
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
13 грудня 2017 р. Справа № 814/1691/17
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Біоносенка В.В., суддів: Лісовської Н.В. та Гордієнко Т.О., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомПриватного підприємства «АТП-3», доДержавної служби України з безпеки на транспорті, Управління Укртрансбезпеки Одеській області, провизнання протиправними дії,ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство «АТП -3» звернулось до адміністративного суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті, в якому просить суд визнати протиправними дії Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки в Одеській області щодо нарахування приватному підприємству «АТП-3» сум плати за проїзд великовагового транспортного засобу у розмірах 1523,84 та 29,00 євро, згідно розрахунків № ВНN0151471 від 06.07.2017 р. та № б/н від 07.07.2017, відповідно, складених в рамках габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки SCANIA P380СВ8Х4ЕНZ д/н НОМЕР_1 під час рейдових перевірок 06.07.17 та 07.07.17 на а/д Р-55 «Одеса-Вознесенськ-Новий Буг» 56 км +750м.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтув тим, що не повинен нести відповідальності за зазначене правопорушення, оскільки він не є перевізником, оскільки відповідно до договору оренди від 15.06.2017 року № 1/05 передав зазначений транспортний засіб іншому суб’єкту господарювання.
Відповідач позов не визнав, зазначивши, що позивачем не надано жодного доказу, що під час перевірки та складання Актів про порушення, відповідачу було надано документ про нібито вибувший із користування ПП «АТП-3» автомобіль та передачу його іншій особі. Таким чином відповідач діяв у межах та в порядку діючого законодавства.
Від позивача та Державної служби України з безпеки на транспорті надійшли клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження. Керуючись ч. 6 ст. 128 КАС України, суд розглянув справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Приватне підприємство «АТП-3» є юридичною особою, основним видом діяльності якої є вантажний автомобільний транспорт (КВЕД 49.41). На підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу САК 551469 позивачу на праві власності належить вантажний самоскид SCANIA, модель P380CB8X4EHZ, номерний знак НОМЕР_2.
06.07.2017 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області на авто дорозі Р-55 Одеса – Вознесенськ – Новий Буг км. 56+750 км. проведено перевірку автомобіля марки SCANIA, модель P380CB8X4EHZ, номерний знак НОМЕР_2, що належать ПП «АТП-3». Водій: ОСОБА_1, вантаж: щебінь.
За результатами проведеної перевірки складено Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 06.07.2017 року та Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0151471 від 06.07.2017 року. Під час перевірки виявлено перевищення вагових параметрів.
На підставі вищезазначених документів Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 06.07.2017 року на суму 1523,84 євро.
Також, 07.07.2017 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області на авто дорозі Р-55 Одеса – Вознесенськ – Новий Буг км. 56+750 км. проведено перевірку автомобіля марки SCANIA, модель P380CB8X4EHZ, номерний знак НОМЕР_2, що належать ПП «АТП-3». Водій: ОСОБА_1, вантаж: щебінь.
За результатами проведеної перевірки складено Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 07.07.2017 року та Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0151476 від 07.07.2017 року. Під час перевірки виявлено перевищення вагових параметрів.
На підставі вищезазначених документів Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 07.07.2017 року на суму 29,00 євро.
Положенням про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 року, передбачено, що Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства), здійснює державний нагляд (контроль) за безпекою на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті, здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування, а також здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю (п п. 1, 4, 15, 27 п. 5).
Відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 року «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» (далі – Постанова № 879) затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні. Габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.
Згідно з пунктами 22 Постанови № 879 у разі виявлення на стаціонарних або пересувних чи автоматичних зважувальних пунктах порушення правил проїзду великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів такий транспортний засіб тимчасово затримується згідно із статтею 265-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачена відповідальність автомобільних перевізників у вигляді адміністративно-господарських штрафів, у тому числі, за надання послуг з перевезень вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 48 цього Закону (у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків).
Як вбачається з аналізу викладених вище правових норм, уся відповідальність за дотримання законодавства в сфері безпеки руху, заходів збереження автомобільних доріг загального користування, дотримання вимог Закону України «Про автомобільний транспорт», лежить на водію та перевізнику, але аж ніяк не на власнику автомобіля (якщо останній не є перевізником).
Позивач є юридичною особою, основним видом діяльності якого є вантажний автомобільний транспорт. Згідно договору оренди транспортного засобу з екіпажем (водієм) від 15.06.2017 року № 1/05, укладеного між ПП «АТП-3» (орендодавець) та ПП «АТП-1» (орендар), орендодавець зобов’язається передати орендарю в тимчасове платне володіння та користування вантажний самоскид SCANIA, модель P380CB8X4EHZ, номерний знак НОМЕР_2. Автомобіль, що орендується, буде використовуватися орендарем для потреб підприємства (розділ 2 договору оренди). Строк оренди, згідно розділу 4 договору оренди, - 6 місяців: з 15.06.2017 року по 15.12.2017 року з правом пролонгації за взаємною згодою сторін, що оформлюється додатковою угодою до договору.
Згідно наданих під час перевірок водієм ОСОБА_1 товарно-транспортних накладних від 06.07.2017 року та від 07.07.2017 року, автомобільним перевізником вантажу є ПП «АТП-1».
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оскільки 06.07.2017 року та 07.07.2017 року року позивач не був перевізником на транспортному засобі вантажний самоскид SCANIA, модель P380CB8X4EHZ, номерний знак НОМЕР_2, він не може бути притягнутий до відповідальності за порушення законодавства в сфері автомобільного транспорту, а нарахування йому грошових зобов’язань є протиправним.
За таких обстави позовні вимоги підлягає повному задоволенню.
Судові витрати розподіляються відповідно до ст. 94 КАС України.
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки в Одеській області щодо нарахування приватному підприємству «АТП-3» сум плати за проїзд великовагового транспортного засобу у розмірах 1523,84 та 29,00 євро, згідно розрахунків № ВНN0151471 від 06.07.2017 р. та № б/н від 07.07.2017 року, відповідно, складених в рамках габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки SCANIA P380СВ8Х4ЕНZ д/н НОМЕР_1 під час рейдових перевірок 06.07.17 та 07.07.17 на а/д Р-55 «Одеса-Вознесенськ-Новий Буг» 56 км +750м.
3. Присудити на користь Приватного підприємства «АТП-3» (код ЄДРПОУ 32600065) за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті судовий збір в сумі 1600,00 грн. (одна тисяча шістсот гривень 00 коп.).
4. Апеляційна скарга на цю постанову може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання у повному обсязі.
Головуючий суддя В.В. Біоносенко
Судді Н.В. Лісовська
ОСОБА_2