
Справа № 522/21617/17
Н.п. 2а/522/2125/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 грудня 2017 року Приморський районний суд м. Одеси
в складі : головуючого судді Загороднюка В.І.
при секретарі Міневич Д.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
15 листопада 2017 року, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просить визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VІІІ від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року №988, згідно з довідкою ГУМВС України в Одеській області №4367; зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату недоплаченої частини основного розміру пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VІІІ від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988, починаючи з 1 січня 2016 року (згідно з довідкою ГУМВС України в Одеській області №4367); встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобовязання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду.
При цьому посилається на те, що Наказом ГУМВС України в Одеській області № 747 о/с від 28 вересня 2015 року полковника міліції ОСОБА_1, старшого оперуповноваженого відділу розшуку злочинців та зниклих громадян управління карного розшуку ГУМВС України в Одеській області було звільнено у запас Збройних Сил на підставі п. 64 «а» (за віком).
Він є пенсіонером органів внутрішніх справ України, пенсія призначена відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Станом на сьогоднішній день він отримує пенсію, розрахунок якої здійснено виходячи з сум грошового забезпечення, який для обчислення пенсії складає 5698,70 грн.
Відповідно до довідки ГУМВС в Одеській області № 4367 про розмір грошового забезпечення для перерахування пенсії складає 8047,01 грн.
На підставі положень постанов Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 р. № 268», положення Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», 24.10.2017 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та просив перерахувати йому пенсію та врахувати при обчисленні пенсії грошове забезпечення згідно з довідкою ГУМВС України в Одеській області № 4367, здійснити йому виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2016 року. Проте в добровільному порядку відповідач відмовляється здійснити перерахунок пенсії в звязку з чим він звернувся до суду з вказаним позовом.
Представник позивача в судове засідання не зявився, надав суду заяву по те, що позов підтримує та просить розглянути справу за його відсутністю.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, надав суду заперечення на позов, в яких також просив розглянути справу за відсутності представника відповідача.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01 жовтня 2015 року йому призначена пенсія за вислугу років в розмірі 3981,09 гривень. Розрахунок пенсії позивача здійснено виходячи з сум грошового забезпечення, який для обчислення пенсії складає 5698,70 грн.
Відповідно до довідки ГУМВС в Одеській області № 4367 про розмір грошового забезпечення для перерахування пенсії за посадою, яку займав позивач, станом на 01.01.2016 року складає 8047,01 грн.
24.10.2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з заявою про перерахунок пенсії та просив перерахувати йому пенсію та врахувати при обчисленні пенсії грошове забезпечення згідно з довідкою ГУМВС України в Одеській області № 4367, здійснити йому виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2016 року.
09.11.2017 року позивач отримав відповідь від Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області від 09.11.2017 року за вих. №1602/С-11, відповідно до якої останній повідомляє наступне: надана довідка ГУМВС в Одеській області №4367 про розмір грошового забезпечення повернута до зазначеної установи на доопрацювання у зв'язку із тим, що складена неправильно; Пенсійним фондом України направлено до Міністерства соціальної політики України інформацію про виникнення обставин, що тягнуть за собою необхідність виділення додаткових асигнувань, необхідних для проведення перерахунку пенсій, тому цей перерахунок буде проведено після надходження коштів з державного бюджету.
Конституція України у ст. 46 гарантує кожному громадянину право на соціальний захист. Відповідно ст. 22 Конституції конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 року №900-VІІІ, який набув чинності 29.12.2015 року, було внесено зміни у Закон №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно ч. 3 ст. 63 Закону №2262-XII у редакції від 29.12.2015 року перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошевою забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Згідно з ч. 4 ст. 63 зазначеного закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно абз. 2 п. 15 Прикінцевих і перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» було встановлено грошове забезпечення працівників Національної поліції, яке за своїм складом є ідентичним грошовому забезпеченню працівників колишньої міліції, але за розміром значно збільшено. Грошове забезпечення працівників поліції складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Таким чином, набрання чинності Постановою КМУ № 988 є підставою для здійснення органами Пенсійного фонду перерахунку раніше призначених пенсій колишнім працівникам міліції.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджено Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року (далі - Порядок №45).
Порядок № 45 вказує на правові підстави та встановлює чіткий порядок дій державних органів, які направлені на проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ.
Згідно із Порядком №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством (п. 1). На підставі рішення Кабінету Міністрів України, зокрема, МВС повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням, зокрема, в областях, про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (п. 2). На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, а у разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики (п. 3). Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права (п. 4).
Відповідно до Положення про управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції від 15.01.2015 за № 41/26486 територіальне управління ПФУ, зокрема, призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії (абз. 7 п. 4).
Таким чином, чинне законодавство України чітко встановлює право пенсіонерів МВС із числа колишніх робітників міліції на перерахунок пенсії, а також чіткий обов'язок відповідних державних органів щодо здійснення такого перерахунку.
Конституційний Суд України у мотивувальній частині Рішення від 6 липня 1999 року N 8-рп/99 зазначив, що служба в міліції передбачає ряд специфічних вимог, які дістали своє відображення у законодавстві. Норми, що регулюють суспільні відносини у цих сферах, враховують екстремальні умови праці, пов'язані з постійним ризиком для життя і здоров'я, жорсткі вимоги до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно ст. 55 Конституції кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Таким чином, слід визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VІІІ від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року №988, згідно з довідкою ГУМВС України в Одеській області №4367 та зобовязати відповідача провести перерахунок та виплату недоплаченої частини основного розміру пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VІІІ від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988.
Разом з тим, у відповідності до ч.1 та ч.2ст. 99 КАС Українидля звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги позивача слід задовольнити за період з 15.05.2017 р. В іншій частині позов задоволенню не підлягає, оскільки позивачем пропущений строк звернення до суду.
Керуючись ст.ст.99, 159-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні діїзадовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 15.05.2017 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VІІІ від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року №988, згідно з довідкою ГУМВС України в Одеській області №4367.
Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату недоплаченої частини основного розміру пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VІІІ від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988, починаючи з 15.05.2017 року (згідно з довідкою ГУМВС України в Одеській області №4367).
Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобовязання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Приморський районний суд м. Одеса шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10-ти днів з дня її проголошення. У разі, якщо рішення ухвалено без участі особи, яка його оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 10-ти днів з дня отримання його копії.
Суддя: В.І.Загороднюк
14.12.2017