
Справа № 562/3842/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.12.2017 року Здолбунівський районний суд
Рівненської області в складі:
головуючого судді Ємельянової Л.В.
при секретарі Аврамчук Н.П.
за участю представника позивача Федорук О.Ю.
представника відповідача Олексієвець І.В.
представника третьої особи ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Здолбунові справу за адміністративним позовом Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області до управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_4, про скасування постанови про накладення штрафу,
в с т а н о в и в:
Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області звернулося до суду з позовом про скасування постанови серії ВП № 54792534 від 24 жовтня 2017 року, винесеної державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного управління юстиції в Рівненській області Олексієвець І.В. про накладення штрафу на управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області за невиконання рішення суду без поважних причин.
Стверджує, що постанова винесена відповідачем з грубим порушенням норм чинного законодавства, тому є незаконною та підлягає скасуванню. В обгрунтування позовних вимог зазначає, що постановою Здолбунівського районного суду від 01 серпня 2016 року по справі №562/1636/16-а зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненській області поновити, нарахувати та виплатити ОСОБА_4 пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 01 жовтня 2015 року в розмірі, визначеному законом. Постанова набрала законної сили 20 вересня 2016 року.
27 вересня 2017 року державним виконавцем Олексієвець І.В. було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження за виконавчим листом № 562/1636/16-а, за яким стягувачем є ОСОБА_4, а боржником - управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі. 03 жовтня 2017 року управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області на адресу відділу примусового виконання рішень направлено лист з повідомленням про те, що управлінням дане судове зобов'язання було виконано 04 жовтня 2016 року. Також, у листі було роз'яснено, що 06 грудня 2016 року Верховною Радою України прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 1774-VIII, який набрав чинності 01 січня 2017 року та за змістом якого визначено, що за період з 01 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року, особам, які займають посади державної служби, визначені Законом України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу", а також працюють на посадах та на умовах, передбачених Законом України "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів" пенсії не виплачуються. Оскільки, вказаний законодавчий акт не існував на дату винесення судового рішення та виконання постанови Здолбунівського районного суду від 01 серпня 2016 року управлінням Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі, тому він не міг бути предметом розгляду вказаної судової справи.
26 жовтня 2017 року на адресу Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області від відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Рівненській області надійшла постанова про накладення на управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі (правонаступником якого є Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області), як боржника по виконавчому провадженню № 54792534, штрафу в розмірі 5100 грн. Вважає, що протиправні дії державного виконавця є втручанням у повноваження суду, оскільки своєю постановою про накладення штрафу з мотивів необхідності продовження виконання судового рішення, по факту є перебиранням на себе повноважень суду щодо роз'яснення та тлумачення винесених судом постанов. Вважає, що такими діями державного виконавця фактично змінено зміст постанови та, як наслідок, вирішено додаткову позовну вимогу, яка позивачем не заявлялась, яка не була предметом розгляду справи та дослідження адміністративного суду під час прийняття рішення. Державним виконавцем без належного з'ясування обставин, шляхом перевищення своїх службових повноважень, було необгрунтовано винесено постанову про накладення штрафу.
Вважає, що державний виконавець повинен був звернутися за роз'ясненням судового рішення, якщо у нього виникли сумніви щодо правильного розуміння резолютивної частини постанови суду. Також зазначає, що 31 березня 2017 року було здійснено державну реєстрацію припинення юридичної особи - управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі шляхом приєднання до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, про що було письмово повідомлено державного виконавця. Однак, вказаних обставин державний виконавець до уваги не взяв.
Дії відповідача вважає незаконними, тому просить суд визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Рівненській області про накладення штрафу від 24 жовтня 2017 року в сумі 5100 грн.
В судовому засіданні представник Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області Федорук О.Ю. позовні вимоги підтримала у повному об'ємі, просить задовольнити позов.
Представник відповідача - державний виконавець відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області Олексієвець І.В. в судовому засіданні позов не визнала.
Пояснила суду, що на виконанні у відділі примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області перебуває виконавчий лист № 562/1636/16-а від 29.09.2016р., виданий Здолбунівським районним судом, про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області поновити, нарахувати та виплатити ОСОБА_4 пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 01 жовтня 2015 року в розмірі, визначеному законом. 27 вересня 2017 року на підставі ст.ст.3, 4 Закону України "Про виконавче провадження" державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження АСВП № 54792534. Відповідно до п.1 ст.28 Закону України "Про виконавче провадження" постанова про відкриття виконавчого провадження надіслана для виконання боржнику та стягувачу для відома. З відповіді боржника від 03 жовтня 2017 року № 882/11.02 встановлено, що стягувачу обмежено строком поновлення виплати пенсії у зв'язку з тим, що стягувач продовжує працювати на посаді та на умовах визначених Законом України "Про державну службу", тому з 01.01.2017р. йому припинена виплата пенсії у відповідності до Закону України "Про державну службу" та Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 06.12.2016р. № 1774-VIII, тобто, фактичного виконання в повному обсязі рішення за виконавчим документом не відбулося. Так, за невиконання без поважних причин боржником рішення, державним виконавцем 24.10.2017р. накладено штраф у розмірі 5100 грн. Постановою про накладення штрафу від 24.10.2017р. боржника повторно зобов'язано виконати рішення суду в повному обсязі в десятиденний строк з дня отримання постанови та попереджено, що у відповідності до п.2 ст.75 Закону України "Про виконавче провадження", у разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин, виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
Також зазначає, що у зв'язку з припиненням діяльності управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі шляхом приєднання до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, державним виконавцем у відповідності з ч.5 ст.15 Закону України "Про виконавче провадження" було направлено до суду подання про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником.
ОСОБА_4 перебуває на обліку у Рівненському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Рівненської області. Йому призначено пенсію по інвалідності у відповідності до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та на підставі рішення суду від 01.08.2016р. Однак, позивач на власний розсуд, всупереч діючому законодавству України, обмежує строки виплати пенсії стягувачу, чим позбавляє його, як застраховану особу, державних гарантій реалізації своїх прав, передбачених Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тим самим перевищуючи свої службові повноваження.
Вважає позовні вимоги безпідставними, необгрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення.
Третя особа - ОСОБА_4 та його представник ОСОБА_3 просять суд відмовити у задоволенні позову за безпідставністю.
Вислухавши пояснення представників сторін, третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Постановою Здолбунівського районного суду Рівненської області від 01 серпня 2016 року по справі № 562/1636/16-а зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненській області поновити, нарахувати та виплатити ОСОБА_4 пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 01 жовтня 2015 року в розмірі, визначеному законом. Постанова набрала законної сили 20 вересня 2016 року.
Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
27 вересня 2017 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області Олексієвець І.В. було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження за виконавчим листом № 562/1636/16-а.
Виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) відповідно до ст.1 Закону України «Про виконавче провадження» - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до ст.181 КАС України предметом дослідження суду за адміністративним позовом учасника виконавчого провадження є дії чи бездіяльність, рішення державного виконавця під час виконання судового рішення та їх відповідність вимогам закону.
Згідно з ч.1 ст.18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов'язаний вживати передбачених заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 призначено пенсію по інвалідності у відповідності до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на підставі рішення суду від 01 серпня 2016 року, яке станом на день розгляду справи є чинним, внаслідок чого він перебуває на обліку в Рівненському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області.
Як вбачається з посвідчення серії НОМЕР_1, виданого Управлінням Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі, ОСОБА_4 призначено пенсію по інвалідності довічно.
Відповідно до ч.2 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону.
У статті 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 22 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Як передбачає ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Порядок і способи виконання рішення під час виконання своїх обов'язків державний виконавець не визначає свавільно, а вони прямо передбачені Законом України "Про виконавче провадження". Використання способів не передбачених законом заборонено.
Відповідно до ч.1 ст.75 Закону України "Про виконавче провадження", у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Приписами Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що підставою для винесення постанови про накладення штрафу є невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії.
Як вбачається з пояснень представника позивача Федорук О.Ю., виконання рішення суду припинено на підставі розпорядження управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненській області від 04 жовтня 2016 року, при цьому норми закону, у відповідності до якої прийняте таке розпорядження, позивачем не зазначено. Також, у судовому засіданні представник позивач обґрунтовує позовні вимоги загальними фразами без зазначення конкретної норми закону, на підставі якої припинено виконання рішення суду.
Обмежуючи строки виплати пенсії стягувачу, Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області позбавляє ОСОБА_4, як застраховану особу, державних гарантій реалізації своїх прав, передбачених Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та встановлених рішенням суду.
У відповідності до ст.13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Дотримуючись вимог наведених норм закону, 24 жовтня 2017 року державним виконавцем було винесено постанову про накладення штрафу у зв'язку невиконанням боржником у виконавчому провадженні судового рішення у розмірі 5100 грн.
Таким чином, судом встановлено, що позивачем не виконується постанова Здолбунівського районного суду Рівненської області від 01 серпня 2016 року у справі № 562/1636/16-а без поважних причин, тому постанова про накладення штрафу державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Рівненській області ВП № 54792534 від 24 жовтня 2017 року є такою, що винесена без порушень приписів норм чинного законодавства, а тому підстави для її скасування відсутні.
За таких обставин позов до задоволення не підлягає.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст.7-12, 17, 18, 158-163 КАС України, суд -
п о с т а н о в и в:
Рівненському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Рівненської області в задоволенні позову до управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_4, про скасування постанови про накладення штрафу - відмовити за безпідставністю.
Судові витрати по справі звернути за рахунок держави.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення через Здолбунівський районний суд.
С у д д я