
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"26" грудня 2017 р. Справа № 608/1718/17
Номер провадження2/608/815/2017
Чортківський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді Квятковської Л. Й.
за участю секретаря судового засідання Маришевої Г.М.,
представника позивача ОСОБА_1,
відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чорткові справу за позовом управління соціального захисту населення, сім’ї та праці Чортківської міської ради Тернопільської області до ОСОБА_2 про повернення надміру виплачених коштів по компенсації за надання соціальних послуг громадянам похилого віку, які за висновком лікарсько-консультаційної комісії потребують стороннього догляду і не здатні до самообслуговування, -
ВСТАНОВИВ:
В жовтні 2017 року позивач управління соціального захисту населення, сім’ї та праці Чортківської міської ради Тернопільської області звернувся в суд з позовом до відповідача ОСОБА_2 про повернення надміру виплачених коштів по компенсації за надання соціальних послуг громадянам похилого віку, які за висновком лікарсько-консультаційної комісії потребують стороннього догляду і не здатні до самообслуговування. В позовній заяві вказується, що в грудні 2008 року в управління соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації (з 11.02.2014 року - Управління соціального захисту населення, сім'ї та праці Чортківської міської ради) звернувся громадянин ОСОБА_2, житель ІНФОРМАЦІЯ_1, за призначенням йому компенсації за надання соціальних послуг громадянам похилого віку, які за висновком лікарсько-консультаційної комісії потребують постійного стороннього догляду і не здатні до самообслуговування, а саме за своєю матір'ю - гр. ОСОБА_3, жителькою м. Чортків вул. Шеремети, 13. В квітні 2016 року під час вибіркової перевірки встановлено, що відповідач одержує компенсацію за особою похилого віку - гр. ОСОБА_3, при цьому, згідно даних із Пенсійного фонду України та довідки з місця роботи, заявник працевлаштований з 05 липня 2011 року, ОСОБА_2 продовжував одержувати компенсацію, оскільки не повідомив про даний факт. Відповідач порушив вимоги щодо призначення та виплати компенсації, на основі цього Управлінням соціального захисту населення, сім'ї та праці Чортківської міської ради було зайво нараховано компенсацію з 01.01.2014 року по 30.04.2016 року, тому сума збитків завданих державі за приховування інформації, що вплинула на призначення та виплату компенсації становить 4863,08 (чотири тисячі вісімсот шістдесят три) грн. 08 коп. В позовній заяві просять стягнути із ОСОБА_2 в користь держави на рахунок Управління соціального захисту населення, сім'ї та праці Чортківської міської ради, надміру виплачені кошти у сумі 3363 (три тисячі триста шістдесят три) грн. 08 коп.
Представник позивача управління соціального захисту населення, сім’ї та праці Чортківської міської ради Тернопільської області в судовому засіданні змінила позовні вимоги, просить стягнути з ОСОБА_2 2570,40 гривень надміру виплачених коштів, з мотивів, викладених в позовній заяві. Подала суду розрахунок переплати ОСОБА_2, де розмір переплати становить, за виключенням січня 2014 року, 2570, 40 гривень.
Відповідач ОСОБА_2 змінені позовні вимоги визнає частково, просить врахувати суд його незадовільний стан здоров’я та складне матеріальне становище. Його мати ОСОБА_3 є лежачою хворою і потребує стороннього догляду постійно, а також його дружина та діти є інвалідами, на підтвердження чого подав документи.
Вислухавши представника позивача, відповідача, вивчивши та дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідач ОСОБА_2 07 червня 1967 року в м. Чорткові Тернопільської області та зареєстрований ІНФОРМАЦІЯ_2, про що свідчать паспортні дані.
В грудні 2008 року в управління соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації (3 11.02.2014 року - Управління соціального захисту населення, сім'ї та праці Чортківської міської ради) звернувся ОСОБА_2, житель ІНФОРМАЦІЯ_1, за призначенням йому компенсації за надання соціальних послуг громадянам похилого віку, які за висновком лікарсько-консультаційної комісії потребують постійного стороннього догляду і не здатні до самообслуговування, а саме за своєю матір'ю - гр. ОСОБА_3, жителькою м. Чортків вул. Шеремети, 13.
Відповідно до п. 1 Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. № 558, право на компенсацію мають непрацюючі фізичні особи, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги.
23 грудня 2008 року відповідач оформив в управлінні вище згадану компенсацію, при цьому подав повний пакет документів необхідний для призначення компенсації (заяву, копії паспортів, копії ідентифікаційних номерів, довідки заключення ЛКК, довідку про склад сім'ї, копію трудової книги заявника, акт обстеження місця проживання особи похилого віку). Компенсація була призначена на термін з 23.12.2008 року - довічно.
Відповідно до Положення про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2001 № 1091 (зі змінами), головний державний соціальний інспектор та державний соціальний інспектор наділені повноваженнями перевіряти достовірність та повноту поданої заявником інформації про доходи і майновий стан осіб, які входять до складу сім'ї, що звертаються за призначенням державної соціальної допомоги чи компенсації.
В квітні 2016 року під час вибіркової перевірки встановлено, що відповідач одержує компенсацію за особою похилого віку - гр. ОСОБА_3, при цьому, згідно даних із Пенсійного фонду України та довідки з місця роботи, заявник працевлаштований з 05 липня 2011 року. Заявник продовжував одержувати компенсацію, оскільки не повідомив про даний факт.
Відповідно до п. 15 Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам , які
надають соціальні послуги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від
29.04.2004 № 558. фізичні особи, які одержують компенсацію, зобов'язані повідомити
структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, що призначають ці виплати,
про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначення та виплату. У разі виникнення
(виявлення) таких обставин, які призводять до припинення виплати, виплата компенсації
припиняється з дня, що настає за днем виникнення таких обставин ( приховування обставин,
що впливають на виплату компенсації тощо). У разі одержання у зв'язку з цим зайвих сум компенсації одержувачі повинні відшкодувати їх структурним підрозділам з питань соціального захисту населення.
Відповідач ОСОБА_2 порушив вимоги щодо призначення та виплати компенсації. На основі цього Управлінням соціального захисту населення, сім'ї та праці Чортківської міської ради було зайво нараховано компенсацію з 01.01.2014 р. по 30.04.2016 р. Сума збитків завданих державі за приховування інформації, що вплинула на призначення та виплату компенсації становить 4863,08 (чотири тисячі вісімсот шістдесят три) грн. 08 коп.
Заявнику було направлено повідомлення про припинення виплати компенсації за надання соціальних послуг громадянці похилого віку та запропоновано повернути надміру виплачені кошти у відповідності із чинним законодавством. Заявник повернув частину заборгованості 05.08.2016 року в розмірі 1500,00 (одна тисяча п'ятсот) грн. 00 коп. Залишок не повернутих зайво отриманих коштів на момент розгляду справи відповідно до розрахунку поданого представником позивача становить 2570 (дві тисячі п’ятсот сімдесят) грн. 40 копійок, які до цього не повернуті.
Відповідно до п. 19 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» Управління соціального захисту населення, сім'ї та праці Чортківської міської ради звільняється від сплати судового збору під час розгляду справ в усіх судових інстанціях. Відповідно до ст. 141 Цивільного процесуального кодексу України з відповідача слід стягнути судовий збір.
Виходячи з вищенаведеного та керуючись ст. 1166 Цивільного кодексу України, Порядком призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 № 558, Положенням про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2001 № 1091 (зі змінами), ст. ст. 5, 13, 258, 259, 263, 265, 268 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути із ОСОБА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_3, в користь держави на рахунок Управління соціального захисту населення, сім'ї та праці Чортківської міської ради, надміру виплачені кошти у сумі 2570 (дві тисячі п’ятсот сімдесят) гривень 40 коп.
Стягнути з ОСОБА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_3, на рахунок спеціального фонду Державного бюджету України 640 (шістсот сорок) гривень судового збору.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги апеляційному суду Тернопільської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи судом апеляційної інстанції.
Суддя: Л. Й. Квятковська