
Справа№592/13973/17
Провадження №2-а/592/771/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 грудня 2017 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми у складі головуючого судді – Косолап М.М., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сумського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії,
в с т а н о в и в :
05.12.2017 р. позивач звернулась з вказаним адміністративним позовом і свої вимоги мотивує тим, що з липня 2014 р. місце її проживання - м. Алчевськ, Луганської області, опинилося у зоні збройного конфлікту з подальшим його відношенням до району проведення антитерористичної операції, а також до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. У зв'язку із зупиненням роботи відповідних державних і банківських установ на неконтрольованій території України, виплата пенсії за місцем проживання йому була припинена. Вона перебуває на обліку у Сумському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області, яке на підставі її заяви нараховувало пенсійне забезпечення та перераховувало належні до виплати суми на пенсійний рахунок - виплачувало пенсію на банківську картку й продовжувало це робити по липень 2017 р. включно. Починаючи з 01.08.2017 р. виплати припинено. З телефонної розмови з працівником відповідача стало відомо, що їй було припинено виплату пенсії у зв'язку з відсутністю за фактичним місцем проживання, тобто через порушення обов'язкової вимоги для отримання соціальних послуг. На її запит про надання публічної інформації відповідач повідомив, що з 01.08.2017 р. їй припинена виплата пенсій як внутрішньо переміщеній особі, у зв’язку з встановленням факту відсутності за фактичним місцем проживання. На підставі її заяви від 27.09.2017 р. їй відмовлено у відновленні пенсії з часу припинення. Зазначає, що відповідач не приймаючи рішення, припинив виплату пенсії, будь-які висновки органів соціального захисту про відсутність осіб за місцем проживання, перебування чи реєстрації, а також рішення відповідних Комісій по розгляду заяв громадян з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, які останнім часом фактично і слугують підставами для припинення виплати пенсії особам, які отримали статус внутрішньо переміщених, у жодному випадку не є належними рішеннями. Просила визнати дії відповідача щодо припинення нарахування та виплати пенсії протиправними, зобов’язати відповідача поновити їй нарахування та виплату пенсії, сплатити заборгованість, яка виникла з часу припинення нарахування та виплати пенсії з 01.08.2017 р., а також звернути постанову суду в частині присудження виплати пенсії в межах суми стягнення за один місяць до негайного виконання.
20.12.2017 р. представником відповідача ОСОБА_2 надано відзив на позовну заяву, згідно якого у задоволенні позовних вимог просила відмовити у повному обсязі. В обґрунтування своїх заперечень зазначила, що підставою для виплати пенсії внутрішньо переміщеній особі є документ, що підтверджує статус внутрішньо переміщеної особи – довідка, видана такій особі відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Скасування зазначеної довідки є підставою для відмови у виплаті пенсії. Позивач, перебувала на обліку в управлінні та отримувала пенсію по 01.08.2017 р., як внутрішньо переміщена особа з Луганської області. З 14.06.2016 р. рішення щодо призначення (відновлення) пенсій органами Пенсійного фонду України можуть прийматися на підставі копії рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворених районними, районними у містах Києві і Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад. Рішенням Комісії Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради від 20.07.2017 р. позивачу було припинено всі соціальні виплати у зв’язку з відсутністю за фактичним місцем поживання. Рішення комісії про відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати може бути оскаржене до суду. Вказала, що в управлінні відсутні законодавчі підстави для поновлення пенсійної виплати позивачу, оскільки відсутнє відповідне рішення Комісії по розгляду заяв громадян з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради, на підставі якого можливе відновлення таких виплат.
З’ясувавши обставини в адміністративній справі та дослідивши надані докази, суд дійшов наступного висновку.
З 15.12.2017 р. Кодекс адміністративного судочинства України (далі - КАС України) діє у редакції Закону України № 2147-VIII від 03.10.2017 р., підпунктом 10 пункту 1 Розділу VII Перехідні положення, передбачено, що справи у судах першої інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень зокрема щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
Судом встановлено наступні обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку як особа, переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції з м. Алчевськ, Луганської області в м. Суми, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № НОМЕР_1 від 16.10.2014 р. (а.с. 8).
16.11.2017 р. ОСОБА_1 звернулася до Сумського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області з заявою на отримання публічної інформації у якій просила надати копію протоколу комісії у відмовленні нарахування пенсії з 01.08.2017 р. (а.с. 10).
Листом № ПЕ-7510436/1119 від 27.11.2017 р. на вказане звернення Сумське об’єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області повідомило, що комісією по розгляду заяв громадян з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради 20.07.2017 р. було прийнято рішення про припинення їй соціальних виплат у зв’язку з встановленням факту відсутності за фактичним місцем проживання. На підставі такого рішення виплата пенсії їй була призупинена з 01.08.2017 р. Пенсія за період з серпня 2017 р. може бути виплачена за умови прийняття Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради відповідного рішення комісії по розгляду заяв громадян з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (а.с. 11).
Статтею 46 Конституція України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною першою ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено підстави припинення виплати пенсії та визначено, що виплата пенсії припиняється або за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду, або за рішенням суду.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.
Ні воєнний, ні надзвичайний стан в Україні не запроваджено.
Згідно з частиною 2 ст. 14 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» у районі проведення антитерористичної операції можуть вводитися тимчасово обмеження прав і свобод громадян.
Статтею 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» встановлено, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 р. № 405/2014.
Розпорядженням КМУ від 02.12.2015 р. № 1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, до якого включено м. Луганськ.
Відповідно до статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема: права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки (пункти 1, 6).
Ні Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ні Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», ні будь-яким іншим Законом України не встановлено обмежень права на отримання пенсійних виплат осіб, які проживають на території, яка не контролюється органами державної влади.
Судом встановлено, що рішення Сумське об’єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області про припинення з 01.08.2017 р. виплати пенсії позивачу ОСОБА_1 відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не приймало.
Доказів наявності судового рішення про припинення виплати пенсії ОСОБА_1 суду не надано, жодним Законом України не встановлено обмежень права на отримання пенсійних виплат осіб, які проживають на території, яка не контролюється органами державної влади.
З огляду на встановлені факти суд дійшов висновку, що Сумським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області припинено виплату пенсії ОСОБА_1 у зв’язку з тим, що вона є особою, переміщеною з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, та усупереч вимог ст. 19 Конституції України, ч. 1 ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» рішення про таке припинення відповідачем не приймалося, законодавчо встановлені підстави для такого припинення відсутні.
Відтак, позовні вимоги ОСОБА_1 до Сумського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання протиправними дій Сумського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо припинення виплати їй пенсії та зобов’язання відповідача поновити виплату їй пенсії та виплатити виниклу заборгованість підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що порушення права позивача на отримання пенсії відбулось з 01.08.2017 р., у зв’язку з чим, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Сумського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо припинення з 01.08.2017 р. виплати пенсії позивачу та зобов’язати відповідача поновити виплату пенсію та виплатити виниклу заборгованість з цієї дати.
Вимоги позивача про звернення постанови суду до виконання в частині присудження виплати в межах суми стягнення за один місяць задоволенню не підлягають, оскільки відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 371 ЦПК України негайно виконуються рішення суду про: присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць. В даному випадку суд поновлює виплату пенсії, а не присуджує її виплату.
Керуючись ст.ст. 2, 5 - 9, 72 - 77, 90, 243 - 246, 257-263, підпунктом 10 пункту 1 Розділу VII Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 – задовольнити.
Визнати протиправними дії Сумського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо припинення ОСОБА_1 нарахування та виплати пенсії з 01 серпня 2017 року.
Зобов’язати Сумське об’єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області поновити виплату пенсії ОСОБА_1, з 01 серпня 2017 року та виплатити заборгованість, що утворилася.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд міста Суми протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Косолап