
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
14 грудня 2017 року № 826/2620/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Келеберди В.І. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Печерської районної в місті Києві державної адміністрації, третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «Трейдлогістик», про визнання протиправною реєстраційної дії та скасування реєстраційного запису.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва, (також далі - суд), надійшов позов ОСОБА_1, (далі - позивач, ОСОБА_1, до Печерської районної в місті Києві державної адміністрації, (далі - відповідач, Печерська РДА), третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «Трейдлогістик», (далі - ТОВ «Трейдлогістик»), про:
- визнання протиправними дій державного реєстратора відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Печерської РДА ОСОБА_2, (далі - державний реєстратор), щодо державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи - зміни місцезнаходження, зміни складу або інформації про засновників щодо ТОВ «Трейдлогістик» від 14.02.2017 а №10711050029027503;
- скасування реєстраційного запису, внесеного державним реєстратором, щодо державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи - зміни місцезнаходження, зміни складу або інформації про засновників щодо ТОВ «Трейдлогістик» від 14.02.2017 а №10711050029027503, (далі - оскаржуваний запис).
В обґрунтування позову зазначено, що оскаржувана реєстраційна дія та оскаржуваний запис мають бути визнані протиправними у судовому порядку, оскільки вони не відповідають діючому законодавству та, як наслідок, порушують права та інтереси позивача як засновника ТОВ «Трейдлогістик».
Відповідною ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі №826/2620/17, (далі - справа), яку призначено до розгляду у судовому засіданні, та, згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 53 Кодексу адміністративного судочинства України, (далі - КАС України), до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, залучено ТОВ «Трейдлогістик», (далі - третя особа).
Під час переходу до розгляду справи по суті представник позивача підтримала позов та просила задовольнити його повністю.
Представники відповідача та третьої особи у відповідні судові засідання не прибули, хоча про дати, час та місце судового розгляд справи сторона відповідача та третя особа повідомлені належним чином, заяви про розгляд справи за відсутності їх представників до суду не надійшли.
Враховуючи викладене та зважаючи на достатність наявних у матеріалах справи доказів для розгляду та вирішення справи по суті, у відповідному судовому засіданні судом, згідно з ч.ч. 4, 6 ст. 128 КАС України, прийнято рішення про подальший розгляд та вирішення справи у порядку письмового провадження.
У ході розгляду справи у порядку письмового провадження до суду через канцелярію, у відповідь на судовий запит, від Печерської РДА надійшли матеріали реєстраційної справи ТОВ «Трейдлогістик», які судом долучено до матеріалів справи для врахування при прийнятті у справі судового рішення по суті.
Оцінивши у порядку письмового провадження належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд -
ВСТАНОВИВ:
Як з'ясовано у ході судового розгляду справи та підтверджується наявними у матеріалах справи доказами, 22.07.2009 проведено державну реєстрацію юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «Київперсонал», (далі - ТОВ «Київперсонал»), номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, (далі - ЄДР): 10741020000034113.
12.12.2016 поведено державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи - ТОВ «Київперсонал», які, зокрема, стосувалися зміни повного найменування юридичної особи (номер запису в ЄДР: 10711050019027503). Нове найменування юридичної особи - ТОВ Трейдлогістик».
Позивачем у судовому порядку оскаржується реєстраційна дія, проведена державним реєстратором, щодо державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи - зміни місцезнаходження, зміни складу або інформації про засновників щодо ТОВ «Трейдлогістик».
Згідно з поясненнями позивача, 14.02.2017 проведено загальні збори учасників ТОВ Трейдлогістик», на яких вирішено відступити частину частки позивача, як учасника товариства, який володіє 100% загальної кількості голосів товариства, у статутному капіталі ТОВ Трейдлогістик» розміром 62370 грн, що становить 99% статутного капіталу ТОВ Трейдлогістик» на користь ОСОБА_3, уклавши відповідний договір купівлі-продажу частини частки. Частки у статутному капіталі розподілено наступним чином: позивач - 01 частка, що становить 630 грн; ОСОБА_3 - 99 частка, що становить 62370 грн. Звільнено позивача з посади директора ТОВ «Трейдлогістик» з 14.02.2017. Призначено ОСОБА_3 на посаду директора ТОВ «Трейдлогістик» з 15.02.2017. Уповноважено новобраного директора ТОВ «Трейдлогістик» вчинити дії, пов'язані з державною реєстрацією змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в ЄДР.
Загальні збори учасників ТОВ «Трейдлогістик» оформлені протоколом від 14.02.2017 №14-02-17.
14.02.2017 між позивачем, як продавцем, на ОСОБА_3, як покупцем, укладено договір відступлення шляхом купівлі-продажу частини частки в статутному капіталі ТОВ «Трейдлогістик», за умовами якого продавець передає у власність покупця належну йому на праві власності частку у статутному капіталі ТОВ Трейдлогістик» у розмірі, в порядку та на умовах, визначених договором.
Відповідно до пп. 1.2.29 п. 1.2 розділу 1 договору відступлення, за домовленістю сторін продаж частини частки у розмірі 99%, що дорівнює 62370 грн, здійснюється за ціною 62370 грн.
14.02.2017 державним реєстратором проведено державну реєстрацію зміни місцезнаходження, зміни складу або інформації про засновників ТОВ «Трейдлогістик», до ЄДР внесено оскаржуваний реєстраційний запис.
З наявних у матеріалах справи копій матеріалів реєстраційної справи ТОВ «Трейдлогістик» вбачається, що заяви про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в ЄДР, підписано та подано позивачем 14.02.2017. Згідно опису (реєстраційний номер справи: 1_071_027503_57; код: 217729133349), заявником, яким є позивач, для проведення державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в ЄДР, подано реєстраційну картку, рішення уповноваженого органу - протокол загальних зборів учасників ТОВ Трейдлогістик» від 14.02.2017 №14-02-17 та квитанцію про сплату мита. Згідно опису (реєстраційний номер справи: 1_071_027503_57; код: 302145732868), заявником, яким є позивач, для проведення державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в ЄДР, подано реєстраційну картку, рішення про внесення змін до установчих документів, нову редакцію установчих документів, квитанцію про сплату мита, договір про перехід чи передачу частки учасника у статутному капіталі товариства.
На підставі вказаних документів і проведено оскаржувану реєстраційну дію.
Водночас, позивач та його представник наполягали на тому, що дії, спрямовані на проведення державної реєстрації змін, вчинені саме новим директором - ОСОБА_3, хоча станом на 14.02.2017 він не мав права на вчинення таких дій. До того ж, в обґрунтування своєї позиції позивач та його представник зазначили, що у протоколі №14-02-17 невірно зазначено інформацію про частки учасників. Так, у статуті ТОВ Трейдлогістик» зазначено, що частка позивача у статутному капіталі ТОВ Трейдлогістик» становить 01%, частка ОСОБА_3 - 99%. А у протоколі №14-02-17 зазначено, що позивач - 01 частка, що становить 630 грн; ОСОБА_3 - 99 частка, що становить 62370 грн.
З огляду на викладене, суд зазначає наступне.
Правовідносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців, врегульовані Законом (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1, ч. 1 ст. 4 Закону, державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.
Державна реєстрація базується на таких основних принципах: 1) обов'язковості державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі; 2) публічності державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі та документів, що стали підставою для її проведення; 3) врегулювання відносин, пов'язаних з державною реєстрацією, та особливостей державної реєстрації виключно цим Законом; 4) державної реєстрації за заявницьким принципом; 6) єдності методології державної реєстрації; 7) об'єктивності, достовірності та повноти відомостей у Єдиному державному реєстрі; 8) внесення відомостей до Єдиного державного реєстру виключно на підставі та відповідно до цього Закону; 9) відкритості та доступності відомостей Єдиного державного реєстру.
Згідно з ч. 2 ст. 6 Закону, державний реєстратор: 1) приймає документи; 2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 3) перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації; 4) проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 5) веде Єдиний державний реєстр; 6) веде реєстраційні справи; 7) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
Відомості про юридичну особу, громадське формування, що не має статусу юридичної особи, та фізичну особу - підприємця вносяться до Єдиного державного реєстру на підставі: 1) відповідних заяв про державну реєстрацію; 2) документів, що подаються для проведення інших реєстраційних дій; 3) відомостей, отриманих у результаті інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів (ч. 1 ст. 9 Закону).
