Постанова № 71244226, 20.12.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.12.2017
Номер справи
819/742/17
Номер документу
71244226
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2017 рокуЛьвів№ 876/9180/17

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Коваля Р.Й.,

суддів Гуляка В.В.,

Святецького В.В.,

з участю секретаря судового засідання Чигер І.І.,

представника відповідача Цимбал О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 31 липня 2017 року (прийняту у м. Тернопіль суддею Білоус І.О.; складену у повному обсязі 04 серпня 2017 року) в адміністративній справі № 819/742/17 за позовом обслуговуючого кооперативу «Житлово-буді-вельний кооператив «Збудуй своє житло» до головного спеціаліста будівельного нагляду управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області Запаранюк Світлани Андріївни, управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області про визнання протиправними і скасування рішення та наказу,

В С Т А Н О В И В :

У травні 2017 року обслуговуючий кооператив «Житлово-будівельний кооператив «Збудуй своє житло» (далі - ОК ЖБК «Збудуй своє житло»; Обслуговуючий кооператив) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду із вказаним позовом та просив визнати протиправними і скасувати:

- рішення головного інспектора будівельного нагляду управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області Запаранюк Світлани Андріївни (далі - Головний інспектор Запарнюк С.А.) № 5 від 28.03.2017 «Про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт»;

- наказ управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області (далі - Управління ДАБІ у Тернопільській області) № 05-Д від 28.03.2017 «Про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт».

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що вказані рішення прийняті без належних на те підстав; цими рішеннями порушено його законні права та інтереси, як суб'єкта, якому надано право на проведення забудови орендованої ним земельної ділянки.

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 31 липня 2017 року позов задоволено.

Не погодившись із прийнятою постановою, її оскаржило Управління ДАБІ у Тернопільській області, яке вважає, що рішення суду першої інстанції прийняте з порушенням норм права, є незаконним, тому підлягає скасуванню. Просило скасувати постанову суду першої інстанції і прийняти постанову, якою у задоволенні позову відмовити.

Вимоги апеляційної скарги обгрунтовано тим, що відповідач діяв у межах наданих йому повноважень, хоча і не було проведено позапланову перевірку. За результатами відповіді комунального підприємства «Аква-Сервіс» відповідачу стало відомо, що технічні умови на підключення до системи водопостачання та водовідведення на спірні об'єкти будівництва ОК ЖБК «Збудуй своє житло» не видавались. Тобто, було неналежно затверджено проект будівництва об'єктів, а Обслуговуючий кооператив подав недостовірні дані у декларації, що є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом і є підставою для скасування реєстрації декларації про початок будівельних робіт.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до переконання, що апеляційна скарга не належить до задоволення з наступних підстав.

Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єктів нерухомого майна від 02.11.2016 № 72030724 підтверджується, що земельна ділянка (кадастровий номер 6125255200:02:002:3229, площа 0,1264 га), із цільовим призначенням - будівництво і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, яка знаходиться за адресою: Тернопільська область, Тернопільський район, смт. Велика Березовиця, вулиця Микулинецька, 30А належить на праві користування (оренда земельної ділянки) ОК ЖБК «Збудуй своє житло» (код ЄДРПОУ: 38038334).

28.12.2016 за № ТП 083163631860 Управління ДАБІ у Тернопільській області зареєструвало подану ОК ЖБК «Збудуй своє житло», як замовником, декларацію про початок виконання будівельних робіт на об'єкті будівництва «Будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями соцкультпобутового призначення; поштова будівельна адреса: вул. Микулинецька, 30А, смт. Велика Березовиця Тернопільського району Тернопільської області; вид будівництва: нове будівництво (далі - Декларація).

За формою та змістом Декларація відповідає вимогам Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 466, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.08.2015 № 747 (додаток № 5).

28.03.2017 на підставі частини другої статті 39-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» Управління ДАБІ прийняло рішення № 5 «Про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт», яким скасувало вищезазначену Декларацію.

Підставою для прийняття цього рішення зазначено результати позапланової перевірки, проведеної відповідно до звернення депутатів та жителів мікрорайону «Індустріальний», за результатами якої встановлено, що Обслуговуючий кооператив не отримував технічних умов на підключення до системи водопостачання та водовідведення, що, за твердженням Управління ДАБІ у Тернопільській області, є порушенням замовником приписів частини першої статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

За приписами частини першої статті 31 цього Закону проектна документація на будівництво об'єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил, що затверджуються замовником.

Відповідно до частини другої статті 39-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у разі виявлення інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такого повідомлення або декларації підлягає скасуванню інспекцією державного архітектурно-будівель-ного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

На думку контролюючого органу, дії ОК ЖБК «Збудуй своє житло» містять ознаки діяльності без належно затвердженого проекту, що давало підстави для їх кваліфікації за частиною другою статті 39-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та прийняття спірного рішення.

