Постанова № 71240097, 13.12.2017, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.12.2017
Номер справи
808/2911/17
Номер документу
71240097
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2017 року 11 год. 31 хв.Справа № 808/2911/17 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., за участю представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3, розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ОСОБА_4 БКВ"

до Головного управління ДФС у Запорізькій області

про встановлення відсутності повноважень, визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ОСОБА_4 БКВ» (надалі позивач, ТОВ «ОСОБА_4 БКВ») звернулось до суду з позовом до Головного управління ДФС у Запорізькій області (надалі відповідач, ГУ ДФС у Запорізькій області) в якому позивач, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог (а.с.70), просить суд: 1) встановити відсутність повноважень Головного управління Державної фіскальної служби України у Запорізької області у процесі бюджетного відшкодування податку на додану вартість на проведення документальних позапланових виїзних перевірок Товариства з обмеженою відповідальністю «ОСОБА_4 БКВ» (код 40921939) з підстав не передбачених пунктом 200.11 статті 200 ОСОБА_5 кодексу України та внесення будь-яких даних про такі перевірки до ОСОБА_6 заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість; 2) визнати протиправними дії Головного управління Державної фіскальної служби України у Запорізької області щодо внесення в ОСОБА_6 заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість по податковій декларації №9136812102 інформації про проведення документальної перевірки та похідної від неї інформації: про податкове повідомлення-рішення, про оскарження суми бюджетного відшкодування; 3) зобов'язати Головне управління Державної фіскальної служби України у Запорізькій області виключити з ОСОБА_6 заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість по податковій декларації №9136812102 інформацію про проведення документальної перевірки та похідну від неї інформацію: про податкове повідомлення-рішення, про оскарження суми бюджетного відшкодування; 4) зобов'язати Головне управління Державної фіскальної служби України у Запорізькій області внести до ОСОБА_6 заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість по податковій декларації №9136812102 інформацію про узгодження суми бюджетного відшкодування у розмірі 4854270,00 гривень.

У позові зазначено, що 14.07.2017 ТОВ «ОСОБА_4 БКВ» засобами телекомунікаційного зв'язку направило на адресу Запорізької ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2017 року та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. Відповідно до вказаної заяви, сума податку, заявлена до бюджетного відшкодування на рахунок ТОВ «ОСОБА_4 БКВ» складає 4854270 грн. 00 коп. У той же день, відповідно до п.200.7.2 ст.200 ОСОБА_5 кодексу України заява про повернення сум бюджетного відшкодування автоматично була внесена до ОСОБА_6 заяв про повернення суми бюджетного відшкодування. Платники податку, ,які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування в разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, а у випадках, визначених пунктом 200.11 цієї статті, - за результатами перевірки, зазначеної у такому пункті, що проводяться відповідно до цього Кодексу. Відповідно до п.200.11 ст.200 ОСОБА_5 кодексу України контролюючий орган має право протягом 60 календарних днів, що настають за граничним строком подання податкової декларації, а в разі якщо така податкова декларація надана після закінчення граничного строку - за днем її фактичного подання провести документальну перевірку платника податку в разі, якщо розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено за рахунок від'ємного значення, сформованого за операціями: за періоди до 1 липня 2015 року, що не підтверджені документальними перевірками; з придбання товарів/послуг за період до 1 січня 2017 року у платників податку, що використовували спеціальний режим оподаткування, визначений відповідно до статті 209 цього Кодексу. Рішення про проведення документальної перевірки має бути прийнято не пізніше закінчення граничного строку проведення камеральної перевірки. Таким чином, законодавець чітко визначив які саме перевірки та в які строки повинні бути проведені контролюючим органом для узгодження (чи відмови в узгоджені) суми бюджетного відшкодування. В період з 21.07.2017 по 05.09.2017 відповідачем проведено камеральну перевірку даних податкової декларації. Інформацію про дату початку та дату закінчення камеральної перевірки внесено податковим органом до ОСОБА_6 заяв про повернення суми бюджетного відшкодування. За результатами камеральної перевірки на адресу позивача не надходило ні акту перевірки, ні податкового повідомлення-рішення. Також в ОСОБА_6 заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відсутні данні про дату складання акту камеральної перевірки або дату і номер податкового повідомлення-рішення, в якому наводиться неузгоджена сума податку, заявлена до бюджетного відшкодування, зазначена у заяві. Документальна перевірка, з підстав передбачених п.200.11 ст.200 ОСОБА_5 кодексу України відповідачем не призначалась та не проводилась. Документальна перевірка, дані про яку внесені в ОСОБА_6 заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, проводилась на підставі наказу заступника начальника ГУ ДФС у Запорізькій області від 18.08.2017 за №2149. Підставою для її проведення зазначено пп.78.1.8 п.78.1 ст.78 ОСОБА_5 кодексу України. Вищевказаний наказ передбачає проведення перевірки саме у зв'язку з подання позивачем податкової декларації з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень і не передбачає проведення перевірки законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість. Таким чином, внесення відповідачем в ОСОБА_6 заяв про повернення суми бюджетного відшкодування інформації про проведення документальної перевірки, яка не відповідає вимогам п.200.11 ст.200 ОСОБА_5 кодексу України, є фактичним затягуванням строків узгодження суми бюджетного відшкодування, а отже порушує законні права та інтереси позивача.

У судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги у повному обсязі, просили позов задовольнити.

Відповідачем подано до суду письмові заперечення (а.с.36-37) та письмові пояснення (а.с.125-127), в яких зазначено, що згідно Декларації з ПДВ ТОВ «ОСОБА_4 БКВ» за червень 2017 року та додатків до неї: відємне значення різниці між сумою податкового зобовязання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 19 Декларації з ПДВ за червень 2017 року) складає 4863494 грн. 00 коп.; сума бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку (сума від'ємного значення ТОВ «ОСОБА_4 БКВ», що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації (рядок 19 - рядок 19.1), яка підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку згідно декларації з ПДВ за червень 2017 року (р.20.2.1) складає у розмірі 4854270 грн. 00 коп.; фактично сплачено у попередніх та звітному (податкових) періодах постачальникам товарів /послуг або до Державного бюджету України складає в сумі 4854270 грн. 00 коп. (рядок 2 таблиці 1 додатку 3 до Декларації з ПДВ за червень 2017 року, значення рядка «Усього» графи 7 таблиці 2 додатку 3 до Декларації з ПДВ за червень 2017 року); сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню, складає у розмірі 4854270 грн. 00 коп. (рядок 3 таблиці 1 додатку 3 до Декларації з ПДВ за червень 2017 року, р.20.2.1 Декларації з ПДВ за червень 2017 року). В таблиці 2 додатку 3 до Декларації з ПДВ за червень 2017 року ТОВ «ОСОБА_4 БКВ» розшифровано відємне значення з ПДВ, фактично сплачене у попередніх та звітному (податкових) періодах постачальникам товарів/послуг у розмірі 4854270 грн. 00 коп. (значення рядка «Усього» графи 7 таблиці 2). Значення даної графи враховано ТОВ «ОСОБА_4 БКВ» при розрахунку суми бюджетного відшкодування за червень 2017 року (рядки 2 та 3 таблиці 1 додатку 3 до Декларації з ПДВ за червень 2017 року, р.20.2.1 Декларації з ПДВ за червень 2017 року). Проведеною документальною позаплановою виїзною перевіркою ТОВ «ОСОБА_4 БКВ» (акт від 15.09.2017 за №515/08-01-12-02/409219391 встановлене порушення вимог пп.«б», пп.«в» п.200.4 ст.200 розділу V ОСОБА_5 кодексу України, в результаті чого: - відсутнє право на врахування суми відємного значення 4655081 грн. 00 коп. (4654973 грн. 00 коп. + 108 грн. 00 коп.) при наданні бюджетного відшкодування податку на додану вартість та отримання даної суми бюджетного відшкодування за червень 2017 року; - занижено від'ємне значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (переноситься до рядка 16.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду) (р.21) на суму 4655081 грн. 00 коп. Посилаючись на приписи п 200.4 ст.200 ОСОБА_5 кодексу України відповідач звертає увагу суду на те, що за результатом проведеної документальної перевірки винесено податкове повідомлення-рішення №0011021202 від 04.10.2017 форми «ВЗ», згідно якого встановлена відсутність права на отримання суми бюджетного відшкодування за період червень 2017 року та відсутність права на врахування такої суми відємного значення при наданні бюджетного відшкодування ПДВ на суму 4655081 грн. 00 коп. Оскільки у рядку 19 Декларації з ПДВ за червень 2017 року зазначено відємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, яке складає 4863494 грн. 00 коп. на підставі пп.78.1.8 п.78.1 ст.78 ОСОБА_5 кодексу України проведена документальна перевірка декларації за червень 2017 року. На думку відповідача ОСОБА_5 кодексом України не встановлюється, що саме за результатами перевірки з підстав п.200.11 ст.200 цього Кодексу, вносяться відомості до реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування. Позивачем в теперішній час оскаржується податкове повідомлення-рішення №0011021202 від 04.10.2017, згідно якого встановлена відсутність права на отримання суми бюджетного відшкодування за період червень 2017 року та відсутність права на врахування такої суми від'ємного значення при наданні бюджетного відшкодування ПДВ на суму 4655081 грн. 00 коп. в Запорізькому окружному адміністративному суді (справа №808/3301/17). Довідкою №96/1/08-29-12-01/40921939 від 15.08.2017 про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ТОВ "ОСОБА_4 БКВ" за червень 2017 року (ОСОБА_5 декларація з податку на додану вартість від 14.07.2017 за №9136812102) встановлено наявність достатніх підстав, що свідчать про необхідність проведення документальної позапланової виїзної перевірки, а саме встановлена вірогідність формування податкового кредиту за рахунок передплат при відсутності поставки товару, чим можливо порушення пп."б", пп."в" п.200.4 ст.200 ОСОБА_5 кодексу України. Згідно з ОСОБА_5 декларацією з ПДВ ТОВ "ОСОБА_4 БКВ" за червень 2017 року у рядку 19 декларації з ПДВ за червень 2017 року зазначено від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного періоду, яке складає 4863494 грн. 00 коп. та зазначена сума бюджетного відшкодування у розмірі 4854270 грн. 00 коп., тобто в одному і тому ж податковому періоді зазначається як сума від'ємного значення, так і сума бюджетного відшкодування. Відповідно до наказу від 18.08.2017 за №2149 проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ "ОСОБА_4 БКВ", з питання достовірності нарахування від'ємного значення з податку на додану вартість за червень 2017 року. Перевіркою розшифрованої суми від'ємного значення з ПДВ, фактично сплаченої у попередніх та звітному (податкових) періодах постачальникам товарів/послуг (таблиця 2 додатку 3 до Декларації з ПДВ за червень 2017 року), встановлено, що відповідно до даних первинних документів на сплату за товари (послуги) в розрізі контрагентів, зворотно-сальдових відомостей по бухгалтерських рахунках 631 "Розрахунки з вітчизняними постачальниками", 371 "Розрахунки по виданим авансам" за період червень 2017 року, з урахуванням наявної дебіторської/кредиторської заборгованості по контрагентах ТОВ "ОСОБА_4 БКВ" включено до розшифрованої суми від'ємного значення з ПДВ суми податку у складі оплати за поставлений товар, надані послуги у розмірі 199297 грн., у складі попередньої оплати за товар/послугу у розмірі 4654973 грн. 00 коп. Отримання ТОВ "ОСОБА_4 БКВ" зазначених товарів (послуг) в червні 2017 року на суму ПДВ 4654973 грн. 00 коп., за які здійснено передплату, та надання їх на зберігання не встановлено. Отже, сума від'ємного значення за червень 2017 року, фактично сплачена ТОВ «ОСОБА_4 БКВ» (отримувачем товарів, послуг) у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг) складає 199297 грн. 00 коп. За результатом проведеної документальної перевірки винесено податкове повідомлення-рішення №0011021202 від 04.10.2017 форми «ВЗ», згідно якого встановлена відсутність права на отримання суми бюджетного відшкодування за період червень 2017 року та відсутність права на врахування такої суми відємного значення при наданні бюджетного відшкодування ПДВ на суму 4655081 грн. 00 коп. Інформацію щодо наказу №2149 від 18.08.2017 «Про проведення позапланової документальної ТОВ «ОСОБА_4 БКВ» внесено до підсистеми «ОСОБА_5 аудит» ІТС «ОСОБА_5 аудит» 18.08.2017. Позапланова документальна виїзна перевірка ТОВ «ОСОБА_4 БКВ» проводилась з 06.09.2017 по 12.09.2017. Результати перевірки ТОВ «ОСОБА_7 БКВ» внесено до підсистеми «ОСОБА_5 аудит» ІТС «ОСОБА_5 аудит» 15.09.2017. За результатами розгляду заперечень підприємства (відповідь від 29.09.2017 №14608/10/08-01-12-02-13) встановлено відсутність у підприємства права на врахування суми відємного значення 4655081 грн. 00 коп. при наданні бюджетного відшкодування. На підставі акту перевірки від 15.09.2017 №515/08-01-12-02/40921939, з урахуванням відповіді на заперечення від 29.09.2017, ГУ ДФС у Запорізькій області прийнято 04.10.2017 (на третій робочий день) податкове повідомлення-рішення від 04.10.2017 за №0011021202 про відсутність права у ТОВ «ОСОБА_7 БКВ» на отримання бюджетного відшкодування в сумі 4655081 грн. 00 коп. ОСОБА_5 повідомлення-рішення від 04.10.2017 №0011021202 створено в підсистемі «ОСОБА_5 аудит» ІТС «ОСОБА_5 аудит» 04.10.2017 та рознесено в реєстрі бюджетного відшкодування. Датою узгодження в ОСОБА_6 суми бюджетного відшкодування за червень 2017 року в сумі 199189 грн. 00 коп. є 04.10.2017. Згідно з ОСОБА_6 ТОВ «ОСОБА_7 БКВ» повернуто бюджетне відшкодування за червень 2017 року 09.10.2017 в сумі 199189 грн. 00 коп. Відповідно до регламенту взаємодії структурних підрозділів ДФС та ГУ ДФС в областях, м.Києві, офісу великих платників податків ДФС у процесі бюджетного відшкодування ПДВ та формування реєстру заяв про суми бюджетного відшкодування ПДВ №263 від 14.04.2017 встановлено, що дата включення інформації з реєстру заяв вноситься ДФС автоматично за даними ІТС «ОСОБА_5 блок». При цьому введення дати вручення та отримання платнику податків актів перевірок закріплено за ГУ ДФС. Таким чином, відповідно до правових норм зазначеного регламенту у ГУ ДФС у Запорізькій області не має повноважень щодо внесення до реєстру сум за актами перевірок, при цьому як зазначено правовими нормами порядку ГУ ДФС у Запорізькій області внесено до ІТС «ОСОБА_5 блок» акт перевірки, тому сума бюджетного відшкодування за зазначеною перевіркою є неузгодженою. Неузгоджена сума податку, заявлена до бюджетного відшкодування за червень 2017 року, що зазначена у заяві, відповідно до податкового повідомлення-рішення, складає 4655081 грн. 00 коп. (податкове повідомлення-рішення №0011021202 від 04.10.2017).

