
23.10.2017
Справа № 522/9132/16-к
Провадження 1-кс/522/20361/17
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 жовтня 2017 року м. Одеса
Слідчий суддя Приморського районного суду м. Одеси Лабунський В.М., за участю прокурора Непоради В.М., слідчого Войцеховського Є.М., розглянувши клопотання слідчого в ОВС СВ УСБУ в Одеській області, погоджене з прокурором відділу прокуратури Одеської області, про призначення податкової перевірки, -
ВСТАНОВИВ:
Згідно клопотання СВ УСБУ в Одеській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за №22016160000000106 від 21.04.2016, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 258-3 КК України.
До суду звернувся слідчий з клопотанням в якому просить призначити позапланову виїзну документальну податкову перевірку ТОВ «Скайнет-Медіа» код ЄДРПОУ 37417609 (юридична адреса: 68671, Одеська область, Ізмаїльський район, с. Багате, вул. Леніна, буд. 26, фактична адреса: Одеська область, м. Ізмаїл, просп. Миру (Леніна) буд. 16А), з питань своєчасного, достовірного, повного нарахування та сплати усіх передбачених законом податків та зборів, податків та зборів на заробітну плату співробітників, обліку готівкових коштів в касі платника податків, а також дотримання валютного та іншого законодавства, вищезазначеним субєктом господарювання, в період з 01.01.2015 по теперішній час, проведення якої доручити співробітникам Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області.
В обґрунтування клопотання слідчий посилається на те, що невстановленими особами: «Віктор Байша», «Іван», «Олександр» та іншими особами на території м. Донецька та Донецької області, вчиняються протиправні дії, які виражаються у сприянні діяльності терористичної організації «ДНР» та участь у ній. Також, за повідомленням ГВ ЗНД УСБУ в Одеській області, громадянин України ОСОБА_1, у складі незаконного військового формування терористичної організації «Луганська народна республіка - ЛНР» приймає участь у збройному протистоянні регулярним силам АТО на сході України. Разом з тим, громадянин ОСОБА_2, разом громадянином ОСОБА_3,та іншими особами, з 2014 р., організувавши Інтернет видання "Одеське громадське телебачення", приймають участь у терористичній організації «ДНР» та сприяють її діяльності.
Крім того, в ході досудового розслідування отримано дані щодо протиправної діяльності громадян України ОСОБА_4, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 (Леніна)АДРЕСА_1, фактично проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, а також ОСОБА_5, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4.
У власності ОСОБА_4 знаходяться субєкти господарської діяльності, що надають послуги доступу до мережі Інтернет на території м.Ізмаїл, інших районах південної частини Одеської області та на території Луганської області.
На даний час ОСОБА_4 є власником керівником та співзасновником наступних субєктів господарської діяльності: ТОВ «Скайнет-Медіа», Одеська область, м. Ізмаїл, просп. Миру (Леніна), буд. 16А; ПП «Ритм ТВ, Одеська область, м.Ізмаїл, просп. Миру (Леніна)АДРЕСА_1; МПБП «Телерадіокомпанія Велсат», Одеська область, м. Ізмаїл, просп. Миру (Леніна)АДРЕСА_1; ТОВ «Телерадіокомпанія «Лік», юридична адреса - Одеська область, м. Ізмаїл, просп.Миру (Леніна), 48, кв. 1. Директор ОСОБА_5 Згідно реєстру операторів, провайдерів телекомунікацій, ТОВ «Телерадіокомпанія «Лік» здійснює свою діяльність на території м. Луганськ; ТОВ «Телерадіокомпанія «Візит плюс», Одеська область, м.Ізмаїл, просп.Миру (Леніна), буд. 16А.
Крім того, ОСОБА_4 без відповідних дозвільних документів здійснює експлуатацію власного волоконнооптичного кабелю по якому здійснюється передача даних (початок - м. Одеса, вул. Тираспольська, буд. 27/24, оф. 411 - кінець серверна ТОВ «Скайнет-Медіа», м. Ізмаїл, просп. Миру, буд. 16А (підвальне приміщення)).
Оптичні волокна з вказаного кабелю ОСОБА_4 здає в оренду іншим субєктам господарської діяльності та отримує прибуток, який приховує від податкових органів.
За наявною інформацією, зазначений кабель ОСОБА_4 проклав з порушенням вимог чинного законодавства (проектна документація на лінію кабельного звязку відсутня, документація на ввід лінії кабельного звязку в експлуатацію відсутня, не має погоджень з селищними та міськими радами, по території яких прокладено лінія кабельного звязку, не має погодження з органами екології, з організаціями, з мережами яких перетинається лінія кабельного звязку тощо).
Згідно відповіді національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері звязку та інформації № 01-2602/121 від 12.04.2017, директор ТОВ «Скайнет-Медіа» ОСОБА_6 у щорічній обовязковій звітності вказує, що кількість абонентів провайдера ТОВ «Скайнет-Медіа» за 2016 рік складає 2575 (дві тисячі пятсот сімдесят пять) абонентів а доходи від надання послуг у сфері комунікацій складають 2903700 (два мільйони девятсот три тисячі сімсот) гривень.
Згідно відповіді Ізмаїльської обєднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС в Одеській області № 1252/9/15-02-08 від 13.04.2017, у податковій декларації платника єдиного податку, ОСОБА_4 вказав, що сума доходу ТОВ «Скайнет-Медіа» за 2016 рік складає 2909739,31 (два мільйони девятсот девять тисяч сімсот тридцять девять) гривень тридцять одна копійка, а сума єдиного податку за вказаний звітний період складає 145486,97 (сто сорок пять тисяч чотириста вісімдесят шість) гривень девяносто сім копійок.
В ході досудового розслідування 01.06.2017, слідчим на підставі ухвали слідчого судді Приморського районного суду м. Одеси від 05.05.2017 р., проведено обшук за адресою фактичного розташування ТОВ «Скайнет-Медіа»: Одеська область, м.Ізмаїл, просп. Миру (Леніна), буд. 16А, в ході якого, серед інших предметів і документів вилучено сервер Supermicro BILLING з даними щодо кількості абонентів ТОВ «Скайнет Медіа» та абонентської плати.
Згідно висновку судової експертизи телекомунікаційних систем (обладнання) та засобів ОНДІСЕ Міністерства юстиції України № 17-3293/33 від 19.09.2017, кількість абонентів ТОВ «Скайнет-Медіа» станом на 01.06.2017 становила 3574 (девять тисяч пятсот сімдесят чотири) абонентів, а за травень 2017 р. (відповідно до записів у базі) зараховано суму у розмірі 1164090,32 (один мільйон сто шістдесят чотири тисячі девяносто) гривень тридцять дві копійки.
Разом з тим, в ході досудового розслідування було оглянуто офіційний сайт ТОВ «Скайнет-Медіа», відповідно до якого, мінімальна абонентська плата складає 100 (сто) гривень на місяць, а максимальна 180 (сто вісімдесят) без додаткових оплачуваних послуг.
Таким чином, з матеріалів кримінального провадження вбачається, що директор ТОВ «Скайнет-Медіа» ОСОБА_4 подає недостовірні дані як щодо кількості абонентів так і дані про фактичну суму доходу від діяльності ТОВ «Скайнет-Медіа», тим самим ухиляється від сплати податків.
У звязку з тим, що порушені вимоги законодавства України під час ведення господарської діяльності, в частині нарахування та отримання коштів від господарської діяльності, є підстави вважати про неповноту і недостовірність відображення в бухгалтерському обліку субєктів господарювання проведених розрахункових операцій, в тому числі із обліку готівкових коштів в касі товариства.
Вказані порушення ведення бухгалтерського обліку можуть призвести до ухилення своєчасного, достовірного, повного нарахування та сплати усіх передбачених законом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства ТОВ «Скайнет-Медіа» код ЄДРПОУ 37417609.
Таким чином в ході досудового розслідування виникла необхідність в проведенні позапланової виїзної документальної податкової перевірки ТОВ «Скайнет-Медіа» код ЄДРПОУ 37417609 з питань своєчасного, достовірного, повного нарахування та сплати усіх передбачених законом податків та зборів, податків та зборів на заробітну плату співробітників, обліку готівкових коштів в касі платника податків, а також дотримання валютного та іншого законодавства, оскільки без проведення вказаної перевірки дослідити обставини незаконної діяльності ТОВ «Скайнет-Медіа» код ЄДРПОУ 37417609 не являється можливим, а вказані дані мають важливе значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Інформація та документи, отримані в результаті проведення податкової перевірки ТОВ «Скайнет-Медіа» код ЄДРПОУ 37417609 можуть бути використані як доказ факту і обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.
В судовому засіданні прокурор та слідчий просили клопотання задовольнити.
Розглянувши клопотання, вивчивши надані до нього матеріали, заслухавши думку учасників процесу, вважаю за необхідне відмовити в задоволенні клопотання, з наступних підстав.
Так, чинний Кримінальний процесуальний кодекс України не містить норми, яка безпосередньо регламентує можливість та порядок звернення слідчого та прокурора з клопотанням про проведення позапланової виїзної документальної податкової перевірки та розгляд слідчим суддею такого клопотання.
В той же час, виходячи з положень норм кримінального процесуального закону визначених в ст. 1, 2, 3, 7, 8, 9, 22, 26, 40, 91, 92, 93 КПК України, суд приходить до висновку, що слідчий за погодженням з прокурором або прокурор, в рамках кримінального провадження, можуть звернутися з таким клопотанням до слідчого судді районного суду. Однак, таке клопотання обов'язково повинно відповідати загальним вимогам до клопотання, з якими звертаються органи досудового слідства або прокурори до слідчого судді в рамках кримінального провадження.
Положеннями ч. 1 ст. 1 КПК України визначено, що порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України.
Відповідно до положень п. 10) ч. 1 ст. 3 КПК України кримінальне провадження - це досудове розслідування і судове провадження, процесуальні дії у зв'язку із вчиненням діяння, передбаченого Законом України про кримінальну відповідальність.
Пунктом 18) частини 1 статті 3 КПК України законодавством визначено, що слідчий суддя - це суддя суду першої інстанції, до повноважень якого належать здійснення у порядку, передбаченому КПК України, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.
Відповідно до п.п. 78.1.11.) ст. 78 Податкового Кодексу України, документальна позапланова перевірка здійснюється, якщо отримано судове рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки, винесене ними відповідно до закону.
В той же час, положення КПК України не містять безпосередньої норми, яка б передбачала можливість звернення органу досудового розслідування з таким клопотанням та компетенцію слідчого судді щодо вирішення питання про надання дозволу на проведення податкової перевірки, а в ст.132 КПК України не передбачено такого заходу кримінального провадження.
Не регламентований чинним КПК України також і порядок розгляду таких клопотань слідчого або прокурора, обсяг доказування при розгляді такого клопотання, критерії, за якими слідчий суддя повинен визначати достатність підстав для надання дозволу на проведення податкової перевірки.
Натомість, діючими положеннями п.п.78.1.11.) ст.78 Податкового Кодексу України передбачена можливість призначення позапланової перевірки на підставі постанови слідчого судді, що співвідноситься з положеннями ст.ст. 1, 2, 7, 8, 9, 22, 26, 40, 91, 92, 93 КПК України.
Положення ст. 40 КПК України визначають обсяг повноважень слідчого, який носить невичерпний характер, оскільки слідчий, здійснюючи свої повноваження відповідно до вимог цього Кодексу, є самостійним у своїй процесуальній діяльності, про що зазначено в ч.5 ст.40 КПК України.
Разом з тим, звертаючись до слідчого судді з клопотанням про проведення позапланової виїзної документальної податкової перевірки, слідчий в своєму клопотанні не обґрунтував належним чином необхідність призначення позапланової перевірки саме на підставі ухвали слідчого судді, та не навів доводів про неможливість отримання доказів в інший спосіб.
Також слід зазначити, що рішенням ЄСПЛ, від 14 жовтня 2010 р., у справі «Щокін проти України» визначено концепцію якості закону, зокрема з вимогою, щоб він був доступним для заінтересованих осіб, чітким та передбачуваним у своєму застосуванні. Відсутність у національному законодавстві необхідної чіткості порушує вимогу «якості закону». В разі коли національне законодавство припустило неоднозначне або множинне тлумачення прав та обовязків осіб, національні органи зобовязані застосувати найбільш сприятливий для осіб підхід. Тобто вирішення колізії у законодавстві завжди тлумачити на користь особи.
Керуючись ст.ст. 1, 2, 7, 8, 9, 22, 26, 40, 91, 92, 93 КПК України,-
УХВАЛИВ:
В задоволенні клопотання слідчого в ОВС СВ УСБУ в Одеській області ОСОБА_7, про призначення позапланової виїзної документальної податкової перевірки ТОВ «Скайнет-Медіа» код ЄДРПОУ 37417609, у кримінальному провадженні за №22016160000000106 від 21.04.2016, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 258-3 КК України відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: