
Дунаєвецький районний суд Хмельницької області
Справа № 674/1701/17
Провадження № 2-а/674/85/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 грудня 2017 року м.Дунаївці
Дунаєвецький районний суд
Хмельницької області
в складі: головуючої - судді Артемчук В. М.
за участю:
секретаря Мудрицької Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Дунаївці, в порядку ч.4 ст. 229 КАС України, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
12 грудня 2017 року позивачка, ОСОБА_1, звернулася до суду з адміністративними позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобовязання здійснити перерахунок пенсії, посилаючись на те, що вона є дружиною пенсіонера МВС України ОСОБА_2, який помер 22.03.2015 року та отримує його пенсію, яка призначена за вислугою років з 01.02.1987 року.
Оскільки 29.12.2016 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 року № 900-VІІІ, котрим ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після ч. 2 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських» та 11 листопада 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
16.06.2017 року відповідач отримав за вх. № 2074/03-12 виготовлену на імя ОСОБА_2 за формою ,згідно додатку №2 Порядку №45 довідку вих. №91/121/49/2017 від 16.06.2017 року про суму грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії, з урахуванням положень п.4 Порядку №45 та ч.ч.2,3 ст.51 Закону №2262-ХІІ і зобовязаний був ухвалити рішення про перерахунок раніше призначеної їй пенсії на 01 липня 2017 року і здійснити виплату перерахованого розміру пенсії.
Однак відповідач покладеного на нього законодавством обовязку не виконав, рішення про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначеної їй пенсії на підставі довідки вих. №91/121/49/2017 від 16.06.2017 року П/С №2203009083втр не ухвалив, перерахунку раніше призначеної їй пенсії на підставі вказаної довідки з 01 січня 2016 року не здійснив, пенсію у розмірі визначеному чинним законодавством на 01.01.2016 р. не виплатив, тому позивачка просить суд визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо неприйняття відповідного чинному законодавству рішення про перерахунок та виплату їй пенсії, як дружині пенсіонера МВС ОСОБА_2, який помер 22.03.2015 року та зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату їй пенсії, як дружині пенсіонера МВС ОСОБА_2, який помер 22.03.2015 року заборгованості до пенсії з 01 січня 2016 року без обмеження строком відповідно до ч.3 ст.63, ч.3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відповідно до розміру грошового забезпечення, визначеного у Довідці від 16.06.217 року №91/121/49-2017, П/С№2203009083втр, виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Хмельницькій області та встановити судовий контроль за виконанням рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області шляхом зобовязання подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.
В судове засідання ОСОБА_1 не зявилася, однак подала до суду заяву в якій просила проводити розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримала.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в судове засідання не зявився, про день місце та час судового засідання повідомлявся належним чином ,про що свідчить поштове повідомлення, заяв про причини неявки чи відкладення розгляду справи від представника відповідача до суду не надходило.
За таких підстав, керуючись ст. 205 КАС України, неявка представника відповідача не перешкоджає розгляду справи по суті.
Суд ухвалив проводити розгляд справи на наявних у справі матеріалах.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.
Законом №2262-ХІІ (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) визначено умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, а також гарантовано право таких осіб на перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, з якого призначалась пенсія.
Відповідно до ч. 16 ст. 43 Закону №2262-ХІІ, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Згідно з ч. З ст. 63 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Статтю 63 Закону №2262-ХІІ доповнено вказаною частиною згідно із Законом № 900-VIII, який набрав чинності з 29.12.2015 року.
За змістом ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому КМУ, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою № 988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року, визначено складові грошового забезпечення поліцейських та схему окладів поліцейських за спеціальними званнями.
Відповідно до п.1 зазначеної Постанови грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Положеннями абзацу 2 п. 15 розділу XI «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 5 80-VIII, із змінами згідно із Законом № 900-УІІІ) передбачено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами, зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону № 580-VIII встановлено, що пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом №2262-ХІІ.
За змістом п. 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення КМУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій
військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює «Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Правління ПФУ від 30.01.2007 №3-1 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 за №135/13402; далі - Порядок №3-1).
Відповідно до п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому ст. 63
Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно із п. 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Абзацом 1 п. 4 цього Порядку встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Відтак, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте КМУ, про що державні органи, визначені Порядком № 45.
Із матеріалів справи вбачається, що МВС України виконало вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, надавши ГУ ПФ України в Хмельницькій області довідку №91/121/49-2017 від 16.06.2017 р. про суму грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_3, який помер 22.03.2015 року, як пенсіонеру МВС України.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII, котрим ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після ч. 2 доповнено новою частиною наступного змісту «Перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Згідно з постановою КМУ «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268» № 947 від 18 листопада 2015 року внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівникам апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» зміни, що додаються. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та постанови Кабінету Міністрів України №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268» встановлені високі розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадові оклади і спеціальні звання.
Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону, тобто підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Таким чином, збільшення розміру видів грошового забезпечення, що носять постійний щомісячний характер (оклад), згідно із Законом є підставою для проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям за відповідною посадою, відповідно, як наслідок, повинна була підвищитися і пенсія раніше звільнених в запас (у відставку) військовослужбовців.
