
Справа№592/13388/17
Провадження №2-а/592/727/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 грудня 2017 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми у складі головуючого судді -Литовченка О.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Сумського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними і зобовязання вчинити дії, -
встановив:
Позивач звернулася до суду з вказаним позовом та свої позовні вимоги мотивує тим, що її було взято на облік у Департаменті соціального захисту населення Сумської міської ради, як особу, яка переміщена з району проведення антитерористичної операції. З часу переміщення отримання призначеної пенсії, яка є її єдиним джерелом для існування, здійснювалося за місцем перебування на обліку - у Сумському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області, проте з серпня 2017 р. виплата пенсії була припинена. Тому просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо припинення нарахування та виплати пенсії та зобовязати відповідача поновити нарахування та виплату пенсії а також щодо утримання надміру виплаченої суми пенсії у сумі 1177,92 грн. за період з 11.08.2017 по 31.08.2017 року, сплатити заборгованість, яка виникла з часу припинення нарахування та виплати пенсії з 11.08.2017 року, з одночасним скасуванням рішення від 01.09.2017 року №773 про утримання надміру виплаченої суми пенсії у розмірі 1177,92 грн..
Ухвалою судді від 01.12.2017 р. відкрито провадження по справі у порядку скороченого провадження щодо заявлених вимог позивача.
Копія ухвали про відкриття скороченого провадження та копія позову направлена судом відповідачу з наданням строку для надання письмових заперечень на позов або заяви про визнання позову. У встановлений строк від відповідача надійшли до суду заперечення, в яких відповідач просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що питання призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року № 365 «Про деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», якою затверджено Порядок призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, а також Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» № 1706-VІІ від 20.10.2014 р.
Позивач, перебувала на обліку в управлінні та отримував пенсію по 11.08.2017 року, як внутрішньо переміщена особа з Донецької області. З 14 червня 2016 року рішення щодо призначення (відновлення) пенсій органами Пенсійного фонду України можуть прийматися на підставі копії рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Зазначає, що управлінням було припинено виплату пенсії позивачу на підставі рішення Комісії.
Суд, перевіривши викладені в позовній заяві та письмових запереченнях доводи, дослідивши матеріали справи, та оцінивши їх в сукупності, приходить до наступного висновку.
Відповідно до копії паспорта громадянина України серія ВВ 264203, виданого Будьонівським РВ ДМУ УМВС України в Донецькій області 14.01.1998, ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 з 11.05.1988.
У зв'язку із проведенням антитерористичної операції позивач залишила місце свого проживання ІНФОРМАЦІЯ_1, та переїхала до АДРЕСА_1.
ОСОБА_1 перебувала на обліку Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради як особа, переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції з Донецької області і отримувала пенсію в Сумському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області по 11.08.2017, як внутрішньо переміщена особа з Донецької області.
З 11.08.2017 Сумським обєднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області виплата пенсії ОСОБА_1 була припинена на підставі протоколу № 34 від 07.09.2017 Комісії по розгляду заяв громадян з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради.
Сумське обєднане управління пенсійного фонду України Сумської області листом №20137/05-20 від 13.09.2017 року повідомило ОСОБА_1 про переплату пенсії. У вказаному листі зазначено, що на підставі листа Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради від 11.08.2017 року ОСОБА_1 припинено виплату пенсію за віком у звязку з скасуванням дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи з 11.08.2017 року. Враховуючи зазначене з 11.08.2017 року по 31.08.2017 року виникла переплата її пенсії у сумі 1177,92 грн. 01.09.2017 року управлінням прийняте рішення №773 про утримання надміру виплаченої суми пенсії, запропоновано вказану суму в добровільному порядку внести на рахунок Сумського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області.
Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV). Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
Відповідно ст. 5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.
Відповідно ст. 47 Закону № 1058-IV пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеними у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.
Приписами ч. 1 ст. 49 Закону № 1058-IV виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; (положення пункту 2 частини першої статті 49 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 07.10.2009 р. N 25-рп/2009); 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Перелік підстав припинення виплати пенсії, визначений ч. 1 ст. 49 Закон № 1058-IV, є вичерпним та передбачає можливість припинення виплати пенсії з інших підстав лише у випадках, передбачених законом.
Судом встановлено, що рішення Сумським обєднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області про зупинення з 11.08.2017 р. виплати пенсії позивачу ОСОБА_1 відповідачем відповідно до ч.1 ст.49 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» не приймалось.
Доказів наявності судового рішення про зупинення виплати пенсії ОСОБА_1 суду не надано, жодним Законом України не встановлено обмежень права на отримання пенсійних виплат осіб, які проживають на території, яка не контролюється органами державної влади.
Відповідач обґрунтовуючи прийняте рішення посилається на постанову Кабінету Міністрів України від 08 червня 2016 року № 365 "Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" з посиланням на її визнанням законом.
Разом із тим, вказані приписи підзаконного нормативно-правового акту, яким встановлено інші випадки припинення соціальних виплат, суперечать нормам ст. 49 Закону № 1058-IV, відповідно до якого виплата пенсії може припинятися виключно з підстав, встановлених законом.
Тобто підстава призупинення виплати пенсії має бути визначена безпосередньо законом.
Керуючись положеннями ч.3 ст.7 КАС України суд застосовує до спірних правовідносин Закон №1706-VII та Закон № 1058-IV, які мають вищу юридичну силу, а тому посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України № 365 від 08.06.2016, судом не приймається до уваги.
Наявність підстав для припинення виплати позивачу пенсії відповідно до ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідач не обґрунтовує.
Як зазначив Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) в рішенні у справі "Пічкур проти України", яке набрало статусу остаточного 7 лютого 2014 року, право на отримання пенсії як таке стало залежним від місця проживання заявника. Це призвело до ситуації, в якій заявник, пропрацювавши багато років у своїй країні та сплативши внески до системи пенсійного забезпечення, був зовсім позбавлений права на пенсію лише на тій підставі, що він більше не проживає на території України (пункт 51 цього рішення). У пункті 54 вказаного рішення ЄСПЛ зазначив, що наведених вище міркувань ЄСПЛ достатньо для висновку про те, що різниця в поводженні, на яку заявник скаржився, порушувала статтю 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, згідно з якою користування правами та свободами, визнаними в Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою - статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження, або за іншою ознакою, у поєднанні зі статтею 1 Першого протоколу до Конвенції, якою передбачено право кожної фізичної або юридичної особи мирно володіти своїм майном та закріплено, що ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
У пункті 33.3 цього рішення ЄСПЛ зазначив: "Суд вважає, що коли держава не може забезпечити дію своєї влади на частині своєї території відповідно фактичній ситуації (наприклад, сепаратистський режим, військова окупація), держава не перестає нести відповідальність та здійснювати юрисдикцію. Воно повинно усіма доступними дипломатичними та правовими засобами із залученням іноземних держав та міжнародних організацій продовжувати гарантувати права та свободи, передбачені Конвенцією".
Відповідно до встановлених у справі обставин, враховуючи практику Європейського Суду з прав людини, зокрема, зазначені вище рішення: "Пічкур проти України", "Ілашку та інші проти Молдови та Росії", в діях відповідача вбачаються ознаки дискримінації по відношенню до позивача, як внутрішньо переміщеної особи, та відсутність єдиного підходу до виплати пенсій громадянам України в залежності від міста проживання.
З огляду на встановлені у справі фактичні обставини та досліджені докази, суд вважає, що відповідач у спірних відносинах щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1, діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачений законом.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1затверджено "Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до п.1.5 якого заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.
Пунктом 2.8 вказаного Порядку встановлено, що поновлення виплати раніше призначеної пенсії здійснюється за документами, що є у пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на момент призначення цього виду пенсії.
Беручи до уваги вищенаведені норми Порядку та встановлену під час судового розгляду справи безпідставність дій відповідача щодо припинення виплати пенсії позивачу, з урахуванням приписів ч.2ст.49 Закону № 1058-IVсуд дійшов висновку про наявність підстав для зобов'язання відповідача поновити виплату пенсії ОСОБА_1
Суд зазначає, що належним способом захисту порушеного права позивача в даній справі, з урахуванням того, що спірні суми не є нарахованими та з урахуванням ст. 160 КАС України, є зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 11.08.2017 р.
Таким чином суд вважає за необхідне з метою повного захисту прав та інтересів позивача зобов'язати Сумське обєднання управління Пенсійного фонду України Сумської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 11.08.2017р.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку субєктів владних повноважень.
Частиною 1 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що Суд вирішує справи відповідно доКонституціїта законів України, а також міжнародних договорів, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В той же час, згідно з частиною 2 статті 71 цього Кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оскільки судом встановлено порушення прав позивача ОСОБА_1 щодо припинення нарахування та виплати пенсії з 11.08.2017 року, то рішення Сумського об'єднаного управління пенсійного фонду України Сумської області №773 від 01.09.2017 року про утримання з позивача надмірно виплачених коштів у розмірі 1177,92 грн. за період з 11.08.2017 року по 31.08.2017 року підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
Керуючись ст.ст. 2, 5-7, 9, 72-79, 242-246, 250, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
постановив:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії Сумського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо припинення нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1.
Визнати протиправним та скасувати рішення Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області №773 від 01.09.2017 року про утримання з ОСОБА_1 надмірно виплаченої пенсії в розмірі 1177,92 грн.
Зобов'язати Сумське обєднане управління Пенсійного фонду України Сумської області поновити ОСОБА_1 нарахування і виплату пенсії, а також сплатити заборгованість, яка виникла з часу припинення нарахування та виплати пенсії з 11.08.2017 року.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Харківського адміністративного апеляційного суду протягом 30 днів з дня проголошення рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційну скаргу може бути подано через Зарічний районний суд м. Суми.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а в разі їх апеляційного оскарження з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Суддя О.В. Литовченко