Постанова № 71231022, 22.12.2017, Святошинський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
22.12.2017
Номер справи
759/16736/17
Номер документу
71231022
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ун. № 759/16736/17

пр. № 2-а/759/501/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2017 року суддя Святошинського районного суду м. Києва Шум Л.М. розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання незаконними дії та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 у листопаді 2017 р. звернувся до суду із позовними вимогами про визнання незаконними дії відповідача в частині відмови у здійсненні перерахунку та виплаті йому пенсії та зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 01.01.2016 р. перерахунок та виплату пенсії позивача відповідно до Постанови затвердженої Положенням Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те , що він перебуває на обліку в Головному управління пенсійного фонду України в м. Києві та з 2013 року одержує пенсію за вислугу років. У зв'язку з набранням чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 позивач вважав, що відповідачем повинно бути здійснено перерахунок раніше призначеної йому пенсії.

Позивач звернувся до відповідача з заявою про здійснення йому перерахунку пенсії в зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення на підставі якого було здійснено розрахунок його пенсії, проте, отримав відмовну відповідь з якою не погоджується, у зв'язку з чим просив позов задовольнити.

Ухвалою суду від 09.11.2017 р. у справі відкрито скорочене провадження.

Представник відповідача Головного управління ПФУ в м. Києві отримавши ухвалу про відкриття провадження направив заперечень, у разі їх наявності суду не подав.

Суд, дослідивши матеріали справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що позивач з грудня 2013 р. перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Встановлено, що 29.12.2015 набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015.

У жовтні 2017 р. позивач звернувся до Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві з заявою про перерахунок та виплату йому пенсії.

Однак, у задоволенні цих вимог позивачу було фактично відмовлено, про що відповідач повідомив листом від 01.11.2017 р., посилаючись на те, що питання перерахунку та виплати перерахованих пенсій буде забезпечено після виділення коштів з Державного бюджету України (а.с. 16).

Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції чинній на момент призначення позивачу пенсії) положеннями ч.3 ст. 63 встановлювалось, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Аналіз даної норми вказує на визнання державою обов'язку перерахунку пенсій у випадку, збільшення заробітної плати працівників, котрі виконують таку ж саму роботу.

Починаючи з 07.11.2015 (набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію») не стало такої (діючої) категорії осіб, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", як працівники органів внутрішніх справ (міліція) (залишились лише колишні працівники органів внутрішніх справ).

Однак, владні функції, які виконували працівники міліції, не зникли, а передані до компетенції поліції.

Так, завдання міліції, які визначені приписами статті 2 Закону України "Про міліцію", повністю співпадають з завданнями, котрі покладено на поліцію відповідно до положень статті 2 Закону України "Про Національну поліцію".

Отже, починаючи з 07.11.2015 поліцейські розпочали виконувати завдання, які до цього часу відносились до сфери діяльності працівників органів внутрішніх справ, а тому є всі підстави вважати, що з набранням чинності Постанови КМУ №988 виникли і підстави для здійснення перерахунку пенсій працівникам органів внутрішніх справ (міліції).

Так, Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей", який набрав чинності з 29.12.2015, ст.63 доповнено частиною 3. Відповідно до якої перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Отже, аналіз вищенаведених норм дає підстави стверджувати, що перерахунок пенсії позивача повинен проводитись з урахуванням діючого грошового забезпечення поліцейських та наступних змін до нього.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"(далі - Порядок).

Пунктами 2 - 3 Порядку встановлено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

В зв'язку з внесенням змін до ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" 17.02.2017 Міністром внутрішніх справ України було видано наказ №138 «Про затвердження Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15.03.2017 №348/30216, в Переліку затверджених посад наявна і посада позивача з якої він пішов на пенсію.

Отже, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно ч. 2 ст. 122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно ч. 3 ст. 123 КАС України, якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Таким чином, суд приходить до висновку про необхідність застосування строку позовної давності до позовних вимог за період з 01.01.2016 р. по 30.04.2017 р., та вважає можливим задовольнити позовні вимоги за період починаючи з 01.05.2017 р., а саме з моменту отримання листа Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві від 01.11.2017 р.

Враховуючи викладені обставини, суд вважає, що позовні вимоги про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії з є частково обґрунтованими, доведеними, в зв'язку з чим підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 5, 13, 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», ст. ст. 77, 122, 123. 241-243, 246, 295 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання незаконними дії та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови в проведенні перерахунку та виплати раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) пенсії з урахуванням змінених видів грошового забезпечення, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких закону України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», починаючи з 01.05.2017 р.

В іншій частині позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена сторонами протягом тридцяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване рішення.

Суддя: