
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" грудня 2017 р. справа № 809/817/17
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Матуляка Я.П.
суддів:Біньковської Н.В.,
ОСОБА_1,
при секретарі Мула Х.О.,
за участю:
представників позивача - ОСОБА_2, ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Колос"
до відповідача: Державної служби геології та надр України
про скасування наказів за № 46 від 16.02.2012 року, за № 161 від 20.04.2012 року,-
ВСТАНОВИВ:
29.05.2017 року ТОВ "Колос" звернулося в суд з адміністративним позовом до Державної служби геології та надр України про скасування наказів за № 46 від 16.02.2012 року та за № 161 від 20.04.2012 року.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31.05.2017 року дану позовну заяву залишено без руху, у звязку з її невідповідністю вимогам статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України та надано строк до 12.06.2017 року для усунення недоліку шляхом подання до суду документа про сплату судового збору в повному обсязі.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.06.2017 року, з підстав усунення позивачем недоліків позовної заяви, відкрито провадження у вказаній адміністративній справі № 809/817/17.
Згідно ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.06.2017 року, позовну заяву ТОВ "Колос" до Державної служби геології та надр України про скасування наказів - залишено без розгляду.
Відповідно до ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 22.11.2017 року, скасовано ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.06.2017 року про залишення позовної заяви без розгляду в справі № 809/817/17 та направлено справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
12.12.2017 року адміністративна справа № 809/817/17 супровідним листом Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.12.2017 року за № 809/817/17/876/7920/17/12460 надійшла до Івано-Франківського окружного адміністративного суду.
Відповідно до протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 12.12.2017 року, справа передана головуючому судді Матуляку Я.П.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.12.2017 року, адміністративну справу № 809/817/17 призначено до судового розгляду.
Позовні вимоги мотивовані тим, що при винесенні оскаржуваних наказів відповідач діяв не у спосіб, що передбачений чинним законодавством, оскільки при прийнятті рішень ним не було додержано процедури їх прийняття, визначеної законодавством про надра, а саме припинення права ТОВ "Колос" на користування надрами шляхом звернення до суду.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав, зазначених в позовній заяві. Просили суд позов задовольнити в повному обсязі.
Окрім того, в судовому засіданні представники позивача заявили клопотання про витребування доказів. Колегією суддів за наслідками розгляду даного клопотання ухвалено відмовити в його задоволенні з мотивів достатності наявних в матеріалах справи доказів необхідних для прийняття рішення у даній справі з урахування мотиву, яким позивач обґрунтовує заявлений позов.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, про дату, час та місце судового розгляду справи судом повідомлений належним чином. Проти заявленого позову заперечив з мотивів, наведених у письмовому запереченні, яке міститься в матеріалах справи. Просив суд в задоволенні позову відмовити.
За таких обставин, враховуючи наявність в матеріалах справи достатньої кількості доказів, необхідних для вирішення справи по суті та у відповідності до положення пункту 1 частини 3 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів визнала можливим розглянути дану адміністративну справу на підставі наявних у ній доказів за відсутності відповідача.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників позивача, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, суд встановив наступне.
ТОВ "Колос" зареєстроване Рогатинською районною державною адміністрацією Івано-Франківської області 08.12.1995 року як юридична особа, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 за № 358565 (а.с.9).
На підставі протоколу від 01.10.2008 року №10 та наказу Мінприроди від 21.10.2008 року №535, 03.09.2009 року Міністерством охорони навколишнього природного середовища України надано ТОВ "Колос" спеціальний дозвіл на користування надрами за №5007, а саме видобування суглинків, придатних для виробництва цегли керамічної в межах Чернівського родовища, строком дії 20 років (а.с.33).
На підставі наказу ДО "Західна ТІ ДГК" від 10.10.2011 року за № 47-ІФ, комісією у складі заступника начальника ДО "Західна ТІ ДГК" ОСОБА_4 та провідного державного інспектора ДО "Західна ТІ ДГК" ОСОБА_5 в присутності представника ТОВ "Колос" ОСОБА_6, здійснено позапланову перевірку відповідності робіт, повязаних з використанням надр вимогам законодавства про надра, за результатами якої складено акт перевірки правил користування надрами і дотримання вимог спеціального дозволу при проведенні розробки і вивчення родовищ корисних копалин за № 56-ІФ від 12.10.2011 року (а.с.60-63).
Перевіркою виявлено наступні порушення позивачем вимог законодавства у сфері надрокористування: роботи на родовищі протягом 2010-2011 років проводились без виготовлення проекту розробки та рекультивації родовища, чим порушено пункт 2 Особливих умов спеціального дозволу та статтю 51 Кодексу України про надра; роботи на родовищі протягом 2010-2011 років проводились без виготовлення плану розвитку гірничих робіт, чим порушено статтю 51 Кодексу України про надра; до перевірки не представлено сертифікати радіаційної якості сировини та будівельного матеріалу на 2010 - 2011 роки; на підприємстві відсутнє геолого-маркшейдерське обслуговування, чим порушено статтю 53 Кодексу України про надра; не виконано припис ДО "Західна ТІ ДГК" від 18.01.2010 року; звітність за формою 5-ГР за 2010 рік відправлено до "Геоінформ України" з недостовірними даними про залишок запасів корисних копалин; не внесено зміни до угоди про умови користування надрами та відповідної програми робіт.
Наказом Державної служби геології та надр України "Про анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами" від 16.02.2012 року за №46, зокрема, на підставі підпунктів 1, 3, 5, 8 пункту 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року за № 615 та відповідно до протоколу за № 3-12 від 16.02.2012 року, зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами за № 5007 від 03.09.2009 року, виданого ТОВ "Колос" та надано надрокористувачу один місяць з моменту відправлення повідомлення для усунення порушень (а.с.23-28).
Вказана обставина доведена до відома позивача, що підтверджується супровідним листом від 27.02.2012 за № 1596/01/14-12, направленим ТОВ "Колос" (а.с.68) та отриманим останнім 09.03.2012 року (а.с.69).
У звязку з невжиттям надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк, на підставі підпункту 9 пункту 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року за № 615 та відповідно до протоколу за № 7-12 від 19.04.2012 року, спеціальний дозвіл на користування надрами за № 5007 від 03.09.2009 року на видобування суглинків Чернівського родовища, наданий ТОВ "Колос" анульовано згідно наказу Державної служби геології та надр України "Про анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами" від 20.04.2012 року за № 161 (а.с.29-32).
Вказана обставина доведена до відома позивача, що підтверджується супровідним листом від 25.04.2012 за № 3707/03/1412, направленим ТОВ "Колос" (а.с.73) та отриманим останнім 08.05.2012 року (а.с.70).
Колегія суддів, у відповідності до статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України, вирішуючи питання про те, яку правову норму належить застосувати до спірних правовідносин, виходить з положень нормативних актів в редакціях, що діяли на момент виникнення цих правовідносин та зазначає зміст норм права відповідно до них.
Відповідно до статті 4 Кодексу України про надра надра є виключною власністю народу України і надаються тільки у користування. Угоди або дії, які в прямій або прихованій формі порушують право власності народу України на надра, є недійсними. Народ України здійснює право власності на надра через ОСОБА_7 України, ОСОБА_7 Автономної Республіки Крим і місцеві ОСОБА_7 народних депутатів.
Приписами статті 16 Кодексу України про надра визначено, що спеціальні дозволи на користування надрами у межах конкретних ділянок надаються спеціалізованим підприємствам, установам і організаціям, а також громадянам, які мають відповідну кваліфікацію, матеріально-технічні та економічні можливості для користування надрами.
Спеціальні дозволи на користування надрами надаються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр за погодженням з Міністерством охорони навколишнього природного середовища України, як правило, на конкурсних засадах в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно Положення про Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 року за № 1524, Міністерство охорони навколишнього природного середовища України (надалі Мінприроди) є головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, екологічної безпеки, заповідної справи, поводження з відходами, формування, збереження та використання екологічної мережі, геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр, а також топографо-геодезичної та картографічної діяльності, яке у відповідності до норм підпункту 15 пункту 4 цього Положення в установленому порядку видає спеціальні дозволи на користування ділянками надр.
Відповідно до Указу Президента України від 09.12.2010 року № 1085/2010 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" утворено Державну службу геології та надр України, як центральний орган виконавчої влади, шляхом реорганізації Міністерства охорони навколишнього природного середовища України.
Відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року за № 391/2011, Державна служба геології та надр України ( надалі - Держгеонадра України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Згідно з підпунктами 12, 13, 18 пункту 4 Положення про Державну службу геології та надр України Держгеонадра України відповідно до покладених на неї завдань: видає у встановленому порядку спеціальні дозволи на: геологічне вивчення родовищ корисних копалин; геологічне вивчення, в тому числі дослідно-промислову розробку родовищ корисних копалин; видобування корисних копалин; геологічне вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ з подальшим видобуванням нафти і газу (промисловою розробкою родовищ); будівництво та експлуатацію підземних споруд, не пов'язаних із видобуванням корисних копалин, у тому числі споруд для підземного зберігання нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захоронення шкідливих речовин і відходів виробництва, скидання стічних вод; створення геологічних територій та об'єктів, що мають важливе наукове, культурне та рекреаційно-оздоровче значення (наукові полігони, геологічні заповідники, заказники, пам'ятки природи, лікувальні, оздоровчі заклади та ін.); виконання робіт (здійснення діяльності), передбачених угодою про розподіл продукції; зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами, поновлює їх дію; здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України.
Згідно статті 25 Кодексу України про надра права користувачів надр охороняються законом і можуть бути обмежені лише у випадках, передбачених законодавством України. Збитки, завдані порушенням прав користувачів надр, підлягають відшкодуванню в повному обсязі відповідно до законодавчих актів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року за № 615 затверджено Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами (надалі - Порядок), який регулює питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін.
Зважаючи на те, що спірні правовідносини виникли у 2012 році, колегія суддів зазначає, що застосуванню підлягають норми саме Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року за № 615, а не іншого Порядку, на підставі якого було видано дозвіл, позаяк нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі.
У відповідності до пункту 22 Порядку дія дозволу може бути зупинена Держгеонадрами безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі: 1) порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; 2) виникнення внаслідок проведення робіт, пов'язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров'ю працівників або населення; 3) проведення гірничих робіт без геологічного та маркшейдерського обслуговування; 4) наявності заборгованості з плати за користування надрами; 5) порушення надрокористувачем вимог законодавства у сфері надрокористування та охорони навколишнього природного середовища; 6) проведення на наданій у користування ділянці надр робіт, не передбачених дозволом; 7) відсутності у надрокористувача під час проведення робіт ліцензії на провадження господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону; 8) невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування; 9) непереоформлення дозволу у випадках, передбачених пунктом 16 цього Порядку.
Після зупинення дії дозволу надрокористувач зобов'язаний зупинити проведення на наданій йому в користування ділянці надр робіт, передбачених дозволом.
Частиною 1 статті 26 Кодексу України про надра визначено, що право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку (частина 2 статті 26 Кодексу України про надра).
Аналіз приписів зазначеної статті свідчить про те, що припинення користування надрами здійснюється як за рішенням органу, який надав надра в користування так і в певних випадках, зокрема за пунктами 4, 5, 6 частини 2 вказаної статті, виключно в судовому порядку - у разі незгоди користувачів.
Разом з тим, у відповідності до приписів частини 3 статті 26 Кодексу України про надра законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.
При цьому, підпунктом 9 пункту 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами визначено, що право користування надрами припиняється Держгеонадрами безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк.
Припинення права користування надрами здійснюється шляхом прийняття Держгеонадрами наказу про анулювання дозволу.
Отже, вказаний Порядок встановлює додаткові підстави для припинення права користування надрами та наділяє Держгеонадра правом такого припинення без звернення до суду.
Відтак, припинення користування надрами в позасудовому порядку можливо у випадках, не передбачених статтею 26 Кодексу України про надра, а висновки про те, що дозвіл може бути анульовано у судовому порядку, у разі наявності спору між надрокористувачем та Міністерством є помилковими.
Водночас, суд звертає увагу на те, що така підстава анулювання дозволу на користування надрами як невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк має самостійне значення, за своїм змістом відрізняється від випадків, передбачених пунктами 4, 5, 6 частини 1 статті 26 Кодексу України про надра та не суперечить частині 1 статті 26 Кодексу України про надра.
Як наслідок, колегія суддів зазначає, що частина 2 статті 26 Кодексу України про надра не підлягає застосуванню до спірних правовідносин, оскільки не закріплює такої підстави для припинення права користування надрами, як невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк, оскільки регулює питання припинення права користування надрами за наявності інших підстав, у той час, як підставою для анулювання спірного спеціального дозволу на користування надрами було саме невжиття заходів для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк, що передбачена та регламентується саме Порядком, як нормативним актом, який встановлює додаткові підстави для припинення права користування надрами.
З огляду на наведене, суд прийшов до висновку, що приймаючи оскаржувані накази, відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, Державною службою геології та надр України дотримано, визначену законодавством про надра, процедуру прийняття оскаржуваних рішень, а відтак наказ "Про анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами" від 16.02.2012 року за № 46 в частині зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами за № 5007 від 03.09.2009 року, виданого ТОВ "Колос" та наказ "Про анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами" від 20.04.2012 року за № 161 в частині анулювання ТОВ "Колос" спеціального дозволу на користування надрами за № 5007 від 03.09.2009 року є правомірними.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів прийшла до переконання, що позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними, тому в задоволенні даного адміністративного позову слід відмовити.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Головуючий суддя:Матуляк Я.П.
Судді: Біньковська Н.В.
ОСОБА_1
Рішення складене в повному обсязі 27.12.2017.