
Справа № 750/9981/17
Провадження № 2-а/750/1310/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 грудня 2017 року м. Чернігів
Деснянський районний суд м. Чернігова у складі:
судді - Рахманкулової І.П.,
із секретарем - Разумейко К.М.,
за участю позивача ОСОБА_1,
представника третьої особи ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернігівської міської ради, Комісії з демонтажу тимчасових (металевих) гаражів на території м. Чернігів Чернігівської міської ради про визнання неправомірним та скасування акту індивідуальної дії,
треті особи: Комунальне підприємство «Муніципальна варта Чернігівської міської ради», Обслуговуючий кооператив «Автокооператив №52» Деснянської районної організації Всеукраїнської спілки автомобілістів,-
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Чернігівської міської ради, Комісії з демонтажу тимчасових (металевих) гаражів на території м. Чернігів Чернігівської міської ради, в якому заявив вимогу про визнання недійсним та скасування рішення Комісії з демонтажу тимчасових (металевих) гаражів на території м. Чернігів Чернігівської міської ради від 20 вересня 2017 року, оформлене протоколом № 6 (п. 1.14) щодо демонтажу тимчасового (металевого) гаражу, розташованого за адресою: м. Чернігів, вулиця О.Михнюка, біля будинку № 1.
Обгрунтував позивач свій позов тим, що постійна комісія місцевої ради не наділена Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваженнями приймати самостійні рішення як правозастостосовчі акти у системі місцевого самоврядування з того чи іншого питання, включеного до порядку денного роботи комісії, а лише правомочна готувати висновки і рекомендації з таких питань, які можуть знаходити своє відображення у рішеннях виконавчого комітету відповідної місцевої ради або рішеннях ради як такої, у обох з наведених випадків прийнятих згідно повноважень, якими наділені саме вказані органи місцевого самоврядування.
Також позивач посилається на необґрунтованість прийнятого комісією рішення щодо демонтажа належного йому металевого гаражу, адже у позивача є всі дозвільні документи на встановлення тимчасового гаражу, а тому він не є таким, що встановлений самочинно.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав та просив суд його задовольнити із зазначених у позовній заяві підстав.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, причин неявки суду не повідомив.
Представник третьої особи - Комунального підприємства «Муніципальна варта Чернігівської міської ради» в судовому засіданні проти позову заперечував, посилаючись на те, що позивач встановив металевий гараж самочинно, адже він встановлений не на території автокооперативу, членом якого він є.
Заслухавши пояснення позивача, представника третьої особи, дослідивши письмові докази у справі, суд вбачає підстави для задоволення позову, виходячи з наступного.
Встановлено, що рішенням виконавчого комітету Чернігівської міської ради №303 від 12.07.2017 утворено комісію з демонтажу тимчасових (металевих) гаражів на території м. Чернігова (а.с.12)
Комісією Чернігівської міської ради з демонтажу тимчасових (металевих) гаражів на території м. Чернігів 20.09.2017 прийнято рішення, оформлене протоколом №6, про демонтування тимчасового (металевого) гаража, що розташований за адресою: м. Чернігів, вулиця О.Михнюка, біля будинку № 1, з наданням власнику строку для добровільного демонтажу до 20.10.2017 (а.с.13-14)
Також, судом встановлено, що рішенням Чернігівської міської ради від 29.06.2017 №21/VII-7, затверджено Порядок демонтажу тимчасових (металевих) гаражів на території м. Чернігова (а.с.9)
Згідно підпункту 2.1 п.2 Порядку демонтажу тимчасових (металевих) гаражів на території м. Чернігова, затвердженого рішенням Чернігівської міської ради від 29.06.2017 №21/VII-7, гараж підлягає демонтажу, а відповідна територія приведенню у попередній стан у випадках: 1) відсутності рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради, рішення районних у місті Чернігові рад або їх виконавчих комітетів про надання дозволів на встановлення гаража (дозвільних документів), 2) невідповідність встановленого гаража дозвільним документам; 3) виявлення безхазяйного гаража; 4) відсутність документів, підтверджуючих право користування (власності) земельною ділянкою під встановленим гаражем; 5) використання тимчасового гаража власником (користувачем) для комерційної діяльності; 6) в інших випадках, передбачених чинним законодавством України (а.с.10-11)
При прийнятті оскаржуваного позивачем рішення, Комісією Чернігівської міської ради з демонтажу тимчасових (металевих) гаражів на території м. Чернігів не зазначено з якої саме підстави, визначеної Порядком, комісія дійшла висновку про демонтаж належного позивачу гаража.
У протоколі засідання комісії зазначено, що ОСОБА_3 повідомив, що 31.08.2017 було виявлено тимчасовий (металевий) гараж за вищевказаною адресою, який містить ознаки незаконного встановлення та підлягає демонтажу відповідно до пункту 2.1 Порядку демонтажу тимчасових (металевих) гаражів на території м. Чернігова.
Також, комісія дійшла висновку, що місце встановлення гаражу визначенно на земельній ділянці, яка розташована за межами автокооперативу №52, а також гараж розташований впритул до огорожі школи №2, його розміщення порушує державні будівельні норми.
Проте, з наданих позивачем суду доказів вбачається, що рішенням виконавчого комітету Деснянської районної у м. Чернігові ради №133 від 29.05.2007 дозволено, як вийняток, ОСОБА_1, який мешкає АДРЕСА_1, установку тимчасового збірно – розбірного металевого гаража поблизу від місця проживання без права обладнання погребу, оглядової ями, без права продажу або передачі другій особі, з урахуванням оренди земельної ділянки у відділі земельних ресурсів міської ради.
Іншим рішенням виконавчого комітету Деснянської районної у м. Чернігові ради №85 від 12.04.2010 у зв’язку з будівництвом спортивного комплексу на території державного педагогічного інституту передбачено перенесення тимчасового збірно – розбірного металевого гаражу гр. ОСОБА_1, інваліду війни 2 групи, який мешкає АДРЕСА_2 з розміщенням його на території існуючого автокоомеративу №52.
11.06.2010 Деснянська районна організація Всеукраїнської спілки автомобілістів надіслала голові автокооперативу №52 направлення для включення ОСОБА_1 в члени кооперативу та виділення місця для встановлення металевого гаража згідно рішення рішенням виконавчого комітету Деснянської районної у м. Чернігові ради №85 від 12.04.2010 (а.с.7)
Позивач є членом автокооперативу №52, що підтверджується членським квитком серії ЧН 192189 від 11.06.2010 (а.с.8)
ОСОБА_1 на розгляд комісії надав копію план – схеми розміщення гаражу від 29.05.2007, копію план – схеми розміщення гаражу від 12.04.2010, копію заявки на встановлення гаражу, копію посвідчення інваліда війни 2 групи (а.с.4-8, 36)
Крім того, із заявки ОСОБА_1 до КП «Дільниця з контролю за благоустроєм міста» Чернігівської міської ради про надання ордеру на встановлення тимчасового металевого гаражу, вбачається, що встановлення гаражу у визначеному згідно плану – схеми місці, було погоджено з усіма переліченими у заявці контролюючими органами та комунальними підприємствами, в тому числі з виїздом на місце представників деяких комунальних підприємств. (а.с.36)
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Статтею 31 цього Закону передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать надання відповідно до законодавства дозволу на спорудження об'єктів містобудування незалежно від форм власності, а також державного контролю дотримання законодавства, затвердження містобудівної документації при плануванні і забудові відповідних територій зупинення у випадках, передбачених законом, будівництва, яке проводиться з порушенням містобудівної документації і проектів окремих об'єктів.
Відповідно до статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» - акти ради, сільського, селищного, міського голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та іншими організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Згідно п.5 ст.16 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», на об'єктах благоустрою забороняється самовільно встановлювати об'єкти зовнішньої реклами, торговельні лотки, павільйони, кіоски тощо.
Відповідно до ч.2 ст.17 вказаного Закону, громадяни у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані дотримуватися правил благоустрою території населених пунктів.
Оскільки наявними у справі доказами доведено, що тимчасовий металевий гараж встановлений ОСОБА_1 на підставі рішення органу місцевого самоврядування з планом схемою його розміщення, з погодженням місця його розташування з відповідними контролюючими та комунальними службами, проте при прийнятті оскаржуваного рішення про демонтаж гаражу комісією не зазначено на якій саме правовій підставі прийнято рішення про демонтаж встановленого згідно дозвільних документів гаражу, у зв’язку з чим суд вбачає підстави для задоволення позову.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 9, 241-246, 255, 263, 295 КАС України, суд,-
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_1 до Чернігівської міської ради, Комісії з демонтажу тимчасових (металевих) гаражів на території м. Чернігів Чернігівської міської ради про визнання неправомірним та скасування акту індивідуальної дії, задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з демонтажу тимчасових (металевих) гаражів на території м. Чернігів Чернігівської міської ради від 20 вересня 2017 року, оформлене протоколом № 6 (п. 1.14) щодо демонтажу тимчасового (металевого) гаражу, розташованого за адресою: м. Чернігів, вулиця О.Михнюка, біля будинку № 1.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя