Постанова № 71244507, 18.12.2017, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.12.2017
Номер справи
615/1024/17
Номер документу
71244507
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2017 р. м. ХарківСправа № 615/1024/17

Харківський апеляційний адміністративний суд

колегія суддів у складі:

головуючого судді: Калиновського В.А.

суддів: Бондара В.О. , Кононенко З.О.

за участю секретаря судового засідання Струкової Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Валківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області на постанову Валківського районного суду Харківської області, м. Валки, Харківська область, суддя Токмакова А.П. від 30.10.2017р., по справі № 615/1024/17

за позовом ОСОБА_1

до Валківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області

про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_1, звернулась до суду з позовом, в якому просила: визнати неправомірними дії відповідача щодо нарахування позивачу пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується при обчисленні пенсії за 2007 рік та відмови у виплаті грошової допомоги у вигляді 10 місячних пенсій; зобов'язати відповідача провести нарахування пенсії позивачу, застосувавши показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески на 3 календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2014 року), здійснити перерахунок, виплату пенсії з дня звернення із заявою про призначення пенсії, а саме 08.09.2014 року, а також зобов'язати нарахувати одноразову виплату у розмірі 10 місячних пенсій, виходячи із нарахованого розміру за даним рішенням; стягнути з відповідача сплачений позивачем судовий збір та витрати, пов'язані з отриманням правової допомоги.

Постановою Валківського районного суду Харківської області від 30.10.2017 року частково задоволено позов.

Визнано дії Валківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо нарахування ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується при обчисленні пенсії за 2007 рік та відмови у виплаті грошової допомоги у вигляді 10 місячних пенсій - неправомірними.

Зобов'язано Валківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області провести нарахування пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2р.н., ідентифікаційний номер НОМЕР_1, застосувавши показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески на 3 календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії - 2014 року, здійснити перерахунок, виплату пенсії з дня звернення із заявою про призначення пенсії, а саме 08.09.2014 року до 30.09.2017 року, та нарахувати одноразову виплату у розмірі 10 місячних пенсій, виходячи із нарахованого розміру за даним рішенням.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Валківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2р.н., ідентифікаційний номер НОМЕР_1, судовий збір в сумі 1280 грн.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити. Також просив провести розгляд справи за відсутності їхнього представника.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті постанови, норм матеріального та процесуального права, з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі.

Позивач подала відзив на апеляційну скаргу, в яких вона, наполягаючи на законності та обґрунтованості постанови суду першої інстанції, просила залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржувану постанову без змін.

В судове засідання сторони не прибули, про дату, час та місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином.

Відповідно до ч. 1 ст. 205 КАС України, справа розглядається за відсутності сторін.

Згідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, колегія суддів, враховуючи неявку у судове засідання всіх учасників справи, вважає за можливе фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювати.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що згідно копії Трудової книжки серіїНОМЕР_2 від 31.08.1979 року ОСОБА_1 - позивач у справі, 31.10.2006 року звільнена із посади вчителя фізичного вихованя Валківського ліцею ім. О.Масельського в зв'язку із виходом на пенсію за вислугою років (а.с. 11, 12).

01.11.2006 року звернулась до УПФУ із заявою за призначенням пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».

З 06.11.2006 року виплата пенсії за вислугу років позивачу припинена у зв'язку її працевлаштуванням на посаду, яка дає право на пенсію за вислугу років, що підтверджується даними копії Трудової книжки серії НОМЕР_2 від 31.08.1979 року, згідно якої ОСОБА_1 06.11.2006 року прийнято на посаду вчителя фізичного виховання Валківського ліцею ім. О.Масельського (а.с. 12).

08.09.2014 року позивач звернулася до Валківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області із заявою про призначення пенсії за віком (а.с. 46).

На підставі розпорядження № 132470 від 15.10.2014 року позивачу проведено нарахування та поновлено виплату пенсії за вислугою років з 01.11.2006 року, застосувавши показник середьої її заробітної плати працівників у середньому на одна застраховану особу в цілому за 2004 рік (а.с. 49).

25.07.2017 року позивач звернулася до Валківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області із заявою про роз'яснення розміру нарахованої пенсії та перерахувати пенсію, враховуючи середню заробітну плату не за 2007 рік, а за 2013 рік, яка була на момент оформлення пенсії за віком та виплатити грошову допомогу в розмірі десяти місячних пенсій.

З відповіді Валківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області № 1680/02-06 від 31.07.2017 року слідує, що за призначенням пенсії за вислугу років позивач звернулася до УПФУ в Валківському районі 01.11.2006 року. Пенсія призначена з дати звернення (з 01.11.2006 року).

Станом на 01.11.2006 року загальний стаж становить 30 років 11 місяців 15 днів. Коефіцієнт стажу - 0,30917;

середньомісячний заробіток - 908,33 грн.; розмір пенсії за вислугу років - 280,83 грн. (908,33*0,30917); доплата до прожиткового мінімуму (366,00 грн.) - 85,17 грн.; доплата за понаднормативний стаж (за 10 років) - 28,08 грн.

Загальний розмір пенсійної виплати - 394,08 грн.

З 06.11.2006 року виплата пенсії за вислугу років позивачу припинена у зв'язку з працевлаштуванням на посаду, яка дає право на пенсію за вислугу років. Сторони в судовому засіданні суду першої інстанції визнали, що позивач зовсім не отримувала грошові кошти по виплаті пенсії за вислугу років.

08.09.2014 року позивач звернулася до УПФУ із заявою про переведення на пенсію за віком Відповідно до ч.3 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший провадиться з дня подання заяви з усіма необхідними документами.

Станом на 01.09.2014 року загальний стаж становить 38 років 9 місяців 16 днів. Коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 -0,52313; середньомісячний заробіток - 1532,89 грн.; розмір пенсії за віком - 801,90 грн. (1532,89*0,52313); доплата за понаднормативний стаж (за 8 років) -61,12 грн. Загальний розмір пенсії за віком - 863,02 грн. Доплата - 85,98 грн. Загальний розмір пенсійної виплати станом на 01.09.2014 року становить 949,00 грн.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік» від 17.09.2015 № 704-УІІІ органи Пенсійного фонду України здійснюй перерахунок пенсій виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 01.09.2015 року - 1074 грн. Перерахунку підлягали складові пенсійної виплати, які базуються на розмірі, прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, мінімальна пенсія за віком, доплата за понаднормативний стаж, підвищення надбавки, доплати. Станом на 01.09.2015 року розмір пенсійної виплати становить 1138,19 грн., в тому числі: розмір пенсії за віком - 802,36 грн.; доплата до прожиткового мінімуму (764,00 грн.) - 271,64 грн.; доплата за понаднормативний стаж (за 8 років) - 64,19 грн.

Згідно з поданою позивачем заявою від 21.09.2016 року здійснено перерахунок пенсійної виплати в зв'язку зі зміною стажу.

Станом на 22.09.2016 року загальний стаж становить 40 років 9 місяців 16 днів. Коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1, 35 - 0, 55013; розмір пенсії за віком -843, 77 грн.; доплата до прожиткового мінімуму (1074, 00 грн.) - 230, 23 грн.; доплата за понаднормативний стаж (10 років) - 84, 38 грн. Загальний розмір пенсійної виплати 01.10.2016 року по теперішній час - 1158, 38 грн. (а.с. 13).

Позивач, не погодившись з даною відповіддю, звернувся до суду.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що в даному випадку має місце не перехід із одного виду пенсії на інший, а призначення пенсії вперше.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

У частині першій статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 01 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року незалежно від перерв.

Відповідно до частини 2 цієї статті, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Переведення з одного виду пенсії на інший виконується в порядку, передбаченому ч. 3 ст. 45 вищезгаданого Закону. Як зазначено в нормі цієї статті, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Аналіз норм ст. 9, ст. 40, ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» свідчить про те, що частиною третьою ст. 45 Закону регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший.

Таким чином, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», однак у випадку із заявою ОСОБА_1 мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом.

Згідно ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування пенсія призначається з дня звернення за пенсією.

Таким чином, з огляду на викладене, при визначенні розміру пенсії позивачу за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», необхідно враховувати розмір середньої заробітної плати (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії (роком звернення для призначення пенсії є 2014 рік).

За таких підстав у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення», рішення Валківського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо нарахувань: пенсії позивачу за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників за 2007 рік є неправомірним.

Відповідно до ст.52 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за вислугу» років мають, зокрема, працівники освіти, охорони здоров'я, а також соціального забезпечення, які в будинках-інтернатах для престарілих та інвалідів і спеціальних службах безпосередньо зайняті обслуговуванням пенсіонерів та інвалідів, відповідно до пункту "е" статті 55.

Крім того, відповідно до п.7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення», особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбачене: ст. 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми - власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (де чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Враховуючи, що посада позивача віднесена до посад, передбачених пунктів "е"-"ж" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", сукупний страховий стаж становить більше 30 років для жінок, до цього позивач не отримувала будь-яку пенсію, тому має право на отримання грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, виходячи із нарахованого розміру за вказаним вище рішенням суду.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Як вбачається з ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що дії відповідача щодо застосування показника за 2007 рік є протиправними, а тому позовні вимоги позивача є обґрунтованими і підлягають задоволенню у повному обсязі.

Отже, колегія суддів переглянувши рішення суду першої інстанції, вважає, що при його прийнятті суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи судом апеляційної інстанції, спростовані зібраними по справі доказами та встановленими обставинами, з наведених підстав висновків суду не спростовують.

Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що постанова Валківського районного суду Харківської області від 30.10.2017 р. по справі № 615/1024/17 прийнята з дотриманням норм чинного процесуального та матеріального права і підстав для її скасування не виявлено.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Валківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області на постанову Валківського районного суду Харківської області від 30.10.2017р. по справі № 615/1024/17 залишити без задоволення .

Постанову Валківського районного суду Харківської області від 30.10.2017 р. по справі № 615/1024/17 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

.

Головуючий суддя (підпис)В.А. КалиновськийСудді(підпис) (підпис) В.О. Бондар З.О. Кононенко

Повний текст постанови складено 26.12.2017 р.