Постанова № 71276884, 14.12.2017, Обухівський районний суд Київської області

Дата ухвалення
14.12.2017
Номер справи
372/3643/17
Номер документу
71276884
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 372/3643/17

Провадження № 2-а-207/17

П О С Т А Н О В А

іменем України

14 грудня 2017 року Суддя Обухівського районного суду Київської області Кравченко М.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Обухівської районної державної адміністрації Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Обухівської районної державної адміністрації Київської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, направлених на реалізацію законного права на отримання позивачем статусу інваліда війни, видавши йому посвідчення інваліда війни. Позивач позовні вимоги обґрунтовує тим, що він є інвалідом 2-ї групи внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, участь в яких приймав в складі невоєнізованого формування цивільного захисту. Позивач звернувся до відповідача з вимогою про надання йому статусу інваліда війни та видачі відповідного посвідчення, однак йому було відмовлено, посилаючись на відсутність інформації про його особисту участь у складі формувань ЦО. На момент аварії на Чорнобильській АЕС, позивач працював на посаді водія у ВАТ «Обухівське автотранспортне підприємство». Відповідно до копії маршрутного листа та копії довідки позивач був відряджений в зону відчуження, а саме: м. Чорнобиль, с. Копачі та перебуваючи у відрядженні займався перевезенням робочих вахтових змін по ліквідації наслідків ЧАЕС в період з 07.07.1986 року по 14.07.1986 року та з 13.09.1986 року по 28.09.1986 року. На даний час позивач є інвалідом 2-ї групи, і його інвалідність пов'язана з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та має посвідчення 1-ої категорії.

Відповідно до ч.1 ст.183-2 КАС України, суд розглядає справу в порядку скороченого провадження без судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Відповідач не подав суду заперечень проти позову, хоч йому було направлено копія адміністративного позову з додатками та копію ухвали про відкриття скороченого провадження.

Керуючись принципами верховенства права та законності, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні повідомлених сторонами обставин, вбачається, що наявні достатні підстави для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення в порядку скороченого провадження.

Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідно до копії маршрутного листа, копії довідки та копії трудової книжки позивач залучений до зведеного загону невоєнізованого формування ЦО і був відряджений в зону відчуження, а саме: м. Чорнобиль, с. Копачі в період з 07.07.1986 року по 14.07.1986 року та в період з 13.09.1986 року по 28.09.1986 року.

21.01.2016 року ОСОБА_1 отримав посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії серія НОМЕР_1.

Відповідно до довідки Міністерства охорони здоров'я України серія КИО-1 № 0411045 від 03.11.2014 року захворювання ОСОБА_1 пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Відповідно до довідки Міністерства охорони здоров'я України серія КИО-1 № 0411045 від 03.11.2014 року, позивач має другу групу інвалідності з 14.10.2014 року, а його захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Відповідно до інформаційної довідки № 01.1-14/1366-17 виданої Департаментом з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи 31.08.2017 року, громадяни, які виконували роботи по ліквідації Чорнобильської катастрофи (аварії на Чорнобильській АЕС та її наслідків) залучались до виконання цих робіт саме у складі формувань Цивільної оборони.

Позивач звернувся до відповідача з вимогою про надання йому статусу інваліда війни та видачі відповідного посвідчення, на що йому 04.09.2017 року за вих. № 60/29/2786 було надано відповідь про відмову у наданні такого статусу та видачі посвідчення, у зв'язку з тим, що ним не було надано документів, які підтверджують його участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у складі формувань Цивільної оборони. Закон України від 22.10.1993 року № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закон № 3551) визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.

Пунктом 9 ч. 2 ст. 7 Закону № 3551 встановлено, що до інвалідів війни належать також інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

При цьому, згідно Положення про невоєнізовані формування Цивільної оборони і норми оснащення (табелювання) їх матеріально-технічними засобами, введеного в дію наказом начальника Цивільної оборони СРСР - заступника Міністра оборони СРСР від 06.07.1975 року № 90, «в состав сформированный зачисляются в обязательном порядке граждане СССР мужчины в возрасте от 16 до 60 лет и женщины от 16 до 55 лет … Невоенизированные формирования гражданской обороны, которые могут использоваться в мирное время для борьбы с массовыми лесными пожарами, ликвидации последствий стихийных бедствий, крупных аварий и катастроф, комплектуются личным составом путём привлечения в эти формирования в обязательном порядке рабочих, служащих и колхозников…».

Таким чином, формування ЦО, в т.ч. невоєнізовані, створювались саме з метою виконання робіт по ліквідації наслідків аварій, катастроф та стихійних лих. Громадяни, які виконували роботи по ліквідації Чорнобильської катастрофи (аварії на Чорнобильській АЕС та її наслідків) залучались до виконання цих робіт саме у складі формувань Цивільної оборони.

Згідно з п. 10 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 року № 302 (далі - Положення № 302) посвідчення інваліда війни видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причини інвалідності.

Необхідність надання будь-яких інших документів на підтвердження факту участі особи в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи законодавством не передбачена.

Згідно п. 7 Положення, посвідчення інваліда війни видаються пенсіонерам, які отримують пенсії в органах Пенсійного фонду, органами праці та соціального захисту населення, іншим пенсіонерам - органами, в яких вони перебувають на обліку для призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання.

У відповідності до п. 12 цього Положення посвідчення, зазначені в пунктах 3, 4 і 5, зокрема «Посвідчення інваліда війни» видаються інвалідам війни на підставі одного з таких документів: «Удостоверение инвалида Отечественной войны», «Удостоверение инвалида о праве на льготы», для малолітніх в'язнів - «Удостоверение» і довідка медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності, довідки, видані органами Міноборони, МВС, Держспецзв'язку, МНС, СБ, Служби зовнішньої розвідки, Управління державної охорони, Мінпраці.

Позивачем надано як відповідачу, так і суду докази на підтвердження підстав для встановлення йому статусу інваліда війни та видачі відповідного посвідчення, а тому суд вбачає наявність правових підстав для задоволення позову.

Аналогічна правова позиція закріплена в ухвалі ВАСУ від 08.04.2015 року у справі № К/9991/61074/11.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 11, 12, 17, 71, 86, 158-163, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Обухівської районної державної адміністрації Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління соціального захисту населення Обухівської районної державної адміністрації Київської області щодо відмови у встановленні статусу інваліда війни та видачі посвідчення інваліда війни ОСОБА_1.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Обухівської районної державної адміністрації Київської області надати ОСОБА_1 статус інваліда війни, та видати відповідне посвідчення.

Стягнути з Управління соціального захисту населення Обухівської районної державної адміністрації Київської області на користь Державної судової адміністрації України судовий збір в розмірі 640 гривень.

Постанова в частині видачі посвідчення інваліда війни, підлягає негайному виконанню відповідно до п. 8 ч. 6 ст. 183-2 КАС України.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Обухівський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Суддя: М.В. Кравченко