Надалі, на підставі рішення № 5 від 28.03.2017 «Про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт» Управління ДАБІ в Тернопільській області видало наказ від 28.03.2017 № 05-Д «Про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт», за змістом якого реєстрація цієї декларації вважається скасованою.

Копію наказу надіслано на адресу ДАБІ України для виключення відомостей щодо декларації про початок виконання будівельних робіт, яка зареєстрована 28.12.2016 за № ТП083163631860, з Єдиного реєстру документів, що надають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмов у видачі, скасування та анулювання зазначених документів.

Вважаючи зазначені вище рішення та наказ неправомірними, ОК ЖБК «Збудуй своє житло» оскаржило їх до суду.

Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив із того, що державний архітектурно-будівельний контроль у виді позапланової перевірки суб'єкта господарювання, який здійснює містобудівну та архітектурну діяльність - ОК «ЖБК «Збудуй своє житло», Управлінням ДАБІ у Тернопільській області проведено без дотримання вимог законодавства, а оскаржувані рішення прийняті за відсутності на те правових підстав.

Також суду не надано жодних доказів на підтвердження недостовірності даних, що містяться у поданій декларації; неналежність затвердження проекту та відсутності у ОК «ЖБК «Збудуй своє житло» технічних умови на підключення до системи водопостачання та водовідведення.

Колегія суддів апеляційного суду погоджується із висновками суду першої інстанції з огляду на таке.

Згідно із пунктами 1, 7 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.07.2014 № 294, Державна архітектурно-будівельна інспекція України (Держархбудінспекція) є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Держархбудінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.

Державний архітектурно-будівельний контроль, відповідно до частини першої статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», - сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до цієї статті постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 р. № 553 затверджено Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю (далі - Порядок № 553), який визначає процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

Державний архітектурно-будівельний контроль відповідно до повноважень, визначених статтею 7 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», здійснюється такими органами державного архітектурно-будівельного контролю, зокрема, Держархбудінспекцією (пункт 1 Порядку № 533).

Відповідно до пунктів 5, 7 Порядку № 533 державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.

Позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю.

Підставами для проведення позапланової перевірки є, зокрема, звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог містобудівного законодавства.

Пунктом 9 Порядку № 533 передбачено, що державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб'єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об'єкт будівництва.

Суб'єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, має право, зокрема:

бути присутнім під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю;

за результатами перевірки отримувати та ознайомлюватись з актом перевірки, складеним органом державного архітектурно-будівельного контролю;

подавати в письмовій формі свої пояснення, зауваження або заперечення до акта перевірки, складеного органом державного архітектурно-будівельного контролю за результатами перевірки (пункт 13 Порядку № 533).

Пунктами 16, 17, 18, 21 Порядку № 533 визначено, що за результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком.

У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт (далі - припис).

Акт перевірки складається у двох примірниках. Один примірник надається суб'єкту містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, а другий залишається в органі державного архітектурно-будівельного контролю.

Акт перевірки підписується посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю, яка провела перевірку та суб'єктом містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль.

Якщо суб'єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, не погоджується з актом перевірки, він підписує його із зауваженнями, які є невід'ємною частиною такого акта.

Встановлено, що всупереч зазначеним приписам, перевірка ОК ЖБК «Збудуй своє житло» проведена не була, жодні документи, в тому числі й проектна документація посадовими особами Управління ДАБІ у Тернопільській області не оглядалися і не досліджувалася; акт перевірки чи інший документ, який посвідчував би факт порушення, посадовими особами Управління ДАБІ у Тернопільській області не складався; пояснення від посадових осіб Обслуговуючого кооперативу не відбиралися; факт порушення встановлено на підставі припущень.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Всупереч зазначеному, відповідачі, які є суб'єктами владних повноважень, не надали належних, достатніх та допустимих доказів на підтвердження правомірності оскаржуваних дій та рішень, які б, зокрема, підтверджували недостовірність даних, що містяться у поданій декларації; неналежність затвердження проекту та відсутності у ОК «ЖБК «Збудуй своє житло» технічних умови на підключення до системи водопостачання та водовідведення.

За таких обставин колегія суддів приходить до переконання про підставність позовних вимог ОК «ЖБК «Збудуй своє житло» щодо визнання протиправними і скасування рішення та наказу і правомірність задоволення таких вимог судом першої інстанції.

Статтею 316 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Із урахуванням викладеного колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції є законною, доводи апеляційної скарги зроблених судом першої інстанції висновків не спростовують і при ухваленні оскарженого судового рішення порушень норм матеріального та процесуального права ним допущено не було, тому підстави для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст.ст.229, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області залишити без задоволення, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 31 липня 2017 року в адміністративній справі № 819/742/17 - без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення постанови в повному обсязі.

Головуючий суддя Р. Й. Коваль судді В. В. Гуляк В. В. Святецький Постанова в повному обсязі складена 26 грудня 2017 року.