
Головуючий І інстанції: Гуменний З.І.
Суддя-доповідач: Мінаєва О.М.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 грудня 2017 р. м. ХарківСправа № 636/1404/17Харківський апеляційний адміністративний суд
колегія суддів у складі:
головуючого судді: Мінаєвої О.М.
суддів: Мельнікової Л.В. , Шевцової Н.В.
за участю секретаря судового засідання Шалаєвої І.Т.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою виконавчого комітету Чкаловської селищної ради Чугуївського району на постанову Чугуївського міського суду Харківської області від 15.09.2017, суддя Гуменний З.І., пл. Леніна, 2, м. Чугуїв, Чугуївський, Харківська,,, 63500, повний текст складено 20.09.17 по справі № 636/1404/17
за позовом Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області
до виконавчого комітету Чкаловської селищної ради Чугуївського району , Чкаловського селищного голови ОСОБА_2
про визнання рішення та дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Чугуївська районна державна адміністрація Харківської області, звернувся до Чугуївського міського суду Харківської області з позовом, в якому, з урахуванням уточнень, просив суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Чкаловської селищної ради від 15.03.2017 р. № 291 «Про комплексну комісію Чугуївської держадміністрації і районної ради, служб району щодо контролю за здійсненням делегованих повноважень органів виконавчої влади»;
- визнати дії голови Чкаловської селищної ради ОСОБА_2, які полягали у недопуску 15.03.2017 року комісії з проведення перевірки здійснення делегованих повноважень органів виконавчої влади - виконкомом Чкаловської селищної ради, до проведення перевірки - протиправними та зобов'язати його допустити комісію з проведення перевірки здійснення делегованих повноважень органів виконавчої влади виконкомом Чкаловської селищної ради до проведення перевірки.
Постановою Чугуївського міського суду Харківської області від 15.09.2017р. по справі № 636/1404/17 адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправним рішення виконавчого комітету Чкаловської селищної ради Чугуївського району від 15.03.2017 року № 291 «Про комплексну комісію Чугуївської районної державної адміністрації і районної ради, служб району щодо контролю за здійсненням делегованих повноважень органів виконавчої влади» та скасовано його.
В іншій частині позову відмовлено.
Відповідач, виконавчий комітет Чкаловської селищної ради Чугуївського району, не погодився з постановою суду першої інстанції в частині задоволення позову, подав апеляційну скаргу. Свою незгоду з постановою суду обґрунтовує тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права. Просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Чугуївського міського суду Харківської області від 15.09.2017р. по справі № 636/1404/17 та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Фіксування судового засідання по справі за допомогою звукозаписувального пристрою згідно ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснювалось.
Розглянувши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах доводів та вимог апеляційної скарги у відповідності до ч.1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що на підставі наданих законом повноважень Чугуївська РДА Харківської області своїм розпорядженням від 29.12.2016 року №496 затвердила План контролю за здійсненням органами місцевого самоврядування Чугуївського району делегованих повноважень органів виконавчої влади, згідно якого розпорядилась організувати виїзд комплексної комісії районної державної адміністрації, районної ради та служб району для контролю за здійсненням органами місцевого самоврядування району делегованих повноважень органів виконавчої влади, надання методичної і практичної допомоги виконкомам сільських, селищних рад та прийому громадян за місцем проживання: 08.02.2017 року - до Чкаловської селищної ради (т.1, а.с.22-32, 160-169).
23.01.2017 року на ім'я Чкаловського селищного голови Чугуївською РДА направлено лист №02-33/271 з повідомленням про проведення комплексної перевірки Чкаловської селищної ради 08.02.2017 року (т.1, а.с.133).
06.02.2017 року Чкаловського селищного голову повідомлено про перенесення вищевказаної перевірки на іншу дату, яка буде визначена пізніше (т.2, а.с.21).
09.03.2017 року листом №02-33/198 Чкаловську селищну раду повідомлено про здійснення виїзду комісії РДА до селищної ради 15.03.2017 року (т.1, а.с.134).
Всі вищевказані листи направлялись на офіційну електронну адресу Чкаловської селищної ради (т.2, а.с.34-36).
Відповідно до розпорядження Чугуївської РДА Харківської області від 10.03.2017 року №82 «Про утворення комісії з проведення перевірки здійснення делегованих повноважень органів виконавчої влади виконкомом Чкаловської селищної ради», утворено комісію з проведення перевірки здійснення делегованих повноважень органів виконавчої влади виконкомом Чкаловської селищної ради та затверджено її персональний склад. Комісію зобов'язано провести перевірку з 15.03.2017 року, контроль за її виконання покласти на першого заступника голови РДА ОСОБА_3 (т.1, а.с.33-36).
15.03.2017 року головою комісії - ОСОБА_3, за підписами всіх членів комісії, складено акт про недопущення виконкомом Чкаловської селищної ради до перевірки делегованих повноважень (т.1, а.с.37-44, 225-232).
Згідно рішення виконавчого комітету Чкаловської селищної ради від 15.03.2017 року №291 «Про комплексну комісію Чугуївської РДА і районної ради, служб району щодо контролю за здійсненням делегованих повноважень органів виконавчої влади», відмовлено комплексній комісії Чугуївської РДА, Чугуївській райради, служб району у наданні допуску до проведення перевірки щодо контролю за здійсненням виконавчим комітетом Чкаловської селищної ради делегованих повноважень органів виконавчої влади (т.1, а.с.50).
Виконавчим комітетом Чкаловської селищної ради складено перелік осіб, які намагалися сумісно здійснити перевірку діяльності виконкому Чкаловської селищної ради 15.03.2017 року на підставі книги реєстрації контролюючих органів та списку членів комплексної комісії (т.1, а.с.135-159).
Відповідно до акту №01 від 15.03.2017 року спеціально створеною Чкаловською селищною радою комісією, комісія РДА з комплексної перевірки не надала документи, що підтверджують повноваження комісії (т.1, а.с.170-171, 234-235).
Актом №02 зафіксовано, що з членів комісії РДА з комплексної перевірки лише 2 особи з 25 надали документи, що посвідчують їх повноваження (т.1, а.с.172-173, 236-237).
Таким чином зазначена комісія не була допущена до перевірки, перевірка не відбулася.
Позивач не погодився з рішенням виконавчого комітету Чкаловської селищної ради від 15.03.2017 р. № 291 та діями голови Чкаловської селищної ради ОСОБА_2, які полягали у недопуску 15.03.2017 року комісії з проведення перевірки, звернувся з даним позовом до суду.
Задовольняючи позовні вимоги в частині скасування рішення виконавчого комітету Чкаловської селищної ради від 15.03.2017 р. № 291, суд першої інстанції виходив з того, що у виконавчого комітету Чкаловської селищної ради Чугуївського району відсутні повноваження приймати рішення про відмову комісії Чугуївської РДА у наданні допуску до проведення перевірки щодо контролю за здійсненням виконавчим комітетом Чкаловської селищної ради делегованих повноважень органів виконавчої влади.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з таких підстав.
Згідно ч.1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Предметом апеляційного перегляду є рішення виконавчого комітету Чкаловської селищної ради Чугуївського району від 15.03.2017 року № 291.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У відповідності до ст. ст. 2, 3 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
У відповідності до ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, прийнятими в межах їхньої компетенції.
Згідно ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова: забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; підписує рішення ради та її виконавчого комітету; здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету; представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства; видає розпорядження у межах своїх повноважень.
Відповідно до ч. 6 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» при здійсненні наданих повноважень сільський, селищний, міський голова є підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед територіальною громадою, відповідальним - перед відповідною радою, а з питань здійснення виконавчими органами ради повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади. Сільський, селищний, міський голова щорічно звітує відповідно сільській, селищній, міській раді про здійснення державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності виконавчими органами відповідної ради.
Частиною 8 статті 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що виконавчий комітет ради є підзвітним і підконтрольним раді, що його утворила, а з питань здійснення ним повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади.
Згідно ст. 52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради може розглядати і вирішувати питання, віднесені цим Законом до відання виконавчих органів ради.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади.
Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
Статтею 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» встановлено, що на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання власних і делегованих повноважень, голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники структурних підрозділів - накази. Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
Згідно ч. 1 ст. 28 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» для реалізації наданих повноважень місцеві державні адміністрації мають право: проводити перевірки стану додержання Конституції України та законів України, інших актів законодавства органами місцевого самоврядування та їх посадовими особами, керівниками підприємств, установ, організацій, їх філіалів та відділень незалежно від форм власності і підпорядкування по напрямах, визначених статтею 16 цього Закону; одержувати відповідну статистичну інформацію та інші дані від державних органів і органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, політичних партій, громадських і релігійних організацій, підприємств, установ та організацій, їх філіалів і відділень незалежно від форм власності; давати згідно з чинним законодавством обов'язкові для виконання розпорядження керівникам підприємств, установ, організацій, їх філіалів та відділень незалежно від форм власності громадянам з контрольованих питань, порушувати питання про їх відповідальність у встановленому законом порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 35 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» місцеві державні адміністрації на відповідній території взаємодіють з сільськими, селищними і міськими радами, їх виконавчими органами та сільськими, селищними і міськими головами, сприяють у здійсненні ними власних повноважень місцевого самоврядування, зокрема у вирішенні питань економічного, соціального та культурного розвитку відповідних територій, зміцнення матеріальної та фінансової бази місцевого самоврядування, контролюють виконання наданих їм законом повноважень органів виконавчої влади, розглядають та враховують у своїй діяльності пропозиції депутатів, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб.
Згідно з ч. 1 ст. 41 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» голови місцевих державних адміністрацій видають розпорядження одноособово і несуть за них відповідальність згідно із законодавством.
Відповідно до п.п. 1, 2, 6, 7 Порядку контролю за здійсненням органами місцевого самоврядування делегованих повноважень органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.1999 року № 339, контроль за здійсненням органами місцевого самоврядування делегованих повноважень органів виконавчої влади покладається на відповідні місцеві держадміністрації та Раду міністрів Автономної Республіки Крим, а у випадках, передбачених законодавством, - на міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, їх територіальні органи. Контроль здійснюється шляхом аналізу актів органів місцевого самоврядування, надання органами місцевого самоврядування інформації про виконання делегованих повноважень органів виконавчої влади, проведення перевірок діяльності виконавчих органів сільських, селищних, міських рад. Копії актів органів місцевого самоврядування, прийнятих з питань здійснення делегованих повноважень органів виконавчої влади, протягом 10 днів з дня їх прийняття надсилаються до органу, що здійснює контроль.
Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад один раз на півріччя до 10 числа місяця, що настає за звітним періодом, надсилають інформацію про виконання делегованих повноважень органів виконавчої влади до органів, що здійснюють контроль. Форму такої інформації затверджує керівник органу, що здійснює контроль. На вимогу органу, що здійснює контроль, виконавчі органи сільських, селищних, міських рад мають надавати інформацію про виконання окремих делегованих повноважень.
Колегія суддів встановила, що розпорядженням голови Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області 11.10.2016 року № 371 визначено порядок організації контролю за здійсненням органами місцевого самоврядування району делегованих повноважень органів виконавчої влади, у тому числі, щодо проведення відповідних перевірок з вищевказаних питань. Відповідно до п. 6 вказаного розпорядження сільські, селищні голови повинні надавати у паперовому вигляді до районної державної адміністрації через відділ організаційної роботи та масових комунікацій апарату районної державної адміністрації копії актів виконавчих комітетів сільських, селищних рад, прийнятих з питань здійснення делегованих повноважень органів виконавчої влади, протягом 10 днів з дня їх прийняття, а також інформацію про виконання делегованих повноважень органів виконавчої влади за формою згідно з додатком один раз на півріччя до 10 числа місяця, що настає за звітним періодом, а також на вимогу районної державної адміністрації інформацію про виконання окремих делегованих повноважень.
Виконавчий комітет Чкаловської селищної ради прийняв рішення від 15.03.2017 року №291 «Про комплексну комісію Чугуївської РДА і районної ради, служб району щодо контролю за здійсненням делегованих повноважень органів виконавчої влади», яким відмовлено комплексній комісії Чугуївської РДА, Чугуївській райради, служб району у наданні допуску до проведення перевірки щодо контролю за здійсненням виконавчим комітетом Чкаловської селищної ради делегованих повноважень органів виконавчої влади
Главою 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено перелік повноважень, якими наділені виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, згідно якого виконавчі органи сільських, селищних, міських рад не наділені повноваженнями приймати рішення щодо недопуску комісій органів виконавчої влади до проведення перевірки виконання органами місцевого самоврядування делегованих повноважень органів виконавчої влади.
Посилання в апеляційній скарзі на ст. 40 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» як на підставу винесення рішення від 15.03.2017 р. № 291 «Про комплексну комісію Чугуївської держадміністрації і районної ради, служб району щодо контролю за здійсненням делегованих повноважень органів виконавчої влади», колегія суддів не приймає, оскільки відповідачем не обґрунтовано, яким саме законом передбачено таке повноваження.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, колегія суддів вважає, що чинним законодавством Україні не передбачено повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад приймати рішення щодо недопуску комісій органів виконавчої влади до проведення перевірки виконання органами місцевого самоврядування делегованих повноважень органів виконавчої влади, а тому суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що рішення виконавчого комітету Чкаловської селищної ради Чугуївського району від 15.03.2017 року №291 прийнято поза межами повноважень та підлягає скасуванню.
В силу ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідачем не доведено правомірності свого рішення.
Відповідно до п.п. 1, 3 ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій, бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення. При розгляді справи встановлено, що при прийнятті оскаржуваного рішення відповідач діяв необґрунтовано, без врахування всіх обставин справи та всупереч вимогам чинного законодавства.
Довід апеляційної скарги про те, що суд першої інстанції при прийнятті постанови не дослідив повний текст рішення №291 від 15.03.2017 року, скориставшись лише витягом з нього, не спростовує висновків суду щодо відсутності законодавчо встановлених повноважень на прийняття такого рішення.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що при прийнятті постанови Чугуївського міського суду Харківської області від 15.09.2017 р. по справі № 636/1404/17 суд дійшов правильних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. 243, 250, 310, 315, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу виконавчого комітету Чкаловської селищної ради Чугуївського району залишити без задоволення.
Постанову Чугуївського міського суду Харківської області від 15.09.2017 по справі № 636/1404/17 залишити без змін
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
.
Головуючий суддя (підпис)О.М. МінаєваСудді(підпис) (підпис) Л.В. Мельнікова Н.В. ШевцоваПовний текст постанови складено 26.12.2017.