
Справа № 524/8678/17
Провадження 2-а/524/722/17
ПОСТАНОВА
І м е н е м У к р а ї н и
14.12.2017 року Автозаводський районний суд м. Кременчука суддя Кривич Ж.О. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Позов обґрунтовує тим, що 30.09.2015 року наказом № 564о/с Управління МВС України в Полтавській області, згідно з Положенням про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ України його було звільнено з органів внутрішніх справ за ст. 64 п. «а» (у запас за віком) на пенсію з посади експерта сектору НДЕКЦ при УМВС України в Полтавській області. 10.06.2017 року позивач звернувся із заявою до Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Полтавській області про видачу довідки про розмір його грошового утримання для перерахунку пенсії із врахуванням грошового забезпечення поліцейського за відповідною посадою. Листом за вих № 604зі від 21.06.2017 року ОСОБА_1 було надано копію .довідки Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Полтавській області за № 4/2460 від 06.05.2017 року про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016 року із врахуванням грошового забезпечення поліцейського за відповідною посадою.
Відповідно до наданої довідки основні та додаткові види грошового забезпечення зазначені у таких розмірах: посадовий оклад - 2 600 грн. 00 коп., оклад за спеціальним званням майор міліції - 1 800 грн. 00 коп., надбавки за вислугу років 45 % - 1 980 грн. 00 коп., премія 3,14 % - 200 грн. 33 коп.Із розміром таких видів грошового забезпечення позивач не погоджується. Вважає їх заниженими. Просив суд зобов'язати ліквідаційну комісію УМВС України в Полтавській області видати нову довідку.
17 листопада 2017 року Автозаводським районним судом м. Кременчука відкрито скорочене провадження по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
12 грудня 2017 року на адресу суду надійшли заперечення відповідача на вищевказану позовну заяву, відповідно до яких представник відповідача просить суд відмовити у задоволенні адміністративного позову з підстав, зазначених у запереченні.
Положеннями ч. 4 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, передбачено, що суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення. Ознайомившись з позовною заявою, доданими до неї документами, суд не виявив обставин, які б унеможливлювали ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Відтак, даний спір підлягає розгляду та вирішенню в скороченому провадженні в порядку статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України. При цьому суд відзначає, що оскільки матеріали справи містять докази, які в своїй сукупності повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, то спір підлягає вирішенню на підставі наявних у справі документів.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Відповідно до статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до пункту 4 статті 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні, в тому числі, усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом щодо оскарження дій відповідачів. Діюче законодавство не вимагає жодних обов'язкових процедур щодо досудового врегулювання спору, який виник між позивачем та відповідачами.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень у спосіб, що передбачений як Конституцією, так і Законами України. ОСОБА_1 є капітаном міліції в запасі, пенсіонером Міністерства внутрішніх справ України з 30.09.2015 року.
30.09.2015 року наказом № 564о/с Управління МВС України в Полтавській області, згідно з Положенням про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ України його було звільнено з органів внутрішніх справ за ст. 64 п. «а» (у запас за віком) на пенсію з посади експерта сектору НДЕКЦ при УМВС України в Полтавській області.
Станом на 31.09.2015 року, відповідно до змін внесених наказом № 695о/с від 28.07.2017 року, вислуга років складає 22 роки 09 місяців 05 днів - в календарному обчисленні та 23 роки 10 місяців 08 днів - у пільговому обчисленні.
10.06.2017 року позивач звернувся із заявою до Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Полтавській області про видачу довідки про розмір його грошового утримання для перерахунку пенсії із врахуванням грошового забезпечення поліцейського за відповідною посадою.
Листом за вих № 604зі від 21.06.2017 року ОСОБА_1 було надано копію .довідки Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Полтавській області за № 4/2460 від 06.05.2017 року про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016 року із врахуванням грошового забезпечення поліцейського за відповідною посадою.
Відповідно до наданої довідки основні та додаткові види грошового забезпечення зазначені у таких розмірах:
-Посадовий оклад - 2 600 грн. 00 коп.
-Оклад за спеціальним званням майор міліції - 1 800 грн. 00 коп.
-Надбавки за вислугу років 45 % - 1 980 грн. 00 коп.
-Премія 3,14 % - 200 грн. 33 коп.
Із розміром таких видів грошового забезпечення позивач не погоджується. Вважає їх заниженими.
Кабінет Міністрів України прийняв дві постанови № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268».
Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (згідно з Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Частиною 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного Фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Статтею 22 Конституції України встановлено, що Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року N 900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988.
Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
В Україні визнається і діє принцип верховенства права, Конституція України має найвищу юридичну силу, її норми є нормами прямої дії, а тому органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 8, частина друга статті 19 Основного Закону України).
Відповідно до абзацу другого розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 2 липня 2015 року № 580-VIII «Про Національну поліцію» (згідно із Законом України від 23.12.2015 року № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту позивача, як пенсіонера органів внутрішніх справ України, у зв'язку, зокрема, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані.
Громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано право, тобто набуте право не може бути скасоване, звужене (правові позиції Конституційного Суду України в таких рішеннях: від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005, від 29 червня 2010 року № 17-рп/2010, від 22 грудня 2010 року № 23-рп/2010, від 11 жовтня 2011 року № 10-рп/2011).
Статтею 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно наданих Ліківдаційною комісією УМВС України в Полтавській області пояснень зазначено що згідно наказу МВС України № 138 від 17.02.2017 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.03.2017 року за № 348/30216, затвердженого Перелік посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), що прирівнюються посадам поліцейських.
Відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 до довідки про грошове забезпечення включені:
-посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених постановою КМУ від 11.11.2015 року № 998 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
-інші щомісячні надбавки, доплати, підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право перерахунку пенсії (грудень 2015 року) за відповідними посадами.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» визначено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Цим же пунктом Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» визначено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Провівши аналіз грошового забезпечення, зазначений в довідці про останній перерахунок пенсії позивача, складеної на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 1294, з грошовим забезпеченням на аналогічній посаді поліцейського відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 988 та враховуючи, що останньою постановою Кабінету Міністрів України встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, суд приходить до висновку, що таке збільшення є підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Цей висновок суду ґрунтується також і на положеннях пункту 8 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 квітня 2005 року № 4 «Про окремі питання застосування судами України законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», із якого слідує, що відповідно до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ та п. 8 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям та особам, котрі мають право на пенсію згідно із цим Законом, провадиться у зв'язку зі зміною (що сталася після звільнення їх зі служби) розмірів грошового забезпечення, виходячи з якого обчислюються пенсії.
При збільшенні розміру окладів грошового утримання (посадового окладу й окладу за військовим (спеціальним) званням) перерахунку підлягають як відсоткова надбавка за вислугу років, так і інші додаткові види грошового забезпечення, що враховувалися при обчисленні пенсії та розмір яких визначається у відсотках від зазначених окладів грошового забезпечення (за класність, роботу з таємними документами, умови служби тощо).
Виходячи з викладеного, суд вважає, що ліквідаційна комісія УМВС Українив Полтавській області зобов'язана виготовити на надати Головному Управлінню Пенсійного Фонду України в Полтавській області нову довідку про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в таких розмірах:
-Посадовий оклад - 2 600 грн. 00 коп.
-Оклад за спеціальним званням майор міліції - 1 800 грн. 00 коп.
-Надбавки за вислугу років 45 % - 1 980 грн. 00 коп.
-Надбавка за виконання особливо важливих завдань 50 % - 3 190 грн. 00 коп.
-Премія 50 % - 4 785 грн. 00 коп.
За таких обставин суд приходить до висновку про задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 8-10, 71, 86, 159, 162, 163, 254 КАС України, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області щодо зменшення розміру премії в довідці № 4/2460 від 06.05.2017 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, отримуваної під час служби в міліції.
Зобов'язати Ліквідаційну комісію УМВС України в Полтавській області виготовити на надати Головному Управлінню Пенсійного Фонду України в Полтавській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з 01.01.2016 року з повною реальною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в таких розмірах:
-Посадовий оклад - 2 600 грн. 00 коп.
-Оклад за спеціальним званням майор міліції - 1 800 грн. 00 коп.
-Надбавки за вислугу років 45 % - 1 980 грн. 00 коп.
-Надбавка за виконання особливо важливих завдань 50 % - 3 190 грн. 00 коп.
-Премія 50 % - 4 785 грн. 00 коп.
Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений ним судовий збір в розмірі 640 грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувать суб'єкта владних повноважень - Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом 10 днів з дня отримання копії постанови через Автозаводський районний суд м. Кременчука до Харківського апеляційного адміністративного суду.
Суддя