 грн. (з 01.03.2017 року включно по 31.08.2017 року) (а.с.102).

Як вбачається із вищевказаних заяв відповідача про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, остання була повідомлена про обов’язок повідомити органи праці та соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям», п. 6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року №250, для призначення допомоги подається декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї, право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сімї, які постійно проживають на території України.

В поданих Деклараціях про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, відповідач ОСОБА_2 підтвердила, що усвідомлює, що в разі подання нею неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан, їй може бути відмовлено в призначенні допомоги або припинено її надання (а.с.18-19, 42-43, 63-64, 76-77).

У пункті 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід нижче прожиткового мінімуму для сім'ї. Виплата соціальної допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно зі ст. 5 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом.

Відповідно до п.12 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250, у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Проте, згідно відповіді на запит від 31.05.2017 року №41 Державної фіскальної служби України, отриманої позивачем, згідно відомостей з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела та суми отриманих доходів фізичних осіб, дочка відповідачки - ОСОБА_4, ідентифікаційний код-3514105243 отримувала дохід з липня 2016 року по грудень 2016 року включно (а.с.85).

Так, судом встановлено, що згідно довідки про доходи, виданої ТОВ «Глобал Білгі» за № 290 від 07 червня 2017 року, ОСОБА_4 працює на умовах договору підряджу №1098 від 25.07.2016 року, та за період з 25 липня 2016 року по 31 грудня 2016 року отримала дохід на загальну суму 13 174,29грн. (а.с.89). Згідно довідки про доходи, виданої ТОВ «Глобал Білгі» за № 291 від 07 червня 2017 року, ОСОБА_4 працює на умовах договору підряджу №472 від 01.01.2017 року, та за період з 01 січня 2017 року по 31 травня 2017 року отримала дохід на загальну суму 13 680,58 грн. (а.с.90). Згідно довідки про доходи, виданої ТОВ «Глобал Білгі» за № 390 від 11 серпня 2017 року, ОСОБА_4 працює на умовах договору підряджу №472 від 01.01.2017 року, та за період з 01 січня 2017 року по 30 червня 2017 року отримала дохід на загальну суму 16 957,35 грн. (а.с.112).

Згідно акту проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення державної соціальної допомоги та житлових субсидій, складеного начальником управління праці та соціального захисту населення та перевіряючим Державної податкової адміністрації Чечелівського району від 27 липня 2017 року, при перевірці правильності та повноти інформації, наданої на призначення державної соціальної допомоги заявником ОСОБА_2, яка зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, виявлено, що особи, прописані на зазначеній житловій площі, надали невірну інформацію про доходи доньки (дохід з ТОВ «Глобал Білгі»), внаслідок цього ОСОБА_2 надмірно виплачені кошти в сумі 18 364,89 грн., з них по державній допомозі одинокої матері з урахуванням доходів в сумі – 5 434,19 грн., у тому числі 1 948,66 грн. протягом періоду з 01.09. 2016 року по 31.12.2016 року, 3 485,53 грн. протягом періоду з 01.01.2017 року по 30.06.2017 року та по державній соціальній допомозі малозабезпеченим сім'ям в сумі 12 930,70 грн., у тому числі 2 192,20 грн. протягом періоду з 01.09.2016 року по 31.12.2016 року, 10 738,50 грн. протягом періоду з 01.01.2017 року по 30.06. 2017 року (а.с.125).

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, в деклараціях про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 29.07.2016 року, 06.09.2016 року, 30.01.2017 року, 02.03.2017 року (а.с.18-19, 42-43, 63-64, 76-77), відповідачем ОСОБА_2, не зазначена інформація про дохід її доньки ОСОБА_4, яка проживає разом із ОСОБА_2 та отримує дохід. При цьому, для отримання державної соціальної допомоги відповідачем ОСОБА_2 позивачу надавалися довідки, що її донька ОСОБА_4 є студенткою Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ, денної форми навчання, на контрактній основі, яка стипендією не забезпечується (а.с.13,31,38,58,59,69,72), а у вказаних деклараціях ОСОБА_2 зазначено, що навчання доньки ОСОБА_4 сплачує бабуся ОСОБА_6

Таким чином, судом встановлено, що відповідач ОСОБА_2 отримувала державну допомогу малозабезпеченим сім’ям та допомогу на дітей одиноким матерям з 01.07.2016 року по 31.12.2016 року; з 01.09.2016 року по 28.02.2017 року; з 01.01.2017 року по 30.06.2017 року, відповідно до заяв ОСОБА_2 від 29.07.2016 року, 06.09.2016 року, 30.01.2017 року, 02.03.2017 року на підставі декларацій, заповнених заявницею при зверненнях, та довідок про доходи членів сім'ї та за результатами перевірки виявлено недостовірну інформацію про доходи членів сім'ї заявниці, що вплинуло на встановлення права на призначення допомоги малозабезпеченим сім'ям на період з 01.09.2016 по 30.06.2017, та допомоги на дітей одиноким матерям на період з 01.07.2016 року по 30.06.2017 року, сума переплати склала 19 017,21 грн., що підтверджується відповідним розрахунком від 03 жовтня 2017 року (а.с.136).

У відповідності до п. 28 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» № 250 від 24.02.2003 року, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Рішенням Управління соціального захисту населення Чечелівської районної у місті Дніпрі ради від 13 червня 2017 року ОСОБА_2 призупинено державну соціальну допомогу з 01.06.2017 року (а.с.103).

Тому, 03 жовтня 2017 року позивач направив відповідачу повідомлення про припинення надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим та соціальної допомоги сім’ям з дітьми та зобов’язання сплатити переплату у розмірі 19 017,21 грн. до 01.11.2017 року (а.с.139). Проте, станом на час розгляду справи належна сума коштів відповідачем повернута не була.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Частиною 1 ст.1213 ЦК України визначено, що особа, набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.

Відповідно до змісту статті 177 ЦК України гроші є об'єктами цивільних прав.

Згідно ч. 1 ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Діючи недобросовісно та отримавши державну допомогу малозабезпеченим сім'ям, відповідач набула право власності на неї безпідставно, та їй як власникові цих грошових коштів належить правомочності щодо володіння, користування та розпорядження вказаним майном, а отже і обов’язок повернути вказані кошти, як безпідставно отримані.

За таких обставин, з урахуванням всього вищевказаного, оцінюючи всі докази у їх сукупності, приймаючи до уваги підтвердження факту того, що відповідачу була неправомірно виплачена допомога малозабезпеченим сім’ям у розмірі 19 017,21 грн. внаслідок неповідомлення нею усіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги, яку вона на даний час добровільно не повернула, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню та вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача суму незаконно отриманої допомоги малозабезпеченим сім’ям у розмірі 19 017,21 грн.

Підсумовуючи все вищенаведене, дослідивши всебічно, повно, безпосередньо та об'єктивно наявні у справі докази, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв'язок у їх сукупності, з'ясувавши усі обставини справи, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, з урахуванням того, що відповідно до ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичної особи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.

На підставіЗакону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» № 250 від 24.02.2003 року, ст.ст. 1212, 1213, 1215 Цивільного кодексу України та керуючись ст.ст. 2, 4, 81, 82, 141, 142, 259, 263-265, 268, 272, 273 ЦПК України (у редакції ЗУ № 2147-VIII від 03.10.2017 року), –

ВИРІШИВ:

Позовну заяву управління соціального захисту населення Чечелівської районної у місті Дніпрі ради до ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманої допомоги малозабезпеченим сім’ям – задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, (РНОКПП – НОМЕР_1, зареєстрованої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, б. 18-А, кВ. 112) на користь управління соціального захисту населення Чечелівської районної у місті Дніпрі (місцезнаходження6 м. Дніпро, вул.. Уральська, 5) суму незаконно отриманої допомоги малозабезпеченим сім’ям у розмірі 19 017,21 грн. (дев’ятнадцять тисяч сімнадцять гривень, 21 копійка).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до апеляційного суду Дніпропетровської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Д.Л. Черкез