
Провадження №22-ц/772/3268/2017
Категорія: 30
Головуючий у суді 1-ї інстанції Федчишен С. А.
Доповідач :Міхасішин І. В.
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 грудня 2017 рокуСправа № 127/20746/17м. ВінницяКолегія суддів судової палати з цивільних справ Апеляційного суду Вінницької області у складі:
Головуючого: Міхасішина І.В.
Суддів: Стадника І.М., Войтка Ю.Б.
За участю секретаря: Безрученко Н.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці справу № 127/20746/17 за позовом Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплаченої субсидії
за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 27 листопада 2017 року, ухваленого суддею Федчишеним С.А. об 11.24 год. в м. Вінниця,
встановила:
У вересні 2017 року Департамент соціальної політики Вінницької міської ради звернувся з позовом до ОСОБА_2, обґрунтовуючи вимоги тим, що на підставі звернення відповідача від 05 жовтня 2015 року, управлінням соціального захисту населення (Лівобережне) було прийнято рішення про надання субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період з 01 жовтня 2015 року по 30 квітня 2016 року у розмірі 2348,13 грн. щомісячно з урахуванням усіх громадян, які зареєстровані на житловій площі за адресою АДРЕСА_2.
В порушення п.п. 5 п. 5, абз. 8 п. 13 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою КМУ №848 від 21 жовтня 1995 року, при зверненні із заявою про призначення субсидії ОСОБА_2 не повідомила Департамент про здійснення її дочкою (зареєстрованою у квартирі) ОСОБА_3 протягом дванадцяти місяців перед зверненням оплати пайового внеску у ЖБК «Сімейний» за будівництво квартири в розмірі 408216 грн., внаслідок чого з 01 жовтня 2015 року по 30 квітня 2016 року відповідачу була безпідставно нарахована субсидія в розмірі 11357, 58 грн., яку остання відмовляється повертати в добровільному порядку, а тому просив стягнути ці кошти в судовому порядку.
Рішенням Вінницького міського суду Вінницької області від 27 листопада 2017 року позов задоволено.
Стягнуто з ОСОБА_2 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради виплачену надміру субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за період з 01 жовтня 2015 року по 30 квітня 2016року в сумі 11 357,58 гривень.
Вирішено питання про розподіл судових витрат.
В апеляційній скарзі, ОСОБА_2 просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове про відмову у задоволенні позову, посилаючись на невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права.
В судовому засіданні ОСОБА_2 вимоги апеляційної скарги підтримала з підстав, зазначених в ній, просила суд скаргу задовольнити.
Представник позивача - Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради - Степанова С.М. проти апеляційної скарги заперечила, просила суд залишити її без задоволення, рішення суду першої інстанції без змін.
Колегія суддів, переглянувши справу за наявними в ній доказами, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дійшла висновку, що скаргу слід залишити без задоволення, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що 05 жовтня 2015 року ОСОБА_2 звернулась до управління соціального захисту населення (Лівобережне) департаменту соціальної політики Вінницької міської ради, із заявою про призначення житлової субсидії та заповненою декларацією про доходи та витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії з урахуванням всіх громадян, які зареєстровані на житловій площі за адресою АДРЕСА_2
Рішенням управління соціального захисту населення (Лівобережне) департаменту соціальної політики Вінницької міської ради позивачу, з урахуванням всіх громадян, які зареєстровані на житловій площі за адресою: АДРЕСА_2, надана субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово- комунальних послуг на опалювальний період з 01 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 у розмірі 2348,13 грн. щомісячно (а.с.17).
Згідно з підпунктом 5 пункту 5 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово- комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою КМУ № 848 від 21.10.1995 року ( в редакції чинній на час звернення за призначенням субсидії) (далі - Положення), субсидія не призначається, якщо: будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв'язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.
Відповідно до розділу І Декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії поданої ОСОБА_2 у квартирі зареєстровані ОСОБА_2, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 8).
Згідно з розділом ІІІ Декларації ОСОБА_2 вказала, що жодною із зареєстрованих осіб не було здійснено витрат на придбання майна, товарів або оплату послуг на суму, що перевищує 50 тис. грн., які здійснені протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (а.с.8).
При зверненні із заявою про призначення субсидії ОСОБА_2 та особи, які зареєстровані у квартирі надали згоду на обробку персональних даних про сім'ю, доходи, майно, що необхідні для призначення житлової субсидії, та оприлюднення відомостей щодо її призначення.
Згідно із ч. 9 п. 13 Положення структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 15 календарних днів від ДФС, Державтоінспекції, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, суб'єктів господарювання, які здійснюють технічну інвентаризацію об'єктів нерухомого майна, вищих навчальних закладів, фондів соціального страхування інформацію, необхідну для призначення субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням субсидій.
З інформації Міністерства Фінансів України за результатами верифікації соціальних виплат, виділених з державного бюджету для надання субсидій було встановлено, що 20 травня 2015 року ОСОБА_3 було сплачено пайовий внесок за будівництво об'єкту нерухомості (квартира АДРЕСА_1, загальна площа 59,4 кв.м) в розмірі 415 206,00 грн. відповідно до договору №32/1 від 16 травня 2015 року, що підтверджується квитанцією №11719 від 20 травня 2015 року (а.с. 13-15, 41).
Рішенням від 20 жовтня 2016 року субсидію на ЖКП за №500205 припинено з 01 жовтня 2016 року з причин купівлі, що перевищує 50 тис. грн. (а.с.10).
Переплата субсидії з 01 жовтня 2015 року по 30 квітня 2016 року становить 11 357,58 грн., що підтверджується розпорядженням від 05 грудня 2016 розрахунку переплати по особовому рахунку № НОМЕР_1 (а.с.18).
13 лютого 2017 року на адресу ОСОБА_2 було направлено повідомлення про необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів (а.с.19).
Відповідно до заяви від 14 лютого 2017 року ОСОБА_3 відмовилася сплачувати надміру виплачені кошти субсидії, які родина отримала з жовтня 2015 року (а.с.20).
Відповідно до ч. 4 пункту 13 Положення громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Заповнюючи Декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, ОСОБА_2 погодила, що вона усвідомлює, що в разі подання нею у неповному обсязі або недостовірних відомостей про осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні/ будинку, їх доходи і витрати їй може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання. У такому разі вона зобов'язалася повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії у подвійному розмірі.
Відповідно до абзацу третього частини 1 пункту 20 Положення надання раніше призначеної субсидії припиняється, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Згідно з ч.ч.2,3 пункту 20 Положення сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.
Відповідно до абзацу 2 пункту 1 Наказу Мінпраці, Мінфіну, Мінюсту України «Про затвердження Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями» №39/283/90/5 від 29.12.1997р. зареєстрованого в Міністерстві юстиції 31.12.1997р. за №634/2438 (далі-Наказ) повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадку виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, приховання заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів.
Згідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Суд першої інстанції повно та всебічно з'ясувавши обставини справи дійшов правильного висновку про те, що ОСОБА_2 при зверненні із заявою про призначення субсидії були подані недостовірні відомості про доходи зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, внаслідок чого було нараховано субсидію без наявних на те підстав в розмірі 11 357, 58 грн., які необхідно стягнути на користь позивача.
Доводи апеляційної скарги про те, що на час звернення із заявою про призначення субсидії відповідачу не було відомо про оплату ОСОБА_3 послуг на будівництво квартири в сумі 415 206,00 грн. не приймаються колегією суддів до уваги, оскільки з аналізу ч. 4 пункту 13 Положення відповідальність за подання достовірних і повних відомостей про доходи і майно, що впливає на призначення субсидії покладено на заявника і останній повинен вжити всіх розумних заходів для отримання від осіб, які зареєстровані в приміщенні та яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги повної інформації, яка необхідна для призначення субсидії.
Доводи про те, що ОСОБА_2 повідомила Департамент соціальної політики Вінницької міської ради про здійснену ОСОБА_3 оплату послуг через два місяці після звернення із заявою про призначення субсидії не знайшли свого підтвердження, будь які докази звернення ОСОБА_2 до Департаменту із повідомленням про зміни в майновому стані в матеріалах справи відсутні.
За таких обставин, суд першої інстанції повно та всебічно дослідивши обставини справи, надавши належну оцінку наявним у справі доказам, дійшов правильного висновку про задоволення вимог позивача.
Рішення суду є законним і обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 367, 368, 374, 375, 381,382, 384 ЦПК України, колегія суддів,
постановила :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення.
Рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 27 листопада 2017 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту постанови.
Повний текст постанови складено 27 грудня 2017 року.
Головуючий: /підпис/ І.В. Міхасішин
Судді: /підпис/ І.М. Стадник
/підпис/ Ю.Б. Войтко
Згідно з оригіналом: