КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 755/10597/17 Прізвище судді (суддів) першої інстанції:
Катющенко В.П.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 грудня 2017 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача: Федотова І.В.,
суддів: Бабенко К.А. та Троян Н.М.,
за участю секретаря Часник А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві справу за апеляційною скаргою Департаменту патрульної поліції на постанову Дніпровського районного суду м.Києва від 24 листопада 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до інспектора роти № 1 батальйону № 1 управління патрульної поліції у м. Києві департаменту патрульної поліції лейтенанта поліції Полюхович М.М. про скасування постанови серії БР № 732950 від 04 липня 2017 року у справі про адміністративне правопорушення,
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_3 (далі - позивач, ОСОБА_3С.) звернувся до суду з адміністративним позовом до інспектора роти № 1 батальйону № 1 управління патрульної поліції у м. Києві департаменту патрульної поліції лейтенанта поліції Полюхович М.М. (далі - відповідач) про визнання протиправними дій відповідача щодо притягнення до адміністративної відповідальності; скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення серії БР № 732950 від 04 липня 2017 року про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 425 гривень; закриття провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП.
Постановою Дніпровського районного суду м.Києва від 24 листопада 2017 року позов задоволено частково. Постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БР № 732950 від 04 липня 2017 року винесену інспектором роти № 1 батальйону № 1 управління патрульної поліції у м. Києві департаменту патрульної поліції лейтенантом поліції Полюхович М.М., про притягнення до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 425 гривень за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.2 ст. 122 КУпАП ОСОБА_3 - скасовано. В решті позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, представником Департаменту патрульної поліції подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, у зв'язку із порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що постанова у справі про адміністративне правопорушення серії БР № 732950 від 04 липня 2017 року відповідає вимогам КУпАП, позивача було правомірно притягнуто до адміністративної відповідальності відповідно до діючого законодавства, оскільки в його діях є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.122 КУпАП.
В судове засідання сторони не з'явились, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку із чим, колегія суддів, на підставі ч.4 ст.229, ч. 1 ст. 310, ч. 2 ст. 313 КАС України розглядає справу за їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, переглянувши справу, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, та перевіривши підстави для апеляційного перегляду, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з таких підстав.
Згідно ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідності до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено, 04 липня 2017 року інспектором роти № 1 батальйону № 1 управління патрульної поліції у м. Києві департаменту патрульної поліції лейтенантом поліції Полюхович М.М. було складено відносно позивача ОСОБА_3 постанову серії БР № 732950 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, згідно якої на позивача було застосовано адміністративне стягнення у розмірі 425 гривень 00 копійок за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП.
Зі змісту постанови вбачається, що 04 липня 2017 року о 15 годині 40 хвилин по вул. Городецького, 4 в м. києві водій ОСОБА_3 під час руху транспортного засобу «Volkswagen Golf», д/н НОМЕР_1 користувався засобами зв'язку, тримаючи їх у руці, а саме: розмовляв по мобільному телефону, чим порушив п. 2.9. Д Правил дорожнього руху України.
Колегія суддів встановила, що задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем, суб'єктом владних повноважень не доведено правомірність його дій під час винесення постанови про притягнення позивача до адміністративної відповідальності та не надано доказів на яких ґрунтується висновок (постанова) про вчинення особою - ОСОБА_3 адміністративного правопорушення.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Згідно вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Нормами ст.222 КУпАП встановлено, що органи Національної поліції розглядають справи про такі адміністративні правопорушення, зокрема, про порушення правил дорожнього руху (ч.2 ст.122). Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
Згідно ч.2 ст.122 КУпАП порушення правил проїзду перехресть, зупинок транспортних засобів загального користування, проїзд на заборонний сигнал світлофора або жест регулювальника, порушення правил обгону і зустрічного роз'їзду, безпечної дистанції або інтервалу, розташування транспортних засобів на проїзній частині, порушення правил руху автомагістралями, користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку, використання цих приладів та їх переобладнання з порушенням вимог відповідних стандартів, користування під час руху транспортного засобу засобами зв'язку, не обладнаними технічними пристроями, що дозволяють вести перемови без допомоги рук (за винятком водіїв оперативних транспортних засобів під час виконання ними невідкладного службового завдання), а так само порушення правил навчальної їзди, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або 50 штрафних балів.
Відповідно до п. 2.9 (д) правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306, під час руху транспортного засобу водієві забороняється користуватися засобами зв'язку, тримаючи їх у руці (за винятком водіїв оперативних транспортних засобів під час виконання ними невідкладного службового завдання).
Згідно ст.283 КУпАП розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі. Постанова повинна містити: найменування органу (прізвище, ім'я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову; дату розгляду справи; відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування; опис обставин, установлених під час розгляду справи; зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення; прийняте у справі рішення.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, крім даних, визначених частиною другою цієї статті, повинна містити відомості про: дату, час і місце вчинення адміністративного правопорушення; транспортний засіб, який зафіксовано в момент вчинення правопорушення (марка, модель, номерний знак); технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис; розмір штрафу та порядок його сплати; правові наслідки невиконання адміністративного стягнення та порядок його оскарження; відривну квитанцію із зазначенням реквізитів та можливих способів оплати адміністративного стягнення у вигляді штрафу.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Матеріали справи свідчать, що позивача було притягнуто до адміністративної відповідальності у зв'язку з тим, що останній під час руху транспортного засобу «Volkswagen Golf», д/н НОМЕР_1 користувався засобами зв'язку, тримаючи їх у руці, а саме: розмовляв по мобільному телефону.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС (у редакції, чинній на час звернення позивача до суду та вирішення справи у суді першої інстанції) та ч. 2 ст. 77 КАС (у редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII) в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Разом з тим, в порушення вимог вищевикладених правових норм, відповідач не надав суду належних та допустимих доказів на підтвердження обставин порушення позивачем Правил дорожнього руху, зокрема, у матеріалах відсутні матеріали фото- чи відео зйомки, покази свідків тощо, якими суб'єкт владних повноважень обґрунтовує правомірність прийнятого ним рішення.
При цьому, суд першої інстанції вірно відхилив посилання відповідача на складений ним рапорт, який, на думку відповідача, і підтверджує вчинене позивачем порушення, оскільки такий не може слугувати належним та достовірним доказом адміністративного правопорушення та не може вважатися єдиним доказом, покладеним в основу винесення постанови про накладення адміністративного стягнення.
Колегія суддів критично оцінює посилання апелянта на покази свідка - Полюховича М.М., на підтвердження факту вчинення позивачем адміністративного правопорушення, оскільки судом першої інстанції встановлено та не спростовано під час апеляційного розгляду справи, що факти викладені відповідачем, щодо події скоєного позивачем правопорушення суттєво різняться між фактами щодо події, пояснення по яких надані відповідачем під час розгляду справи в суді першої інстанції.
З огляду на викладені обставини, за результатами розгляду апеляційної скарги, з урахуванням наведених норм права, суд апеляційної інстанції приходить до висновку щодо недоведеності відповідачем, всупереч ч.2 ст.77 КАС України, правомірності притягнення позивача до адміністративної відповідальності, у зв'язку з чим оскаржувана постанова інспектора роти № 1 батальйону № 1 управління патрульної поліції у м. Києві департаменту патрульної поліції лейтенанта поліції Полюхович М.М. підлягає скасуванню.
Отже, доводи апеляційної скарги не спростовують правильність висновків суду першої інстанції та відхиляються судом апеляційної інстанції за необґрунтованістю. За наведених обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийняв правильне рішення про часткове задоволення позову
Враховуючи те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, підстав для скасування постанови не вбачається.
Керуючись ст.ст. 242, 250, 286, 272, 308, 310, 315, 316, 321, 322 КАС України, колегія суддів,
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Департаменту патрульної поліції на постанову Дніпровського районного суду м. Києва від 24 листопада 2017 року залишити без задоволення, а постанову Дніпровського районного суду м. Києва від 24 листопада 2017 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і не може бути оскаржена.
Головуючий суддя:
Судді:
Повний текст постанови виготовлено 27.12.2017 року.