
Справа № 161/16051/17
Провадження № 2-а/161/1053/17
ЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 листопада 2017 р. Луцький міськрайонний суд Волинської області у складі :
головуючого - судді Пушкарчук В.П., при секретарі - ЯкушевуР.І., з участю позивача ОСОБА_1 представника позивача ОСОБА_2 представника відповідача Кузьмича О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Луцького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувсь в суд з позовом до Луцького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії. Позивач свої вимоги мотивує тим, що з 03.07.2011 року перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду м. Луцька як одержувач пенсії за віком згідно ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Листами від 02.02.2016 року та 07.04.2017 року позивач звертався до відповідача про перерахунок пенсії за період з 03.07.2011 року по 01.07.2015 року з врахуванням довідки про заробітну плату №622 від 29.03.2010 року за період роботи в Будівельному управлінні №76 треста «Уренгойгазпромстрой» з 14.10.1985 року по 05.12.1989 року. 21.04.2017 року Луцьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області було надано відповідь про відмову в задоволенні його заяви на підставі ч.4 ст 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При зверненні до Луцького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Волинської області за призначенням пенсії за віком, було надано всі необхідні документи, в тому числі Архівну довідку адміністрації м. Новий Уренгой №622 від 29.03.2010 року про заробітну плату за період роботи в Будівельному управлінні №76 треста «Уренгойгазпромстрой» з 14.10.1985 року по 05.12.1989 року. В червні 2015 року позивачу стало відомо, що його розмір пенсії збільшився у зв'язку з перерахунком по архівній довідці відділу по справах архівів Адміністрації міста Новий Уренгой №1204-02/1060 від 23.04.2015 року про заробітну плату ОСОБА_1 за період роботи в Будівельному управлінні №76 треста «Уренгойгазпромстрой» з 14.10.1985 року по 05.12.1989 року. Відтак, позивач вказує, що нарахування пенсії йому повинно було здійснюватись, включаючи довідку про заробітну плату за період роботи в Будівельному управлінні №76 треста «Уренгойгазпромстрой» з 14.10.1985 року по 05.12.1989 року з часу призначення пенсії за віком. Посилаючись на вищенаведене, позивач просить суд визнати неправомірними дії Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови здійснити перерахунок пенсії з 03.07.2011 року по 01.07.2015 рік з врахуванням архівної довідки про заробітну плату №622 від 29.03.2010 року за період роботи в Будівельному управлінні №76 треста «Уренгойгазпромстрой» з 14.10.1985 року по 05.12.1989 року; зобов'язати Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити перерахунок пенсії та виплатити йому з 03.07.2011 по 01.07.2015 роки з врахуванням архівної довідки про заробітну плату №622 від 29.03.2010 року за період роботи в Будівельному управлінні №76 треста «Уренгойгазпромстрой» з 14.10.1985 року по 05.12.1989 року; постановити рішення до негайного виконання та стягнути з відповідача судовий збір. Позивач ОСОБА_1 та представник позивача ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав викладених в позовній заяві. Позов просили задовольнити. Представник відповідача Кузьмич О.А. в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив, про що надав письмові заперечення. В задоволенні позову просив відмовити. Заслухавши позивача, представника позивача, представника відповідача, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав. Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до ст. 22 Конституції України - права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. Стаття 46 Конституції України закріплює право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Зі змісту ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст.46 Конституції України вбачається, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей. Згідно з частиною 1 ст. 83 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсія призначається з дня звернення за пенсією. Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Луцькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 03.07.2011 року. Відповідно до ст. 44 ч. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Відповідно до ст. 45 ч. 5 Закону України «"Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Отже, в разі звернення особи, яка претендує на призначення пенсії до органів Пенсійного фонду України, чинне законодавство ставить вимоги про прийняття рішення щодо призначення чи відмови у призначенні пенсії до органів Пенсійного фонду, навіть за відсутності всіх відповідних документів. У випадку не вирішення питання протягом визначеного строку без поважної причини права та інтереси особи, що звернулася за призначенням пенсії можуть вважатися порушеними, а дії УПФ України можуть вважатися протиправними. Приписами ч.1 ст. 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника. Відповідно до чинного законодавства, перерахунок пенсії - це процедура повторної оцінки розміру вже призначеної пенсії у зв'язку зі зміною обставин, наданням нових документів, прийняттям нових законодавчих актів, зміни соціальних стандартів тощо. Розмір пенсії може переглядатися, як в індивідуальному, так і в масовому порядку. Підставою для індивідуального перерахунку можуть бути додатково надані документи, які дають право на подальший перегляд розміру виплачуваної пенсії. Відповідно до Порядку про надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» , затвердженого Постановою Правління пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій. За період роботи до 01 січня 1991 року на Крайній Півночі чи в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього СРСР, а також на острові Шпіцберген надаються договори або інші документи, що підтверджують право працівника на пільги, передбачені для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі чи місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі. Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії при прийманні документів орган, що призначає пенсію : 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі. Згідно даного Порядку у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. 02.02.2016 року та 07.04.2017 року позивач звертався із заявами до відповідача про перерахунок пенсії за період з 03.07.2011 року по 01.07.2015 року з врахуванням довідки про заробітну плату №622 від 29.03.2010 року за період роботи в Будівельному управлінні №76 треста «Уренгойгазпромстрой» з 14.10.1985 року по 05.12.1989 року . Додатково вказав, що уповноважений працівник пенсійного фонду відмовився приймати довідку №622 від 29.03.2010 року (а.с. 7,8). 21.04.2017 року Луцьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області було надано відповідь про відмову в задоволенні його заяви на підставі ч.4 ст 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 6) Судом встановлено, що при розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1, відповідачем обчислено із страхового стажу 33 роки 05 міс. 10 днів та середньомісячного заробітку - 4061, 26 грн, взятого за період роботи з 01.12.1984 по 30.11.1989 роки по даних персоніфікованого обліку з 01.04.2006 року по 03.04.2011 року (обчисленого з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за три попередні роки, що передують року звернення - 1982,63 грн, коефіцієнт заробітку - 2,04842) становить 2060, 44 грн. При первинному зверненні про призначення пенсії в розписці повідомленні про отримані документи та в переліку документів, яких недостатньо для нарахування пенсії архівна довідка про заробітну плату №622 від 29.03.2010 року не зазначена. При цьому суд звертає увагу на наступне. З пояснень позивача та представника позивача встановлено, що при зверненні до відповідача за призначенням пенсії за віком, було надано необхідні документи, в тому числі Архівну довідку адміністрації міста новий Уренгой №622 від 29.03.2010 року про заробітну плату за період роботи в Будівельному управлінні №76 треста «Уренгойгазпромстрой» з 14.10.1985 року по 05.12.1989 року. Згідно ч. 4 ст. 45 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, проводиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Так, при обчисленні пенсії позивачу відповідачем було враховано плату за період роботи з 01.12.1984 р. по 30.11.1989р. з врахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за три попередні роки. З 19.06.2015 року позивачу було проведено перерахунок по архівній довідці 1204-02/1060 від 23.04.2015 року виданої адміністрацією м. Новий Уренгой з 01.07.2015 року. Як вбачається з матеріалів справи архівна довідка №622 видана 29.03.2010 року (а.с. 9). Отже, неврахування даної довідки при перерахунку пенсії є неправомірним. До такого висновку суд прийшов проаналізувавши обидві довідки: довідку №622 від 29.03.2010 року та довідку 1204-02/1060 від 23.04.2015 року, які є ідентичними. Отже, позивач надавав довідку №622 від 29.03.2010 року при призначенні пенсії у 2011 році, а пенсійний фонд її не врахував. Це суперечить положенням Угоди про гарантії прав громадян - держав учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 року на отримання, гарантованої міжнародною Угодою, пенсії в більшому розмірі. Відповідно до Конституції України та чинного законодавства України, міжнародна угода, ратифікована Верховною Радою України має перевагу над чинним законодавством України, в