Рішення № 71247632, 21.12.2017, Тисменицький районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
21.12.2017
Номер справи
352/1321/17
Номер документу
71247632
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 352/1321/17

Провадження № 2-а/352/94/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 грудня 2017 року м. Івано-Франківськ

Тисменицький районний суд Івано-Франківської області у складі:

головуючого судді Струтинського Р.Р.

за участю секретаря Бардюк-Кавецької Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тисменицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправними дій Управління пенсійного фонду України та зобов'язання вчинити дії,-

в с т а н о в и в:

У серпні 2017 року позивач звернувся до суду із позовом, в якому просить: визнати протиправними дії Тисменицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови провести позивачу перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром, та зобовязати відповідача починаючи з 01.02.2017 року провести йому перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням уже проведених виплат. В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що є особою, яка постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалід 1 групи. Він перебуває на обліку в Тисменицькому об'єднаному управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус i соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Постановою Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від 20.04.2017 року, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 14.06.2017 року, зобов"язано відповідача, за заявою позивача від 01.02.2017 року, здійснити перерахунок на виплату йому пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату № 3 від 19.01.2017 року, яка видана КП «Київпастранс», починаючи з 01.02.2017 року. На виконання рішення суду відповідачем було проведено перерахунок його пенсії з 01.02.2017 року, що склало 16155 грн. 94 коп. та здійснено її обмеження максимальним розміром до 10740 грн. У зв»язку із встановленням обмеження на пенсію, він 07.08.2017 року звернулася із заявою до Тисменицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо виплати пенсії без будь-яких обмежень. Однак, листом від 14.08.2017 року відповідач відмовив йому у здійсненні такого перерахунку пенсії без обмежень. Відмову відповідача у перерахунку пенсії вважає протиправною, тому змушений звернутися до суду із вищевказаними вимогами.

Позивач в судовому засіданні позов підтримав, просив його задоволити.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечила у повному обсязі, надавши при цьому письмові заперечення, в яких посилається на те, що позивач перебуває на обліку в Управлінні та одержує пенсію по інвалідності, розмір якої визначений відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відповідно до ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 09.07.2003 року максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 01 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплат та надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн. Управління діє лише в межах вказаного Закону, а тому в діях відповідача немає неправомірності по відношенню до позивача.

Заслухавши пояснення та заперечення сторін у справі, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного висновку.

З матеріалів справи вбачається, що позивач є пенсіонером та перебуває на обліку у Тисменицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, де отримує пенсію як особа, яка є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, також є інвалідом (І група інвалідності) внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (а.с.16).

Постановою Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від 20.04.2017 року, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 14.06.2017 року, зобов»язано відповідача за заявою позивача від 01.02.2017 року, здійснити перерахунок на виплату йому пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату № 3 від 19.01.2017 року, яка видана КП «Київпастранс», починаючи з 01.02.2017 року.

На підставі та на виконання вказаного судового рішення відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з 01.02.2017 року з урахуванням заробітної плати, що склало 16155 грн. 94 коп., та здійснено обмеження її пенсії максимальним розміром до 10740 грн.

У звязку із встановленням обмеження на пенсію позивача, останній 07.08.2017 року звернувся із заявою до Тисменицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо виплати пенсії без будь-яких обмежень (а.с. 5).

Листом від 14.08.2017 року № 36/Г-15 відповідач відмовив у здійсненні такого перерахунку пенсії без обмеження, з огляду на те, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 1774 від 06.12.2016 року максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) з 01 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року не може перевищувати 10 740 грн. 00 коп. (а.с. 6).

Статтею 46 Конституції України, закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Дане право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

У частині першійстатті 58 Конституції України, закріплено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно з вимогамистатті 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Відповідно до ст. 27 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» передбачено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплат та надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплат та надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.

Крім того, із Закону України «про Державний бюджет України на 2017 рік» від 21.12.2016 р. за № 1801-VIII та «;Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 р. за № 1774-VIII вбачається, що при призначенні пенсії протягом 2017 року максимальний розмір пенсії ( з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремих категорій осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) збережено на рівні 2016 року 10740 грн. Цей розмір не переглядається і у звязку із збільшенням прожиткового мінімуму з 01 травня і з 1 грудня 2017 року.

Відповідно до Закону України «про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 09.07.2003 року максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період із 01 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплат та надбавок окремих категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.

Відповідно до п. 2 розділу 2 вказаного Закону обмеження максимальним розміром не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності зазначеним Законом.

Згідно з вимогами пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Статтею 22 Конституції України закріплені права і свободи, які не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

З огляду на вищевикладене, суд вважає, що позивач набув право на пенсію до встановлення змін у законодавстві, якими було обмежено максимальний розмір пенсії, а перерахунок пенсії позивача було здійснено на підставі судових рішень у відповідності до раніше призначеної пенсії, а тому, розмір пенсії позивача не може бути обмежено сумою 10 740 грн. 00 коп.

Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до переконання, що позовні вимоги є підставними і обгрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

На підставі викладеного, відповідно до ст.ст. 22, 46, 58, 64 Конституції України, Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та керуючись статтями ст.ст. 2, 6-9, 241- 246 КАС України суд,-

в и р і ш и в:

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати протиправними дії Тисменицького обєднаного Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні нарахування та виплаті призначеної пенсії з 01 лютого 2017 року без обмеження її максимальним розміром.

Зобовязати Тисменицьке обєднане Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату призначеної пенсії по інвалідності без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням вже проведених виплат з 01 лютого 2017 року.

Рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного адміністративного суду у строк, визначений у ч.1 ст. 295 КАС України, який починає перебіг із дня отримання повного тексту рішення, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Головуючий Р.Р.Струтинський