
Справа № 686/23489/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 грудня 2017 року м. Хмельницький
Суддя Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області ОСОБА_1 розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії,
встановив:
27 листопада 2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду із позовом до ГУ ПФУ в Хмельницькій області посилаючись на те, що з 7 листопада 2015 року йому було призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в розмірі 60 відсотків грошового забезпечення. Постановою КМУ від 11 листопада 2015 року №998 було змінено грошове забезпечення поліцейських, у зв’язку із чим позивач також набув право на перерахунок його пенсії. Однак відповідачем було відмовлено у перерахунку пенсії у зв’язку із відсутністю видатків на проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) виходячи із грошового забезпечення поліцейських. Позивач вважає, що відповідні дії відповідача є протиправними, а тому просить його позов задовольнити в повному обсязі та визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ України щодо неперерахування пенсії ОСОБА_2 згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», Постанови КМУ №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Зобов’язати ГУ ПФУ в Хмельницькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 1 січня 2016 року на підставі вищезазначених нормативних актів.
Представником відповідача до суду було подано письмові заперечення на позов, в яких вказує на те, що Постановою КМУ «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року №988 встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається із посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового оклад. Надбавки доплати які мають постійний характер), премії та одноразових видів грошового забезпечення. Оскільки Законом України «Про державний бюджет на 2017 рік» видатки на проведення перерахунку пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) виходячи із грошового забезпечення поліцейський не були передбачені. Згідно п.20 та п.29 ч.1 ст.116 Бюджетного кодексу України взяття зобов’язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства. Відповідно до ст.73 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058 ІV забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі не передбачені цим Законом тому, перерахунок пенсії буде здійснено після виділення додаткових коштів з державного бюджету. В листі ПФУ від 14.02.2017 року №4133/02-03 зазначено, що в державних бюджетах України на 2015-2017 роки видатки на проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) виходячи із грошового забезпечення поліцейських не були передбачені у зв’язку із відсутністю підстав. Листом ПФУ від 28.03.2017 року №9493/02-23 головні управління Пенсійного фонду України в областях та м. Києві проінформовано, що ПФУ сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для перерахування пенсій та направлено до Міністерства соціальної політики та Міністерства фінансів України. Тому перерахунок та виплата перерахованих пенсій здійснюватиметься після виділення додаткових коштів. З огляду на викладене, представник відповідача вважає, що підстави для задоволення позову відсутні.
Суд, дослідивши матеріали справи прийшов до наступного висновку.
ОСОБА_2 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Хмельницькій області з 7 листопада 2015 року та отримує пенсію по інвалідності згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в розмірі 60 відсотків грошового забезпечення.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45) передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
При цьому абзацом 2 пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України " Про Національну поліцію" (згідно з Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII) передбачено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року № 900-VIII статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Відтак, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
З огляду на що, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988.
Таким чином, суд вважає, що у позивача виникло право на перерахунок пенсії, як пенсіонеру органів внутрішніх справ України, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення поліцейських, відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 встановлено розміри грошового забезпечення поліцейських, які є більшими від грошового забезпеченням колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Водночас, Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року № 900-VIII є нормативно - правовим актом, що став підставою для застосування в цілях перерахунку пенсії позивачу грошового забезпечення, виходячи із встановленим розмірів грошового забезпечення для поліцейських.
Разом з тим, порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008.
Відповідно до пункту 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 2 Порядку № 45 визначено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Згідно до пункту 3 Порядку № 45 Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1) про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
У листі від 28.10.2017 відповідач повідомив позивача про те, що 07.06.2017 за № 1951/03-129 на адресу головного управління з ліквідаційної комісії управління МВС України в Хмельницькій області надійшла довідка про суму грошового забезпечення на ім'я позивача для проведення перерахунку пенсії.
Підставою ж відмови відповідачем ОСОБА_2 у перерахунку пенсії стала лише відсутність коштів у державних бюджетах України за 2015-2017 роки.
Однак, суд вважає, що обмежене фінансування або відсутність коштів у державних бюджетах України не може бути підставою для відмови або не здійснення перерахунку та виплаті пенсії особам, які мають на це право.
Слід зазначити те, що обов'язок органів Пенсійного фонду України щодо здійснення перерахунків та виплат пенсій слугує принципу рівності всіх осіб.
Відтак, відповідач протиправно відмовив ОСОБА_2 у проведенні перерахунку та виплаті пенсії.
Що стосується вимоги позивача щодо здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_2 з 01 січня 2016 року згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" суд вважає, що дана вимога підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Оскільки 01 січня 2016 року є датою виникнення права у позивача на перерахунок пенсії, то ОСОБА_2 має право на перерахунок та виплати пенсії саме з 01 січня 2016 року.
Порядок і строки проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, встановлені цим Законом, а також Порядком №45. Тому, оскільки спірні правовідносини у справі регулюються нормами спеціального закону, положення статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України застосуванню не підлягають.
Судові витрати по справі становлять 640 грн., які відповідно до ст.94 КАС України слід стягнути з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 69-71, 158-163, 183-2, 185 КАС України, ст.ст.51,63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", ст. 102, п.15 розділу ХІ розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України "Про Національну поліцію", Постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393», Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» суд, -
постановив:
Позов задоволити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Хмельницькій області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2 згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 01 січня 2016 року згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" у розмірі 60 відсотків грошового забезпечення.
Стягнути із Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області на користь ОСОБА_2 за рахунок бюджетних асигнувань, що передбачені на утримання Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області судовий збір у сумі 640 грн.
Постанова підлягає негайному виконанню в межах суми виплати за один місяць.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя: