КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД У Х В А Л А
про передачу адміністративної справи до іншого адміністративного суду
18 грудня 2017 року 810/3027/17
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., при секретарі судового засідання Сіренко Ю.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Деснянського районного відділу Головного управління державної міграційної служби України в місті Києві, третя особа: ОСОБА_2 про визнання протиправними дій,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулась до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Деснянського районного відділу Головного управління державної міграційної служби України в місті Києві, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Деснянського районного відділу Головного управління державної міграційної служби України в місті Києві щодо зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1;
- зобов'язати Деснянський районний відділ Державної міграційної служби України в місті Києві внести необхідні зміни до реєстраційного обліку та поновити реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1.
Ухвалою суду від 16.11.2017 позовну заяву ОСОБА_1 до Деснянського районного відділу Головного управління державної міграційної служби України в місті Києві в частині позовних вимог про зобов'язання Деснянського районного відділу Державної міграційної служби України у місті Києві внести необхідні зміни до реєстраційного обліку та поновити реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1, залишено без розгляду.
Крім того, протокольною ухвалою суду від 16.11.2017 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_2.
У судове засідання, призначене на 18.12.2017, з'явились позивач, представник позивача, представник відповідача та представник третьої особи.
У судовому засіданні представник третьої особи надав суду письмові пояснення, в яких зазначив, що даний спір має вирішуватись за місцезнаходженням відповідача, оскільки жодна зі сторін у справі не має зареєстрованого місцезнаходження у Київській області.
Позивач та представник позивача у судовому засіданні надали суду пояснення, що фактично позивач проживає у Київській області, проте документального підтвердження проживання позивача в м. Броварах Київської області не має, але даний факт може підтвердити мати позивача.
У зв'язку з чим, судом перед учасниками справи було поставлено на обговорення питання про передачу адміністративної справи за правилами територіальної підсудності до іншого адміністративного суду.
Позивач та представник позивача проти передачі справи до іншого адміністративного суду заперечували.
Представник відповідача та представник третьої особи проти передачі адміністративної справи до іншого адміністративного суду не заперечували.
Заслухавши пояснення учасників справи, розглянувши подані документи та матеріали справи, суд дійшов висновку, що дана справа підлягає передачі за територіальною підсудністю до Окружного адміністративного суду міста Києва з огляду на таке.
15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 03.10.2017 №2147-VIII, яким Кодекс адміністративного судочинства України викладено в новій редакції.
Відповідно до п.п.10 п. 1 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Частиною третьою статті 3 КАС України визначено, що провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Статтею 25 Кодексу адміністративного судочинства України визначено підсудність справ за вибором позивача.
Так, відповідно до вимог ст. 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
У разі невизначеності цим Кодексом територіальної підсудності адміністративної справи така справа розглядається адміністративним судом за вибором позивача.
З аналізу вищенаведеної правової норми вбачається, що КАС України надає позивачу право вибору суду, до якого він може звернутися. Це один з двох судів: або суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) позивача, або суд за місцезнаходженням відповідача.
З матеріалів адміністративної справи вбачається, що в позовній заяві вказано адресу позивача: АДРЕСА_3.
В той же час, доказів реєстрації місця проживання (перебування/знаходження) позивача в Київській області матеріали адміністративної справи не містять та таких доказів не було надано в ході розгляду справи.
Більш того, в даній справі позивачем оскаржуються дії відповідача щодо зняття її з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1.
Отже, з наведеного слідує, що станом на момент розгляду справи в суді позивач не має зареєстрованого у встановленому законом порядку місця проживання (перебування) в Україні, а тому таку справу має вирішувати адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, місцезнаходження відповідача є місто Київ.
Згідно з положеннями Указу Президента України від 16 листопада 2004 року "Про утворення місцевих та апеляційних адміністративних судів, затвердження їх мережі та кількісного складу суддів", в системі адміністративних судів діє Київський окружний адміністративний суд. Однак, територіальна юрисдикція даного суду поширюється на Київську область, а не на місто Київ.
З огляду на те, що провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду та вирішення справ, з метою недопущення наявності у сторін сумнівів щодо законності рішення суду та посилання як на підставу для його скасування у зв'язку з недотримання судом приписів ст. 25 КАС України, суд дійшов висновку, що дана адміністративна справа не може бути розглянута Київським окружним адміністративним судом, а підлягає розгляду Окружним адміністративним судом міста Києва.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Керуючись ст.ст. 25, 29, 243, 248 КАС України, суд, -
у х в а л и в:
Справу за позовом ОСОБА_1 до Деснянського районного відділу Головного управління державної міграційної служби України в місті Києві, третя особа: ОСОБА_2 про визнання протиправними дій передати на розгляд до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Щавінський В.Р.
Повний текст ухвали складений та підписаний 20.12.2017 р.