Рішення № 71258497, 27.12.2017, Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
27.12.2017
Номер справи
583/3450/17
Номер документу
71258497
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 583/3450/17

2-а/583/135/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 грудня 2017 року Суддя Охтирського міськрайонного суду Сумської області Ярошенко Т.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області в особі Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській областіпро визнання протиправною бездіяльності та зобовязання щодо вчинення певних дій по перерахунку пенсії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області в особі Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправною бездіяльності та зобовязання щодо вчинення певних дій по перерахунку пенсії, в якому просить:

-зобовязати Ліквідаційну комісію Управління МВС України в Сумській області виготовити та направити до Головного управління ПФУ в Сумській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення з повною реальною інформацією за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови КМУ від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови КМУ від 17 грудня 1990 року №393 з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою КМУ від 11.11.2015 року №988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в таких розмірах: посадовий оклад 2500 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням майор міліції 2000 грн., надбавка за вислугу років (50%) 2250 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (48%) 3500 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) 250 грн., надбавка за оперативно-розшукову діяльність (0%) 0 грн., премія (47,3%) 4966,35 грн., всього 15216,35 грн. з дати виникнення права на перерахунок, тобто з 01.01.2016 року;

-визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області щодо не проведення йому перерахунку з 1 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» за №900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України за №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за №947 від 18.11.2015 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України №268 від 09.03.2006 року»;

-зобовязати Головне управління Пенсійного фону України у Сумській області провести йому перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України №268 від 09.03.2016 року», починаючи з 01 січня 2016 року на підставі нової довідки, наданою Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області, виходячи із основних і додаткових видів грошового забезпечення у наступних розмірах: посадовий оклад 2500 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням майор міліції 2000 грн., надбавка за вислугу років (50%) 2250 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (48%) 3500 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) 250 грн., надбавка за оперативно-розшукову діяльність (0%) 0 грн., премія (47,3%) 4966,35 грн., всього 15216,35 грн.

Ухвалою Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 08.12.2017 відкрито скорочене провадження у справі, оскільки відповідно до п.2 ч.1 ст.183-2 КАС Українив адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, застосовується скорочене провадження. Зазначеною ухвалою відповідачеві було запропоновано в 10-денний строк з дня одержання ухвали через канцелярію суду подати письмові заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.

Відповідачібули належним чином повідомлені про відкриття скороченого провадження у даній справі, однак заперечень проти позову або заяви про визнання позову не подавали.

Дослідивши наявні матеріали справи, оцінивши повідомлені обставини, які є достатніми для ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення, суд дійшов висновку про те, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

3 жовтня 2017 року Верховною Радою України прийнятоЗакон України №2147-VIII «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів», який набрав чинності 15 грудня 2017 року.

Так, пунктом 10 частини першої розділуVII Перехідних положень КАС Українивід 03 жовтня 2017 рокувизначено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

У зв'язку із тим, що скорочене провадження у даній справі було відкрито10 листопада 2017 року, тобто до набрання чинностіредакції Кодексу адміністративного судочинства Українивід 03 жовтня 2017 року, то вказана справа повинна розглядатись за правилами, що діють після набрання чинностіКодексу адміністративного судочинства Українив редакціїЗакону України №2147-VIII «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03 жовтня 2017 року.

Відповідно до п.20 ч.1ст. 4 КАС Україниадміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.

Згідно частини першої, другоїст. 257 КАС Україниза правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Відповідно до частини п'ятоїст. 262 КАС Українисуд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Беручи до уваги зміст наведених норм та відсутність клопотань сторін про розгляд справи в судовому засіданні за їх участю , суд вважає за можливе розглянути дану справу за правилами спрощеного позовного провадження.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ та на день звільнення обіймав посаду помічника начальника оперативного чергового Тростянецького РВ УМВС України в Сумській області. З 01.07.2008 року він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області, отримуючи пенсію за вислугу років згідноЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно довідки №11/146 335 (2650) від 26.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка видана ОСОБА_1 відповідно до ч. 3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015,наказу Міністерства внутрішніх справ України №260 від 06.04.2016 рокурозмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016 р., за посадою помічник начальника Тростянецького РВ оперативного чергового ЧЧ штабу Тростянецького РВ УМВС України в Сумській області, яку він обіймав на день звільнення зі служби/прирівняною посадою становить: посадовий оклад (2500,00 грн.), оклад за військовим (спеціальним) званням майор (2000,00 грн.), надбавка за стаж служби (50% - 2250,00 грн.), надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10% - 250,00 грн.), премія (2,73% - 191,10 грн.). Загальний розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2016 склав 7191,10 грн.

Відповідачем при здійсненні розрахунку розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії до вищевказаної довідки не було включено: надбавку за виконання особливо важливих завдань (48%) 3500,00 грн., та премію (47,3%) 4966,35 грн.

