
Справа № 585/4241/17
Номер провадження 2-а/585/94/17
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 грудня 2017 року м.Ромни
Роменський міськрайонний суд Сумської області в складі головуючого-судді Яковець О.Ф., при секретарі Петренко Л.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду м. Ромни справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії.
Свої вимоги мотивував тим, що 23.12.2005 року наказом УМВС України в Сумській обл. № 139 о/с його було звільнено з ОВС України у відставку за віком та призначено пенсія відповідного грошового забезпечення на час звільнення з органів внутрішніх справ України. Ліквідаційною комісією УМВС України в Сумській області була виготовлена довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку йому пенсії. Однак в червні 2017 року він отримав пенсію у попередньому розмірі. Вважає дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Сумській обл. щодо неперерахування раніше призначеної пенсії на підставі Довідки УМВС України в Сумській обл.. про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 11/139- 86 від 19.05.2017 року протиправними та такими що суперечать вимогам чинного Законодавства. Збільшення грошового забезпечення поліцейських за своїм складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, є безумовною підставою для перерахунку пенсії. Тому просив визнати дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо неперерахунку раніше призначеної йому пенсії на підставі Довідки УМВС України в Сумській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №11/139-86 (1140) від 19.05.2017 року, протиправними; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату призначеної йому пенсії на підставі Довідки УМВС України в Сумській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №11/139-86 (1140) від 19.05.2017 року, починаючи з 01 січня 2016 року.
Позивач та його представник позовні вимоги підтримали та просили їх задовільнити посилаючись на викладені в ньому обставини.
Представник відповідача ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Сумській області в судовому засіданні проти позову заперечувала та просила відмовити в задоволенні позову. Свої заперечення мотивувала тим, що на обліку в головному управлінні позивач перебуває з 01.01.2007 року як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Перерахунок пенсії військовослужбовцям може бути проведено лише на підставі відповідної довідки щодо зміни розмірів грошового забезпечення, яка видана уповноваженим органом. Довідка про грошове забезпечення ОСОБА_1 для проведення перерахунку пенсії надійшла від ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області у травні 2017 року. Відповідно до ст. 8 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсії звільненим зі служби військовослужбовцям забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України, то перерахунок та виплату перерахованої пенсії відповідно до постанови КМ України від 11.11.2015 року № 988 буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Крім того, вимога позивача здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2016 року суперечить вимогам ст. 99 КАС України та виходить за межі процесуальних строків.
Суд, заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи прийшов до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають повному задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України з2005року. Пенсія призначена йому відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»та отримує пенсію в ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області (а.с.6).
25.09.2017 року позивач з ОСОБА_2 управління пенсійного фонду України в Сумській області отримав лист разом з довідкою про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії чинної на 01.01.2016 року від 19 травня 2017 року № 11/139-86 , а також довідку ОСОБА_2 управління пенсійного фонду України в Сумській області від 26.09.2017 року про розмір отриманої пенсії ОСОБА_1Б за період з січня 2016 року по червень 2017 року (а.с.7-12).
Позивач вважає дії відповідача щодо не перерахунку та не виплаті раніше призначеної пенсії на підставі довідки УМВС України в Сумській обл. від 19.05.2017 року № 11/139-86 протиправними , тому звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.
Відповідно до частини 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі єЗакон України від 09 квітня 1992 року N 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно ч.1 ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
ВказанимЗакономдержава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеногозаконом, перерахунок призначених пенсій у звязку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з ч.3ст.63 даного Закону усі призначені за цимЗакономпенсії підлягають перерахунку у звязку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цимЗаконом, або у звязку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
29 грудня 2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII від 23 грудня 2015 року.
ЦимЗакономвнесені доповнення вст.63 Закону , а саме статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цьогоЗакону здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Відповідно до абзацу 2 розділуХІПрикінцеві та перехідні положення Закону України «Про Національну поліцію»за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цимЗакономдля колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Постановами Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»та№ 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268»встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Таким чином, враховуючи вищенаведені приписи нормативно-правових актів, суд вважає, що позивач, як пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на перерахунок пенсії у звязку із зміною розміру грошового забезпечення поліцейських, відповідно вважає обґрунтованими позовні вимоги в цій частині.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановленийПостановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45«Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393», яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45, перерахунок раніше призначених відповідно доЗакону пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію заЗаконом, або у звязку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у пятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у пятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Пунктом З Порядку визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Судом встановлено, що Ліквідаційною комісією УМВС в Сумській області було надано до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача ще в травні 2017, що свідчить про дотримання останнім Порядку № 45 в частині надання довідок до органу Пенсійного фонду.
Однак до цього часу пенсія позивачеві відповідно до наданої довідки ОСОБА_2 управління Пенсійного фону України в Сумській області не перерахована.
Згідно ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у звязку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у звязку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Конституція України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Принципом верховенства права, який визнається і діє в Україні, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Законом України у межах і відповідно до законів України.
В порушення вимог ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відповідачем пенсія позивачу з наступного місяця після надходження довідки не перерахована, що свідчить про протиправність дій ОСОБА_2 управління Пенсійного фону України в Сумській області.
Тому вимоги позивача підлягають повному задоволенню.
Заперечення відповідача в частині пропуску строку звернення до суду за захистом свої прав, суд не може прийняти до уваги, виходячи з наступного.
Згідно ч.2 ст. 122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позивач 25.09.2017 року отримавши матеріали з ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Сумській області дізнався про порушення своїх прав , тому за захистом своїх прав до суду він звернувся в шестимісячний строк , що свідчить про те, що ним не пропущено строку звернення до суду за захистом своїх прав.
Керуючись ст.ст. 1, 3, 8, 19,46,58, 64 Конституції України, ст. ст. 2, 5-10, 13, 14, 72-77, 94, 122, 241 246, 250, 255, 293, 295 КАС України суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії - задовільнити.
Визнати дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо неперерахунку раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії на підставі Довідки УМВС України в Сумській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №11/139-86 (1140) від 19.05.2017 року, протиправними.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії на підставі Довідки УМВС України в Сумській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №11/139-86 (1140) від 19.05.2017 року, починаючи з 01 січня 2016 року.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до апеляційного суду Сумської області протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя підпис:
Копія вірна...
СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ ОСОБА_3