Рішення № 71221619, 26.12.2017, Славутицький міський суд Київської області

Дата ухвалення
26.12.2017
Номер справи
377/989/17
Номер документу
71221619
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

Справа №377/989/17

Провадження №2-а/377/129/17

26 грудня 2017 року Славутицький міський суд Київської області у складі судді Малишенко Т.О., розглядаючи в м. Славутичі в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Славутичі Київської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії,-

У С Т А Н О В И В :

07.12.2017 року до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області звернувся ОСОБА_1, посилаючись на те, що, він отримував пенсію по вислузі років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Дана пенсія виплачувалась управлінням пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян головного управління Пенсійного фонду України в Київській області. 15.11.2017 року він надав заяву до УПФУ в м. Славутичі Київської області в якій просив призначити йому пенсію по віку згідно п.а ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивач вважає, що відповідачі неправомірно відмовили йому у призначенні пенсії відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» і тому просив зобов,язати їх призначити йому пенсію та виплачувати в обрахованому розмірі починаючи з 15.11.2017 року.

Відповідачем надано письмові заперечення, вважають свої дії правомірними, оскільки ОСОБА_1, перебуває на обліку в Управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України у Київській області, як отримувач пенсії за вислугою років. 15.11.2017 року ОСОБА_1, звернувся до них із заявою про призначення пенсії, проте рішенням комісії йому було відмовлено, оскільки в даному випадку призначення пенсії є не первинним призначенням, а переходом на інший вид пенсії, тому йому відмовлено в призначенні пенсії, і роз,яснино, що він може звернутися до них із заявою про переведення з пенсії за вислугою років на пенсію за віком.

15 грудня 2017 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу Адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» №2147-VIII від 03.10.2017 року, котрим КАСУкраїни викладено в новій редакції. У відповідності до Перехідних Положень КАС України в новій редакції справи в судах першої та апеляційної інстанції, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Таким чином, подальший розгляд цієї справи відбувається за правилами, що передбачені новою редакцією КАС України, а саме глави 10 розгляд справ за правилами спрощеного позовного провадження. Оскільки відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. Відповідно до вимог ст.261 ч.5 суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Адміністративний позов підлягає задоволенню, оскільки ґрунтується на таких положеннях закону.

Згідно ст.8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну сину. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язати діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», встановлено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Відповідно до статті 1-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону № 1058-ІУ та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Згідно статті 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.

У частині першій статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

За правилами частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х)Ск: К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страховані внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

З аналізу наведених норм випливає, що частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Однак ОСОБА_1, було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії. Зокрема, при призначенні пенсії за вислугу років показник середньої заробітної плати (доходу) при її розрахунку не застосовується, оскільки основою доходу є грошове забезпечення.

З пенсійної справи без номеру вбачається, що ОСОБА_1, що при подачі заяви про призначення пенсії до УПФУ у місті Славутичі Київської області додав до заяви всі необхідних документів саме для призначення пенсії вперше, передбачених Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 27.12.2005р. №1566/11846, оскільки його пенсійної справи до подання зазначеної заяви в УПФУ у місті Славутичі Київської області не було. Пенсія за віком згідно поданої заяви ОСОБА_1, не була призначена, оскільки відповідно Рішення комісії про відмову в призначенні пенсії за віком від 24.11.2017 року №5286/03, йому виплачується управлінням пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян головним управлінням Пенсійного фонду України, і він має право тільки на переведення з одного виду пенсії на інший. Виходячи з цього, при переведенні ОСОБА_1, на пенсію за віком не можуть бути застосовані положення ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка регулює порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного відповідно до цього Закону, на інший. Законом № 2262-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, ніж Закон № 1058-ІУ, у подальшому при розрахунку пенсії за віком за Законом № 1058-ІУ такій особі показник середньої заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки пенсія за віком передбачена іншим законом, ніж пенсія за вислугу років.

Така позиція щодо застосування частини третьої ст.45 Закону № 1058-ІУ була висловлена Верховним Судом України у справах № 21-612а14, №21-550а14.

Тому при призначенні та обчисленні ОСОБА_1, пенсії УПФУ у місті Славутичі Київської області повинно керуватися положеннями ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ст.27 і 28 та ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо призначення пенсії за віком і застосувати показник середньої заробітної плати в цілому в Україні за три календарні роки, які передували року звернення із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до цього Закону, а саме з 15.11.2017 року.

Враховуючи зазначене, законних підстав для відмови в призначенні пенсії УПФУ у місті Славутичі Київської області не має. Зазначені дії відповідача потягли за собою обмеження прав позивача, виходячи з меж позовних вимог, та є підставою для звернення до суду за судовим захистом. Правомірність своїх дій відповідач не довів. З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що УПФУ в м.Славутичі Київської області необхідно позивачу призначити пенсію та обчислити пенсію за віком відповідно до вимог ст.27, ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, та виплачувати її в обрахованому розмірі з 15.11.2017.

Згідно п.1 ч.1 ст.371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць. Таким чином вимоги позивача щодо звернення до негайного виконання даної постанови в повному обсязі не підлягають задоволенню, оскільки вони суперечать п.1 ч.1 ст. 371 КАС України.

Керуючись ст. 257-262, 263 КАС України, -

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного Фонду України в м. Славутичі Київської області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком та обчисленні її розміру відповідно до ч.2 ст.40 Закону України «про загальнообов,язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення пенсії на підставі заяви про призначення пенсії від 15.11.2017 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області призначити та обрахувати ОСОБА_1 розмір пенсії за віком в порядку, встановленому ст.ст.27,28, ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, на підставі поданої заяви про призначення пенсії від 15.11.2017 року та виплачувати в обрахованому розмірі починаючи з 15.11.2017 року.

Допустити негайне виконання постанови в межах суми стягнення за один місяць.

Рішення може бути оскаржена сторонами до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів, який обчислюється з дня складення повного судового рішення, а саме з 26.12.2017 року.

Суддя Т. О. Малишенко