Постанова № 71261083, 26.12.2017, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.12.2017
Номер справи
805/4099/17-а
Номер документу
71261083
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 грудня 2017 р. Справа № 805/4099/17-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Стойка В.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області з вимогами:

- визнати протиправними дії Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області щодо не включення в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 70% та премії в розмірі 9% згідно постанови КМУ №988;

- зобов'язати Ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області встановити премію в розмірі 9% та надбавку за виконання особливо важливих завдань в розмірі 70% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, передбаченою пунктом 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року№1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;

-стягнути з відповідача судовий збір та витрати на юридичні послуги;

-встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобовязання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати в десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 27 листопада 2017 року відкрито провадження у справі та призначено справу на 12 грудня 2017 до попереднього судового розгляду.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12 грудня 2017 року замінено відповідача у справі Ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області на належного відповідача Головне управління МВС України в Донецькій області та зупинено провадження до 19 грудня 2017 року.

15 грудня 2017 набули зміни до Кодексу адміністративного судочинства в редакції Закону № 2147- VIII від 03 жовтня 2017 року.

Згідно з п.10 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства редакції Закону № 2147- VIII від 03 жовтня 2017 року, справи, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Отже, розгляд цієї справи з 15 грудня 2017 року здійснюється за правилами Кодексу адміністративного судочинства в редакції Закону № 2147- VIII від 03 жовтня 2017 року.

Ухвалами Донецького окружного адміністративного суду від 19 грудня 2017 року поновлено провадження у справі; закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ України та отримує пенсію за вислугу років (20 років), призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 50 % грошового забезпечення на час звільнення. Позивач вказує, що розмір його пенсії обчислений, виходячи із грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та згідно Довідки про грошове забезпечення на час призначення пенсії складався з: посадовий оклад - 750,00 грн.; оклад за військове звання (майор поліції) - 125, 00 грн.; надбавка за вислугу років - 30% - 262,50 грн.; крім того, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення - надбавка за виконання особливо важливих завдань 70%, премія 9 %, що становить 1031,52 грн.

Також позивач зазначив, що відповідно до п. 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» він має право на пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим законом для колишніх поліцейських. Отже, як вважає позивач, він має право на перерахунок пенсії відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виходячи з розмірів грошового забезпечення, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». З цих підстав 02 вересня 2017 року позивач звернувся до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області щодо видачі йому довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Однак, листом від 06 вересня 2017 року відповідач повідомив про направлення довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області. 26 вересня 2017 року був направлений запит до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про отримання довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії та 04 жовтня 2017 року позивачем була отримана зазначена довідка.

Посилаючись на постанову КМУ від 11 листопада 2015 р. № 988 та наказ МВС України від 31 грудня 2007 року № 499, позивач стверджує, що у вищезазначеній довідці безпідставно до розміру пенсії не врахована середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 70% та премія у розмірі 9 %.

За таких обставин позивач звернувся до суду з даним позовом.

У судове засідання, призначене на 19 грудня 2017 року особи, які беруть участь у справі, не з'явились.

Позивач про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, в матеріалах справи наявне клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Відповідач явку свого представника до судового засідання не забезпечив, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив, заперечення, відзив, клопотання про відкладення розгляду справи не надав.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З урахуванням вищенаведеного, суд ухвалив рішення розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі письмовими доказами.

Дослідивши матеріали справи та надані докази, судом встановлено наступні обставини та факти.

Позивач, ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України та отримує пенсію за вислугу років (20 років), призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 50 % грошового забезпечення з 01 січня 2009 року.

З повідомлення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про призначення пенсії від 03 березня 2009 року №1540/05 вбачається, що з 01 січня 2009 року ОСОБА_2 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» призначено пенсію за вислугу років.

При обчисленні пенсії враховано грошове забезпечення: посадовий оклад - 750, 00 грн.; оклад за військове звання (майор поліції) - 125, 00 грн.; надбавка за вислугу років - 30% - 262, 50 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань - 70%, премія - 9 %. Всього 2169,02 грн.; Основний розмір пенсії 50 % грошового забезпечення (вислуга 20 років) у розмірі: 1084,51 грн. (а.с. 13).

02 вересня 2017 року позивач звернувся до Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Донецькій області із запитом про отримання публічної інформації, у якій просив видати йому, крім іншого, довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2016 року для перерахунку пенсії згідно додатку 2 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (а.с. 14).

Листом від 06 вересня 2017 року №172ді/26/01-2017 Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Донецькій області позивачу надано відповідь, якою роз'яснено порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою КМУ від 13 лютого 2008 року № 45. Крім того, зазначено, що відносно позивача підготовлено довідку від 10.06.2017 № 6716 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами чинними на 01 січня 2016 року, яку направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області 23 червня 2017 року, в якій розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії встановлено у розмірі 6106,91 грн., зазначені його складові. (а.с. 15).

13 вересня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про перерахунок пенсії та надання інформації про розмір пенсії з 01 січня 2016 року та суми заборгованості. (а.с. 17).

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області листом від 04 жовтня 2017 року № 1166-Ш-01 повідомило позивача, що перерахунок та виплата перерахованої пенсії буде проведено на підставі довідок про грошове забезпечення, наданих ліквідаційною комісією головного управління МВС після виділення додаткових коштів з державного бюджету України. Разом з цим, ОСОБА_1 надано копію довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №6716 від 10 червня 2017 року.

Згідно вказаної довідки, відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11 листопада 2015 року №988, наказу МВС України від 06 квітня 2016 року №260, розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01 січня 2016 року, за посадою оперуповноважений поліції, наступний: посадовий оклад - 2400, 00 грн.; оклад за військовим (спеціальним званням) майор міліції - 2000, 00 грн.; надбавка за стаж роботи 35% - 1540, 00 грн.; премія 2,81 % - 166, 91 грн., усього: 6106,91 грн. (а.с. 20).

Так у вказаний розрахунок грошового забезпечення не включена середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення, як надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 70%. Крім того, премія зазначена у меншому розмірі - 2,81%, замість - 9 %.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції Закону № 1774-VIII від 06.12.2016), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45).

Пунктом 1 вказаного Порядку передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

За приписами п. 2 Порядку №45, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України, МВС повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

У відповідності з п. 3 Порядку №45, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Постановою КМУ від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, затверджені схеми окладів та розміри надбавок. Затверджено: схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.

Відповідно до зазначених схем, грошове забезпечення поліцейських є вищим від раніше встановленого грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, що свідчить про наявність підстав щодо перерахунку раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій.

Так, відповідачем надано до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 6716 від 10 червня 2017 року.

Однак, до вказаної довідки не було включено надбавку за виконання особливо важливих завдань - 70 % посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років у розмірі, яка виплачувалась позивачу на час виходу на пенсію, крім того, зменшено розмір премії з 9 % до 2,81 % від розміру грошового забезпечення.

Судом встановлено, що відповідно до повідомлення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про призначення пенсії від 03 березня 2009 року №1540/05, при обчислені пенсії ОСОБА_1 у складі грошового забезпечення враховано надбавку за особливо важливі завдання - 70% та премію 9%.

Як вже було зазначено, частиною третьою статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» 23.12.2015 року № 900-VIII, на колишніх міліціонерів розповсюджені пенсійні гарантії встановлені для поліцейських.

Крім того, Законом України від 23.12.2015 року № 900-VIII, пункт 15 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про Національну поліцію» доповнено абзацом другим такого змісту: «За колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб».

