Рішення № 71236303, 20.12.2017, Галицький районний суд м. Львова

Дата ухвалення
20.12.2017
Номер справи
461/8426/17
Номер документу
71236303
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №461/8426/17

Провадження №2-а/461/684/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 грудня 2017 року м.Львів

Галицький районний суд м. Львова у складі:

головуючого судді Зубачик Н.Б.,

секретаря судових засідань ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові в залі суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробнича фірма «Орус» до Львівської міської ради про визнання нечинною та скасування ухвали –

в с т а н о в и в :

ТзОВ НВФ «Орус» звернулося до суду з позовом до Львівської міської ради, в якому просить визнати нечинною та скасувати ухвалу Львівської міської ради від 20.01.2015 року №4270 «Про затвердження Програми сприяння розвитку львівських товаровиробників на 2015 рік».

В обґрунтування вимог покликається на те, що згідно оскаржуваної ухвали для промислових підприємств розмір орендної плати за землю розраховується із понижуючим коефіцієнтом 0,6. Однак, зазначає, що згідно норм ПК України розмір орендної плати за землю не може бути меншим 3% нормативної грошової оцінки.Тому, просить позов задоволити.

У судове засіданняпредставник позивача не з’явився, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, що підтверджується наявною у матеріалах справи розпискою.

Представник відповідача у судове засідання не з’явився, однак через канцелярію суду подав клопотання про розгляд справи без його участі, а також подав відзив на позовну заяву. Зокрема зазначив, що виключно до компетенції міських рад належить встановлення місцевих податків і зборів відповідно до ПК України. Окрім того, стверджує, що відповідно до норм ПК України податкова пільга надається шляхом, зокрема, встановлення зниженої ставки податку та збору. Тому, просить у задоволенні позову відмовити.

Згідно ч.1 ст.205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання не здійснювалося у зв’язку з неявкою учасників процесу.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що п.3.3.2.1 ухвали Львівської міської ради від 20.01.2015 року №4270 «Про затвердження Програми сприяння розвитку львівських товаровиробників на 2015 рік» встановлено, що надання права на коригування орендної плати за земельну ділянку, що використовується для виробничих потреб львівських промислових підприємств. Для промислових підприємств з організованими у систему виробничими процесами створення з предметів праці за допомогою засобів праці промислової продукції певного призначення, які мають у користуванні земельну ділянку для виробничих потреб площею не менше 1,5 га, з функціональним використанням – землі промисловості. розмір орендної плати за земельну ділянку розраховується із застосуванням понижуючого коефіцієнту 0,6., за умови дотримання критеріїв, зазначених у пунктах 3.3.2.1.1.-3.3.2.1.7. даної ухвали.

Ухвалою Львівської міської ради від 30.12.2015 року №58 «Про внесення змін до ухвали від 20.01.2015 року №4270» дію ухвали Львівської міської ради від 20.01.2015 року №4270 продовжено на 2016 рік.

Ухвалою Львівської міської ради від 19.06.2015 року №4848 до переліку підприємств, які застосовують понижуючий коефіцієнт 0,6 при розрахунку розміру орендної плати у 2015 році внесено ТзОВ НВФ «Орус».

Ухвалою Львівської міської ради від 14.07.2016 року №784 до переліку підприємств, які застосовують понижуючий коефіцієнт 0,6 при розрахунку розміру орендної плати у 2016 році внесено ТзОВ НВФ «Орус».

Ухвалою Львівської міської ради від 27.04.2017 року №1877 програму сприяння розвитку львівських товаровиробників поширено на 2017 рік та до переліку підприємств, які застосовують понижуючий коефіцієнт 0,6 при розрахунку розміру орендної плати у 2017 році внесено ТзОВ НВФ «Орус».

Відповідно до п.14.5 ухвали Львівської міської ради від 26.07.2012 року №1675 «Про затвердження Положення про підготовку, організацію, проведення та оформлення купівлі-продажу у власність або надання в оренду земельних ділянок у м.Львові», річний розмір орендної плати залежно від функціонального призначення земельної ділянки встановлюється у розмірі трьох відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки незалежно від терміну оренди (крім ділянок, вказаних у підпунктах 15.6-15.7 цього Положення) включно.

Згідно п.15.6 та п.15.7 вказаної ухвали №1675 орендар має право вимагати зменшення орендної плати у випадках, передбачених чинним законодавством України. Рішення про зміну розміру орендної плати за земельну ділянку приймає міська рада відповідною ухвалою за попереднім погодженням з постійною комісією фінансів та планування бюджету.

Відповідно до п.п. 288.5.1 та п.п. 288.5.2 п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу, зокрема не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Однак, згідно п.30.1 та п.30.2 ст.30 ПК України податкова пільга – це передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених пунктом 30.2 цієї статті. Підставами для надання податкових пільг є особливості, що характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності, об'єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат.

У свою чергу, п.30.9 ст.30 ПК України встановлено, що податкова пільга надається шляхом, зокрема встановлення зниженої ставки податку та збору.

Покликання позивача на те, що відповідач не наділений правом прийняття рішення всупереч Податковому кодексу України є необґрунтованими та безпідставними, оскільки відповідно до п.24 та п.28 ст.26 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, зокрема встановлення місцевих податків і зборів відповідно до Податкового кодексу України та прийняття рішень щодо надання відповідно до чинного законодавства пільг по місцевих податках і зборах, а також земельному податку.

Згідно ч.2 ст.264 КАС України право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб'єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт. Тобто оскаржити такий акт інші особи не можуть.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Судом також встановлено, що позивач просить визнати нечинною та скасувати ухвалу Львівської міської ради від 20.01.2015 року №4270 «Про затвердження Програми сприяння розвитку львівських товаровиробників на 2015 рік», якою передбачена програма сприяння розвитку не тільки ТзОВ НВФ «Орус», а й інших львівських товаровиробників.

У даному випадку оскаржувана ухвала не може бути визнаною нечинною та скасована, оскільки стосується прав та інтересів третіх осіб, які не є учасниками судового процесу.

Таким чином, оцінюючи докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними, а оскаржувана ухвала №4270 прийнята в межах повноважень Львівської міської ради та стосується прав та інтересів третіх осіб, які не є учасниками судового процесу, права яких можуть бути порушені у зв'язку із визнанням нечинною та скасування вказаної ухвали, відтаку задоволенні позову необхідно відмовити.

Окрім того, відповідно до вимог ст.139 КАС України у зв’язку з відмовою у задоволенні позовних вимог судовий збір необхідно залишити за позивачем.

Керуючись ст.26 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст.30, 288 ПК України, ст.ст. 2, 6, 77, 139, 241-246, 255, 292, 295, 297КАС України, суд –

в и р і ш и в :

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробнича фірма «Орус» до Львівської міської ради про визнання нечинною та скасування ухвали – відмовити.

Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Зубачик Н.Б.