Рішення № 71240083, 19.12.2017, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.12.2017
Номер справи
810/3865/17
Номер документу
71240083
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

з

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 грудня 2017 року № 810/3865/17

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Василенко Г.Ю., секретар судового засідання Почепа В.В.,

за участю представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Надра Геоцентр" про анулювання спеціального дозволу на користування надрами,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась Державна служба геології та надр України з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Надра Геоцентр" в якому просить припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4343 від 22.08.2007 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами проведення Державною фіскальною службою аналізу повноти та своєчасності внесення ТОВ "Надра Геоцентр" до бюджету плати за користування надрами виявлено заборгованість. Відповідно до ст.258 Податкового кодексу України Держгеонадра України наказом № 62 від 06.02.2017 зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами № 4343 та надано 30 днів для усунення порушень. У зв'язку із невжиттям відповідачем заходів щодо погашення наявної заборгованістю позивач звернувся до суду із позовом про анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4343.

Ухвалою суду від 16 листопада 2017 року відкрито провадження у справі та призначено судовий розгляд на 06 грудня 2017 року.

У зв'язку з неявкою відповідача розгляд справи відкладено на 19 грудня 2017 року.

В судове засідання з'явився представник позивача, який підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про причини неявки суд не повідомив.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши матеріали адміністративної справи, оцінивши повідомлені сторонами обставини справи та дослідивши докази і заперечення, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Держгеонадра України надано Товариству з обмеженою відповідальністю "Надра Геоцентр" спеціальний дозвіл на користування надрами № 4343 від 22.08.2007 року з метою видобування корисних копалин (газ природний та супутні компоненти).

26.12.2016 до Держгеонадра України надійшов лист Державної фіскальної служби України № 22416/5/99-99-12-03-04-16 в якому повідомлено про суб’єктів господарювання, якими не вносилася або не в повному обсязі вносилася протягом шести місяців плата за користування надрами для видобування корисних копалин.

Додатком до листа ДФС України від 26.12.2016 є інформація про перелік суб'єктів господарювання, які не вносили, несвоєчасно вносили суми податкових зобов'язань з плати або не виконували податкових зобов'язань протягом шести місяців станом на 30.11.2016 року.

Наказом Держгеонадра України від 06.02.2017 року № 62 зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами № 4343, та встановлено термін в 30 календарних днів для усунення порушень законодавства.

Держгеонадра України листом від 23.02.2017 № 4004/13/14-17 доведено до відома ТОВ "Надра Геоцентр" про прийняте рішення та зобов’язано подати довідку про відсутність заборгованості. Даний лист отримано відповідачем 27.07.2017 року відповідно до поштового повідомлення про вручення.

Відповідно до повідомлення Державної фіскальної служби України № 4872/5/99-99-12-03-04-16 станом на 01.03.2017 року заборгованість за ТОВ "Надра Геоцентр" не погашена.

Листом від 13.05.2017 року Держгеонадра України повідомило відповідача про розгляд питання щодо подальшої дії спеціального дозволу в судовому порядку та запропонувало ТОВ "Надра Геоцентр" в п'ятнадцяти денний термін надати власну позицію на згоду чи не згоду на припинення права користування спеціальними надрами.

Відповіді на даний лист позивачем не отримано.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд приходить до наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 р. № 1174. (далі-Положення).

Пунктом 4 зазначеного Положення визначено, що Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.

Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовано Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011року № 615 (зі змінами та доповненнями) (далі - Порядок).

Згідно з підпунктом 3 пункту 22 Порядку дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі наявності заборгованості із сплати загальнодержавних податків та зборів.

Судом встановлено, що підставою для винесення наказу від 06.02.2017 року № 62 про зупинення дії спеціального дозволу став лист Державної фіскальної служби України № 22416/5/99-99-12-03-04-16, у додатку до якого ТОВ "Надра Геоцентр" входить до переліку суб’єктів господарювання, які не вносили, несвоєчасно вносили суми податкових зобов'язань з плати за користування надрами, внаслідок чого у підприємства утворилась заборгованість у сумі 19186,8 тис. грн., що підтверджується листом Державної фіскальної служби України № 4872/5/99-99-12-03-04-16.

Відповідно до підпункту 258.2.2. пункту 258 статті 258 Податкового кодексу України за фактами, які відбуваються протягом шести місяців, щодо невнесення, несвоєчасного внесення платником рентної плати сум податкових зобов'язань або невиконання платником податкових зобов'язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, порушує перед відповідним центральним органом виконавчої влади питання зупинення дії відповідного спеціального дозволу.

Згідно з пунктом 23 Порядку право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України “Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності”.

Відповідно до пункту 25 Порядку про надання, продовження строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, видачу дубліката, анулювання дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ. Наказ Держгеонадр про зупинення, анулювання, відмову в наданні чи продовженні строку дії дозволу можуть бути оскаржені в установленому законодавством порядку.

Підстави припинення права користування надрами визначенні статтею 26 Кодексу про надра, відповідно до якої право користування надрами припиняється в разі:

1) якщо відпала потреба в користуванні надрами;

2) закінчення встановленого строку користування надрами;

3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано в користування;

4) користування надрами із застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;

5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;

6) якщо користувач без поважних причин протягом 2 років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу 180 календарних днів не приступив до користування надрами;

7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої в користування ділянки надр.

Право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, в разі незгоди користувачів - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.

Аналіз наведеної норми права дає підстави вважати, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, самостійно або в судовому порядку.

У разі відсутності спору відповідач має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3, 7 частини 1 статті 26 Кодексу України про надра, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, це право припиняється у судовому порядку.

Тобто, в судовому порядку право користування надрами припиняється лише у випадках:

- якщо користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;

- якщо використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;

- якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами - у разі незгоди користувачів.

Таким чином, за наявності передбачених законом підстав право припинити користування надрами належить до компетенції органу, який надав надра у користування. Припинення права користування надрами та анулювання дозволу здійснюється шляхом прийняття Держгеонадра України відповідного наказу.

Суд може припинити право користування надрами лише у разі незгоди користувачів в указаних вище випадках. Таким чином, судовий порядок вирішення питання припинення права користування надрами передбачений у разі незгоди користувача з анулюванням спеціального дозволу на користування надрами, тобто у разі наявності спору з цього приводу.

Така правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 278.10.2015 №826/8596/14 та інших справах цієї категорії (справи №№21-164а11,21-36а11,21-450а13).

Позивач вказує про те, що на момент подання адміністративного позову до Держгеонадра України від відповідача листів щодо згоди чи не згоди на припинення права користування надрами не надходило. Проте, суд зазначає, що відсутність такої згоди не може бути підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов переконання, що позовні вимоги Державної служби геології та надр України про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами в судовому порядку є не обґрунтованими, тому позов є безпідставним і у його задоволенні слід відмовити.

Керуючись статтями 241 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Відмовити Державній службі геології та надр України в задоволенні позову.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Василенко Г.Ю.

Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 24 грудня 2017 р.