Рішення № 71273749, 26.12.2017, Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Дата ухвалення
26.12.2017
Номер справи
279/5040/17
Номер документу
71273749
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Справа № 279/5040/17

Провадження № 2-а/279/511/17

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.12.2017 року

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області в складі судді Шульги О.М., з секретарем Башинською Н.М., розглянувши в приміщенні суду в м.Коростені адміністративну справу №279/5040/17 за позовом ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області до ОСОБА_2 районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області про визнання незаконними дій державного виконавця, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому зазначив, що 30.11.2017 року отримав постанову від 17.11.2017 року про відкриття виконавчого провадження та стягнення з боржника виконавчого збору, яка винесена на підставі виконавчого листа по справі № 279/13525/14-а від 05.11.2015 року, виданого Коростенським міськрайонним судом Житомирської області, якою постановлено стягнути з позивача 12800,00 гривень виконавчого збору. Постанову вважає незаконною, оскільки виконання судового рішення, боржником в якому є орган державної влади, здійснюються відповідно до Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» і не належить до компетенції органів Державної виконавчої служби України. Просив визнати незаконними дії ОСОБА_2 районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області та скасувати постанову про стягнення з боржника виконавчого збору від 17.11.2017 року.

В позовній заяві позивач просив провести розгляд справи без участі представника управління.

Відповідачем подано письмові заперечення на позов.

За таких обставин справу розглянуто в письмовому провадженні, безфіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Дослідивши матеріали справи та проаналізувавши їх в сукупності, суд дійшов висновку про наступне.

Судом встановлено, що 17.11.2017 року державним виконавцем Любарського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області винесено постанову про відкриття виконавчого провадження та стягнення з боржника виконавчого збору, яка винесена на підставі виконавчого листа по справі № 279/13525/14-а від 05.11.2015 року, виданого Коростенським міськрайонним судом Житомирської області, якою постановлено стягнути з позивача 12800,00 гривень.

Статтею 1 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 № 1404-19 визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) це - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначає Закон України "Про виконавче провадження".

Організація та проведення виконавчих дій щодо забезпечення примусового виконання рішень супроводжується певними грошовими витратами, які складаються в тому числі з коштів виконавчого збору, стягнутого з боржника.

Згідно з ч. 1ст.18 вищевказаного Законувиконавець, ефективно, своєчасно і в повному обсязі повинен вчиняти виконавчі дії.

Відповідно до п. 1 ч. 1ст.26 Закону України "Про виконавче провадження", виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у ст.3 цього Законуза заявою стягувача про примусове виконання рішення.

Частинами 5 та 6 вказаної норми Законувизначено, що виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходита майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому ст. 27 Закону.

Так, статтею 27 вказаного Закону визначено, що виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.

За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.

Виконавчий збір перераховується до Державного бюджету України протягом трьох робочих днів з дня надходження на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби.

Відповідно до п. 8 Інструкції з організації примусового виконання рішень затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 року №512/5 у редакції наказу від 29.09.2016 року №2832/5, стягнення виконавчого збору здійснюється у порядку, визначеному ст.27 Закону України "Про виконавче провадження" Про стягнення з боржника виконавчого збору та його розмір державний виконавець зазначає у постанові про відкриття виконавчого провадження.

Отже, з наведених вище вимог Закону України "Про виконавче провадження" слідує, що при відкритті виконавчого провадження стягнення виконавчого збору є обов'язковим.

Посилання позивача на те, що виконання судового рішення, з приводу якого відкрито виконавче провадження, здійснюється органами Казначейства, відповідно до ст.3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», що є підставою для звільнення від сплати судового збору є помилковими, оскільки УПСЗН Коростенськоїрайонної державної адміністрації Житомирської області є державним органом, виконавчий документ містить вимогу немайнового характеру про зобовязання вчинити певні дії, має одноразовий характер, тому виконання вказаного зазначеного вище виконавчого листа здійснюється у відповідності до норм Закону України "Про виконавче провадження".

Враховуючи, що дії відповідача про стягнення з позивача виконавчого збору є правомірними, тому підстав для задоволення позову не має.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.241-244, 246, 250, 255, 257, 295 КАС України, Законом України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 року № 1404-19,

В И Р І Ш И В:

В задоволенні позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Сторони та учасники:

Позивач ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області місцезнаходження: 11500, м.Коростень, вул. І.Франка, 5, Житомирської області, код ЄДРПОУ 03192690.

Відповідач ОСОБА_2 районний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській областімісцезнаходження: 13100, смт.Любар, вул. Ватутіна, 3, Любарського району Житомирської області, код ЄДРПОУ 34403389.

Суддя: