Ухвала суду № 71240264, 26.12.2017, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.12.2017
Номер справи
810/2267/17
Номер документу
71240264
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про заміну сторони виконавчого провадження

26 грудня 2017 року №810/2267/17

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М. розглянувши в м. Києві у порядку письмового провадження в м. Києві заяву Києво-Святошинської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області про заміну сторони виконавчого провадження у справі за адміністративним позовом ДП «Віаланд» до Києво-Святошинської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області про зобов’язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Києво-Святошинська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області звернулася до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження в даній адміністративній справі.

Заява обґрунтовується тим, що у зв’язку зі внесеними змінами 01.01.2017 у Податковий кодекс України змінився механізм проведення бюджетного відшкодування ПДВ та, у свою чергу, питання адміністрування та контролю проведення бюджетного відшкодування віднесено до компетенції головних управлінь ДФС в АР Крим, м. Києві та Севастополі, а також Офіс великих платників податків отже ГУ ДФС у Київській області уповноважене законом вносити відповідні відомості про платників податків та належні їм до бюджетного відшкодування суми до Реєстру.

До судового засідання представники сторін не прибули, про причини неявки суд не повідомили, з клопотаннями про відкладення засідання до суду не звертались.

На підставі ч. 9 ст. 205, 379 КАС України судом прийнято рішення про розгляд заяви за відсутності сторін у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, судом встановлено наступне.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 13.07.2017 року адміністративний позов задоволено.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 03.10.2017 змінено постанову Київського окружного адміністративного суду від 13.07.2017.

Абзац другий резолютивної частини постанови Київського окружного адміністративного суду від 13.07.2017 викладено в наступній редакції: зобов’язати Києво-Святошинську об’єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Київській області внести до Тимчасового реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, поданих до 1 лютого 2016 року, за якими станом на 1 січня 2017 року суми податку на додану вартість не відшкодовані з бюджету та/або до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, необхідні дані щодо відшкодування Дочірньому підприємству “Віаланд” суми податку на додану вартість у розмірі 30 618 (тридцять тисяч шістсот вісімнадцять) грн. 00 коп. за грудень 2014 року.

Верховною Радою України 21 грудня 2016 року було прийнято Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" N 1797-УІІІ, який набрав чинності з 01.01.2017.

Вказаним Законом був змінений порядок здійснення бюджетного відшкодування, який наразі не передбачає надання контролюючим органом висновку про відшкодування та його направлення до органу державного казначейства, оскільки таке відшкодування здійснюється в автоматичному порядку на підставі інформації, відображеної в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.

Згідно з пп. 200.7.1 п. 200.7 статті 200 Податкового кодексу України (в чинній редакції) формування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування здійснюється на підставі баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує податкову і митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

Формування, ведення та офіційне публікування Тимчасового реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, зазначеного у цьому пункті, здійснюються у порядку, визначеному статтею 200 цього Кодексу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.01.2017 N 26 був затверджений Порядок ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість (далі - Порядок N 26), який згідно з пунктом 3 Постанови набирає чинності з 1 квітня 2017 року.

При цьому, Постановою встановлено, що до набрання чинності Порядком бюджетне відшкодування сум податку на додану вартість за заявами, включеними до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, сформованого згідно з пунктом 52 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, здійснюється у порядку, що діяв до 1 січня 2017 року.

Відповідно до пункту 4 Порядку N 26 орган ДФС вносить до Реєстру, зокрема, такі дані: дату подання заяви про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість (далі - заява) на рахунок платника податку у банку, поданої у складі податкової декларації з податку на додану вартість (далі - податкова декларація) або уточнюючого розрахунку з податку на додану вартість (далі - уточнюючий розрахунок) (в разі їх подання); суму податку, заявленого до бюджетного відшкодування, зазначену в кожній заяві, поданій у складі податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання), у тому числі окремо, яка підлягає перерахуванню на рахунок платника податку у банку та/або в рахунок сплати грошових зобов'язань, та/або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету; дату початку та закінчення проведення перевірки даних податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання), в складі яких подана заява, з обов'язковою відміткою щодо виду перевірки (камеральна, документальна); суму податку, заявленого до бюджетного відшкодування, та дату поданої до органу ДФС заяви у разі виникнення у платника податку необхідності змінити напрям узгодженого бюджетного відшкодування; дату складення та вручення платнику податку акта перевірки; суму узгодженого органом ДФС бюджетного відшкодування за кожною заявою та дату її узгодження.

У зв'язку з набранням чинності Порядком N 26, з 01.04.2017 втратив чинність Порядок ведення реєстрів заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2016 р. N 68, який передбачав, що реєстри формуються ДФС за даними: прийнятих територіальними органами ДФС податкових декларацій з податку на додану вартість (далі - податкові декларації) або уточнюючих розрахунків з податку на додану вартість (далі - уточнюючі розрахунки), передбачених абзацом четвертим пункту 50.1 статті 50 Кодексу, та заяв, поданих у складі податкових декларацій або уточнюючих розрахунків; податкової інформації, зібраної та отриманої органами доходів і зборів, відповідно до глави 7 Кодексу.

Пунктом 10 Порядку N 68 було передбачено, що друга частина реєстрів містить інформацію, зокрема, про: зазначену у заяві суму податку, заявлену до бюджетного відшкодування на рахунок платника податку в банку; дату узгодження територіальним органом ДФС зазначеної у заяві суми податку, що підлягає бюджетному відшкодуванню.

Таким чином, Реєстри заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, які діяли як до 01.04.2017, так і після цієї дати, передбачають його інформаційне наповнення, зокрема, внесення інформації про узгоджену суму бюджетного відшкодування, яка підлягає перерахуванню платнику податків саме контролюючими органами.

Відповідно до п. 19-3.1 статті 19-3 Податкового кодексу України державні податкові інспекції, серед іншого, формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи.

Згідно з п. 41.1 ст. 41 ПК України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.

Відтак, до функцій Києво-Святошинської ОДПІ як територіального органу ДФС України та місцевої державної податкової інспекції з 01.01.2017 року не належить адміністрування податків, зборів та інших обов’язкових платежів з юридичних осіб, в т.ч. в частині контролю за здійсненням бюджетного відшкодування ПДВ.

До таких контролюючих органів законодавством України віднесені, головні управління ДФС в АР Крим, областях, м. Києві та Севастополі, а також Офіс великих платників податків.

Тому у зв’язку із зміною з 01.01.2017 року механізму проведення бюджетного відшкодування ПДВ питання адміністрування та контролю за цим процесом віднесені, зокрема, до компетенції Головного управління ДФС у Київській області.

Крім того, відповідно до Наказу ДФС України від 19.10.2016 №875 «Про функціональні повноваження структурних підрозділів територіальних органів ДФС» (в редакції Наказу ДФС України від 06.02.2017 року № 57) Києво-Святошинська ОДПІ не має в структурі підрозділів адміністрування податків і зборів з юридичних осіб. У зв’язку із проведеною реорганізацією відповідні штатні одиниці з функціональним забезпеченням, службовими матеріалами та допусками до автоматизованих баз даних та інформаційних систем ДФС України були передані до Головного управління ДФС у Київській області.

Згідно ст. 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

Отже, підставою для заміни сторони виконавчого провадження є припинення її юридичної особи та перехід її прав і обов’язків до іншої юридичної особи.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне задовольнити заяву про заміну боржника у виконавчому провадженні по даній адміністративній справі.

Керуючись ст.ст. 205, 379 КАС України, суд,-

У Х В А Л И В:

Заяву Києво-Святошинської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області про заміну сторони виконавчого провадження у справі за адміністративним позовом ДП «Віаланд» до Києво-Святошинської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області про зобов’язання вчинити певні дії задовольнити.

Замінити сторону виконавчого провадження у справі №810/2267/17, а саме: боржника – Києво-Святошинську ОДПІ ГУ ДФС у Київській області на Головне управління Державної фіскальної служби у Київській області (03680, м. Київ, вул. Народного Ополчення, 5а).

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженнні, набирає законної сили з моменту її підписання.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом п’ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п’ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя С.М. Лапій