Пунктом 1 постанови КМУ від 7 листопада 2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 5 постанови КМУ від 7 листопада 2007 р. № 1294 керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, військовослужбовцям органів (підрозділів) Державної прикордонної служби, Морської охорони, що безпосередньо забезпечують охорону ділянок кордону, здійснюють прикордонний контроль і пропуск через кордон, військовослужбовцям Служби безпеки, які безпосередньо здійснюють заходи, пов'язані з виконанням завдань державної безпеки, військовослужбовцям розвідувальних органів, які безпосередньо виконують функції з добування інформації, забезпечують та беруть участь у спеціальних заходах, спрямованих на підтримку національних інтересів, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ, військовослужбовцям Служби безпеки за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції, військовослужбовцям Державної служби спеціального звязку та захисту інформації, які безпосередньо забезпечують функціонування та безпеку державної системи урядового зв'язку, Національної системи конфіденційного зв'язку, державний контроль за станом криптографічного та технічного захисту державних інформаційних ресурсів та інформації, вимога щодо захисту якої встановлена законом, - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Так, з повідомлення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про призначення пенсії від 03 березня 2009 року №1540/05, вбачається, що при обчислені пенсії ОСОБА_1 у складі грошового забезпечення враховано надбавку за особливо важливі завдання - 70%.

Відповідно до пп. 2.5.1 п. 2.5 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої Наказом МВС України від 31.12.2007 року №499 (чинний, станом на 01.01.2009 року (на момент призначення позивачу надбавки), особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ установлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та

надбавки за вислугою років.

З аналізу вищевикладеного вбачається, що у відповідача не було законних підстав для не відображення у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 надбавки за виконання особливо важливих завдань, яку позивач отримував під час проходження служби.

Суд зазначає, що Постановою КМУ №988 затверджені посадові оклади та надбавки працівникам поліції та не враховані надбавки, доплати і премії, однак вони встановлені Постановою КМУ №1294, яка є чинною і повинна враховуватися при перерахунках пенсій.

Отже, враховуючи те, що Постановою КМУ №988 не врегульована виплата надбавки за виконання особливо важливих завдань, а виплата її врегульована відповідно до постанови КМУ №1294, виплата вказаної надбавки повинна бути врахована при видачі довідки для перерахунку пенсії, оскільки позивач отримував її під час проходження служби, що підтверджується матеріалами справи.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Вищого адміністративного суду від 17.10.2017 року К/800/28614/17 по справі №803/473/17.

Що стосується відображення в довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії премії та її розміру, суд зазначає наступне.

Як встановлено судом, позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до преамбули Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, чинній станом на час призначення позивачу пенсії 01.01.2009 року) цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України, зокрема із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ.

Згідно з п. «б» ст. 1-2 вказаного Закону, право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Частиною 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України ( 393-92-п).

Відповідно до поточної редакції Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (від 11.10.2017 року), пенсії особам, які мають право на пенсію за цим Законом, обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Отже, премія відноситься до складу грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія військовослужбовців.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 на час звільнення зі служби в органах внутрішніх справ було встановлено премію, яка становила 9 % цього забезпечення.

Так, відповідно до пп. 2.15.1, пп. 2.15.2, пп. 2.15.3 п. 2.15 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої Наказом МВС України від 31.12.2007 року №499 (чинний, станом на час призначення позивачу премії), преміювання осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ здійснюється відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів, та економії фонду грошового забезпечення.

Преміювання осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ здійснюється відповідно до положення про преміювання, розробленого з метою визначення порядку матеріального заохочення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, з урахуванням специфіки та особливостей виконання покладених на них службових обов'язків, своєчасності і точності виконання рішень державних органів та розпоряджень і вказівок керівників підрозділів.

Зменшення розміру премії, позбавлення її проводяться відповідно до положення про преміювання.

Відповідно до пп. 2 п. 5 постанови КМУ від 7 листопада 2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Крім того, як зазначалося вище, Постановою КМУ від 11 листопада 2015 року № 988 затверджені посадові оклади та надбавки працівникам поліції, та в п. 1 встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається також із премій.

