
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Справа № <номер>> провадження №2-а/279/475/17
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" грудня 2017 р. с.Коростень Житомирської області
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області у складі головуючого судді Волкової Н.Я., з секретарем Прокопчук І.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу №279/4869/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною, зобовязання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправною бездіяльності відповідача, яка полягає у відмові в перерахунку пенсії у відповідності до Закону України від 23.12.2015 №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон №900-VIII), постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції» (далі - Постанова №988), починаючи з 01.01.2016, та зобов'язати ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести йому перерахунок та виплатити пенсію відповідно до наведених нормативних актів та на підставі довідки, виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області № 85/1915 від 29.07.2017 про розмір грошового забезпечення.
Дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку про наступне:
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб".
У зв'язку з набуттям чинності постановою КМУ №988 від 11.11.2015 року позивач звернувся до Міністерства внутрішніх справ України з заявою про направлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області інформації про зміну грошового забезпечення.
Внаслідок відмови в направленні органу Пенсійного фонду інформації про проведення перерахунку вимушений був звернутись до суду.
Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 15.03.2017 року визнано протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання інформації до Пенсійного фонду України про зміни у грошовому забезпеченні для здійснення перерахунку пенсії позивачу.
В листопаді 2017 року від ліквідаційної комісії позивач дізнався про направлення відповідачеві довідки №85/1915 від 29.06.2017 року, тому 16.11.2017 року звернувся до відповідача з заявою про здійснення перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2016 року, однак відповідь не отримав.
Заперечення відповідача, подані до суду, свідчать про те, що перерахунок та виплата позивачеві пенсії на час судового розгляду не проведені через відсутність відповідного фінансування.
Згідно ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб",усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою ст.51 цього Закону.
Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року№45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою КМУ №988 від 11.11.2015 року встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення"Закону України "Про національну поліцію" (згідно з Законом України від 23.12.2015 року №900-VІІ) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до ст.102 Закону України "Про національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року №900-VIII статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови КМУ від 11.11.2015 року №988.
Відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007року, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії, які в свою чергу протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Згідно матеріалів справи, лист Міністерства внутрішніх справ України від 22.03.2017 №4019/02/22-2017 щодо перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою КМУ від 11.11.2015 року №988, надійшов до Пенсійного фонду України 28 березня 2017 року.
Пенсійний фонд України листом від 28.03.2017 №9493/02-23 повідомив ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
У червні 2017 року до відповідача надійшла довідка ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області від 29.06.2017 року №85/1915 про розмір грошового забезпечення позивача.
Проте, станом на 29.11.2017 року (дату звернення позивача з даним позовом до суду), перерахунок пенсії не проведено.
Оскільки право на перерахунок пенсії позивач набув з 01.01.2016, проте на час розгляду справи доказів здійснення такого перерахунку відповідачем не надано, тому право позивача на перерахунок пенсії є порушеним та підлягає відновленню. Відсутність фінансування за умови, що особа набула право на отримання пенсії у підвищеному розмірі, не може бути підставою для нездійснення перерахунку пенсії та її виплати.
Несвоєчасність вчинення уповноваженими державними органами дій, спрямованих на реалізацію певною категорією осіб законодавчо закріпленого права на перерахунок пенсій, не може бути підставою для відмови у такому перерахунку.
За таких обставин позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.243-246 КАС України,
У Х В А Л И В:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не проведення перерахунку та виплати перерахованої пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 визнати протиправною.
Зобовязати ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок пенсії та провести виплату ОСОБА_1 різниці між фактично отриманою пенсією та належної до сплати суми пенсії на підставі наданої ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області довідки від 29.06.2017 року за №85/1915 з 01.01.2016 року без обмеження максимального розміру пенсії з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії.
В частині вимог про стягнення різниці пенсії та встановлення судового контролю за виконанням рішення відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Апеляційного суду Житомирської області в 30-денний строк, який обчислюється з дня складання повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, а в разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним судом, якщо рішення не було скасовано .
Сторони:
Позивач ОСОБА_1, місце проживання: 11500, м.Коростень, вул.Набережна, 43, РНОКПП 29374181323.
Відповідач ОСОБА_2 Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, місцезнаходження: 10003, м.Житомир, вул.Ольжича, 7, код ЄДРПОУ 13559341.
Суддя Волкова Н.Я.
копія згідно оригіналу