Верховний Суд України в постанові від 22.04.2014 року, справа №21-484а 13, дійшов наступного правового висновку: «(...) Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2001 року №3-1 (далі - Порядок подання документів).
Відповідно до пункту 4 Порядку подання документів заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання. Системний аналіз зазначених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.
За результатами розгляду заяви та доданих до неї документів пенсійний орган ухвалює рішення про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначеної пенсії.
Рішення про відмову із зазначенням причини орган ПФУ видає (надсилає) заявникові протягом 5 днів з дня його прийняття».
Проте, не зважаючи на зміну розміру складових грошового забезпечення (посадовий оклад), відповідач не вчинив відповідних дій щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1, як дружині пенсіонера МВС ОСОБА_2, який помер 22.03.2015 року.
У рішенні від 08.11.2005 року, справа «Кечко проти України», ЄСПЛ зазначив: «26. Суд не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобовязань (див. mutatis mutandis, рішення у справі «Бурдов проти Росії»).
У рішенні «Стек та інші проти Сполученого Королівства» ЄСПЛ наголосив на тому, що в сучасній демократичній державі багато осіб протягом усього свого життя або ж його частини, коли йдеться про засоби для існування, перебувають у повній залежності від виплат за соціальним страхуванням або соціальним забезпеченням. В правових системах багатьох країн визнається, що такі особи потребують певного забезпечення, і відтак для них передбачається, що в разі дотримання умов, за яких вони можуть скористатися цими встановленими для них виплатами, вони автоматично будуть отримувати відповідні виплати.
На думку ЄСПЛ це право підпадає під сферу дії статті 1 Протоколу 1. Тобто, якщо за національним законодавством особа має обґрунтоване право на отримання виплат в рамках національної системи соціального забезпечення та якщо відповідні умови дотримано, органи влади не можуть відмовити у таких виплатах доти, доки виплати передбачено законодавством.
Головне управління ПФУ в Хмельницькій області не виконало обовязку, покладеного на нього: постановою правління ПФУ від 30 січня 2001 року №3-1, п.4 Порядку №45, ч.18 ст.43, ч.ч.2,3 ст.51 Закону №2262-ХІІ, а саме згідно до цих нормативно-правових актів мало би прийняти рішення про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначеної пенсії, для ОСОБА_1, яка отримує пенсію ОСОБА_2, який помер 22.03.2015 року.
Відповідач здійснює повноваження щодо призначення, нарахування, встановлення, перерахунку та виплати державних пенсій, громадянам на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення", а його рішення, дії чи бездіяльність з цього приводу, можуть бути оскаржені до суду.
Статтею 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Встановлені обставини справи дають підстави суду зробити висновок, що позовні вимоги підлягають задоволенню, оскільки є законними та обґрунтованими, а заперечення відповідача не відповідають вимогам чинного законодавства, оскільки дії відповідача вчинені не у відповідності до наданих йому повноважень.
Відповідно до частини першої статті 382КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, встановити судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень-відповідачем у справі суд може під час прийняттярішення у справі. Такий контроль здійснюється судом шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання рішення суду, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.
Разом з тим, слід зазначити, що вказаною статтею Кодексу адміністративного судочинства України встановлено право, а не обов'язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, проти якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Виходячи з наведеного, суд вбачає за доцільне встановити судового контроль за виконанням рішення суду шляхом зобовязання відповідача подати у 10-денний термін з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.
На підставі ст.19 Конституції України, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23 грудня 2015 року № 900, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", керуючись ст.ст. 2,7,8,9,205,241 -246,250, 382КАС України, суд, -
УХВАЛИВ :
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо неприйняття відповідного чинному законодавству рішення про перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, як дружині пенсіонера МВС ОСОБА_2, який помер 22.03.2015 року.
Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області прийняти відповідне чинному законодавству рішення щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1, як дружині пенсіонера МВС ОСОБА_2, який помер 22.03.2015 року.
Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1, як дружині пенсіонера МВС ОСОБА_2, який помер 22.03.2015 року заборгованості до пенсії з 01 січня 2016 року без обмеження строком відповідно до ч.3 ст.63, ч.3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відповідно до розміру грошового забезпечення, визначеного у Довідці від 16.06.217 року №91/121/49-2017, П/С№2203009083втр, виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Хмельницькій області.
Встановити судовий контроль за виконанням рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області шляхом зобовязання подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.
Рішення може бути оскаржено учасниками справи безпосередньо до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Дунаєвецький районний суд Хмельницької області. Апеляційні скарги можуть бути подані протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивачка: ОСОБА_1, місце проживання ІНФОРМАЦІЯ_3, індент. номер НОМЕР_1;
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, місце знаходження м.Хмельницький вул.Герцена,10 код ЄДРПОУ 21318350.
Суд може з власної ініціативи або за заявою учасників справи виправити допущені в рішенні описки чи арифметичні помилки.
Головуюча:/підпис/
Вірно:
Суддя Дунаєвецького районного суду В. М. Артемчук