
Справа № 569/13510/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 грудня 2017 року м.Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області в складі:
головуючого судді Першко О.О.,
секретар судового засідання Прокопчук Л.М.,
з участю позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними, зобовязання призначити пенсію з 07 липня 2017 року,
ВСТАНОВИВ:
04 вересня 2017 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Рівненського міського суду з позовом до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (далі - відповідач), в якому просить визнати протиправною відмову відповідача у призначенні та виплаті пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із 07 липня 2017 року; зобовязати відповідача здійснити призначення та виплату позивачу пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із 07 липня 2017 року.
В обґрунтування своїх вимог вказує, що в період з 07 вересня 1987 року по 15 вересня 1987 року та з 01 жовтня 1987 року по 04 жовтня 1987 року брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції. 25 липня 2017 року звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії із застосуванням нормст. 55 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», проте відповідачем було прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії від 02 серпня 2017 року №4856, оскільки документально не підтверджено факт його роботи у зоні відчуження у 1987 році від 10 до 14 календарних днів. Вважає, що такі дії відповідача порушують його право на належний соціальний захист, гарантованийКонституцією України, а тому є протиправними.
В судовому засіданні позивач та його представник підтримали заявлені вимоги в повному обсязі, з підстав викладених в позові, просили суд позов задовольнити. Зазначили, що статус позивача як особи, яка єучасником ліквідаціїаварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році, та надає йому право на користування пільгами, встановленимиЗаконом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема, ст. 55, підтверджується посвідченням серії А№037282. Крім того, вказали, що довідку форми № 122 отримати неможливо, оскільки підприємство, на якому працював позивач- ліквідоване.
В судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги не визнала, просила суд відмовити у їх задоволенні з підстав викладених в запереченнях. Додатково пояснила, що надані позивачем документи, а саме: копія посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 3 категорії, копія довідки Рівненського ВРП Мінводгоспу від 1992 року №187, копія довідок Рівненського ВРП Мінводгоспу №94 від 22.10.1992 року та №112 від 02.11.1992 року не можуть слугувати основними підставами для призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, оскільки не містять усієї необхідної інформації про характер участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (населений пункт, об'єкт, де проводились роботи, кількість днів виїзду в зону. Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено перелік документів, що додаються до заявипро призначення пенсії, з поміж яких, є довідка форми № 122, яка позивачем додана не була.
Суд, заслухавши пояснення позивача, його представника та представника відповідача, дослідивши письмові докази по справі, приходить до наступного висновку.
Відповідно до частини першоїстатті 46 Конституції Українигромадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені вЗаконі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Як встановлено в судовому засіданні, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченням "Учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" категорії 3, серії А № 037282, яке було видане Рівненською обласною державною адміністрацією.
Відповідно дост. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження у 1987 році від 10 до 14 календарних днів пенсія надається із зменшенням пенсійного віку, визначеногостаттею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»на 5 років.
Рішенням відповідача № 4856 від 02.08.2017 року було відмовлено позивачу в призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за заявою від 25 липня 2017 року. Свою відмову відповідач аргументував тим, що довідки Рівненського ВРП Мінводгоспу від жовтня 1992 року № 187 про відрядження позивача в с.Весняне, Поліського району, Київської області, для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 07 по 15 вересня та з 01 по 04 жовтня 1987 року, та від 22.10.1992 року № 94, № 112 від 02.11.1992 року не можуть бути прийняті до уваги для підтвердження факту перебування позивача в зоні відчуження, оскільки вони не передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії. Надані архівним відділом виконавчого комітету Рівненської міської ради, копії особових рахунків по Рівненському ВРП Мінводгоспу за період з липня по грудень 1987 року не містять відомостей про період роботи, населений пункт чи обєкт, де позивачем проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та про нарахування йому заробітної плати у підвищених розмірах. У копіях посвідчень про відрядження від 04.09.1987 року та №119 від 30.09.1987 року містяться відомості про відрядження позивача з 07.09.1987 року по 15.09.1987 року та з 01.10.1987 року по 04.10.1987 року у село Поліське, Київської області, яке згідно з Переліком населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, що затверджений постановою Кабінету Міністрів УРСР від 23.07.1991 року №106, не відноситься до населених пунктів зони відчуження.
Відповідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженогопостановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року, до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварій на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 р. № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Отже, обов'язковою умовою призначення пенсії учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із зменшенням пенсійного віку на підставістатті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,окрім наявності посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, є довідки в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де проводилися роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
На підтвердження права на призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно дост. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»позивачем було надано відповідачу, окрім посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, довідки №112 від 02 листопада 1992 року та №94 від 22 жовтня 1992 року, видані Рівненським ВРП Мінводгоспу, з яких вбачається, що позивач перебував в 1987 році з 07 по 15 вересня та з 01 по 04 жовтня в тридцятикілометровій зоні Чорнобильської АЕС (а.с.11,12). Також позивачем надано довідку від жовтня 1992 року №187, згідно якої позивач був відряджений в період з 07 по 15 вересня та з 01 по 04 жовтня 1987 року у розпорядження тресту «Поліссяводбуд» і знаходився в зоні відчуження в селі Весняне Поліського району Київської області по виконанню робіт повязаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, за що одержав подвійну оплату в сумі 117 крб.(а.с.10).
З наданих позивачем документів вбачається факт перебування позивача саме у зоні відчуження, тобто в населеному пункті с.Весняне Поліського району Київської області, який віднесений до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, який затверджений постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 23 липня 1991 року № 106.
Крім того, в наданих позивачем документах значиться період його перебування в селі ОСОБА_2 та подвійний розмір оплати праці за цей період.
За таких обставин суд дійшов висновку, що позивач дійсно працював у зоні відчуження у період з 07 по 15 вересня та з 01 по 04 жовтня 1987 року (13 днів), а тому має право на призначення пенсії за віком як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії відповідно достатті 55 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІіз зменшенням пенсійного віку.
Враховуючи те, що позивач звернувшись до відповідача з заявою від 25 липня 2017 року про призначення йому пенсії відповідно дост.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», подав всі необхідні та наявні у нього документи, що передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій, враховуючи що надані документи підтверджують те, що позивач дійсно брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та має право на призначення йому пенсії відповідно дост. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», то дії відповідача, щодо відмови в призначенні позивачу пенсії зі зниженням пенсійного віку згідност. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»є протиправними.
Крім того відповідачем, всупереч вимог ч.2ст.77 КАС України, не доведено правомірність його дій при відмові в призначенні позивачу пенсії зі зниженням віку відповідност. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відподвідно до п. 1 ч.1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, а саме: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. Оскільки позивач народився 06 липня 1962 року, звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії 25 липня 2017 року, тому призначення та виплата йому пенсії за віком на пільгових умовах повинна бути здійснена з 07 липня 2017 року.
Таким чином, суд прийшов висновку, що доводи позивача викладені в позовній заяві є обґрунтованими, а відповідно такими, що підлягають до задоволення повністю.
Керуючись ст.ст. 9, 19, 77, 241-246, 255, 295, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (місцезнаходження: вул. Яворницького, 34, м. Рівне, ідентифікаційнимй код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 40373305) про визнання дій протиправними, зобовязання призначити пенсію з 07 липня 2017 року задовольнити.
Визнати протиправною відмову Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області у призначенні та виплаті ОСОБА_1 пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із 07 липня 2017 року.
Зобов'язати Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити призначення та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із 07 липня 2017 року.
Допустити рішення до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана через Рівненський міський суд Рівненської області в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення суду складено 26 грудня 2017 року.
Суддя Рівненського
міського суду ОСОБА_4