До Єдиного державного реєстру в тому числі вносяться такі відомості про юридичну особу як перелік засновників (учасників) юридичної особи та відомості про керівника юридичної особи (п. 8 і 13 ч. 2 ст. 9 Закону), які в подальшому використовуються для ідентифікації юридичної особи.
Розділом IV Закону визначений порядок проведення державної реєстрації.
В силу норм ч.ч. 1, 2 і 4 ст. 14 Закону, документи для державної реєстрації можуть подаватися у паперовій або електронній формі. У паперовій формі документи подаються особисто заявником або поштовим відправленням.
Якщо документи подаються особисто, заявник пред'являє свій паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України, або паспортний документ іноземця, або посвідчення особи без громадянства, або посвідку на постійне або тимчасове проживання.
У разі подання документів представником додатково подається примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) документа, що засвідчує його повноваження.
Документи в паперовій формі приймаються за описом, примірник якого в день їх надходження видається заявнику з відміткою про дату їх отримання та кодом доступу в той спосіб, відповідно до якого були подані документи.
Загальні вимоги до документів, що подаються для державної реєстрації, визначені ст. 15 Закону, серед яких п.п. 5 і 6 ч. 1 встановлено, що заява про державну реєстрацію підписується заявником, а рішення уповноваженого органу управління юридичної особи повинно бути оформлено з дотриманням вимог, встановлених законом, та відповідати законодавству.
Відповідно до ч. 4 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», (далі - Закон), для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, подаються такі документи:
1) заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі;
2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, крім внесення змін до інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, у тому числі кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) її засновника, якщо засновник - юридична особа, про місцезнаходження та про здійснення зв'язку з юридичною особою;
3) реєстр осіб (громадян), які брали участь в засіданні уповноваженого органу управління юридичної особи, - у разі внесення змін до відомостей про громадські об'єднання, політичні партії;
4) документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення відповідно до статуту громадського формування про внесення змін до Єдиного державного реєстру, - у разі державної реєстрації змін до відомостей про громадське формування;
5) відомості про керівні органи громадського формування (ім'я, дата народження керівника, членів інших керівних органів, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), посада, контактний номер телефону та інші засоби зв'язку) - у разі внесення змін до складу керівних органів;
6) документ, що підтверджує реєстрацію іноземної особи в країні її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського, судового реєстру тощо), - у разі змін, пов'язаних із входженням до складу засновників юридичної особи іноземної юридичної особи;
7) документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених статтею 36 цього Закону;
8) установчий документ юридичної особи в новій редакції - у разі внесення змін, що містяться в установчому документі;
9) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) передавального акта або розподільчого балансу - у разі внесення змін, пов'язаних із внесенням даних про юридичну особу, правонаступником якої є зареєстрована юридична особа;
10) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про вихід із складу засновників (учасників) та/або заява фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників), справжність підпису на якій нотаріально засвідчена, та/або договору, іншого документа про перехід чи передачу частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи, та/або рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про примусове виключення із складу засновників (учасників) юридичної особи або ксерокопія свідоцтва про смерть фізичної особи, судове рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою - у разі внесення змін, пов'язаних із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи;
11) заява про обрання юридичною особою спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційна заява про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість, та/або заява про включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій за формами, затвердженими відповідно до законодавства, - за бажанням заявника у разі внесення до установчих документів змін, які впливають на систему його оподаткування.
У разі подання документів, крім випадку, коли відомості про повноваження цього представника містяться в Єдиному державному реєстрі, представником додатково подається примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) документа, що засвідчує його повноваження (ч. 19 ст. 17 Закону).
У разі участі представника засновника (учасника) юридичної особи у прийнятті рішення уповноваженим органом управління юридичної особи додатково подається примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) документа, що засвідчує його повноваження (ч. 20 ст. 17 Закону).
Відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону, державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі: 1) документів, що подаються заявником для державної реєстрації; 2) судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" щодо: визнання повністю або частково недійсними рішень засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу; визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи; заборони (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій; накладення/зняття арешту корпоративних прав; зобов'язання вчинення реєстраційних дій; скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі; виділу юридичної особи; провадження у справах про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, прийнятих відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"; припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи; відміни державної реєстрації припинення юридичної особи; припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи; відміни державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця; відміни в порядку апеляційного/касаційного оскарження рішення суду, на підставі якого вчинено реєстраційну дію; 3) рішень, прийнятих за результатами оскарження в адміністративному порядку відповідно до статті 34 цього Закону.
Порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає:
1) заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника);
2) прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі;
3) виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі;
4) внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру;
5) перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів;
6) перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації;
7) прийняття рішення про проведення реєстраційної дії - для громадських формувань, символіки та засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського об'єднання;
8) проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру;
9) формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів;
10) видача за бажанням заявника виписки з Єдиного державного реєстру у паперовій формі за результатами проведеної реєстраційної дії (у разі подання заяви про державну реєстрацію у паперовій формі) (ч. 2 ст. 25 Закону).
З аналізу норм ст.ст. 6, 25 Закону суд робить підсумок, що порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб включає, зокрема: перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації; виготовлення електронних копій документів, у разі подання таких у паперовій формі; проведення реєстраційної дії за відсутності підстав для зупинення розгляду документів, які передбачені ч. 1 ст. 27 Закону, та підстав для відмови в державній реєстрації, які визначені у ст. 28 цього Закону, шляхом внесення запису до ЄДР.
Розгляд документів, поданих для державної реєстрації та проведення інших реєстраційних дій, здійснюється у такі строки: щодо юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - протягом 24 годин після надходження документів, поданих для державної реєстрації та проведення інших реєстраційних дій, крім вихідних та святкових днів (п. 1 ч. 1 ст. 26 Закону).
У ході розгляду справи з'ясовано, що 14.02.2017 для проведення державної реєстрації змін подано відповідні пакети документів. У той же день державним ресторатором проведено оскаржувану реєстраційну дію.
Стосовно тверджень позивача про те, що у протоколі №14-02-17 невірно зазначено частки учасників товариства суд зазначає, що розмір часток, зазначений у протоколі, фактично відповідає розміру часток, зазначених у статуті товариства, при цьому без зазначення %. Водночас, суд зауважує, що якщо ОСОБА_3, відступлено 99% частки статутного капіталу, то, відповідно, у позивача повинен був би залишися 1% частки у статутному капіталі. Однак, у протоколі та статуті зазначено, що частка позивача складає 0,1%.
Щодо правомірності реєстраційної дії, яка оскаржується позивачем, суд зазначає наступне.
У ході судового розгляду справи з'ясовано, що постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.08.2017 в адміністративній справі №826/7452/17 задоволено позов ОСОБА_4 та, як наслідок, визнано протиправними та скасовано наступні реєстраційні дії:
- державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи; 01.12.2016 №10711050017027503, ОСОБА_5; Печерська РДА; зміна складу або інформації про засновників;
- внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах; 01.12.2016 №10711070018027503; ОСОБА_5; Печерська РДА; зміна керівника юридичної особи;
- державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи; 12.12.2016 №10711050019027503; ОСОБА_6; Деснянська районна в місті Києві державна адміністрація; зміна повного найменування, зміна скороченого найменування, зміна місцезнаходження, зміна видів діяльності, зміна складу або інформації про засновників;
- внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах; 12.12.2016 №10711070020027503; ОСОБА_6; Деснянська районна в місті Києві державна адміністрація; зміна керівника юридичної особи;
- державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи; 14.02.2017 №10711050029027503; ОСОБА_2; Печерська РДА; зміна місцезнаходження, зміна складу або інформації про засновників;
- внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах; 15.02.2017 №10711070030027503; ОСОБА_5; Печерська РДА; зміна керівника юридичної особи.
Тобто, як вбачається з викладеного, реєстраційна дія від 14.02.2017 №10711050029027503 на час розгляду та вирішення даної адміністративної справи вже є скасованою.
