Постанова № 71217299, 14.12.2017, Нововолинський міський суд Волинської області

Дата ухвалення
14.12.2017
Номер справи
165/1829/17
Номер документу
71217299
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

справа № 165/1829/17

провадження №2-а/165/129/17

НОВОВОЛИНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2017 року м. Нововолинськ

Нововолинський міський суд Волинської області в складі:

головуючого Ференс-Піжук О.Р.,

за участю секретаря Жук В.М.,

позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2,

представника відповідача Захарчук Н.В.,

розглянувши в судовому засіданні в залі суду в м. Нововолинську справу за позовом ОСОБА_1, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача Державне підприємство "Шахта №1 "Нововолинська", до Нововолинського міського центру зайнятості, треті особи на стороні відповідача без самостійних вимог Нововолинсько-Іваничівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області, Володимир-Волинська ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області, про визнання відмови у призначенні допомоги по безробіттю неправомірною та зобов'язання нарахувати та виплатити допомогу по безробіттю, встановив:

01.08.2017 року ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом третя особа, які не заявляють самостійних вимог на стороні позивача Державне підприємство «Шахта №1 «Нововолинська», до Нововолинського міського центру зайнятості, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на стороні відповідача Нововолинсько-Іваничівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області, про визнання дій відповідача неправомірними, зобов'язання зарахувати період роботи до страхового стажу та перерахувати та виплатити допомогу по безробіттю.

Вимоги мотивує тим, що 22 квітня 2016 року позивача було звільнено з роботи на ДП «Шахта №1 Нововолинська», відповідно до п.1 ст.40 КЗпП України з виплатою місячного середнього заробітку. 27.04.2016 року позивач звернувся до Нововолинського міського центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні, цього ж дня позивачу надано статус безробітного. З 23.05.2016 року позивачу була призначена виплата допомоги по безробіттю в мінімальному розмірі. Вказує, що 11.04.2017 року він звернувся в Нововолинський міський центр зайнятості з вимогою переглянути йому розмір допомоги та провести доплату невиплачених сум. Листом від 13.04.2017 року Нововолинський центр зайнятості відмовив йому у перерахунку допомоги по безробіттю, роз'яснивши, що його страховий стаж за останні 12 місяців, що передують реєстрації в центрі зайнятості, становив менше шести місяців. Стверджує, що саме з цієї підстави допомогу по безробіттю йому було призначено в мінімальному розмірі 544 гривні. Зазначає, що з отриманих 12.04.2017 року на вимогу позивача ДП «Шахта №1 Нововолинська» повідомило, що нарахована позивачу заробітна плата виплачена повністю та в повному обсязі перераховано в бюджет ЄСВ, проте у зв'язку з нерегулярною виплатою зарплати підприємству необхідно було сплатити штрафні санкції та пені за несвоєчасно сплачений ЄСВ, а тому суми сплаченого ним при виплаті заробітної плати ЄСВ зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. В період його роботи на шахті №1, ЄСВ за 2015-2016 роки сплачено, і станом на 24.06.2016 року заборгованість по сплаті ЄСВ за вказаний період відсутня. Однак до страхового стажу не зараховано період за який сплачено ЄСВ, а саме з 22.04.2015 року по 22.04.2016 року, чим порушено його право на отримання допомоги по безробіттю відповідно до розміру середньоденної зарплати. Просить визнати відмову Нововолинського міського центру зайнятості у призначенні допомоги по безробіттю відповідно до ч. 1 ст. 23 Закону України "Про загальнообов''язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" неправомірною та зобов'язати Нововолинський міський центр зайнятості зарахувати період з 23.05.2016 року по 18.09.2016 року під час роботи у ДП «Шахта №1 « Нововолинська» до страхового стажу для призначення допомоги по безробіттю та здійснити перерахунок та виплату належних сум допомоги по безробіттю відповідно до ч. 1 ст. 23 Закону України "Про загальнообов''язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" з урахуванням виплаченого.

Позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав наведених у позові, просять їх задовольнити. Наголосили, що позивач працював, отримував заробітну плату, з якої спстив, оскільки дізнався про порлачено ЄСВ. Вважає, що відповідачем порушені права ОСОБА_1 на отримання допомоги по безробіттю у належному розмірі. Крім того, ствердили, що строк звернення до суду за захистом своїх прав позивач не пропустив, оскільки дізнався про порушення своїх прав лише 13.04.2017 року, коли отримав відмову відповідача у перерахунку допомоги по безробіттю.

Представник відповідача Захарчук Н.В. в судовому засіданні позовні вимоги не визнала з підстав наведених у запереченнях (а.с.63-65). Пояснила, що наказом від 27.04.2016 року ОСОБА_1 наданий статус безробітного з 27.04.2016 року. Згідно поданих реєстраційних даних за останнім місцем роботи ОСОБА_1 працював на посаді майстра гірничого у ДП шахта №1 «Нововолинська» та звільнений 22.04.2016 року згідно ст. 40 п. 1 КЗпП України. Вказує, що право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж шість місяців за даними Державного реєстру. Відповідно до п. 31 Постанови 1266 середня заробітна плата для призначення допомоги по безробіттю, обчислюється центрами зайнятості з використанням даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата є 12 календарних місяців, що передують місяцю настання страхового випадку, для розрахунку допомоги по безробіттю - реєстрації особи в державній службі зайнятості як безробітної. Застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування мають страховий стаж менше шести місяців, мають право на допомогу по безробіттю у мінімальному розмірі, який встановлюється правлінням Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Згідно з п.п.1 п. 1 Постанови про мінімальний розмір допомоги по безробіттю, затвердженої Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття від 04.12.2015 року № 77, мінімальний розмір допомоги по безробіттю для осіб, становить 544 грн. Зазначає, що за даними Державного реєстру станом на 27 квітня 2016 року страховий стаж ОСОБА_1 за останні 12 місяців, розрахунковий період квітень 2015 року - березень 2016 року, що передували реєстрації в центрі зайнятості становив менше шести місяців, тому позивачу призначено допомогу в мінімальному розмірі 544 грн. та відкладена виплата допомоги по безробіттю з 04.05.2016 року по 22.05.2016 року у зв'язку з наданням компенсаційних виплат при звільненні. Вказує, що за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування ДП «Шахта №1 Нововолинська» сплачено єдиний внесок по травень 2015 року включно. Дані про сплату ДП «Шахта №1 «Нововолинська» єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з червня 2015 року по березень 2016 року відсутні, тому правових підстав для перерахунку позивачу розміру допомоги по безробіттю, немає. Просить у задоволенні позову відмовити.

Представник Державного підприємства «Шахта №1 «Нововолинська» в судове засідання не з'явився. З поданих до суду пояснень (а.с.50,51) вбачається, що за період роботи на ДП «Шахта №1 «Нововолинська» нарахована заробітна плата позивачу виплачена повністю та повністю перераховано в бюджет єдиний соціальний внесок. Проте кошти на вказані відрахування підприємства у зв'язку з наявністю заборгованості за попередні періоди було розприділено на її погашення (недоїмки, штрафи, пені). Стверджує, що позивач самостійно відрахування на єдиний соціальний внесок із заробітної плати не здійснює, так як такий обов'язок покладено законом на підприємство.

Представник Володимир-Волинської ОДПІ в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву, в якій просить справу розглядати у його відсутності. У поданих запереченнях (а.с. 35,36,105) зазначає, що за ДП «Шахта №1 «Нововолинська» у 2015-2017 роках рахувалась заборгованість по єдиному соціальному внеску, то зарахування поточних платежів в рахунок погашення заборгованості, відповідає приписам діючого законодавства, що регулює дані правовідносини. Тому вважає дії інспекції правомірними.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до наступного висновку.

22 квітня 2017 року ОСОБА_1 було звільнено з роботи на ДП «Шахта №1 Нововолинська», відповідно до п.1 ст.40 КЗпП України з виплатою місячного середнього заробітку, що підтверджується копією трудової книжки (а.с.12).

Судом встановлено, що 27 квітня 2016 року ОСОБА_1 звернувся в Нововолинський міський центр зайнятості із заявою за пошуком роботи, на підставі якої йому було надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю як застрахованій особі з урахуванням страхового стажу, що становив менше шести місяців, а також з урахуванням підстав звільнення з роботи - у мінімальному розмірі, що підтверджується копією заяви про призначення виплати допомоги по безробіттю копією рішення щодо зареєстрованого безробітного, копією витягу із наказів про прийняття рішення по особі ОСОБА_1, копією розрахунку стажу (а.с. 67-74).

Наказом №НТ 160504 від 04.05.2017 року Нововолинського міського центру зайнятості ОСОБА_1 призначено допомогу по безробіттю протягом 360 календарних дні (а.с.106)

12 травня 2017 року на звернення ОСОБА_1 ДП «Шахта №1 Нововолинська» повідомило, що нарахована позивачу заробітна плата виплачена повністю та в повному об'ємі перераховано в бюджет ЄСВ, проте у зв'язку з нерегулярною виплатою зарплати підприємству необхідно було сплатити штрафні санкції та пені за несвоєчасно сплачений ЄСВ, а тому суми сплаченого ним при виплаті заробітної плати ЄСВ зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. Крім того, зазначено, що заборгованість перед працівниками підприємства з єдиного внеску, має погашатись власними коштами ДП «Шахта №1 «Нововолинська», що отримуватимуться за результатами діяльності. (а.с.17)

Ухвалою слідчого судді Луцького міськрайонного суду Волинської області від 18.04.2017 року (а.с. 55-60) накладено арешт з позбавленням права на відчуження, розпорядження та користування майном, вилученого під час проведення огляду ДП «Шахта №1 «Нововолинська» на особовий рахунок ОСОБА_1 табельний номер 2042.

Таким чином, оцінивши в сукупності отримані докази суд вважає, що права позивача на соціальний захист у разі настання безробіття, зокрема на матеріальне забезпечення на випадок безробіття відповідачем порушено, оскільки позивач відповідно до трудового стажу, який визнано страховим, повинен отримувати допомогу у певному розмірі, але був позбавлений цього через невиконання обов'язків роботодавцем.

Відповідно до ч.1 ст.22 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» право на допомогу по безробіттю мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітного, становить не менше шести місяців за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до ч. 1 ст. 23 вказаного вище Закону застрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 22 цього Закону, розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого КМ України, залежно від страхового стажу: до 2 років - 50 відсотків, від 2 - до 6 років - 55 відсотків, від 6 до 10 років -60 відсотків, понад 10 років - 70 відсотків.

Таким чином, встановлено страховий стаж позивача, що передував його реєстрації , як безробітного, становив більше шести місяців, що надавало йому право відповідно до положень вказаного вище Закону отримувати розмір допомоги по безробіттю, визначеного у відсотках від його середньої заробітної плати, а саме 70% від середньої зарплати, визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати для розрахунку за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням.

Тому виходячи із вищевстановленого, суд вважає, шо Нововолинським міським центром зайнятості всупереч правовим нормам, що регулюють спірні правовідносини не зараховано стаж роботи ОСОБА_1 за період з 23.05.2016 року по 18.09.2016 року під час роботи у ДП «Шахта №1 « Нововолинська» до страхового стажу для призначення допомоги по безробіттю, а тому позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Задовольняючи позовні вимоги, суд не враховує доводи відповідача, що на момент призначення допомоги по безробіттю і наступних після цього шести місяців роботодавцями позивача не були сплачені страхові внески, а також те, що відомості про донарахування страхового стажу не внесено до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, оскільки факт несплати підприємством страхового внеску не може слугувати підставою для застосування несприятливих наслідків для працівника, а також для обмеження його конституційного права на соціальну допомогу.

Крім того, суд не бере до уваги твердження відповідача щодо пропуску позивачем строку звернення до суду, так як в суді встановлено, що позивач дізнався про порушення свого права саме з відмови Нововолинського міського центру зайнятості про перерахунок допомоги по безробіттю від 13.04.2017 року.

Керуючись ст.ст. 2,7, 71,72, 159-163,167 КАС України, ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», -

постановив:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати відмову Нововолинського міського центру зайнятості у призначенні допомоги по безробіттю відповідно до ч. 1 ст. 23 Закону України "Про загальнообов''язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" неправомірною.

Зобов'язати Нововолинський міський центр зайнятості зарахувати період з 23.05.2016 року по 18.09.2016 року під час роботи у ДП «Шахта №1 « Нововолинська» до страхового стажу для призначення допомоги по безробіттю та здійснити перерахунок та виплату належних сум допомоги по безробіттю відповідно до ч. 1 ст. 23 Закону України "Про загальнообов''язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" з урахуванням виплаченого.

Стягнути з Нововолинського міського центру зайнятості на користь ОСОБА_1 в розмірі 640 (шістсот сорок) гривень сплаченого судового збору.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Нововолинський міський суд Волинської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова,якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Головуючий підпис

Згідно з оригіналом

Суддя О.Р. Ференс-Піжук