Постанова № 71234191, 28.09.2017, Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
28.09.2017
Номер справи
308/13691/16-а
Номер документу
71234191
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

308/13691/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28.09.2017 місто Ужгород

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в особі :

головуючого - судді Придачук О.А.

за участю секретаря - Бомбушкар В.П.

позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - Міськової Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ужгороді справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ужгородського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася з адміністративним позовом до Ужгородського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання дій неправомірними та зобов»язання вчинити певні дії.

Позивач мотивує свої вимоги тим, що з 31.12.2014 року перебуває на обліку в Ужгородському об»єднаному управлінні Пенсійного та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 70% сум заробітної плати. 13.12.2016 року вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії у зв»язку з підвищенням відповідно до постанови КМ України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, надавши довідку про заробітну плату від 30.11.2016 року № 791, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено, перераховано пенсію. На усі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування. 19.12.2016 року вона отримала від відповідача листа за № 02/Б-266 про відмову у проведенні перерахунку пенсії, посилаючись на те, що з 01.05.2016 року набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-ІІІ, яким скасовано ст. 37-1 Закону України № 3723-ХІІ. Зокрема, щодо права на перерахунок пенсії у зв»язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям. Відповідач також посилається на постанову КМ України від 09.12. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою скасовано п. 4 постанови КМ від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 3723-ХІІ.

Позивач вважає, що рішення відповідача про відмову у перерахунку пенсії у зв»язку з підвищенням з 01.12.2015 року заробітної плати працюючим державним службовцям є протиправним та таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства у зв»язку з тим, що зміни внесені до законодавства, на які посилається відповідач, стосуються лише осіб, яким пенсія призначається на даний час, крім цього в Законі не міститься посилання на конкретні норми законів чи підзаконних актів щодо пенсійного забезпечення осіб, які скасовуються, а тому просить визнати дії Ужгородського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області щодо відмови їй в перерахунку пенсії у зв»язку з підвищенням з 01.12.2015 року розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» - протиправними, зобов»язати Ужгородське об»єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області, у зв»язку з підвищенням з 01.12.2015 року розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, провести відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на момент призначення пенсії) перерахунок їй пенсії з 01.12.2015 року у розмірі 70% заробітної плати, згідно даної довідки та виплатити різницю між розмірами призначеної та перерахованої пенсії, та продовжувати виплачувати пенсію в новому розмірі, стягнути з відповідача сплачений судовий збір.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала, просила суд поновити їй строк звернення до суду оскільки про невідповідність розміру її пенсії вимогам законодавчих актів вона дізналася у вересні 2016 року. Проте на той час були наявні суперечності у законодавчих актах стосовно перерахунку пенсії у зв»язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям та наданими роз»ясненнями відповідальними працівниками органів ПФ України та Мінсоцполітики. На звернення до Ужгородського об»єднаного управління Пенсійного фонду у Закарпатській області з питань перерахунку пенсії відповідно до постанови КМ України № 1013 від 09.12.2013 року була відповідь, що вони чекають прийняття постанови КМ України, оскільки ВР було делеговано право КМ розробити та прийняти порядок перерахунку пенсій державним службовцям, а не скасувати його. Тож лише після прийняття постанови КМ № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» від 14.09.2016 року, а також з листів Міністерства соціальної політики України від 14.11.2016 року № 1272/039/97-16 та Пенсійного фонду України від 01.08.2016 року № 24308/05-30 їй стало відомо, що перерахунок не проводиться, і що її права у сфері публічно-правових відносин порушені. Вона не могла передбачити, що органи держави, які покликані захищати права та законні інтереси громадян у сфері пенсійного та соціального забезпечення, можуть ці права порушувати, а тому раніше у неї ні офіційної інформації, ні будь-яких підстав для обґрунтованих сумнівів та звернення до суду не було.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила, зазначивши, що позивач пропустила строк на звернення до суду, а тому просила залишити позовну заяву без розгляду. Крім того, зазначила, що з 01.01.2015 року змінилося правове регулювання перерахунку пенсій колишніх державних службовців. Така підстава (уиова) для перерахунку раніше призначених пенсій як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відсутня в новій редакції ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», а визначення умов перерахунку раніше призначених пенсій делеговано КМ України. На сьогодні перерахунок пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», законодавством не передбачено, оскільки згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02.03.2015 року передбачено, що з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення, які набули права на призначення пенсії відповідно до Закону УКраїни «Про державну службу». Постановою КМ України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» скасовано пункт 4 постанови КМ України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 3723-ХІІ. У зв»язку з викладеним з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про державну службу» не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.

Заслухавши пояснення позивача та його представника, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, надавши правову оцінку спірним правовідносинам, суд приходить до наступного.

Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_1 з 31.12.2014 року перебуває на обліку в Ужгородському об»єднаному управління Пенсійного фонду України Закарпатської області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 70% сум заробітної плати.

13.12.2016 року ОСОБА_1 звернулася до Ужгородського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області із заявою про перерахунок призначеної пенсії у зв»язку з підвищенням відповідно до постанови КМ України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, надавши довідку про заробітну плату від 30.11.2016 року № 791, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено, перераховано пенсію.

Згідно листа № 02/Б-266 від 19.12.2016 року відповідачем ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії.

Згідно частини першої статті 37 Закону України «Про державну службу» в редакції яка діяла на час призначення ОСОБА_1 пенсії, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 70 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Така редакція статті 37 Закону України «Про державну службу» існувала після визнання неконституційними Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 змін, внесених підпунктами «а» та «б» підпункту 2 пункту 37 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року №107-VI.

Відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У зв'язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» 28 грудня 2014 року №76-VIII текст статті 37- 1 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».

Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка була чинна до 15.12.2015, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 9 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» був виключений, а 5 змінений.

При цьому, суд зазначає, що Кабінетом Міністрів України на виконання змін до статті 37-1 закону України «Про державний бюджет» не було визначені умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям.

Відсутність затверджених Кабінетом Міністрів України порядку та умов перерахунку призначених пенсій державним службовцям не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.

Так, статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005 якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

Згідно положень частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 9 лютого 1999 року №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час діїякого вони настали або мали місце.

За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, викладеної у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine) від 26.09.2014, за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.

Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.

Таким чином, суд приходить до висновку, що право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.

Як вбачається з довідки № 791 від 30.11.2016 року ОСОБА_1 працювала на посаді заступника начальника управління державної служби Головдержслужби України в Закарпатській області.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» затверджені схеми посадових окладів, працівників органів виконавчої влади.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» передбачено, що міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської міської державних адміністрацій та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів необхідно вжити заходів для підвищення з 1 грудня 2015 року розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов'язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 р., з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 р. перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року.

Таким чином, враховуючи, що до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце, та те, що 01 грудня 2015 року була збільшена заробітна плата зокрема, по посаді, на який працював позивач, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Також, суд вважає необґрунтованими і безпідставними доводи відповідача про те, що станом на дату звернення позивача із заявою про перерахунок її пенсії набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», у пункті 5 Прикінцевих положень якого зазначено про скасування норм щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до законів України, зокрема «Про державну службу», у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, колегія, оскільки положення зазначеної правової норми поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку.

Згідно з ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не доведено, що обмеження позивача у реалізації її права на перерахунок пенсії державного службовця відбулось через обмежені фінансові можливості держави та реальні загрози економічній безпеці України.

Разом з тим, позивач просить здійснити перерахунок пенсії починаючи з 01.12.2015 року.

Відповідно до ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється коли особа дізналась, або повинна була дізнатись про порушене своє право.

Згідно ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків встановлених ст. 99 ч. 2 КАС України залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії 13.12.2016 року і отримала відмову в перерахунку пенсії.

З позовною заявою позивач звернулася до суду 29.12.2016 року.

Вимоги позивача щодо перерахунку виплат здійснених за період з 01.12.2015 року знаходяться за межами шестимісячного терміну звернення до адміністративного суду,а тому позовні вимоги щодо перерахунку пенсії за період з 01.12.2015 року по 30.11.2016 року підлягають залишенню без розгляду з підстав, передбачених ст.100 КАС України, оскільки позивачем пропущено шестимісячний строк на звернення до суду, передбачений ст.99 КАС України, та у суду відсутні підстави для його поновлення.

Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» №1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною пятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Враховуючи вищезазначене, суд приходить до переконання, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають до часткового задоволення, поскільки вона має право на здійснення перерахунку її пенсії державного службовця з 01.12.2016 року у звязку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідно посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 17, 18, 94, 99, 159, 160, 163, 185, 186 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Ужгородського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати дії Ужгородського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсї у зв»язку з підвищенням з 01.12.2015 року розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» -протиправними.

Зобов»язати Ужгородське об»єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області, у зв»язку з підвищенням з 01.12.2015 року розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, провести відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на момент призначення пенсії) перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 13.12.2016 року, у розмірі 70% заробітної плати, згідно довідки № 791 від 30.11.2016 року, та виплатити різницю між розмірами призначеної та перерахованої пенсії, та продовжувати виплачувати пенсію в новому розмірі.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Ужгородського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551,20 грн.

Позовні вимоги в частині перерахунку пенсії за період з 01.12.2015 року по 30.11.2016 року залишити без розгляду.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Ужгородського

міськрайонного суду О.А.Придачук