тому числі і в галузі пенсійного забезпечення. Відповідно до Угоди про гарантії прав громадян держав - учасників Співдружності Незалежних Держав в області пенсійного забезпечення, пенсійне забезпечення громадян держав - учасників цієї Угоди і членів їх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають. Для визначення права на пенсію громадянам держав учасників Угоди зараховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої із цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до введення в дію цієї Угоди. Обчислення пенсій проводиться із заробітку (доходи) за періоди, які зараховуються до трудового стажу. Оскільки позивач працював в районах Крайньої Півночі та подав відповідачу довідки про заробітну плату, відповідно на нього поширюється дія Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 року і він має право на врахування районного коефіцієнту та північної надбавки при обчисленні пенсії. Архівна довідка № 622 від 29.03.2010 року відображає суми заробітної плати з врахуванням районних коефіцієнтів та північної надбавки, за період з 1985 року по 1989 рік. Дана довідка має вихідний номер та дату видачі, видана Адміністрацією м. Новий Уренгой на основі наказів по особовому складу, особової картки форми Т-2, відомостей про нарахування зарплати та підписана посадовою особою, а саме начальником відділу по роботі архівів та скріплена печаткою, є правомірна, а тому безпідставно не врахована в повному обсязі. Довідки видані на підставі особових рахунків за 1985-1989 роки. Тому зазначені суми заробітку повинні бути враховані для обчислення пенсії в повному обсязі. Згідно із частиною 1 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу. Згідно із частиною 2 ст. 41 вищезазначеного Закону суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум. Відповідно до раніше діючої редакції статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» було передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включалися всі види оплати праці, на які за діючими правилами нараховуються страхові внески. І тільки з 10.06.2003 року до вище вказаної статті Законом України від 22.05.2003 року були внесені зміни, якими передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу) на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу). Однак, Луцьке об'єднане управління ПФУ Волинської області при обчисленні заробітку для призначення пенсії не врахувало архівну довідку № 622 від 29.03.2010 року з 03.07.2011 року по 01.07.2015 роки. Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку, що дії Луцького об'єдного управління ПФУ Волинської області щодо відмови здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 03.07.2011 року по 01.07.2015 рік з врахуванням архівної довідки №622 від 29.03.2010 року виданої Адміністрацією м. Новий Уренгой є неправомірними. Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 256 КАС України визначено, що негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць. Негайно виконуються постанови суду, зокрема про присудження виплати пенсії (призначеної, перерахованої), а не її призначення. Тому в частині вимог позивача про негайне виконання рішення слід відмовити. Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Частиною 1 статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Оскільки позивач, на користь якого ухвалено судове рішення, не є суб'єктом владних повноважень, а відповідачем у цій справі є орган державної влади, у відповідності до ч. 1 ст. 94 КАС України судові витрати на користь ОСОБА_1 підлягають стягненню з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 8, 10, 11, 86, 159-163, КАС України, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суд, -
п о с т а н о в и в:
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 03.07.2011 року по 01.07.2015 рік з врахуванням архівної довідки про заробітну плату №622 від 29.03.2010 року за період роботи в Будівельному управлінні №76 треста «Уренгойгазпромстрой» з 14.10.1985 по 05.12.1989 роки. Зобов'язати Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити перерахунок пенсії та виплатити ОСОБА_1 з 03.07.2011 по 01.07.2015 роки з врахуванням архівної довідки про заробітну плату №622 від 29.03.2010 року за період роботи в Будівельному управлінні №76 треста «Уренгойгазпромстрой» з 14.10.1985 року по 05.12.1989 рік. Стягнути з Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області 640 (шістсот сорок) грн. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань. В решті позовних вимог відмовити. Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Луцький міськрайонний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її проголошення. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області В.П. Пушкарчук