Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
19 грудня 2017 р. № 820/5218/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кухар М.Д.,
при секретарі судового засідання – Єрьомкіній К.І.,
за участі:
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача – ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області про визнання неправомірними дій, визнання права на розробку проекту землеустрою, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, в якому просив суд:
- визнати неправомірними дії Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (ОСОБА_4, 5, Держпром, під'їзд 1, поверх 6,7, м. Харків, 61022) щодо відмови ОСОБА_3 в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,22 га розташованої за межами населених пунктів на території Пісочинської селищної ради Харківського району Харківської області для подальшого надання зазначеної земельної ділянки мені у власність для ведення особистого селянського господарства яке викладено в листі від 21.06.2017р., № Н- 13377/0/6-14178/0/21-17;
- визнати за ОСОБА_3 право на підготовку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,22 га, яка розташована за межами населених пунктів на території Пісочинської селищної ради Харківського району Харківської області;
- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Харківській області (ОСОБА_4, 5, Держпром, під'їзд 1, поверх 6,7, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ З9792822) надати ОСОБА_3 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,22 га розташованої за межами населених пунктів на території Пісочинської селищної ради Харківського району Харківської області для подальшого надання зазначеної земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства відповідно заяві від 23.05.2017 року.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 27.11.2017 року позивачу відмовлено у відкритті провадження в частині позовних вимог про визнання за ОСОБА_3 права на підготовку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,22 га, яка розташована за межами населених пунктів на території Пісочинської селищної ради Харківського району Харківської області.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що дії Головного управління Держгеокадастру у Харківській області щодо відмови в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,22 га є неправомірними та такими що не відповідають вимогам п.7 ст. 118 Земельного кодексу України та порушують гарантоване право позивача на отримання безоплатно земельної ділянки у власність.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити позов.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив в їх задоволенні відмовити посилаючись відзив.
Суд заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
23.05.2017 року позивач звернувся до Начальника Головного управління Держгеокадастру у Харківській області ОСОБА_5 з заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,22 га розташованої за межами населеного пункту на території Пісочинської селищної ради Харківського району Харківської області для подальшого надання зазначеної земельної ділянки позивачу у власність для ведення особистого селянського господарства. Разом із поданою заявою, позивачем було надано: копія паспорту громадянина України, копія ідентифікаційного коду, схему розташування земельної ділянки, кадастровий план території на якому було позначено бажане місцезнаходження земельної ділянки, яку позивач має намір отримати у приватну власність.
Крім того, позивач посилається на довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх власниками земель, землекористувачами, угіддями від 26.05.2017 року за № 31-20-0.23,062-233/186-17 наданої Міськрайонним управлінням Держгеокадастру у Харківському районі та м. Люботині Харківської області, в якій інформація зазначена з приводу ділянки площею 0,2000 га.
З метою реалізації Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області повноважень з питань передачі земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або користування (на безконкурентних засадах) для всіх потреб, відповідно до Положення про Головне управління Держгеокадастру Харківській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 № 308, відповідач звернувся до Керівника Міськрайонного управління у Харківському районі та м. Люботині Головного управління Держгеокадастру у Харківській області з дорученням про забезпечення в триденний термін надання відомостей з Державного земельного кадастру на земельну ділянку: ОСОБА_3 0,2200 га, що розташована за межами населених пунктів Пісочинської селищної ради на території Харківського району Харківської області, яку бажає отримати громадянин у власність для ведення особистого селянського господарства.
За вказаним дорученням, Міськрайонне управління у Харківському районі та м. Люботині Головного управління Держгеокадастру у Харківській області надало відповідь, в якій зазначено, що відповідно наданих до заяви графічних матеріалів, з вказаним місцем розташування земельної ділянки та інформації наявної в Управлінні, земельна ділянка перетинається із земельною ділянкою, що знаходиться у приватній власності.
За результатами розгляду заяви Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській область позивачу надано лист Н-13377/0/6-14178/0/21-17 від 21.06.2017 року.
У вищезазначеному листі відповідач зазначив, що відповідно до інформації Міськрайонного управління у Харківському районі та м. Люботині Головного управління Держгеокадастру у Харківській області земельна ділянка, яку позивач бажає отримати у власність, перетинається із земельною ділянкою, що знаходиться у приватній власності. Відповідно до частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Враховуючи викладене, у Головного управління Держгеокадастру у Харківській області відсутні правові підстави для надання позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення вищевказаної земельної ділянки.
Правовідносини у сфері забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель вирішуються Земельним кодексом України.
Згідно ч. 1, 5 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.
Відповідно до п. 6, п. 7 ст. 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_6 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_6 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Як зазначено вище, позивач звернувшись з заявою до відповідача просив надати дозвіл на розробку проекту землеустрою земельної ділянки площею 0,22 га.
З приводу посилань позивача на довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх власниками земель, землекористувачами, угіддями від 26.05.2017 року за № 31-20-0.23,062-233/186-17 наданої Міськрайонним управлінням Держгеокадастру у Харківському районі та м. Люботині Харківської області, суд зазначає, що вказана довідка надана з приводу земельної ділянки площею 0,2000 га. У відповідності до заяви ОСОБА_3 від 25.05.2017, позивач просив надати дозвіл на розробку проекту землеустрою земельної ділянки площею 0,2200 га.
Крім того, зі змісту вказаної довідки, яка міститься в матеріалах справи, не вбачається стосовно якої земельної ділянки позивач запитував інформацію.
Враховуючи вищевикладене, судом встановлено, що дії відповідача щодо відмови ОСОБА_3 в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,22 га. є правомірними.
Щодо позовних вимог про зобов'язання Головне управління Держгеокадастру у Харківській області надати ОСОБА_3 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,22 га розташованої за межами населених пунктів на території Пісочинської селищної ради Харківського району Харківської області для подальшого надання зазначеної земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства відповідно заяві від 23.05.2017 року, слід вказати наступне.
З системного аналізу положень ч. 1 ст. 2 та ч. 3 ст. 2 КАС України в кореспонденції з приписами ст. 6 Конституції України, якою закріплений принцип розподілу державної влади та ст. 8 Конституції України, якою запроваджений принцип верховенства права, слідує, що адміністративному суду при вирішенні адміністративного спору належить перевірити, зокрема, обґрунтованість саме тих висновків, стосовно обставин спірних правовідносин, які покладені суб'єктом владних повноважень в основу спірного рішення. Перевірка судом інших обставин спірних правовідносин виходить за межі предмету доказування в адміністративній справі і має своїм фактичним наслідком перебирання судом на себе функцій суб'єкта владних повноважень, а правовим мотивуванням спірного рішення додатковими фактичними підставами, що не відповідає запровадженому ст. 6 Конституції України принципу розподілу державної влади та запровадженому ст. 8 Конституції України принципу верховенства права.
При цьому, суд зазначає, що приписи перелічених норм права встановлюють, що суд не має прав перебирати на себе функції органів державної влади, на які законами України покладені певні обов'язки, надані повноваження та віднесені до виключної компетенції такого суб'єкта.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до положень ч.1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справ, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч. 1 ст. 7 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною ОСОБА_6 України.
Із врахуванням вищевикладених обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 19, 139, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області про визнання неправомірними дій, визнання права на розробку проекту землеустрою, зобов'язання вчинити певні дії – відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення буде складено у строк не більш як десять днів з дня закінчення розгляду справи.
Повний текст рішення виготовлено 27.12.2017 року.
Суддя Кухар М.Д.