
Справа №461/8118/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 грудня 2017 року м.Львів
Галицький районний суд м. Львова в складі:
головуючого судді Лялюка Є.Д.
при секретарі Станкевичі Р.В.,
з участю: позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши в загальному позовному провадженні у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Львові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобовязання до вчинення дій, -
в с т а н о в и в :
позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просить визнати дії відповідача у непризначенні йому з 30 вересня 2015 року пенсії за вислугу років протиправними. Зобовязати відповідача згідно норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» призначити йому пенсію за вислугу років з 30 вересня 2015 року, та сплатити заборгованість із виплати пенсії за період з 30 вересня 2015 року по 02 квітня 2016 року. Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області надати звіт про виконання рішення суду у десятиденний строк з моменту набрання рішення законної сили та стягнути з відповідача судовий збір.
В обґрунтування внесеного позову покликається на те, що 29 вересня 2015 року наказом ГУ МВС України №692 о/с він був звільнений з органів внутрішніх справ за п.64 «б» (через хворобу) відповідно Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справи України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 липня 1991 року №114. На даний час являється пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 26 квітня 2017 року він звернувся із заявою до відповідача про нарахування та виплати йому пенсії з 30 вересня 2015 року. 09 червня 2017 року він отримав листа-відповідь, з якого вбачається, що відповідач відмовився провести вказане нарахування пенсії з 30 вересня 2015 року, мотивуючи це тим фактом, що документи, необхідні для призначення йому пенсії до ГУ ПФУ у Львівській області надійшли 03 квітня 2017 року, що розцінено органом пенсійного фонду, як несвоєчасне звернення за отриманням пенсії, а тому його пенсія нарахована з урахуванням норми ч.3 ст.50 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо порядку призначення пенсії у випадку несвоєчасного звернення до уповноваженого органу з приводу призначення пенсії, тобто за період більше ніж за 12 місяців перед зверненням. Крім цього, відповідач зазначив, що листами від 23 вересня 2016 року та від 09 грудня 2016 року проінформовано позивача про необхідність оформлення документів для призначення пенсії та рекомендовано звернутись до уповноваженого органу для призначення пенсії. Вважає вказані дії протиправними, оскільки відповідач згідно чинного законодавства повинен був станом на 30 вересня 2015 року призначити та нарахувати належні йому суми пенсії, згідно подання, грошового атестату та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, які надійшли з ГУ МВС України у Львівській області.
В судовому засіданні ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав повністю, надав пояснення, аналогічні до викладених у позовній заяві та просив таку задоволити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила, подала відзив на позовну заяву, в якому вказує, що вважає. Що позивач пропустив шестимісячний строк на звернення до суду із даним позовом. По суті спору покликається на те, що документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років надійшли 03 квітня 2017 року, тому на підставі заяви позивача від 20 березня 2017 року та наданих уповноваженим структурним підрозділом ГУ МВС України у Львівській області документів, ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років з 03 квітня 2016 року. Вважає, що відсутні підстави для нарахування та виплати пенсії з 30 вересня 2015 року. Просила відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши пояснення учасників процесу, вивчивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що 29 вересня 2015 року наказом ГУ МВС України №692 о/с ОСОБА_1 був звільнений з органів внутрішніх справ за п.64 «б» (через хворобу) відповідно Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справи України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 липня 1991 року №114.
На даний час позивач являється пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
26 квітня 2017 року позивач звернувся із заявою до відповідача про нарахування та виплати йому пенсії з 30 вересня 2015 року.
09 червня 2017 року позивач отримав листа з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 25 травня 2017 року за вих. №789/Ж-20, з якого вбачається, що відповідач відмовився провести вказане нарахування пенсії з 30 вересня 2015 року, мотивуючи це тим фактом, що документи, необхідні для призначення пенсії позивачу до ГУ ПФУ у Львівській області надійшли 03 квітня 2017 року, що розцінено органом пенсійного фонду, як несвоєчасне звернення за отриманням пенсії, а тому його пенсія нарахована з урахуванням норми ч.3 ст.50 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо порядку призначення пенсії у випадку несвоєчасного звернення до уповноваженого органу з приводу призначення пенсії, тобто за період більше ніж за 12 місяців перед зверненням. Крім цього, відповідач зазначив, що листами від 23 вересня 2016 року та від 09 грудня 2016 року інформувало позивача про необхідність оформлення документів для призначення пенсії та рекомендовано звернутись до уповноваженого органу для призначення пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02 листопада 2006 року №1522 затверджено Порядок передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян.
Відповідно до ст.99 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» визначено, що військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсії призначаються (перераховуються) органами Пенсійного фонду України.
Згідно ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але своєчасно не отримав з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більш як за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми недоотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії. Нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Відповідно до ст.65 вищевказаного Закону, особи, винні в порушенні законодавства про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, зазначених у цьому Законі, а також у несвоєчасному оформленні або поданні документів для призначення пенсії, у видачі для оформлення пенсій недостовірних даних і документів, несуть цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повинно було станом на 30 вересня 2015 року, призначити та нарахувати належні позивачу суми пенсії, згідно подання, грошового атестату та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, які надійшли з Головного управління МВС України у Львівській області.
Суд приймає до уваги покликання позивача, як належні та допустимі про те, що відповідачем помилково пенсія була йому призначена не з дати, з якої у нього виникло право на отримання пенсії, тобто з 30 вересня 2015 року, а не з 03 квітня 2016 року, про що він дізнався з листа Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 25 травня 2017 року за вих. №789/Ж-20, виходячи із наступного.
Як вбачається із наявної в матеріалах справи копії постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 26 січня 2017 року у справі №876/7452/16, такою підтверджується, що факт несвоєчасного звернення за пенсією спричинений відсутністю документів, які ГУ МВС України виготовило у березні 2017 року, тобто такі дії не є бездіяльністю позивача.
Таким чином, відсутні підстави для застосування при призначенні пенсії позивачу норми, викладеної у ст.50 Закону України«Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Суд критично оцінює покликання сторони відповідача на те, що позивач не вчасно звернувся до органу пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії, оскільки згідно ч.ч.1,2 ст.48 Закону України«Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки. При цьому днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу Пенсійного фонду України письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дата їх відправлення. У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, заявнику розяснюється, які документи він повинен надати додатково. При наданні ним цих документів до закінчення тримісячного терміну з дня отримання розяснення днем звернення за призначенням пенсії вважається день подання заяви або дата відправлення документів поштою, зазначені в частині першій цієї статті.
Таким чином? враховуючи, що звернення ОСОБА_1 до уповноваженого органу з приводу призначення йому пенсії до березня 2017 року було неможливим через ненадання ГУ МВС України пакету документів, необхідних для призначення йому пенсії, зокрема, грошового атестату та довідки, і саме з цього приводу ОСОБА_1 подавав позов до ГУ МВС, то навіть у разі подання заяви до ГУ ПФУ, така була б повернута через відсутність пакету документів, тобто не призвела б до жодних наслідків.
Стосовно клопотання представника відповідача про залишення адміністративного позову без розгляду у звязку із пропуском строку на звернення до суду, суд приходить до висновку про необхідність відмови у задоволенні такого, виходячи із наступного.
Відповідно до ч.2 ст.122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно наявної в матеріалах справи копії листа Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 25 травня 2017 року №789/Ж2-, таким повідомлено позивача про те. що підстав для нарахування та виплати пенсії з 30 вересня 2015 року немає (а.с.10).
Крім цього, як вбачається із копії листа Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 07 липня 2017 року №7588/03-25, таким було скеровано позивачу копії листів відповідача від 23 вересня 2016 року №4157/03-29 та від 09 грудня 2016 року №5484/03-29 управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про необхідність звернення до уповноваженого органу для оформлення документів для призначення пенсії. Одночасно повідомлено позивача, що вказані листи скеровувались на його адресу простою кореспонденцією, а тому надати документи, що підтверджують їх вручення адресату, неможливо (а.с.11).
Таким чином, позивачем не пропущено строк звернення до суду, оскільки позов поданий в межах 6-місячного строку з дня одержання вищевказаного листа від 25 травня 2017 року, з якого позивач дізнався про порушення своїх прав. Крім цього, відповідачем не надано суду жодних допустимих, належних та достатніх доказів надсилання позивачу листів від 23 вересня 2016 року №4157/03-29 та від 09 грудня 2016 року №5484/03-29.
Згідно ч. 1ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78цього Кодексу.
Відповідно до вимог ч.2ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах субєкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо непризначення ОСОБА_1 з 30 вересня 2015 року пенсії за вислугу років є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають до задоволення.
Згідно ч.1 ст.382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобовязати субєкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Таким чином, суд приходить до висновку, що у даній справі слід зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області надати звіт про виконання рішення суду у десятиденний строк з моменту набрання рішення законної сили.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є субєктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, враховуючи, що позов задоволений повністю, слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений судовий збір у сумі 640,00 грн. на користь ОСОБА_1
Керуючись ст. ст.2,5,6, 77, 90, 139, 241 - 246, 382 КАС України,Законом України«Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд
у х в а л и в :
адміністративний позов задоволити.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79106, адреса: м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) у непризначенні ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з 30 вересня 2015 року пенсії за вислугу років протиправними.
Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79106, адреса: м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) відповідно до норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» призначити ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) пенсію за вислугу років з 30 вересня 2015 року, та сплатити заборгованість із виплати пенсії за період з 30 вересня 2015 року по 02 квітня 2016 року.
Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області надати звіт про виконання рішення суду у десятиденний строк з моменту набрання рішення законної сили.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнуваньГоловного управління Пенсійного фонду України у Львівській області судовий збір у розмірі 640,00 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Галицький районний суд м. Львова протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляд справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Головуючий суддя Лялюк Є.Д.