У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити.

Вислухавши пояснення представників позивача, заперечення представника відповідача, розглянувши матеріали справи, суд з'ясував наступне.

Позивачем 14.07.2017 подано засобами телекомунікаційного зв'язку до Запорізької ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області ОСОБА_5 декларацію з податку на додану вартість за червень 2017 року (звітну) та Заяву про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість та/або врахування реєстраційної суми платника податку, що реорганізується, в обрахунку реєстраційної суми правонаступника (Д4) за червень 2017 року (а.с.7-20).

Згідно вказаної податкової звітності: від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 19 ОСОБА_5 декларації з податку на додану вартість) складає 4863494 грн. 00 коп.; сума бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку "Сума від'ємного значення, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації (рядок 19-рядок 19.1), яка: підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку" (р.20.2.1) складає - 4854270 грн. 00 коп.

Фактично сплачено у попередніх та звітному (податкових) періодах постачальникам товарів/послуг або до Державного бюджету України (значення рядка "Усього" графи 7 таблиці 2) - 4854270 грн. 00 коп. (рядок 2 таблиці 1 Додатку 3 до ОСОБА_5 декларації з податку на додану вартість за червень 2017 року) (а.с.13).

Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню (зазначається сума рядка 1, яка не більша значення рядка 2) (значення цього рядка переноситься до рядка 20.2 декларації за поточний звітний (податковий) період) складає - 4854270 грн. 00 коп. (рядок 3 таблиці 1 Додатку 3 до ОСОБА_5 декларації з податку на додану вартість за червень 2017 року) (а.с.13).

У таблиці 2 Додатку 3 до ОСОБА_5 декларації з податку на додану вартість за червень 2017 року ТОВ "ОСОБА_4 БКВ" розшифровано від'ємне значення з ПДВ, фактично сплачене у попередніх та звітному (податкових) періодах постачальникам товарів/послуг у розмірі 4854270 грн. 00 коп. (значення рядка "Усього" графи 7 таблиці 2). Значення даної графи враховано ТОВ "ОСОБА_4 БКВ" при розрахунку суми бюджетного відшкодування за червень 2017 року (рядки 2 та 3 таблиці 1 Додатку 3 до ОСОБА_5 декларації з податку на додану вартість за червень 2017 року, що кореспондує рядку 20.2.1 ОСОБА_5 декларації з податку на додану вартість за червень 2017 року).

Довідкою №96/1/08-29-12-01/40921939 від 15.08.2017 про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ТОВ "ОСОБА_4 БКВ" за червень 2017 року (ОСОБА_5 декларація з податку на додану вартість №9136812102 від 14.07.2017) встановлено наявність достатніх підстав, які свідчать про необхідність проведення документальної позапланової виїзної перевірки: встановлена вірогідність формування податкового кредиту за рахунок передплат при відсутності поставки товару, чим можливо порушення пп."б", пп."в" п.200.4 ст.200 ОСОБА_5 кодексу України (а.с.122-124).

Сторонами надано до суду ОСОБА_1 №515/08-01-12-02/409219391 від 15.09.2017, складений співробітниками відділу контролю за відшкодуванням ПДВ управління податків і зборів з юридичних осіб Головного управління ДФС у Запорізькій області за результатами проведеної документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «ОСОБА_4 БКВ» з питання достовірності нарахування від'ємного значення з податку на додану вартість за червень 2017 року (а.с.50-66, 77-93).

За змістом вказаного ОСОБА_1 перевірки №515/08-01-12-02/409219391 від 15.09.2017 перевіркою встановлено: «… ТОВ «ОСОБА_4 БКВ» порушено пп.«б», пп.«в» п.200.4 ст.200 ОСОБА_5 кодексу України …, в результаті чого: - у ТОВ «ОСОБА_4 БКВ» відсутнє право на врахування суми відємного значення 4655081 грн. (4654973 грн. + 108 грн.) при наданні бюджетного відшкодування податку на додану вартість та отримання даної суми бюджетного відшкодування за червень 2017р.; - ТОВ «ОСОБА_4 БКВ» занижено від'ємне значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (переноситься до рядка 16.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду) (р.21) на суму 4655081 грн. ОСОБА_6 порушення виникли внаслідок наступних обставин: 1.ТОВ «ОСОБА_4 БКВ» в таблиці 2 додатку 3 до Декларації з ПДВ за червень 2017р. розшифровано відємне значення з ПДВ, фактично сплачене у попередніх та звітному (податкових) періодах постачальникам товарів/послуг у розмірі 4854270 грн. (значення рядка «Усього» графи 7 таблиці 2). Значення даної графи враховано ТОВ «ОСОБА_4 БКВ» при розрахунку суми бюджетного відшкодування за червень 2017р. (рядки 2 та 3 таблиці 1 додатку 3 до Декларації з ПДВ за червень 2017р., р.20.2.1 Декларації з ПДВ за червень 2017р.). Перевіркою розшифрованої суми відємного значення з ПДВ, фактично сплаченої у попередніх та звітному (податкових) періодах постачальникам товарів/послуг (таблиця 2 додатку 3 до Декларації з ПДВ за червень 2017р.), встановлено: рядок 36 таблиці 2 додатку 3 до Декларації з ПДВ за червень 2017р. містить відємне значення, сплачене постачальникам товарів (послуг) в сумі 107,54 грн. за червень 2017р. по постачальнику з індивідуальним податковим номером 401235708293 (ТОВ «ОПОРА В АВТОСФЕРІ»). Відповідно до виписок банку, зворотно-сальдової відомості по рахунку 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» ТОВ «ОСОБА_4 БКВ» не здійснював сплату за товари (послуги) постачальнику ТОВ «ОПОРА В АВТОСФЕРІ» в червні 2017р. в сумі 645,24 грн., в т.ч. ПДВ 107,54 грн. Згідно зворотно-сальдової відомості по рахунку 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» по контрагенту ТОВ «ОПОРА В АВТОСФЕРІ» станом на 30.06.2017 рахується кредиторська заборгованість в сумі 645,24 грн. Таким чином, в розшифрованій сумі відємного значення з ПДВ, фактично сплаченої у попередніх та звітному (податкових) періодах постачальникам товарів/послуг (таблиця 2 додатку 3 до Декларації з ПДВ за червень 2017р.) ТОВ «ОСОБА_4 БКВ» завищено відємне значення за червень 2017р., сплачене постачальнику товарів/послуг ТОВ «ОПОРА В АВТОСФЕРІ» (код за ЄДРПОУ 401235708293) на суму 108 грн. 2.Перевіркою розшифрованої суми відємного значення з ПДВ, фактично сплаченої у попередніх та звітному (податкових) періодах постачальникам товарів/послуг (таблиця 2 додатку 3 до Декларації з ПДВ за червень 2017р.), встановлено: ТОВ «ОСОБА_4 БКВ» включено до розшифрованої суми відємного значення з ПДВ суми податку: - у складі оплати за поставлений товар, надані послуги у розмірі 199297 грн. (додаток №8 до акту перевірки), - у складі попередньої оплати за товар/послугу у розмірі 4854270 грн. (додаток №8 до акту перевірки). Отримання ТОВ «ОСОБА_4 БКВ» зазначених товарів (послуг) в червні 2017р. не встановлено. Дані первинних документів на сплату за товари (послуги) в розрізі контрагентів наведені в додатку №8 до акту перевірки. ОСОБА_6 субєктів господарювання, з якими ТОВ «ОСОБА_4 БКВ» перебував у господарських відносинах за період червень 2017р. наведено в додатку №6 до акту перевірки. Отже, сума відємного значення за червень 2017р., фактично сплачена ТОВ «ОСОБА_4 БКВ» (отримувачем товарів, послуг) у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг) складає 199297 грн. … Таким чином, ТОВ «ОСОБА_4 БКВ» порушено пп.«б», пп.«в» п.200.4 ст.200 ОСОБА_5 кодексу України, в результаті чого: - у ТОВ «ОСОБА_4 БКВ» відсутнє право на врахування суми відємного значення 4655081 грн. (4654973 грн. + 108 грн.) при наданні бюджетного відшкодування податку на додану вартість та отримання даної суми бюджетного відшкодування за червень 2017р.; - ТОВ «ОСОБА_4 БКВ» занижено від'ємне значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (переноситься до рядка 16.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду) (р.21) на суму 4655081 грн. …».

Судом досліджено надану сторонами інформацію з електронно-інформаційних джерел щодо оспорюваних дій відповідача (а.с.22-23, 129).

Позов не підлягає задоволенню враховуючи вище викладене та через наступне.

Відповідно до пп.14.1.18 п.14.1 ст.14 ОСОБА_5 кодексу України бюджетне відшкодування - це відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника.

Згідно з п.200.1 ст.200 ОСОБА_5 кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Як зазначено у п.200.4 ст.200 ОСОБА_5 кодексу України, при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума: а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу - б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету; в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

У п.200.7 ст.200 ОСОБА_5 кодексу України зазначено: «200.7. Платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. 200.7.1. Формування ОСОБА_6 заяв про повернення суми бюджетного відшкодування здійснюється на підставі баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує податкову і митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів. До такого ОСОБА_6 вносяться такі дані: 1) найменування платника податку та його індивідуальний податковий номер; 2) дата подання заяви про повернення суми бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку, поданої у складі податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання); 3) сума податку, заявленого до бюджетного відшкодування, зазначена у кожній заяві, поданій у складі податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання), у тому числі окремо, яка підлягає перерахуванню на рахунок платника податку у банку та/або в рахунок сплати грошових зобовязань, та/або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету; 4) сума податку, заявленого до бюджетного відшкодування, зменшена на суму податкового боргу; 5) реквізити поточного рахунка платника податку для перерахування бюджетного відшкодування; 6) реквізити бюджетних рахунків для перерахування у рахунок сплати грошових зобовязань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету; 7) реквізити бюджетного рахунка, з якого здійснюється бюджетне відшкодування податку; 8) дата початку та закінчення проведення перевірки даних, зазначених у податковій декларації або уточнюючому розрахунку (в разі їх подання), в складі яких подана заява про повернення суми бюджетного відшкодування, з обовязковою відміткою щодо виду перевірки (камеральна, документальна); 9) сума податку, заявленого до бюджетного відшкодування, та дата поданої до контролюючого органу заяви в разі виникнення у платника податку необхідності змінити напрям узгодженого бюджетного відшкодування; 10) дата складення та вручення платнику податків акта перевірки; 11) дата та номер податкового повідомлення-рішення та сума бюджетного відшкодування за кожною заявою з урахуванням (у разі подання) уточнюючого розрахунку, неузгоджена контролюючим органом; 12) дата початку оскарження податкового повідомлення-рішення та сума бюджетного відшкодування, що оскаржується; 13) дата закінчення оскарження податкового повідомлення-рішення та сума бюджетного відшкодування, узгоджена за результатами оскарження; 14) сума узгодженого контролюючим органом бюджетного відшкодування за кожною заявою та дата її узгодження; 15) дата та сума повернення бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку; 16) дата та сума зарахування (перерахування) в рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету. Внесення даних до ОСОБА_6 заяв про повернення суми бюджетного відшкодування посадовими особами відповідних органів здійснюється з дотриманням вимог законів щодо електронного підпису та електронного документообігу. Порядок ведення та форма ОСОБА_6 заяв про повернення суми бюджетного відшкодування затверджуються Кабінетом ОСОБА_8 України. 200.7.2. Заяви про повернення сум бюджетного відшкодування автоматично вносяться до ОСОБА_6 заяв про повернення суми бюджетного відшкодування протягом операційного дня їх отримання у хронологічному порядку їх надходження. Повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюється у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення до ОСОБА_6 заяв про повернення суми бюджетного відшкодування. 200.7.3. ОСОБА_6 заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, передбачені підпунктом 200.7.1 цього пункту, крім підпункту 5 підпункту 200.7.1 цього пункту щодо реквізитів поточного рахунка платника податку для перерахування бюджетного відшкодування, не є інформацією з обмеженим доступом та підлягають щоденному, крім вихідних, святкових та неробочих днів, оприлюдненню на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. Порядок надання відповідної інформації центральним органом виконавчої влади, що реалізує податкову та митну політику, та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для її оприлюднення на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики".