Відповідно до пп. 2 п. 4 постанови КМУ від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення надано право здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Таким чином, враховуючи, що Постановою КМУ від 11 листопада 2015 року № 988 та постановою КМУ від 7 листопада 2007 року № 1294 врегульовано виплату у складі грошового забезпечення премії, то така премія має бути врахована при видачі довідки для перерахунку пенсії, оскільки позивач отримував її під час проходження служби, що підтверджується матеріалами справи.

Суд також звертає увагу на правову позицію Верховного Суду України, викладену в постанові від 20 жовтня 2015 року у справі №21-9242а15, згідно якої щомісячна додаткова грошова винагорода військовослужбовця, яку він отримував під час проходження служби, з якої нараховані і сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 в частині відображення в довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії премії в розмірі 9% підлягають задоволенню.

Щодо позовної вимоги про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом подання звіту суд зазначає таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

При цьому суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно з судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати.

Суд зауважує, що відповідачем у справі є Головне управління Міністерства

внутрішніх справ України в Донецькій області, при тому судовий контроль позивач просить встановити шляхом зобовязання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати звіт про виконання рішення суду.

Поряд з тим, позивач не вказав жодних обставин, які б вказували, що Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області чи Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області уникатиме виконання рішення та причини, які б свідчили про необхідність для ухвалення рішення в даній справі щодо подання звіту про виконання судового рішення.

Таким чином, суд вважає безпідставною та необґрунтованою вимогу позивача щодо здійснення контролю за виконанням судового рішення, а тому у його задоволенні слід відмовити.

Щодо повернення витрат на правову допомогу суд зазначає наступне.

Положеннями ст. 134 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції на час розгляду справи) передбачено, що витрати, повязані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат субєкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Для цілей розподілу судових витрат:

1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, повязану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Зазначена стаття кореспондується зі ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції від 03.08.2017) якою встановлено, що витрати, пов'язані з оплатою допомоги адвоката або іншого фахівця в галузі права, які надають правову допомогу за договором, несуть сторони, крім випадків надання безоплатної правової допомоги, передбачених законом.

В обґрунтування зазначеної вимоги позивачем надано довідку адвоката юридичної консультації Волноваського району Донецької обласної колегії адвокатів ОСОБА_3про отримання від позивача за надання юридичної допомоги 500 грн.

Суд зазначає, що витрати, які пов'язані з отриманням правової допомоги фахівця права повинні бути підтверджені договором, актом виконаних робіт, квитанцією про оплату правової допомоги адвоката у справі, тощо. Довідка адвоката юридичної консультації про отримання від позивача за надання юридичної допомоги грошових коштів не є належним доказом понесення витрат у цій справі.

Таким чином, позивачем не доведено понесення витрат на отримання правової допомоги фахівця права при зверненні до суду з цим позовом, у зв'язку з чим у задоволенні цієї вимоги слід відмовити.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах субєкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Оскільки, відповідачем надано відзив на позовну заяву ОСОБА_1 20 грудня 2017 року тобто, вже після призначеного судового засідання, він не врахований судом при прийнятті рішення.

Розглянувши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є субєктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. ст. 2, 5, 6, 90, 132, 139, 193, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області щодо не включення у довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 70% та премії в розмірі 9% згідно постанови КМУ №988.

Зобов'язати Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 08592158, місцезнаходження: 87515, Донецька обл., місто Маріуполь, вул. Італійська, будинок 32) встановити ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, місце проживання: 84700, м. Волноваха, вул. Менделєєва, 31/17) премію в розмірі 9% та надбавку за виконання особливо важливих завдань в розмірі 70% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, передбаченою пунктом 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року№1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 08592158, місцезнаходження: 87515, Донецька обл., місто Маріуполь, вул. Італійська, будинок 32) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, місце проживання: 84700, м. Волноваха, вул. Менделєєва, 31/17) судовий збір в розмірі 640 (шістсот сорок) гривень 00 копійок.

В іншій частині позову - відмовити.

Рішення суду першої інстанції може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасниками справи, які не були присутні в судовому засіданні, рішення суду першої інстанції може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Стойка В.В.