Рішення № 71233399, 14.12.2017, Приморський районний суд м. Маріуполя

Дата ухвалення
14.12.2017
Номер справи
234/1249/16-ц
Номер документу
71233399
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 234/1249/16-ц

Провадженя№ 2/266/115/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2017 року м. Маріуполь

Приморський районний суд м. Маріуполя Донецької області в складі головуючого судді Пантелєєва Д.Г., за участі секретарів Циганкової М.М., Широкової Г.К., позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2, представників відповідача Кабанової Л.О., Фролової - Гутарової І.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» про зобов'язання подати звітність до органів доходів і зборів та сплатити до бюджету єдиний соціальний внесок,

ВСТАНОВИВ:

В січні 2016 року позивач звернувся до суду із позовом до ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» про зобов'язання подати звітність до органів доходів і зборів та сплатити до бюджету єдиний соціальний внесок.

Свої позовні вимоги обґрунтував тим, що з 26.11.2001 року він працював на посаді електромонтера в ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго». 03.04.2015 року звільнений з посади відповідно до п.1 ст. 36 КЗпП України та став на облік до Маріупольського міського центру зайнятості як безробітний. Листом від 23.10.2015 року Маріупольський міський центр зайнятості повідомив його, що роботодавець в особі ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» здійснював оплату страхових внесків до вересня 2014 року. Просив суд зобов'язати відповідача подавати звітність та сплатити до ДФС за основним місцем обліку платника єдиного соціального внеску (далі - ЄСВ) щодо ОСОБА_1 за період його праці з вересня 2014 року по квітень 2015 року.

Позивач в судовому засіданні свої вимоги підтримав в повному обсязі. Суду пояснив, що звільнений 03.04.2015 року за згодою сторін. Після цього звернувся до Маріупольського міського центру зайнятості, де йому стало відомо, що з його заробітної плати ЄСВ утримувався по вересень 2014 року. Однак бухгалтерія відповідача надала довідку, що ЄСВ сплачено в повному обсязі. В зв'язку із чим йому було призначено допомога по безробіттю в меншому розмірі. Відповідач перереєстрував підприємство в м. Краматорськ. Бачив на власні очі довідку про перерахування ЄСВ, однак фактично він не сплачений. Просив позов задовольнити в повному обсязі.

Представник позивача, ОСОБА_2, позовні вимоги підтримала в повному обсязі. Суду пояснила, що Маріупольський міський центр зайнятості нараховує допомогу по безробіттю на підставі довідки про утримання з заробітної плати. Способом захисту порушених прав ОСОБА_1 вважає виконання відповідачем своїх обов'язків шляхом зобов'язання надати звітність та сплатити ЄСВ за період з вересня 2014 року по квітень 2015 року. Просила позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача, Кабанова Л.О., в судовому засіданні позовні вимоги не визнала. Суду пояснила, що підприємство не мало можливості сплачувати ЄСВ в зв'язку із проведенням на території Донецької області, в зв'язку із чим відповідач звільнений від нарахування, обчислення та оплати ЄСВ, однак сплачував його з затримкою. Просила в задоволенні позовних вимог відмовити.

Представник відповідача, Фролова - Гутарова І.А., в судовому засіданні позовні вимоги не визнала. Суду пояснила, що лише органи ДФС можуть звертатись до суду з позовною заявою щодо сплати ЄСВ, який було утримано та сплачено ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго». Сплата ЄСВ провадиться роботодавцем та працівником. Свої обов'язки по сплаті ЄСВ роботодавець в особі ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» виконав в повному обсязі. Також зазначила, що ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» звільнено від виконання обов'язків зі сплати ЄСВ на час проведення АТО. ДФС виносило в відношення ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» податкові повідомлення - рішення, які були відповідачем оскаржені та скасовані судом. Наголосила, що позивачем обрано не вірний спосіб захисту свого порушеного права. ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» своїми діями виконував вимоги закону щодо юридичних осіб, що знаходяться в зоні проведення АТО. ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» перереєструвалось в м. Краматорськ, яке входить до зони проведення АТО. Законом передбачено, що після закінчення АТО всі недоїмки будуть сплачені. При виплаті заробітної плати ЄСВ утримується автоматично, без його утримання банківська установа не прийме доручення на перерахування заробітної плати. Просила в задоволенні позовних вимог відмовити.

Суд, вислухавши пояснення учасників процесу, вивчивши письмові матеріали справи, приходить до наступного.

ОСОБА_1 працював з 26.11.2001 року на посаді електромонтера в ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго», звільнений з посади 03.04.2015 року за згодою сторін на підставі п.1 ст. 36 КЗпП України (а. с. 3-7)

Після звільнення ОСОБА_1 звернувся до Маріупольського міського центру зайнятості, був зареєстрований в якості безробітного з 16.04.2015 року, де його також було проінформовано, що ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» сплата ЄСВ була проведена до вересня 2014 року включно (а. с. 8-9)

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи від 04 липня 2013 року №406-VII до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та Податкового кодексу України"внесено зміни, відповідно до яких право адміністрування єдиного внеску, яке раніше було у органів Пенсійного фонду України передано органам доходів і зборів.

Відповідно до п. 1.3. ПК України, цей Кодекс регулює питання погашення зобов'язань зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Згідно з ст. 14.1.1.1 ПК України адміністрування податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) та інших платежів відповідно до законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (далі - податків, зборів, платежів) - це сукупність рішень та процедур контролюючих органів і дій їх посадових осіб, що визначають інституційну структуру податкових та митних відносин, організовують ідентифікацію, облік платників податків і платників єдиного внеску та об'єктів оподаткування, забезпечують сервісне обслуговування платників податків, організацію та контроль за сплатою податків, зборів, платежів відповідно до порядку, встановленого законом.

Відповідно правової позиції, яка викладена в постанові Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України від 20 січня 2016 р. у справі № 6-2759цс15, відповідно до ст. 1 ЦК України цивільним законодавством регулюються особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників. До майнових відносин, заснованих на адміністративному або іншому владному підпорядкуванні однієї сторони другій стороні, а також до податкових, бюджетних відносин цивільне законодавство не застосовується, якщо інше не встановлено законом.

З позиції Верховного Суду України, викладеної в постанові Пленуму №13 від 24.10.2008р., вбачається що суд не може підміняти державний орган, приймаючи замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень та з позицією Європейського суду з прав людини(Справа «Суханов та Ільченко проти України» (Заяви № 68385/10 та 71378/10), Справа «M.C. проти Болгарії» (Заява № 39272/98),Справа "Класс та інші проти Німеччини" від 06.09.1978), який неодноразово зазначав, що завдання суду при здійсненні його контрольної функції полягає не в тому, щоб підміняти органи влади держави.

Відповідно до частин 2, 8 ст. 9 Закону України від 08.07.2010 р. № 2464-VI«Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця. При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі).

Частиною 2 ст. 24 вказаного Закону визначено, що банки приймають від платників єдиного внеску, зазначених у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, платіжні доручення та інші розрахункові документи на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати, на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок, та здійснюють видачу (перерахування) зазначених коштів лише за умови одночасного подання платником розрахункових документів про перерахування коштів для сплати відповідних сум єдиного внеску.

Так, Відповідач у спірний період при здійсненні виплати заробітної плати перераховував авансовий платіж з ЄСВ як податковий агент працівника-платника ЄСВ в розмірі 3,6% , але платіж з ЄСВ як платник-роботодавець сплачено не було на підставі п. 9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 2464.

Указом Президента України від 14.04.2014 №405/2014 введено в дію рішення РНБО України від 13.04.2014р. «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України». Прийняття вищевказаного Указу Президента України зумовило початок проведення антитерористичної операції (АТО) на сході України (частина територій Луганської, Донецької і Харківської областей) з 14.04.2014 року.

Положеннями п. 9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 2464, що діяла на момент спірних правовідносин, платники єдиного внеску, визначені статтею 4 цього Закону, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» №1669-VII (далі - Закон 1669), де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року №405/2014, ЗВІЛЬНЯЮТЬСЯ ВІД ВИКОНАННЯ СВОЇХ ОБОВ'ЯЗКІВ, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

На момент спірних правовідносин місцезнаходження «ДТЕК Донецькобленерго» - м. Горлівка, вул. Леніна, 11 Донецької області, знаходилось на обліку в Спеціалізованій державній податковій інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Державної Фіскальної Служби, що підтверджується Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (копія надається).

Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу».

03.11.2014 року на виконання положень Закону №1669-VII до Спеціалозваної державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків СПЕЦІАЛІЗОВАНОЇ ДЕРЖАВНОЇ ПОДАТКОВОЇ ІНСПЕКЦІЇ З ОБСЛУГОВУВАННЯ відповідачем було надано заяву від 03.11.2014 року №68/иа7817 щодо звільнення від виконання своїх обов`язків, визначених частиною другою статті 6 Закону №2464-VI до моменту закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону 1669 України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року №405/2014.

На виконання положення ч.2 ст. 1 Закону №1669-VII Кабінетом Міністрів України було затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, Розпорядженням №1053-р від 30.10.2014 р. (далі - Розпорядження №1053-р). Згідно з зазначеним Розпорядженням, й м. Краматорськ, й м. Донецьк, й м. Маріуполь відносяться до населених пунктів на території яких здійснювалась антитерористична операція. В подальшому, Розпорядженням Кабінету Міністрів України №1079-р від 05.11.2014 р.(далі - Розпорядження №1079-р) дія Розпорядження №1053-р була зупинена, але воно не втратило сили та не було скасованим.

Вже 02.12.2015 р. Кабінетом Міністрів України Розпорядженням №1275-р, затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція (далі - Розпорядження №1275-р), а Розпорядження №1053-р та №1079-р були визнані такими, що втратили чинність. Розпорядженням №1075-р уточнюється раніше прийнятий перелік, зокрема до населених пунктів на території яких здійснювалася антитерористична операція зокрема відноситься і м. Краматорськ, де зареєстроване ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго», м. Донецьк - де раніше функціонувало СДПІ, і м. Маріуполь, куди було переміщено Спеціалізовану державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів (відповідно до наказу ДФС від 07.11.2014 №256 «Про переміщення та закінчення простою»).

Тобто, всі платники єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у ч. 2 ст.1 Закону №1669-VII, а саме визначені у Розпорядженні №1275-р звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону №2464-VI, на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Отже, ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго», на виконання вимоги вище зазначених нормативно - правових актів звільняється від нарахування, обчислення та сплати ЄСВ, а також подання звітності на період проведення антитерористичної операції.

02 вересня 2015 року податковим органом проведено камеральну перевірку Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго», якою встановлено ненадання Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період: грудень 2014 року, за результатами якої складено акт № 75/28-03-41/00131268 від 02 вересня 2015 року.

Крім того, 03 вересня 2015 року податковим органом складено акт № 78/28-03/41/00131268 про результати камеральної перевірки ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» з питань ненадання «Звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за січень 2015 року, лютий 2015 року, березень 2015 року, квітень 2015 року.

Спеціалізованою державною податковою інспекцію з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби 23 вересня 2015 року та 25 вересня 2015 прийняті рішення № 0000744100/3100/10/28-03-41 і № 0000754100/3176/10/28-03-41 про застосування штрафних санкцій за несвоєчасне подання звітності передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», якими на підставі пункту 7 частини 11 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за неподання, несвоєчасне подання, подання за не встановленою формою звітності до Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» застосовано штрафні санкції в загальному розмірі 4250,00 грн.

Обставини щодо правомірності дій Відповідача щодо неподання звітності та, відповідно, несплати в повному обсязі єдиного соціального внеску в період до квітня 2015 року (включно) досліджені та встановлені судом від час вирішення адміністративної справи, що набрало законної сили, а саме Постановою Донецького окружного адміністративного суду у справі № 805/89/16-а від 01.03.2016р., залишеною без змін Ухвало Донецького апеляційного адміністративного суду від 16.11.2016р.

Відповідно до ч. 5 ст. 124 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України

Згідно з ч. 3 ст. 61 ЦПК України обставини, встановлені судовим рішенням у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що доводи, зазначені позивачем в позові є такими, що не заслуговують на увагу та підлягають відхиленню, а в задоволенні позовних вимог позивачу слід відмовити в повному обсязі.

Враховуючи вище викладене та керуючись 61, 88, 214, 215 ЦПК України, п. 1.3, ст. 14.1.1.1 ПК України, ст. 124 Конституції України,

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» про зобов'язання подати звітність до органів доходів і зборів та сплатити до бюджету єдиний соціальний внесок - відмовити.

Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги до Апеляційного суду Донецької області через суд першої інстанції в 10-денний строк з дня його проголошення, а особою, у відсутність якої постановлене рішення - у той же строк, з дня отримання його копії. Рішення суду набирає законної сили після спливу строку подачі апеляційної скарги. В разі подачі апеляційної скарги рішення, якщо воно не скасовано, набуває законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: Пантелєєв Д. Г.