
Дата документу 19.12.2017 Справа № 554/7545/17
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
19 грудня 2017 року м. Полтава
Октябрський районний суд м. Полтави у складі головуючого судді Микитенка В.М., з участю секретаря Різник А.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ГУНП в Полтавській області, Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Полтавській області та Головного управління пенсійного фонду в Полтавській області про зобовязання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
26.09.2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до ГУНП в Полтавській області, Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Полтавській області та Головного управління пенсійного фонду в Полтавській області, прохаючи суд з урахуванням уточнених та змінених вимог:
- зобовязати Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області виготовити нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії із визначенням в цій довідці: посадового окладу 3000 грн., окладу за спеціальним званням полковник міліції 2400 грн., надбавки за вислугу років 50 % - 2700 грн., надбавки за виконання особливо-важливих завдань у розмірі 50 % - 4050 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень 15% - 450 грн., надбавки за оперативно-розшукову діяльність 41% - 1230 грн., премії у розмірі 66,3 % 9169 грн., всього 22999 грн., з дати виникнення права на перерахунок;
- стягнути з ГУПФУ в Полтавській області перераховану йому пенсію на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області станом на 01.10.2017 року за посадою заступника начальника відділу Карного розшуку ГУНП України в Полтавській області, включаючи премії, та на відповідну заяву пенсіонера з доданими до неї документами без обмеження граничного розміру згідно чинного законодавства;
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобовязання відповідачів подати у встановлений строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.
В обґрунтування позовних вимог послався на те, що є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію згідно із ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Починаючи з 01.01.2016 року відповідачі, незважаючи на його неодноразові звернення, не вжили необхідних дій для перерахунку та виплати йому пенсії, виходячи із заробітку поліцейських на відповідній посаді.
Позивач надав суду заяву про розгляд справи без його участі.
Відповідачі в судове засідання не зявились, надали суду письмові заперечення проти позову, згідно яких просили відмовити у задоволенні позову за безпідставністю.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню частково, з огляду на таке.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 1965 року по 1994 рік проходив службу в органах внутрішніх справ, наразі перебуває на обліку відповідача та отримує пенсію згідно ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно дост. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду.
За даними наявної у пенсійній справі позивача довідки №4/7328 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за списками, наданими Пенсійним фондом, виданої ОСОБА_1 про те, що відповідно до постанови КМУ від 07.11.2007 року №1294 розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.04.2012 року за посадою заступника начальника відділу КР УМВС України Полтавської області складає: посадовий оклад 1116 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням полковник міліції - 135 грн., надбавка за вислугу років 40 % - 500 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 875,70 грн., надбавка за оперативно-розшукову діяльність 41% - 457,56 грн., надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 15 % - 167,40 грн., премія 66,3% - 2156,12 грн., всього - 5408,18 грн.
Таким чином, діючий розмір пенсії позивача обчислено із грошового забезпечення, визначеного уповноваженим структурним підрозділом Міністерства внутрішніх справ України відповідно допостанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу».
На даний час до ГУ ПФУ в Полтавській області за зверненням позивача надано довідку УМВС України в Полтавській області № 4/7328 про розмір грошового забезпечення позивачу для перерахунку пенсії за нормами чинними на 01.01.2016 року за посадою заступник начальника відділу карного розшуку УМВС України в Полтавській області, а саме: посадовий оклад -3000 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням полковник міліції - 2400 грн.; надбавка за вислугу років ( 50%) 2700 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 450 грн., премія 3,02 % - 258,21 грн., всього 8808,21 грн. (а.с.4-6).
Крім того, на неодноразові звернення позивача до відповідачів, у відповідному перерахунку та виплаті йому пенсії було відмовлено та не проведено до цього часу.
Відповідно достатті 102 Закону України "Про Національну поліцію" № 580-VIII від 2 липня 2015 р. № 580-VIII (далі Закон № 580-VIII), пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначенихЗаконом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до частини 16статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992pоку №2262-XII (далі - Закон №2262-XII, в редакції зі змінами, внесенимиЗаконом № 580-VIII), у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку".
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року №900-VIIIстаттю 63 Закон №2262-XIIпісля частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цьогоЗакону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Відповідно до частини 4статті 63 Закону №2262-XII, усі призначені за цимЗакономпенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цимЗаконом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другоюстатті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цимЗаконом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 р. затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з пунктом 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Закономдля колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до частини 3 ст.43та ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"Кабінетом Міністрів України постановою від 13.02.2008 р. № 45затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно доЗакону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно доЗакону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, перерахунок раніше призначених відповідно доЗакону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком
Проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд приходить до висновку, що позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставіпостанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988, а Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зобов'язано провести перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, яка видається державним органом, з якого особа була звільнена із служби, для перерахунку пенсії.
Щодо терміну перерахунку пенсії колегією суддів враховуються межі позовних вимог а також правова позиція Верховного Суду України, висловлену в постанові від 01.07.2014 р. у справі №21-244а14, відповідно до якої правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається за спеціальними законами, виникають не в момент звернення за призначенням пенсії, а в момент виникнення права на її призначення.
Враховуючи вище викладене, суд вважає обґрунтованими доводи позивача про наявність підстав для здійснення перерахунку йому пенсії.
Така правова позиція узгоджується із обов'язковими для врахування висновками Верховного Суду України, висловленими, зокрема, в постановах від 10 грудня 2013 року №21-348а13 , від 17 грудня 2013 року №21-445а13, в постанові від 01.07.2014р. по справі № 21-244а14.
Що доводів відповідачів стосовно необхідності включення інших додаткових видів грошового забезпечення при проведенні перерахунку пенсії, суд зазначає наступне.
Відповідно до абзацу 7 п. 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Абзацами 4 та 5 пункту 5 Порядку визначено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховуються, зокрема, наступні види грошового забезпечення:
«щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію».
Не зважаючи на заперечення з боку відповідачів з приводу наявності у позивача права на врахування інших додаткових видів грошового забезпечення, премії, при проведенні перерахунку пенсії, показники грошового забезпечення, які мали місце на час призначення пенсії позивача, є не від'ємною частиною цього грошового забезпечення, мають характер індивідуальний та такий, що відноситься саме до позивача.
В даному випадку, з огляду на правовий аналіз наведеного законодавства, усі ті показники таких видів, що входять до складу грошового забезпечення для поліцейських, як певного роду індивідуальні показники при виходу на пенсію будуть враховані, як об'єкт, з якого буде підлягати обчислення пенсії такої особи поліцейського.
В той же час, доводи з цього приводу відповідачів стосовно не врахування таких видів показників при обчисленні та проведенні перерахунку пенсії колишніх працівників ОВС, як пенсіонерам ставлять у не рівні умови по відношенню з нині працюючими працівниками поліції, по відношенню до колишніх міліціонерів, які мали властиві таким особам персональні показники за особливі заслуги тощо.
З огляду на наведене, до зміни повинні підлягати врахуванню лише показники, які є основними, що складають зміст грошового забезпечення осіб, які мають однакові за ознаками видові показники (посадовий оклад за посадою оклад, спеціальне звання, надбавка за вислугу), тобто постійними та не змінними, (тотожні показники колишніх працівників міліції по відношенню до нині діючих працівників поліції), а інші додаткові види грошового забезпечення, що визначаються в залежності від індивідуальних особливостей та вкладу у роботу (тобто їх особистого внеску в загальний результат служби та мають конкретний індивідуальний та властивий та притаманний лише цим працюючим особам поліції), повинні залишатися на рівні, які був визначений на час виходу на пенсію.
Тобто, при перерахунку пенсії має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках, що діяла на момент призначення пенсії, з урахуванням змін в посадових окладах, надбавках, преміях.
Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 рокузатверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення; затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10, тобто, відбулись зміни, які є підставою для перерахунку пенсії.
ВЦивільному кодексі Українизазначається про те, що ліквідатор виступає від імені юридичної особи, що ліквідується.
Відповідно до пункту 5 постанови КМУ №1294 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач отримував відповідні надбавки та премію під час проходження служби, тому вони мають бути враховані йому при перерахунку пенсії.
Крім того, як зазначалося вище, постановою КМУ №988 затверджені посадові оклади та надбавки працівникам поліції, а надбавки, доплати і премії не враховані зазначеною постановою, встановлені згідно постанови КМУ №1294, яка є чинною і повинна враховуватися при перерахунках пенсій.
Отже, враховуючи те, що постановою КМУ №988 не врегульована виплата надбавки за виконання особливо важливих завдань та премії, а їхня виплата врегульована відповідно до постанови КМУ №1294, то виплата вказаних надбавок та премії повинні бути враховані при видачі довідки для перерахунку пенсії, оскільки позивач отримував її під час проходження служби.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Вищого адміністративного суду України від 17.10.2017 року по справі №К/800/28614/17.
При цьому суд також зазначає, що згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини дії субєкта владних повноважень щодо втручання чи обмеження прав людини повинні бути обґрунтованими, законними, необхідними, а втручання пропорційним. Дискреційність повноважень органу влади повинна бути зведена до мінімуму, а логіка рішень органу влади повинна бути чіткою і зрозумілою, як і можливі наслідки таких дій. Особа не повинна відповідати за помилки, вчинені органом держави.
Стаття 13 Конвенції вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутностінебезпідставної заявиза Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов'язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути ефективнимяк у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справіАфанасьєв проти Українивід 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).
Отже,ефективний засіб правого захистуу розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.
Винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.
Враховуючи висновки, викладені у рішеннях Європейського суду з прав людини, наведені вище обставини відмови в перерахунку пенсії позивачеві розцінюються судом як невиправдане втручання у право заявника, яке потребує ефективного засобу правового захисту.
Крім того, Європейський суд з прав людини у справах "Кечко проти України", "Ромашов проти України", "Шевченко проти України" зауважив, що реалізація особою права, яке пов'язано з отриманням бюджетних коштів, що базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, є безпідставними. Європейський Суд з прав людини у своїх рішеннях констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення суд не вбачає.
Керуючись ст. ст. 2,6,77, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській областіщодо не виготовлення нової довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язатиЛіквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській областідовідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсіїОСОБА_1, з урахуванням таких складових грошового забезпечення: посадового окладу 3000 грн., окладу за спеціальним званням полковник міліції 2400 грн., надбавки за вислугу років 50 % - 2700 грн., надбавки за виконання особливо-важливих завдань у розмірі 50 % (обрахувавши в сумовому виразі), надбавки за службу в умовах режимних обмежень 15% (обрахувавши в сумовому виразі), надбавки за оперативно-розшукову діяльність 41% (обрахувавши в сумовому виразі), премії у розмірі 66,3 % (обрахувавши в сумовому виразі), з дати виникнення права на перерахунок - 01.01.2016 року.
Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, починаючи з 1 січня 2016 року, виходячи з суми місячного грошового забезпечення на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області, з урахуванням таких складових грошового забезпечення: посадового окладу 3000 грн., окладу за спеціальним званням полковник міліції 2400 грн., надбавки за вислугу років 50 % - 2700 грн., надбавки за виконання особливо-важливих завдань у розмірі 50 %, надбавки за службу в умовах режимних обмежень 15%, надбавки за оперативно-розшукову діяльність 41%, премії у розмірі 66,3 %, у звязку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії працівників поліції, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», Постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року, №947 від 18.11.2015, №1294 від 07.11.2007 року.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області на користь держави 320 грн. судового збору.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Октябрський районний суд м. Полтави протягом 30 днів.
Суддя В.М.Микитенко