Не погодившись з такими діями відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Відповідно до ч.16ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ (далі Закон №2262-ХІІ, в редакції зі змінами, внесеними Законом №580-VIII), у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року №900-VIII статтю 63 Закону №2262-ХІІпісля частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цьогоЗакону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Відповідно до частини 4ст.63 Закону №2263-ХІІ, усі призначені за цим Закономпенсії підлягають перерахунку у звязку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у звязку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другоюстатті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

За правилами п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України«Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постаново Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі Порядок №45), перерахунок раніше призначених згідно ізЗаконом №2262-ХІІпенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цимЗаконом, або у звязку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з пунктом 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цимЗакономдля колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд вважає, що позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставіпостанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45встановлений порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»(далі - Порядок № 45).

Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.

Зокрема, Порядком №45 визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення КМУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію. На підставі такого рішення МВС повинно повідомити у пятиденний строк ПФУ про підстави для перерахунку пенсій відповідним категоріям осіб, а ПФУ, в свою чергу повідомляє у пятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються на осіб, які звільненні із служби.

Разом з цим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).

Відповідно до пункту 4 Порядку № 3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

Таким чином, пенсіонер органів внутрішніх справ, у разі виникнення підстав для перерахунку пенсії, має право самостійно отримати довідку про складові грошового забезпечення.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 року по справі №21-484а13.

Аналіз зазначених норм матеріального правадає підставивважати, що посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за стаж служби, надбавка за особливо важливі завдання, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, преміямають бути включені до довідки проскладові грошового забезпечення.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідач протиправно відмовив позивачу у видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення, із зазначеннямосновних і додаткових видів грошового забезпечення: посадовий оклад 2500 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням майор міліції 2000 грн., надбавка за вислугу років (50%) 2250 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (48%) 3500 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) 250 грн., надбавка за оперативно-розшукову діяльність (0%) 0 грн., премія (47,3%) 4966,35 грн., всього 15216,35 грн. з дати виникнення права на перерахунок.

Що стосуєтьсяпозовних вимог прооскарженнябездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області та зобовязання його провести йому перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 року суд вважає передчасним звернення позивача до суду, оскільки не надав суду належних та допустимих доказів того, що він звертався до відповідача з вимогою щодо перерахунку йому пенсії на підставі довідки, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Сумській області і йому було відмовлено в проведенні такого перерахунку. В матеріалах справи міститься лише повідомлення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 06.10.2017 року №749/М-11 про направлення йому на виконання його запиту копій матеріалів його пенсійної справи та довідки про розмір визначеної пенсії за період з 01.01.2016 р. по 30.09.2017 р. (а.с.13).

Щодо вимоги про встановлення судового контролю відповідно дост. 382 КАС України, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобовязати субєкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Цій нормі кореспондують положення підпункту ґ пункту 4 ст. 322 КАС України, згідно з якими у резолютивній частині постанови суду апеляційної інстанції зазначається встановлений судом строк для подання суб'єктом владних повноважень - відповідачем до суду першої інстанції звіту про виконання постанови, якщо вона вимагає вчинення певних дій.

Вказане свідчить, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється з метою реалізації завдань адміністративного судочинства. Такий контроль здійснюється судом шляхом зобовязання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду апеляційної інстанцій, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.

Тобто, зі змісту наведеної норми вбачається, що зобовязання надати звіт про виконання судового рішення, є правом суду.

Дана позиція узгоджується з правовою позицією Вищого адміністративного суду України, що викладена в листі від 09.01.2013 року за № 28/12/13-13.

Суд вважає, що вимога позивача про встановлення судового контролю за виконанням вказаного рішенняє необґрунтованою, оскільки позивачем не доведено, що відповідач має намір ухилятися від виконання судового рішення чи іншим чином перешкоджати виконанню судового рішення. На даний час така вимога заявлена ним передчасно та без належного обґрунтування, тому задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 72, 72, 73, 74, 77, 90, 241-246, 262, 263, 295-297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Зобовязати Ліквідаційну комісію УМВС України в Сумській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача з повною реальною інформацією, за формою передбаченою додатком 2 допостанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбаченихпостановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад 2500 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням майор міліції 2000 грн., надбавка за вислугу років (50%) 2250 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (48%) 3500 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) 250 грн., надбавка за оперативно-розшукову діяльність (0%) 0 грн., премія (47,3%) 4966,35 грн., а всього 15216,35 грн. з дати виникнення права на перерахунок, тобто з 01 січня 2016 року.

В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня його проголошення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII «Перехідні положення» КАС Українидо початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомукаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не булаподанау встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної силипісля закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Охтирського міськрайонного суду

Сумської області ОСОБА_2