
Справа№592/13297/17
Провадження №2-а/592/719/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2017 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми у складі:
головуючого судді Косолап М.М.,
за участю секретаря Павлович Ю.С.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Сумського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в :
20.11.2017 р. позивач звернулась з вказаним адміністративним позовом, якій надійшов до суду поштою та свої позовні вимоги мотивує тим, що з липня 2014 р. місце його проживання - м. Чистякове (колишня назва Торез), Донецької області, опинилося у зоні збройного конфлікту з подальшим його відношенням до району проведення антитерористичної операції, а також до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. У зв'язку із зупиненням роботи відповідних державних і банківських установ на неконтрольованій території України, виплата пенсії за місцем проживання йому була припинена. Вона перебуває на обліку у Сумському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області, яке на підставі її заяви нараховувало пенсійне забезпечення та перераховувало належні до виплати суми на пенсійний рахунок - виплачувало пенсію на банківську картку й продовжувало це робити по березень 2017 р. включно. Починаючи з квітня 2017 р. виплати припинено. У вересні 2017 р. з телефонної розмови з працівником відповідача стало відомо, що їй було припинено виплату пенсії з 01.04.2017 р. у зв'язку з відсутністю за фактичним місцем проживання, тобто через порушення обов'язкової вимоги для отримання соціальних послуг. Зазначає, що відповідач не приймаючи рішення, припинив виплату пенсії, будь-які висновки органів соціального захисту про відсутність осіб за місцем проживання, перебування чи реєстрації, а також рішення відповідних Комісій по розгляду заяв громадян з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, які останнім часом фактично і слугують підставами для припинення виплати пенсії особам, які отримали статус внутрішньо переміщених, у жодному випадку не є належними рішеннями. Просила визнати протиправними дії відповідача щодо припинення їй нарахування та виплати пенсії, зобов'язати відповідача поновити їй нарахування та виплату пенсії, сплатити заборгованість, яка виникла з часу припинення нарахування та виплати пенсії - з 01.04.2017 р., а також звернути постанову суду в частині присудження виплати пенсії в межах суми стягнення за один місяць до негайного виконання.
Представник позивача ОСОБА_1 у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила задовольнити.
13.12.2017 р. відповідачем надано заперечення на адміністративний позов, згідно яких зазначено, що підставою для виплати пенсії внутрішньо переміщеній особі є документ, що підтверджує статус внутрішньо переміщеної особи довідка, видана такій особі відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Скасування зазначеної довідки є підставою для відмови у виплаті пенсії. Позивач, перебував на обліку в управлінні та отримував пенсію по 01.04.2017 р., як внутрішньо переміщена особа з Луганської області. З 14.06.2016 р. рішення щодо призначення (відновлення) пенсій органами Пенсійного фонду України можуть прийматися на підставі копії рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворених районними, районними у містах Києві і Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад. З квітня 2017 р. була припинена виплата пенсії. Рішення комісії про відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати може бути оскаржене до суду. Вказано, що позивач не скористалася своїм правом та не оскаржила рішення Комісії по розгляду заяв громадян з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради, яким їй було припинено виплату пенсії та відмовлено в поновленні такої виплати.
У судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_2 заперечення на адміністративний позов підтримав, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Зясувавши обставини в адміністративній справі, та дослідивши надані докази, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено наступні обставини.
ОСОБА_3 перебуває на обліку як особа, переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції з м. Торез Донецької області в м. Суми, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № НОМЕР_1 від 17.12.2014 р. (а.с. 9).
08.09.2017 р. ОСОБА_3 звернулася до Сумського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області з запитом на отримання публічної інформації у якому просила повідомити рішення на підставі якого їй припинено виплату пенсії, дату з якої припинено виплату пенсії (а.с. 11).
Листом № 20625/11-23 від 14.09.2017 р. на вказане звернення Сумське обєднане управління Пенсійного фонду України Сумської області повідомило, що на підставі отриманої інформації виплата пенсії була призупинена з 01.04.2017 р. до отримання результатів додаткової перевірки. 27.04.2017 р. рішенням Комісії по розгляду заяв громадян з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради їй ухвалено припини всі види виплат як внутрішньо переміщеній особі у звязку з відсутністю за фактичним місцем проживання. 11.08.2017 р. на адресу управління надійшов лист від Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради, що їй з 11.08.2017 р. припинено дію довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції. Рішенням Комісії по розгляду заяв громадян з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради від 29.08.2017 р. їй ухвалено припинити всі види соціальних виплат внутрішньо переміщеній особі у звязку зі скасуванням дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (а.с. 12-13).
Статтею 46 Конституція України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною першою ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено підстави припинення виплати пенсії та визначено, що виплата пенсії припиняється або за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду, або за рішенням суду.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.
Ні воєнний, ні надзвичайний стан в Україні не запроваджено.
Згідно з частиною 2 ст. 14 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» у районі проведення антитерористичної операції можуть вводитися тимчасово обмеження прав і свобод громадян.
Статтею 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» встановлено, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення ОСОБА_1 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 р. № 405/2014.
Розпорядженням КМУ від 02.12.2015 р. № 1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, до якого включено м. Луганськ.
Відповідно до статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема: права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки (пункти 1, 6).
Ні Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ні Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», ні будь-яким іншим Законом України не встановлено обмежень права на отримання пенсійних виплат осіб, які проживають на території, яка не контролюється органами державної влади.
Судом встановлено, що рішення Сумське обєднане управління Пенсійного фонду України Сумської області про припинення з 01.04.2017 р. виплати пенсії позивачу ОСОБА_3 відповідачем відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не приймало.
Доказів наявності судового рішення про припинення виплати пенсії ОСОБА_3 суду не надано, жодним Законом України не встановлено обмежень права на отримання пенсійних виплат осіб, які проживають на території, яка не контролюється органами державної влади.
З огляду на встановлені факти суд дійшов висновку, що Сумським обєднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області припинено виплату пенсії ОСОБА_4 у звязку з тим, що вона є особою, переміщеною з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, та усупереч вимог ст. 19 Конституції України, ч. 1 ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» рішення про таке припинення відповідачем не приймалося, законодавчо встановлені підстави для такого припинення відсутні.
Відтак, позовні вимоги ОСОБА_3 до Сумського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання протиправними дій Сумського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо припинення виплати їй пенсії та зобовязання відповідача поновити виплату їй пенсії та виплатити виниклу заборгованість підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що порушення права позивача на отримання пенсії відбулось з 01.04.2017 р., у звязку з чим, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Сумського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо припинення з 01.04.2017 р. виплати пенсії позивачу та зобовязати відповідача поновити виплату пенсію та виплатити виниклу заборгованість з цієї дати.
Ухвалою суду від 23.11.2017 р. позивача звільнено від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 2, 5 - 9, 72 - 77, 90, 139, 243 - 246, 250, підпунктом 10 пункту 1 Розділу VII Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов ОСОБА_3 задовольнити.
Визнати протиправними діїСумського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської областіщодо припинення ОСОБА_3 нарахування та виплати пенсії з 01 квітня 2017 року.
Зобовязати Сумське обєднане управління Пенсійного фонду України Сумської областіпоновити виплату пенсіїОСОБА_3, з 01 квітня 2017 року та виплатити заборгованість, що утворилася.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд міста Суми протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Косолап