Як з'ясовано судом і не заперечується сторонами, за результатами розгляду ОСОБА_1 перевірки №515/08-01-12-02/409219391 від 15.09.2017 ГУ ДФС у Запорізькій області прийнято податкове повідомлення-рішення №0011021202 від 04.10.2017, яким встановлена відсутність права на отримання ТОВ "ОСОБА_4 БКВ" суми бюджетного відшкодування за період червень 2017 року та відсутність права на врахування такої суми від'ємного значення при наданні бюджетного відшкодування ПДВ на суму 4655081 грн. 00 коп. (а.с.76).

Правомірність винесення податкового повідомлення-рішення №0011021202 від 04.10.2017 є предметом розгляду по справі №808/3301/17 в Запорізькому окружному адміністративному суді (а.с.75).

У той же час, предметом розгляду адміністративної справи №808/2911/17 є, зокрема, питання: наявності/відсутності повноважень ГУ ДФС у Запорізькій області у процесі бюджетного відшкодування податку на додану вартість на проведення документальних позапланових виїзних перевірок ТОВ "ОСОБА_4 БКВ" з підстав, не передбачених пунктом 200.11 статті 200 ОСОБА_5 кодексу України, та внесення будь-яких даних про такі перевірки до ОСОБА_6 заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість; правомірності/протиправними дії ГУ ДФС у Запорізькій області щодо внесення в ОСОБА_6 заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість по податковій декларації №9136812102 інформації про проведення документальної перевірки та похідної від неї інформації: про податкове повідомлення-рішення, про оскарження суми бюджетного відшкодування.

Як зазначено вище, відповідно до пп.200.7.2 п.200.7 ст.200 ОСОБА_5 кодексу України повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюється у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення до ОСОБА_6 заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.

Позивачем, його представниками не надано до суду доказів, документів, які б підтверджували узгодження суми бюджетного відшкодування, зазначеної у ОСОБА_5 декларації з податку на додану вартість за червень 2017 року після прийняття податкового повідомлення-рішення №0011021202 від 04.10.2017.

Як передбачено п.200.10 ст.200 ОСОБА_5 кодексу України, у строк, передбачений абзацом першим пункту 76.3 статті 76 цього Кодексу, контролюючий орган проводить камеральну перевірку даних податкової декларації або уточнюючих розрахунків (в разі їх подання). Платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування в разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, а у випадках, визначених пунктом 200.11 цієї статті, - за результатами перевірки, зазначеної у такому пункті, що проводяться відповідно до цього Кодексу.

Досліджена судом Довідка №96/1/08-29-12-01/40921939 від 15.08.2017 про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ТОВ "ОСОБА_4 БКВ" за червень 2017 року, зазначає про наявність підстав для проведення документальної позапланової виїзної перевірки: встановлена вірогідність формування податкового кредиту за рахунок передплат при відсутності поставки товару, чим можливо порушено пп."б", пп."в" п.200.4 ст.200 ОСОБА_5 кодексу України.

Звідси, ТОВ "ОСОБА_4 БКВ" не отримано право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість.

Відповідно до п.200.11 ст.200 ОСОБА_5 кодексу України контролюючий орган має право протягом 60 календарних днів, що настають за граничним строком подання податкової декларації, а в разі якщо така податкова декларація надана після закінчення граничного строку - за днем її фактичного подання провести документальну перевірку платника податку в разі, якщо розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено за рахунок від'ємного значення, сформованого за операціями: за періоди до 1 липня 2015 року, що не підтверджені документальними перевірками; з придбання товарів/послуг за період до 1 січня 2017 року у платників податку, що використовували спеціальний режим оподаткування, визначений відповідно до статті 209 цього Кодексу. Рішення про проведення документальної перевірки має бути прийнято не пізніше закінчення граничного строку проведення камеральної перевірки.

ГУ ДФС у Запорізькій області документальна позапланова виїзна перевірка ТОВ "ОСОБА_4 БКВ" з питання достовірності нарахування від'ємного значення з податку на додану вартість за червень 2017 року проводилась за Наказом №2149 від 18.08.2017, який позивачем - не оскаржувався. Доказів не допуску співробітників контролюючого органу до перевірки відповідно до ст.81 ОСОБА_5 кодексу України позивачем, його представниками до суду не надано.

Згідно з п.3 "Порядку ведення ОСОБА_6 заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість", затвердженого 25.01.2017 постановою Кабінету ОСОБА_8 України №26 (надалі - "Порядок ведення ОСОБА_6 заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість"), формування ОСОБА_6 здійснюється автоматично на підставі баз даних ДФС та Казначейства.

Повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюється у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення заяв до ОСОБА_6 (п.6 "Порядку ведення ОСОБА_6 заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість").

Відповідно до п.7 "Порядку ведення ОСОБА_6 заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість" інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в ОСОБА_6 органом ДФС на наступний робочий день після виникнення такого випадку. У разі коли за результатами перевірки даних податкової декларації або уточнюючого розрахунку платник податку розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, орган ДФС не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника податку або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний внести відповідні дані до ОСОБА_6. Після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду орган ДФС на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов'язаний внести до ОСОБА_6 дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника податку.

З урахуванням обставин справи, наявності не скасованого податкового повідомлення-рішення №0011021202 від 04.10.2017 дії відповідача, на думку суду, не суперечать приписам пп.200.7.1 п.200.7 ст.200 ОСОБА_5 кодексу України, "Порядку ведення ОСОБА_6 заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість".

Як передбачено п.200.15 ст.200 ОСОБА_5 кодексу України, у разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або контролюючий орган розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням. Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження контролюючий орган протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету (…).

Звідси, до скасування податкового повідомлення-рішення №0011021202 від 04.10.2017 (до закінчення процедури судового оскарження) ТОВ "ОСОБА_4 БКВ" не має права на бюджетне відшкодування не узгодженої суми податку на додану вартість.

З вказаних підстав відсутня можливість виключити з ОСОБА_6 заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість по ОСОБА_5 декларація з податку на додану вартість №9136812102 від 14.07.2017 інформацію про проведення документальної перевірки та похідну від неї інформацію: про податкове повідомлення-рішення, про оскарження суми бюджетного відшкодування.

Компетенція контролюючого органу, як і будь-якого іншого органу - це обсяг прав та обов'язків, які визначено законодавством, на вчинення тих чи інших дій (прийняття рішень), направлених на виконання цим органом функцій та завдань, які на нього покладено. Наявність будь-яких порушень, допущених контролюючим органом під час здійснення перевірки, звірки, оформлення та підписання довідки/акту перевірки, довідки звірки, не може свідчити про відсутність компетенції у цього органу щодо вчинення таких дій.

Термін "дискреційне повноваження" відповідно до Рекомендації Комітету ОСОБА_8 Європи №R(80)2, прийнятої 11.03.1980 на 316-му засіданні заступників міністрів означає повноваження, яке надає певний адміністративному органу ступінь свободи під час прийняття рішення, таким чином даючи йому змогу вибрати з кількох юридично допустимих рішень те, яке буде найбільш прийнятним.

Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у постанові від 14.03.2017 по справі №21-3063а16 висловило правову позицію про те, що: «… суд не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) відповідача поза межами перевірки за критеріями відповідності прийняття ним рішень (вчинення дій), передбаченими частиною третьою статті 2 КАС …».

У суду відсутні зауваження щодо виконання відповідачем власних дискреційних функцій по здійсненню камеральної перевірки податкової звітності з податку на додану вартість ТОВ «ОСОБА_4 БКВ» та реалізації її результатів у системах адміністрування податку на додану вартість.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як зазначено у ч.1 ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на викладене вище, позовні вимоги є не обґрунтованими і не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою (ч.1 ст.98 КАС України).

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.87 КАС України).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 11, 17, 71, 94, 158-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.

Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.

Постанова у повному обсязі виготовлена 26.12.2017.

Суддя О.О. Прасов