КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 361/3256/17 Прізвище судді (суддів) першої інстанції:
Петришин Н.М.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 грудня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Костюк Л.О.;
суддів: Бужак Н.П., Мельничука В.П.;
за участю секретаря: Драч М.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 28 вересня 2017 року (розглянута у відкритому судовому засіданні, м. Бровари, дата складання повного тексту рішення - відсутня) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И Л А:
У травня 2017 року, ОСОБА_2 до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Позовом в обґрунтування якого зазначає, що перебуває на обліку в Броварському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області (надалі - Управління ПФУ Київської області) з 15 серпня 2002 року і одержує пенсію за віком, призначену згідно із Законом України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року в розмірі 83% від розміру заробітної плати начальника Управління ПФУ України Київської області, на посаді якого працював з 14 жовтня 2001 року по 14 серпня 2002 року та був звільнений з займаної посади за станом здоров'я за пунктом 2 статті 40 Кодексу законів про працю України.
05 травня 2017 року позивач звернувся із заявою до начальника Управління ПФУ України Київської області про видачу довідки про заробітну плату начальника Управління ПФУ України Київської області для перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням посадових окладів працівників управління, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" з урахуванням всіх складових заробітної плати, на які нараховується соціальний внесок на державне пенсійне страхування для перерахунку пенсії. 24 травня 2017 року позивач отримав від відповідача відповідь за вих. №382/Є-01 від 15 травня 2017 року, якою заява залишена без задоволення, а відповідь є «класичною відпискою», що є порушенням чинного законодавства України та прав позивача і свобод передбачених Конституцією України.
У зв'язку із викладеним, позивач просить визнати неправомірними дії Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови у видачі довідки про заробітну плату начальника управління ПФУ Київської області за грудень 2015 року у зв'язку з підвищенням посадових окладів працівників управління відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»; зобов'язати відповідача видати позивачу довідку про заробітну плату начальника управління, яка нарахована та виплачена за грудень 2015 року, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям з визначенням заробітної плати з урахуванням підвищень з 01 грудня 2015 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та всіх складових заробітної плати на які нараховуються внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в якій обов'язково вказати: посадовий оклад; ранг; вислугу років; премії; матеріальну допомогу; надбавки згідно постанов Кабінету Міністрів України (за високі досягнення у праці, надбавки за ранг та надбавки за вислугу років), які були виплачені начальнику Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області за грудень 2015 року.
Постановою Броварського міськрайонного суду Київської області від 09 листопада 2017 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нову, якою позов задоволити повністю.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла наступного висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню та погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відмови у задоволенні позовних вимог, з огляду на наступне.
Як встановлено судом першої інстанції, що позивач ОСОБА_2 перебуває з 15 серпня 2002 року на обліку в управлінні та отримує пенсію державного службовця за віком, розмір якої визначено відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції чинній на час призначення пенсії. Розмір пенсії обчислений, відповідно до положень, визначених в ЗУ «Про державну службу» із розрахунку 83 % відсотків з урахуванням середньомісячного заробітку (заробітної плати).
Постановою Броварського міськрайонного суду Київської області від 12 вересня 2016 року задоволені позовні вимоги ОСОБА_2 до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області; визнано неправомірними дії відповідача щодо відмови позивачу у видачі довідки про заробітну плату у зв'язку з підвищенням посадового окладу з урахуванням всіх складових заробітної плати, на які нараховуються внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та проведенні з 01 грудня 2015 року перерахунку пенсії в розмірі 83 відсотків заробітної плати на підставі довідки. Зобов'язано Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області видати ОСОБА_2 довідку про заробітну плату у зв'язку з підвищенням посадового окладу з урахуванням всіх складових заробітної плати на які нараховуються внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування станом на 01 грудня 2015 року; зобов'язано відповідача здійснити позивачу з 01 грудня 2015 року перерахунок пенсії в розмірі 83 відсотків заробітної плати на підставі наданої довідки.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 18 жовтня 2016 року постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 12 вересня 2016 року змінено, викладено четвертий абзац резолютивної частини в наступній редакції: «Зобов'язати Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити ОСОБА_2 з 01лютого 2015 року перерахунок пенсії в розмірі 83 відсотків заробітної плати на підставі наданої довідки».
Матеріалами справи встановлено, що на виконання вищевказаної постанови суду Управлінням позивачу видано довідку про заробітну плату начальника Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області станом на 01.12.2015 року, в якій зазначено: посадовий оклад; надбавка за ранг - індивідуальний показник, надбавка за вислугу років - індивідуальний показник, надбавка за високі досягнення у праці - 50% посадового окладу, надбавки за ранг та надбавки за вислугу років. Довідку позивач отримав 02.12.2016 року.
05 травня 2017 року позивач звернувся до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про надання йому довідки про заробітну плату у зв'язку з підвищенням посадових окладів працівників управління згіднопостанови КМУ від 09 грудня 2015 року №1013, а саме начальника управління з урахуванням всіх складових заробітної плати, на які нараховується єдиний соціальний внесок на державне пенсійне страхування та яка нарахована за грудень 2015 року і виплачена начальнику управління у грудні 2015 року.
15 травня 2017 року позивачу відповідачем направлено відповідь на вказане звернення, де зазначено про відсутність правових підстав для видачі такої довідки, повідомлено, що на виконання постанови Броварського міськрайонного суду Київської області від 12.09.2016 року видано позивачу довідку для перерахунку пенсії станом на 01.12.2015 року.
Надаючи правову оцінку матеріалам, обставинам справи, а також наданим поясненням та запереченням сторін колегія суддів звертає увагу на наступне.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади, та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Наведена норма означає, що суб?єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Відповідно до ст. 37 та ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року (в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу) встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року №15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670» було затверджено та введено в дію форму та складові довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.
Ця постанова діяла до 02 вересня 2016 року, коли набули чинності зміни, внесені постановою Правління Пенсійного фонду України від 04 липня 2016 року №15-2 «Про внесення змін до постанови Правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року №15-1» та було виключено абзаци 3, 4 пункту 1 постанови №15-1, якими були визначені форми довідок про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
Так, порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31 травня 2000 року
Згідно пункту 4 Постанови КМУ №865 від 31.05.2000 року (у редакції від 25.03.2014р.) було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію.
Відповідно до п.5 Постанови КМУ №865 від 31.05.2000 року (у редакції від 25.03.2014р.), перерахунок пенсії провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується Правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики, а у разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.
Постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» внесені зміни до Постанови КМУ №865 від 31.05.2000р., які застосовуються з 01 грудня 2015 року, а саме: виключено п.4, а п.5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується Правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Таким чином, Положеннями Постанови №865 від 31.05.2000р. (із змінами) на час звернення позивача ОСОБА_2 до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області із заявою про надання довідки про заробітну плату та проведення перерахунку державної пенсії від 08 липня 2016 року, не передбачено порядку перерахунку пенсії державним службовцям і на даний час всупереч ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року Кабінетом Міністрів України не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
Статтею 8 Конституції України визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії.
Так, статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплено цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до п.6 ч.1 статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки визначаються виключно законами України, а тому при перерахунку пенсії позивача ОСОБА_2 слід застосовувати ст.ст.37 і 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції на момент призначення йому пенсії, а не на момент перерахунку пенсії.
Саме такими правовими підставами були обґрунтовані судові рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 12.09.2016 року та Київського апеляційного адміністративного суду від 18 жовтня 2016 року.
З огляду на викладене, вбачається, що позивач отримав довідку №27/07 від 04 листопада 2016 року про заробітну плату начальника управління у зв'язку з підвищенням посадового окладу працівників управління згідно постанови КМУ від 09 грудня 2015 року №1013 з урахуванням всіх складових заробітної плати, на які нараховуються внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування станом на 01 грудня 2015 року, однак не погоджується із тим, які складові заробітної плати та їх розмір включені до такої довідки.
Так, із повідомлення №13544/07 від 19 грудня 2016 року про заробітну плату начальника управління Броварського об'єднаного управління пенсійного фонду України Київської області видно, що за грудень 2015 року начальнику управління виплачена значно більша заробітна плата, ніж та, яка вказана у довідці №27/07 від 04 листопада 2016 року.
На підставі вище зазначеного колегія суддів приходить висновку щодо безпідставності позовних вимог, оскільки позивач отримав довідку №27/07 від 04 листопада 2016 року для перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням посадових окладів працівників управління згідно постанови КМУ від 09 грудня 2015 року №1013 з урахуванням всіх складових заробітної плати, на які нараховуються внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування станом на 01.12.2015 року. При цьому суд зазначає, що право на перерахунок пенсії у позивача як державного службовця, передбачене ст. 37 та ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року (в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу), виникає у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям саме відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, а не у зв'язку з іншими обставинами.
Отже, у випадку незгоди позивача зі змістом довідки, яка видана йому для перерахунку пенсії на виконання постанови Броварського міськрайонного суду Київської області від 12 вересня 2016 року та постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 18 жовтня 2016 року, позивач мав право вернутися до суду із заявою про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання постанови суду, в порядку передбаченому ст. 267 КАС України.
Таким чином, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників процесу та надавши об'єктивну оцінку зібраним доказам по справі, колегія суддів приходить до висновку, про відсутність правових підстав для видачі позивачу довідки про заробітну плату начальника управління, яка нарахована та виплачена за грудень 2015 року, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям з визначенням заробітної плати з урахуванням підвищень з 01 грудня 2015 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та всіх складових заробітної плати, на які нараховуються внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в якій обов'язково вказати: - посадовий оклад; ранг; вислугу років; премії; матеріальну допомогу; надбавки згідно постанов Кабінету Міністрів України (за високі досягнення у праці, надбавки за ранг та надбавки за вислугу років), які були виплачені начальнику Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області за грудень 2015 року.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції в повній мір досліджено обставини справи на підставі яких суд прийшов до правильного висновку, що позовні вимоги є безпідставними та задоволенню не підлягають.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Зі змісту частин 1-4 ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Згідно з п.1 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З урахуванням вище викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається, апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 2, 10, 11, 241, 242, 243, 250, 251, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення, а постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 28 вересня 2017 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дня складання повного судового рішення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду у строк визначений ст. 329 КАС України.
(Повний текст виготовлено - 26 грудня 2017 року).
Головуючий суддя:
Судді: