Постанова № 71238821, 21.12.2017, Красилівський районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
21.12.2017
Номер справи
677/1645/17
Номер документу
71238821
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Красилівський районний суд Хмельницької області

Справа № 677/1645/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21.12.2017 м.Красилів

Красилівський районний суд Хмельницької області в складі:

головуючого судді Федишина І.В.,

з участю секретаря Коломієць Л.В.,

позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2 управління пенсійного фонду України в Хмельницькій області ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Красилові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про зобов'язання перерахунку пенсії,

В С Т А Н О В И В:

У жовтні 2017 року позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправною бездіяльності ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо непроведення перерахунку його пенсії згідно довідки ліквідаційної комісії УМВСУ в Хмельницькій області від 27.06.2017 № 101/121/49-17 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії та зобовязання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.01.2016 перерахунок та виплату для нього пенсії з розрахунку грошового забезпечення, визначеного в довідці ліквідаційної комісії УМВСУ в Хмельницькій області від 27.06.2017 № 101/121/49-17 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, виданої на його імя.

На обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що з 20.12.2010 він звільнений з органів внутрішніх справ (наказ УМВСУ в Хмельницькій області № 388 від 16.12.2010) та перебуває на обліку в ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду в Хмельницькій області і отримує пенсію згідно ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». 19.09.2017 він звернувся із заявою до ГУ ПФУ в Хмельницькій області з проханням повідомити про отримання довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області щодо грошового забезпечення для перерахунку пенсії; провести перерахунок у звязку з підвищенням грошового забезпечення поліцейських на підставі довідки ліквідаційної комісії. У відповідь на його заяву ГУ ПФУ в Хмельницькій області за № 612/П-8 від 05.10.2017 повідомило, що вони не заперечують наявність правових підстав для здійснення перерахунку його пенсії, однак, у державних бюджетах України на 2015-2017 роки видатки на проведення перерахунку пенсій начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), виходячи з грошового забезпечення поліцейських, не були передбачені, а відтак перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. А тому він вважає, що бездіяльність та відмова ОСОБА_2 управління ПФУ в Хмельницькій області щодо перерахунку його пенсії є незаконною та протиправною, тому він змушений звернутися до суду з метою захисту свого порушеного права.

У судовому засіданні позивач ці вимоги підтримав.

Представник відповідача позов не визнав, зіславшись на те, що відповідно до ст. 8 Закону України ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб'' виплата пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них особам, які мають право на пенсію за цим Законом забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. На даний час у бюджеті Пенсійного фонду відсутні кошти, необхідні для здійснення перерахунку пенсій вказаних осіб. Перерахунок та виплата перерахованих пенсій забезпечуватиметься після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Крім того, вважає, що відсутні підстави для негайного виконання постанови суду, оскільки позивачем не надано обґрунтування необхідності такого виконання. Також представник відповідача вважає, що позивачем пропущено строк на звернення до суду і його позовні вимоги за період з 01.01.2016 по 26.10.2017 слід залишити без розгляду.

Заслухавши пояснення учасників процесу та дослідивши надані докази, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом достовірно встановлено, що ОСОБА_1 20.12.2010 звільнений з органів внутрішніх справ відповідно до наказу УМВСУ в Хмельницькій області № 388 від 16.12.2010 та цього ж числа йому призначено пенсію. Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 підвищено грошове забезпечення поліцейських, у звязку з чим у позивача виникло право на перерахунок пенсії як пенсіонеру органів внутрішніх справ України. На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» 27.06.2017 за вх. 2166/03-12 на адресу ГУ ПФУ з ліквідаційної комісії управління МВС України в Хмельницькій області надійшла довідка про суму грошового забезпечення на його імя для проведення перерахунку пенсії, однак такий перерахунок не проведено. ГУ ПФУ в Хмельницькій області повідомило позивача, що рішення про проведення перерахунку пенсії, або про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_2 управлінням буде прийнято після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку в зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або в зв'язку з введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, в строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Згідно з п. 1 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або в зв'язку з введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, в тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також у порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року № 900-VIII статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку в зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Так, підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, є підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988.

Таким чином, у позивача виникло право на перерахунок пенсії як пенсіонера органів внутрішніх справ України в зв'язку з підвищенням грошового забезпечення поліцейських, відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 встановлено розміри грошового забезпечення поліцейських, які є більшими від грошового забезпеченням колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Окрім того, порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008.

Згідно з пунктом 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або в зв'язку з введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 2 Порядку № 45 визначено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 45 Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та в місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1) про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані в п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або в зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Частиною 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення, або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахування видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Як вбачається з листа (довідки) про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 27.06.2017, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016, за посадою на день звільнення зі служби, прирівняною посадою, тобто на посаді, аналогічній тій, на якій він працював перед виходом на пенсію, збільшено та становить: посадовий оклад - 3250 грн.; оклад за спеціальним званням підполковника міліції 2200 грн.; надбавка за стаж служби 40% - 2180 грн.; премія (ПО+ВЗ+СС)+ надбавки) -3,11% - 237,29 грн., а всього - 7867,29 грн.

Таким чином, відповідач зобовязаний був прийняти рішення про перерахунок ОСОБА_1 пенсії. Разом з тим, при визначенні протиправності дій (бездіяльності) відповідача суд бере до уваги те, що ОСОБА_2 Управлінням ПФУ в Хмельницькій області не заперечується право позивача на здійснення перерахунку його пенсії та вказано об'єктивні причини, з яких такий перерахунок не здійснено.

Відповідно до ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких осіб» перерахунок пенсій у звязку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим законом, або в звязку з введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строку.

Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", стст. 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" позивач має право на перерахунок пенсії, починаючи з 01.01.2016.

Оцінюючи доводи відповідача про відсутність бюжетних коштів, необхідних для проведення перерахунку, слід зазначити, що відповідно до чинного законодавства позивач має право на перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 з 01.01.2016, тому відмова у проведенні такого перерахунку є протиправною.

Таким чином, оскільки право на перерахунок пенсії виникло з 01.01.2016, то з цієї дати ОСОБА_2 управлінню Пенсійного фонду України у Хмельницькій області необхідно провести перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої ліквідаційною комісією УМВС України у Хмельницькій області на виконання положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 371 КАС негайно виконуються постанови суду про: присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Враховуючи, що предметом позовних вимог є проведення перерахунку пенсії позивача, виплата якої вже проводиться, а не присудження її виплати, суд вважає безпідставною вимогу позивача про негайне виконання постанови суду.

Оскільки позов підлягає частковому задоволенню, з відповідача на користь позивача підлягають частковому стягненню судові витрати відповідно до ст. 139 КАС України.

Враховуючи викладене, керуючись стст. 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких осіб», ст. 102, розділом ХІ Закону України "Про Національну поліцію", постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, стст. 2, 3, 5, 9, 12, 19, 20, 22, 25-27, 77, 79, 132, 143, 241, 243, 246, 255, 292-297, 371 КАС України,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області від 27.06.2017 № 101/121/49-17 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.

Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (29013, м.Хмельницький, вул. Герцена, 10, код ЄДРПОУ 21318350) здійснити з 01.01.2016 ОСОБА_1 (31000, м.Красилів, вул. Кобзаря, буд. 17/1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1), перерахунок та виплату пенсії з розрахунку грошового забезпечення, визначеного в довідці ліквідаційної комісії УМВСУ в Хмельницькій області від 27.06.2017 № 101/121/49-17 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, виданої на імя ОСОБА_1.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань, що передбачені на утримання управління, судовий збір у розмірі 427 (чотириста двадцять сім) гривень.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Вінницького апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення в повному обсязі складене 26 грудня 2017 року.

Суддя: ОСОБА_4