У ході розгляду адміністративної справи №826/7452/17 встановлено, що вчинення реєстраційних дій, які оскаржуються судом у межах справи, зокрема реєстраційні дії щодо послідовної зміни засновників та керівників ТОВ «Київперсонал» (змінене найменування ТОВ «Трейдлогістик») з: «ОСОБА_7 на ОСОБА_8.», з «ОСОБА_8 на ОСОБА_1.» та з «ОСОБА_1 на ОСОБА_3.». стало наслідком вчинення реєстраційних дій, які визнані протиправними та скасовані у результаті розгляду та вирішення по суті адміністративної справи №826/13780/16.
Зокрема, 06.03.2017 прийнято постанову Окружного адміністративного суду міста Києва в адміністративній справі №826/13780/16, якою позов ОСОБА_4 задоволено: визнано протиправними та скасовано реєстраційні дії від 14.07.2016 №10711070016027503 та №10711050015027503, вчинені державним реєстратором Печерської РДА Орел Л.В., шляхом внесення до ЄДР запису про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи - ТОВ «Київперсонал» (код ЄДРПОУ 36591458), а саме в частині зміни складу або інформації про засновників та в частині зміни керівника юридичної особи.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 10.05.2017 постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.03.2017 в адміністративній справі №826/7452/17 залишено без змін.
У свою чергу, ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 10.10.2017 залишено без змін постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.08.2017.
Згідно з ч.ч. 1, 3, 5 ст. 254 КАС України, постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Отже, на час прийняття даної постанови судові рішення у справах №826/13780/16 та №826/7452/17, є такими, що набрали законної сили.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
З викладеного вбачається, що факт протиправності спірної реєстраційної дії вже є встановленим у судовому порядку, у результаті реєстраційну дію скасовано.
Разом з тим, у суду відсутнє підтвердження фактичного виконання судових рішень, інформація про які зазначена вище, а саме фактичного скасування оскаржуваного реєстраційного запису.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 25 Закону, державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі: судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" щодо: скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що реєстраційний запис в ЄДР може бути скасовано на підставі рішення суду, яке набрало законної сили. Тобто, набрання законної сили судовим рішенням про скасування реєстраційної дії є підставою для внесення відповідних змін до відомостей, які містяться в ЄДР.
За таких обставин, з метою захисту порушених прав, у даному випадку позивача, внаслідок вчинення протиправної реєстраційної дії, приймаючи при цьому до уваги, що її протиправність встановлена відповідним судовим рішенням, яке набрало законної сили, суд робить висновок, що заявлена позивачем вимога про скасування оскаржуваного реєстраційного запису є такою, що підлягає задоволенню. Саме вказане є належним способом захисту прав та інтересів позивача, оскільки реєстраційна дія, яка ним оскаржується у межах даної справи, вже визнана протиправною та скасована у судовому порядку. Відповідне судове рішення є таким, що набрало законної сили.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 11, ч. 1 ст. 69, ч.ч. 1, 2, 6 ст. 71 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Із системного аналізу вище викладених норм та з'ясованих судом обставин вбачається, що позов ОСОБА_1 до Печерської районної в місті Києві державної адміністрації, третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «Трейдлогістик», про визнання протиправною реєстраційної дії та скасування реєстраційного запису є таким, що підлягає задоволенню частково.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
На підставі вище викладеного, керуючись ст.ст. 69-71, 86, 94, 128, 158-163, 167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Скасувати реєстраційний запис від 14.02.2017 №10711050029027503, внесений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань державним реєстратором відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Печерської районної в місті Києві державної адміністрації ОСОБА_2, про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «Трейдлогістик» (код ЄДРПОУ 36591458): «зміна місцезнаходження, зміна складу або інформації про засновників».
Позов в іншій частині залишити без задоволення.
Присудити на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) сплачений ним судовий збір у розмірі 1600 грн (одна тисяча шістсот гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Печерської районної в місті Києві державної адміністрації (код ЄДРПОУ 37401206).
Копії постанови направити (вручити) сторонам та третій особі (їх уповноваженим представникам) у порядку та строки, встановлені ст. 167 КАС України.
Згідно зі ст.ст. 185, 186 КАС України, постанова може бути оскаржена шляхом подання до Київського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги протягом десяти днів із дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Київського апеляційного адміністративного суду.
Відповідно до ст. 254 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя В.І. Келеберда