Рішення № 71219623, 21.12.2017, Звягельський міськрайонний суд Житомирської області (до 25.04.2025 - Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області)

Дата ухвалення
21.12.2017
Номер справи
285/4308/17
Номер документу
71219623
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

Іменем України

Справа № 285/4308/17

провадження у справі № 2-а/0285/572/17

21 грудня 2017 року м. Новоград-Волинський

Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області

в складі: головуючої судді Заполовської Т.Г.,

за секретаря Матвіюк Т.М.,

сторони по справі: позивач ОСОБА_1, представник відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Новоград-Волинський адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоград-Волинського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною та зобовязання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ :

ОСОБА_1 30.11.2017 року звернувся до суду з вищезазначеним позовом та просив визнати неправомірною відмову управління пенсійного фонду щодо відмови в призначенні йому пільгової пенсії та зобовязати відповідача призначити таку пенсію.

Свої вимоги мотивував тим, що він в жовтні 2017 року звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії на підставі ст.55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Згідно відповіді Новоград-Волинського ОУ ПФУ йому відмовлено в призначенні пенсії з тих підстав, що посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю 4 категорії серії В-1 №024426 видане не облдержадміністрацією, а Новоград-Волинською райдержадміністрацією. З метою захисту своїх прав змушений звернутись до суду.

Сторони в судове засідання не прибули.

Позивач надав заяву про розгляд справи без його участі. На задоволенні позову наполягає. Від представника відповідача надійшли письмові заперечення. Вважають позов безпідставним.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є потерплим від наслідків Чорнобильської катастрофи 4 категорії (підтверджується посвідченням серії В-1 №024426 від 10.08.1993 року, виданим Новоград-Волинською райдержадміністрацією)(а.с. 8).

Також згідно довідки Городницької селищної ради з 11.09.1984 року по 22.08.1990 року та з 16.09.1990 року по даний час ОСОБА_1 був зареєстрований та проживає в ІНФОРМАЦІЯ_2, яке є населеним пунктом, що входив до 4-ї категорії радіоактивного забруднення внаслідок аварії на ЧАЕС до 31.12.2014 року.

Позивач звернувся до ОУ ПФУ з заявою про призначення йому пенсії на підставі ст.55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», однак рішенням відповідача № 48 від 23.11.2017 року йому відмовлено в призначенні пенсії з тих підстав, що посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю 4 категорії серії В-1 №024426 видане не обласною, а Новоград-Волинською районною державною адміністрацією.

Дані факти підтверджуються матеріалами справи.

Відповідно до статті 15 ОСОБА_3 України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються ОСОБА_3 України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (ОСОБА_3...) або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених ОСОБА_3 України "Про пенсійне забезпечення".

Статтею 55 ОСОБА_3... визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення та передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.

Згідно пункту 2 ч. 3 статті 55 зазначеного ОСОБА_3 особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років, мають право на зниження пенсійного віку на З роки та додатково на 1 рік за 2 роки проживання або роботи, але не більше 5 років.

Особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, мають право на зниження пенсійного віку на 2 роки та додатково на 1 рік за 3 роки проживання або роботи, але не більше 5 років.

При цьому, початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначеній зоні з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.

Водночас, обумовлена норма закону передбачає, що призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до ОСОБА_3 України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього ОСОБА_3.

Відповідно до частини першої статті 58 ОСОБА_3 України від 9 липня 2003 року № 1058- IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-ІV) Пенсійний фонд України є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати.

Механізм подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ОСОБА_3 України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'' визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ОСОБА_3, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року.

До заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: 1. Паспорт і довідку податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера або копію сторінки паспорта з позначкою про те, що особа має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера; 2. Документи про стаж (трудову книжку, військовий квиток, диплом про навчання тощо); 3. Довідку про заробітну плату особи за 60 місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 року; 4. Документи про місце проживання (реєстрації) особи.5. Документи, які засвідчують особливий статус особи.

Відповідно до пункту 2.14. Порядку № 22-1 за документ, який засвідчує, що особі надано статус особи, яка проживає, працює (навчається) на території населеного пункту, якому надано статус гірського, приймається копія відповідного посвідчення встановленого зразка або інший документ, який підтверджує проживання, роботу (навчання) особи на території такого населеного пункту.

При прийманні документів орган, що призначає пенсію перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів. Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

З наведеного слідує, що для призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку на підставі статті 55 ОСОБА_3... позивач зобов'язаний подати пенсійному органу документ, який засвідчують особливий статус особи - посвідчення громадянина, який постійно проживав на території зони посиленого раді посиленого радіоекологічного контролю у 1988-1992роках.

Відповідно до частини 4 статті 65 ОСОБА_3... (в редакції станом на дату видачі позивачу райдержадміністрацією посвідчення - 01.02.1994 року) видача посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи провадиться Міністерством у справах захисту населення від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС України, Радою Міністрів Республіки Крим, державними адміністраціями областей, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Постанови КМ України від 20.01.1997 року №51 "Про порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" видача посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи провадиться державними адміністраціями областей.

За таких обставин, беззаперечно органом, до повноважень якого віднесено видачу обумовлених посвідчень, є обласні державні адміністрації.

Відповідно до Постанови КМ України від 23 липня 1991 р. N106 населений пункт с. Городниця Новогад-Волинського району Житомирської області відносився до зони посиленого радіологічного контролю.

ОСОБА_3 України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 р. № 76-VIII внесено зміни до ОСОБА_3 України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме ст. 2 виключено зону посиленого радіологічного контролю. Цим же ОСОБА_3 статті 2 (визначення категорії зон радіоактивних забруднених територій) та 23 (Компенсації та пільги громадянам, віднесеним до категорії 4) ОСОБА_3... виключено.

З наведеного слідує, що населений пункт у якому працював та проживав позивач з моменту прийняття названого закону, втратив правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

У зв'язку з виключенням обумовленої території проживання позивача із переліку територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, позивач позбавлений можливості отримати посвідчення особи постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до існуючого порядку, тобто об'єктивно позбавлений можливості виправити виявлений відповідачем недолік.

Однак, вирішуючи даний спір суд враховує, що відповідно до ч. 1 ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в ОСОБА_3...

Відповідно до п.2 ч.1 ст.9 ОСОБА_3... особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є, зокрема потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Пунктом 4 частини 1 статті 11 ОСОБА_3... визначено, що до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 01 січня 1993 року проживали або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

Згідно з пункту 4 частини 1 статті 14 ОСОБА_3... для встановлення пільг і компенсацій визначається така категорія осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 01 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

Частиною 3 ст.15 ОСОБА_3... визначено, що підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.

З матеріалів справи, вбачається, що позивач з 11.09.1984року по 22.08.1990р. та з 16.09.1990року по даний час проживав та проживає в ІНФОРМАЦІЯ_3, що стверджується довідкою Городницької селищної ради Новоград-Волинського району Житомирської області (а.с.12) та копією трудової книжки (а.с. 13-16).

Отож, з наведених доказів слідує, що позивач має право користуватися пільгами, як особа, потерпіла від Чорнобильської катастрофи 4 категорії, оскільки станом на 01.01.1993 року прожив або відпрацював у зоні посиленого радіологічного контролю більше чотирьох років.

Таким чином, наведені обставини підтверджують те, що позивач є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи та має право на користування пільгами, встановленими ОСОБА_3 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, правом на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій та свідчить про безпідставність вказаної відмови відповідача у її призначенні пенсії.

Тому дії Новоград-Волинського ОУ ПФУ щодо відмови у призначенні пільгової пенсії ОСОБА_1 є неправомірними, протиправними.

Стосовно ж зобов'язання відповідача призначити ОСОБА_1 пенсії зі зменшенням пенсійного віку та здійснити нарахування та виплату пенсії, то відповідно до пунктів 1.1 та 4.3 названого вище Порядку №22-1 управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, а також у місті та районі є органом, що призначає пенсію.

Після надходження заяви та за документів орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Тобто підставою для повідомлення про відмову у призначені пенсії може бути виключно рішення ПФУ, прийняте з цього питання.

Аналіз норм Кодексу адміністративного судочинства України свідчить про те, що завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади за даних обставин.

Враховуючи обумовлене, суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

За таких обставин, з огляду на те, що відповідач наділений дискреційними повноваженнями з питань призначення та виплати пенсії або прийняття рішення про відмову у їх видачі, то суд не вправі перебирати на себе функції вказаного суб'єкта владних повноважень. При цьому, суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення) з урахуванням встановлених судом обставин.

Тому адміністративний позов підлягає до задоволення частково про зобов'язання відповідача розглянути подану позивачем заяву про призначення пенсії позивачу зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років, згідно ст.55 ОСОБА_3... та додані до неї документи та прийняти відповідне рішення з урахуванням того, що позивач належить до особи потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії та має право на користування пільгами (в тому рахунку і правом на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку), встановленими ОСОБА_3.

Відповідно до положень ст. 139 КАС України при задоволенні позову судові витрати стягуються за рехунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Керуючись ст.ст. 6, 139, 241, 246, 256, 295, 297 КАС України, ст.ст. 11, 14, 15, 55 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд

УХВАЛИВ :

Адміністративний позов - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Новоград-Волинського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмовиОСОБА_1 у призначенні йому пільгової пенсії.

Зобов'язати Новоград-Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (Код ЄДРПОУ 37808338, вул.Єрьоменка, 16 м. Новоград-Волинський Житомирської області) розглянути подану ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, вул.Лесі Українки, 23 смт.Городниця Новоград-Волинського району Житомирської області) заяву про призначення йому пенсіїзі зменшенням пенсійного віку на п'ять років згідност. 55 ОСОБА_3 України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та додані до неї документи та прийняти відповідне рішення з урахуванням того, що ОСОБА_1 належить до осіб, потерпілих від Чорнобильської катастрофи 4 категорії та має право на користування пільгами (в тому числі, правом на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку), встановленимиОСОБА_3 України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Новоград-Волинського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області - на користь ОСОБА_1 витрати на оплату судового збору у розмірі 640 грн.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обовязки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків встановлених КАС України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом 30-ти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення 21.12.2017 року.

Головуюча Т.Г. Заполовська