
Справа № 815/4131/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 грудня 2017 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Балан Я.В. розглянувши у порядку письмового провадження за наявними матеріалами справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Касібус» (код ЄДРОПУ 40323741 ,місцезнаходження: 65045, м. Одеса, вул. Жуковського, буд. 39) до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, ОСОБА_1 головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, ОСОБА_2 - головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області про визнання протиправним та скасування постанови, припису, -
В С Т А Н О В И В:
До суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Касібус» (код ЄДРОПУ 40323741 ,місцезнаходження: 65045, м. Одеса, вул. Жуковського, буд. 39) до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, ОСОБА_1 головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, ОСОБА_2 - головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області про:
визнання протиправним та скасування припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 12.07.2017р. інспектора Савко Є.В.
визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу за порушення у сфері містобудівної діяльності №128/1015/05/1-6817 від 25.07.2017р. винесену ОСОБА_2
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що не погоджується з оскаржуваним приписом та постановою, оскільки ТОВ «Касібус» взагалі не порушувало вимоги законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил. Інспектор Савко Є.В. фактично не обстежував обєкт будівництва та не був присутній на ньому 12.07.2017р., таким чином заніс не правдиві відомості до акту перевірки та протоколу.
05.12.2017р. за вхід. №33560/17 до суду від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження. (а.с.77)
Відповідачі повідомлялись про дату та час судового засідання, однак до суд не зявились.
03.10.2017р. за вхід. №27201/17 від Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області надійшли заперечення на адміністративний позов (а.с.39-41), згідно яких перевірка дотримання вимог чинного законодавства на обєкті будівництва за адресою: Одеська обл., Овідіопольський р-н, Авангардівська селищна рада, масив №10, ділянка №198/1 була проведена з дотриманням вимог чинного законодавства.
Враховуючи відсутність потреби заслухати свідка або експерта, та можливість вирішення справи на підставі наявних у ній доказів, суд вирішив за доцільне розглянути справу у порядку письмового провадження.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини якими обґрунтовуються вимоги позивача, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив наступне.
Головний інспектор будівельного нагляду інспекційного відділу Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області ОСОБА_3 звернувся до заступника директора Департаменту Державної архітектурно будівельної інспекції в Одеської області ОСОБА_4 з прохання про надання дозволу на проведення позапланової перевірки дотримання містобудівного законодавства за адресою: Одеська обл., Овідіопольський р-н, Авангардівська селищна рада, масив №10, ділянка №198/1., у звязку з тим, що під час проведення моніторингу самочинного будівництва на території Овідіопольського району Одеської області був виявлений факт виконання будівельних робіт за вказаною адресою. (а.с.44)
23.05.2017р. Наказом Департаменту Державної архітектурно будівельної інспекції в Одеської області №125П вирішено провести позапланову перевірку на обєкті будівництва за адресою: Одеська обл., Овідіопольський р-н, Авангардівська селищна рада, масив №10, ділянка №198/1. (а.с.43)
Згідно направлення для проведення позапланової на перевірки №747 від 23.05.2017р., посадові особи направлялись на проведення перевірки у період з 29.06.2017р. до 12.07.2017р. (а.с.42)
Департамент Державної архітектурно будівельної інспекції в Одеської області листом №1015-05/1-5814 від 20.06.2017р. повідомив ТОВ «Касібус» про проведення перевірки у термін з 29.06.2017р. по 12.07.2017р. та про необхідність призначити уповноважену особу, та забезпечити її присутність на будівельному майданчику, надати необхідну інформацію щодо будівництва. (а.с.45)
12.07.2017р. головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області ОСОБА_3 складено акт про те, що т.в.о. директор ТОВ «Касібус» - ОСОБА_5 посадовій особі Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області не надано дозвільну документацію та не допущено на обєкт будівництва за адресою: Одеська обл., Овідіопольський р-н, Авангардівська селищна рада, масив №10, ділянка №198/1, ТОВ «Касібус». Зазначений акт був складений у присутності т.в.о. директора ТОВ «Касібус» - ОСОБА_5, однак від підпису та отримання відмовся. (а.с.8-9)
Також, 12.07.2017р. головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області ОСОБА_3 складено протокол про те, що за результатами позапланової перевірки, проведеної за адресою: Одеська обл., Овідіопольський р-н, Авангардівська селищна рада, масив №10, ділянка №198/1, ТОВ «Касібус» виявлені порушення пункту 1 частини 7 статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та підпункту 1 пункту 11 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою КМУ №533 від 23.05.2011р. Відповідальність за виявлені порушення передбачена п.2 ч.6 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності». (а.с.10-11)
Приписом про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, з метою усунення виявлених порушень зобовязано допустити на обєкт будівництва інспекторів будівельного нагляду інспекційного відділу Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції Одеської області та надати дозвільну та проектну документацію. (а.с.15-16)
25.07.2017р. головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області ОСОБА_2 розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення у сфері містобудівної діяльності, а саме: акт перевірки від 12.07.2017р., припис від 12.07.2017р. та протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 12.07.2017р. прийняв постанову №128/1015-05/1-6817, ТОВ «Касібус» (код ЄДРПОУ 40323741) визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п.п.2 ч.6 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у сумі 50 520,00 грн. (а.с.12-14)
Оцінюючи спірні правовідносини, суд звертає увагу на наступне.
Статтею 1 Закону України від 5 квітня 2007 року №877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (у редакції що була чинна на момент виникнення спірних відносин) передбачено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Згідно до ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил та ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності визначає Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №553 від 23 травня 2011 року (в редакції, що була чинна на момент виникнення спірних відносин).
Відповідно до Порядку №553 державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється Держархбудінспекцією та її територіальними органами шляхом проведення проведення планових та позапланових перевірок.
Згідно з пунктом 7 Порядку №553 позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю. Підставами для проведення позапланової перевірки є виявлення факту самочинного будівництва об'єкта.
Як встановлено судом, головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області ОСОБА_3 під час проведення моніторингу самочинного будівництва на території Овідіопольського району Одеської області був виявлений факт виконання будівельних робіт за адресою: Одеська обл., Овідіопольський р-н, Авангардівська селищна рада, масив №10, ділянка №198/1. У звязку з чим, звернувся до заступника директора Департаменту Державної архітектурно будівельної інспекції в Одеської області ОСОБА_4 з метою недопущення порушення вимог законодавства відповідно до п. 7 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, з прохання про надання дозволу на проведення позапланової перевірки дотримання містобудівного законодавства за адресою: Одеська обл., Овідіопольський р-н, Авангардівська селищна рада, масив №10, ділянка №198/1. Зазначене підтверджується службовою запискою за вхід. №454 від 22.05.2017р. (а.с.44)
23.05.2017р. Наказом Департаменту Державної архітектурно будівельної інспекції в Одеської області №125П вирішено провести позапланову перевірку на обєкті будівництва за адресою: Одеська обл., Овідіопольський р-н, Авангардівська селищна рада, масив №10, ділянка №198/1. (а.с.43)
Згідно направлення для проведення позапланової на перевірки №747 від 23.05.2017р., посадові особи направлялись на проведення перевірки у період з 29.06.2017р. до 12.07.2017р. (а.с.42)
Департамент Державної архітектурно будівельної інспекції в Одеської області листом №1015-05/1-5814 від 20.06.2017р. повідомив ТОВ «Касібус» про проведення перевірки у термін з 29.06.2017р. по 12.07.2017р. та про необхідність призначити уповноважену особу та забезпечити її присутність на будівельному майданчику, а також надати необхідну інформацію щодо будівництва. (а.с.45)
Доводи позивача стосовно того, що підприємство не було повідомлено про проведення перевірки спростовуються листом ТОВ «Касібус» №681/07 від 07.07.2017р., згідно якого позивач підтверджує отримання листа Департамент Державної архітектурно будівельної інспекції в Одеської області №1015-05/1-5814 від 20.06.2017р. про проведення перевірки.
Відповідно до акту перевірки, т.в.о. директор ТОВ «Касібус» - ОСОБА_5 посадовим особам Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області не надано дозвільну документацію та не допущено на обєкт будівництва за адресою: Одеська обл., Овідіопольський р-н, Авангардівська селищна рада, масив №10, ділянка №198/1, ТОВ «Касібус».
Згідно до пункту п.2 ч.6 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» субєкти містобудування несуть відповідальність у вигляді штрафу за такі правопорушення: недопущення посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю на обєкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій - у розмірі тридцяти прожиткових мінімумів для працездатних осіб.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно прийнято оскаржуваний припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 12.07.2017р.від 12.07.2017р. та постанову про накладення штрафу за порушення у сфері містобудівної діяльності №128/1015/05/1-6817 від 25.07.2017р.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.
За таких обставин, на підставі повного і всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були дослідженні у судовому засіданні, суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Касібус» слід відмовити.
У разі відмови у задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Касібус» судові витрати не повертаються відповідно до приписів ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст. ст. 90, 139, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Касібус» (код ЄДРОПУ 40323741 ,місцезнаходження: 65045, м. Одеса, вул. Жуковського, буд. 39) до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, ОСОБА_1 головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, ОСОБА_2 - головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області про визнання протиправною та скасування припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 12.07.2017р. інспектора Савко Є.В.; визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу за порушення у сфері містобудівної діяльності №128/1015/05/1-6817 від 25.07.2017р. винесену ОСОБА_2 - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
СуддяБалан Я.В.