Постанова № 71244442, 21.12.2017, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.12.2017
Номер справи
592/7303/17
Номер документу
71244442
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2017 р. м. ХарківСправа № 592/7303/17

Харківський апеляційний адміністративний суд

колегія суддів у складі:

головуючого судді: Мінаєвої О.М.

суддів: Бенедик А.П. , Шевцової Н.В.

за участю секретаря судового засідання Шалаєвої І.Т.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 18.09.2017, м. Суми, суддя Алфьоров А.М., повний текст складено 22.09.17 по справі № 592/7303/17

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області

про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Ковпаківського районного суду м. Суми з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якому просив зобов'язати відповідача на підставі отриманої від Сумського обласного військового комісаріату довідки про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії згідно наказу Міністерства оборони України № 814 від 27.11.2013 р., провести перерахунок його пенсії в повному обсязі з 30.12.2013 р., згідно з Порядком проведення перерахунку пенсії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 р.

Постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 18.09.2017р. по справі № 592/7303/17 позов задоволено. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області на підставі отриманої від Сумського ОВК довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії згідно наказу МО України № 814 від 27.11.2013 року, провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 в повному обсязі з 30.12.2013 року, згідно з Порядком проведення перерахунку пенсії, затвердженому постановою КМ України № 45 від 13.02.2008 р.

Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу. Свою незгоду з постановою суду обґрунтовує тим, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови порушено норми матеріального та процесуального права. Просить постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 18.09.2017р. по справі № 592/7303/17 скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.

Фіксування судового засідання по справі за допомогою звукозаписувального пристрою згідно ч. 4 ст. 229 КАС України не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах доводів та вимог апеляційної скарги у відповідності до ч.1 ст. 308 КАС України, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що позивач є колишнім військовослужбовцем та отримує з 2007 року пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області.

Позивач неодноразово звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про перерахунок пенсії.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області позивачу було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії, з посиланням на приписи частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та на те, що відсутнє рішення Кабінету Міністрів України, яке дає підстави для проведення перерахунку пенсії позивача.

Не погодившись з відмовою відповідача щодо перерахунку пенсії, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з наявності підстав для його задоволення позову.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції на підставі наступного.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, визначено Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Частиною 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" встановлено, що всі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.

Відповідно до положень п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку з введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно пп. 1 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (далі - Постанова № 1294) керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.

Наказом МОУ № 814 від 27.11.2013 року визначено схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України.

Оскільки Кабінет Міністрів України делегував право визначати розміри посадових окладів, зокрема, Міністру оборони України, то наказ останнього про встановлення таких окладів військовослужбовцям військових навчальних закладів є підставою для проведення перерахунку пенсій відповідним категоріям військовослужбовців у зв'язку з тим, що змінює розмір одної зі складових грошового забезпечення цих осіб.

Вказана правова позиція узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеної у постанові від 01.07.2014 по справі №21-252а14.

Відповідно до приписів ч. 1 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

З матеріалів справи встановлено, що 23.02.2015 року позивач звернувся до Ковпаківського районного суду м. Суми з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якому просив суд: визнати дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії згідно наказу Міністра оборони України № 814 від 27.11.2013р. протиправними, зобов'язати відповідача подати список на його ім'я до Сумського обласного військового комісаріату для складання довідки про розмір його грошового забезпечення згідно наказу Міністра оборони України № 814 від 27.11.2013р. для перерахунку його пенсії в повному обсязі згідно чинного законодавства, зобов'язати відповідача провести перерахунок його пенсії згідно довідки про розмір його грошового забезпечення наданої Сумським обласним військовим комісаріатом, в повному обсязі, не порушуючи процедуру порядок підготовки та подання документів для перерахунку пенсії, а також процедуру порядок перерахунку пенсії, виплатити не отримані кошти згідно п. 5 ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", починаючи з 01.01.2014 р.

Постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 06.04.2015 р. позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.

Визнано неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно наказу Міністра оборони України № 814 від 27.11.2013 року "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України".

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області звернутися до Сумського обласного військового комісаріату зі списком на прізвище позивача для надання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 в повному обсязі, згідно наказу Міністра оборони України № 814 від 27.11.2013 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, згідно довідки про розмір грошового забезпечення, та на підставі наказу Міністра оборони України № 814 від 27.11.2013 року, з урахуванням збільшення: посадового окладу, та всіх надбавок з 17.02.2015 року.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області виплатити ОСОБА_1 не отримані кошти згідно ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" з 17.02.2015 року. Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій неправомірними щодо перерахунку пенсії, зобов'язання провести перерахунок пенсії за період з 01.01.2014 р. по 16.02.2015 року залишено без розгляду.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 01.07.2015 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області задоволено частково. Постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 06.04.2015р. по справі № 592/1711/15-а в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно довідки про розмір грошового забезпечення та на підставі наказу Міністра оборони України № 814 від 27.11.2013 року, з урахуванням збільшення посадового окладу та всіх надбавок з 17.02.2015 року та виплатити ОСОБА_1 не отримані кошти згідно ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" з 17.02.2015 року скасовано, прийнято нову постанову, якою в задоволенні цієї частини позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено. В іншій частині постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 06.04.2015р. по справі № 592/1711/15-а залишено без змін.

Колегія суддів не приймає довід апеляційної скарги щодо правомірності бездіяльності відповідача на підставі постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 01.07.2015 року по справі № 592/1711/15-а. Зазначеним судовим рішенням позивачу відмовлено в частині позовних вимог з тієї підстави, що була відсутня довідка про розмір грошового забезпечення, встановленого відповідно до наказу Міністерства оборони України №814, тобто з інших підстав, а не через відсутність у позивача права на перерахунок.

На даний час у матеріалах пенсійної справи позивача міститься вказана довідка, про що відповідач зазначає в апеляційній скарзі, тобто підстави для відмови позивачу в перерахунку відсутні.

Щодо строку звернення позивача до суду, про порушення якого наголошує Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, колегія суддів зазначає наступне.

Кодекс адміністративного судочинства України є загальним законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Натомість спеціальним законом, яким врегульовані правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та строки перерахунку пенсій, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ.

У відповідності до ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно з ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ (в редакції Закону України від 15.07.2015 № 614, який набрав чинності 01.01.2016 р.) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

В ході розгляду справи встановлено, що перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності Наказом № 814 не проведений саме з вини Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, а тому право позивача (з урахуванням заявлених позовних вимог щодо перерахунку пенсії з 30 грудня 2013 року) є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком в силу вимог ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ.

Довід апеляційної скарги щодо втрати чинності Наказу № 814 на підставі Наказу Міністерства оборони України від 14.02.2017 року №94, колегія суддів не приймає, оскільки на період чинності Наказу № 814 позивач мав право не перерахунок розміру пенсії у відповідності до нього.

У відповідності до приписів ч.1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Колегія суддів, переглянувши у межах доводів та вимог апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.

Згідно п.1 ч.1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що при прийнятті постанови Ковпаківського районного суду м. Суми від 18.09.2017р. по справі № 592/7303/17 суд дійшов правильних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст. 243, 250, 310, 315, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області залишити без задоволення.

Постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 18.09.2017 по справі № 592/7303/17 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

.

Головуючий суддя (підпис)О.М. МінаєваСудді(підпис) (підпис) А.П. Бенедик Н.В. Шевцова

Повний текст постанови складено 26.12.2017.