Справа 2а- 22492/08
ПОСТАНОВА
Іменем України
16 січня 2009 року
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
суддіМатвєєвої В.В.
при секретаріКоробенко Т.М.,
за участю сторін прокурорне з'явився представника позивача:Колотович Д.О.
представника відповідача:
Стаханонівської об'єднаної державної податкової інспекції
у Луганській областіАдамович І.О., Філіпової І.Л., Глєбової О.С.
представника другого відповідача
Головного управління Державного казначейства України
в Луганській областіПащенко В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Донбасвугілляінвест» до Стаханівської об'єднаної державної податкової інспекції у Луганській області, Головного управління Державного казначейства України у Луганській області про стягнення з державного бюджету суми бюджетної заборгованості по податку на додану вартість,
ВСТАНОВИВ:
06 жовтня 2008 року позивач звернувся до Стаханівської об'єднаної державної податкової інспекції у Луганській області, Головного управління Державного казначейства України у Луганській області про стягнення з державного бюджету суми бюджетної заборгованості по податку на додану вартість грошовими коштами на користь позивача Товариства з обмеженою відповідальністю «Донбасвугілляінвест» в сумі бюджетної заборгованості по ПДВ, що заявлена за податковими деклараціями за лютий, березень, квітень, травень, серпень, вересень 2007 року, січень, лютий, березень 2008 року на загальну суму 690748грн.
У подальшому представник позивача надавав уточнені позовні заяви.
У судовому засіданні представник позивача зменшив позовні вимоги, надав уточнений позов та просив стягнути бюджетне відшкодування по податку на додану вартість на користь позивача за серпень 2007 року у розмірі 287393грн.60коп., за вересень 2007 року -10740грн.00коп., за січень 2008 року - 63409грн.00коп., за лютий 2008 року -83158грн.00коп., за березень 2008 року - 118107грн.00коп., а всього на суму 563350грн.60коп.
Представник відповідача Стаханівської об'єднаної державної податкової інспекції у Луганській області Адамович І.О. позов не визнала, надала письмові заперечення та пояснила що позивачем було подано декларації за лютий, березень, квітень, травень,
серпень, вересень 2007 року, січень, лютий, березень 2008 року з від'ємним значенням податку на додану вартість в сумі 918511грн.00коп. Частково зазначена сума була відшкодована позивачу, невідшкодованою на день розгляду справи залишилась сума 563350грн.60коп. Повне відшкодування податку на додану вартість стане можливим тільки після отримання відповідей на запити щодо надання загальних відомостей про основних постачальників або результати проведених перевірок контрагентів з питань перевірки відомостей, отриманих від ТОВ «Донбасвугілляінвест». Просила відмовити у задоволені позову в повному обсязі.
Інші представники відповідача Стаханівської об'єднаної державної податкової інспекції у Луганській області Філіппова І.Л. та Глєбова О.С. надали аналогічні пояснення, просили у задоволені позову відмовити.
Представник другого відповідача Головного управління Державного казначейства України в Луганській області позов не визнав, надав письмові заперечення в яких зазначив, що відшкодування податку на додану вартість з бюджету здійснюється органами Державного казначейства України за висновками податкових органів або за рішенням суду. Зазначив, що на момент розгляду справи до казначейства не надходило відповідних документів, на підставі яких можливо здійснювати відшкодування податку на додану вартість позивачу.
Вислухавши пояснення представників позивача, відповідачів, дослідивши наявні докази у справі суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що з 17.06.2003 року Позивач знаходиться на податковому обліку в Стаханівській об'єднаній державній податковій інспекцій як платник податку на додану вартість (а.с.14).
За період серпень, вересень 2007 року січень, лютий, березень 2008 року ним були подані податкові декларації по ПДВ згідно яких ним було задекларовано - за серпень 2007 року 287393грн.60коп., за вересень 2007 року - 10740грн.00коп., за січень 2008 року -63409грн.00коп., за лютий 2008 року - 83158грн.00коп., за березень 2008 року -118107грн.00коп., а всього на суму 563350грн.60коп., що підлягають відшкодуванню на рахунок підприємства та відображені у рядках 17 та 25 податкових декларацій, тобто сума податкового кредиту податкових періодів, що була фактично сплачена постачальникам товарів/послуг.
Згідно актів перевірок видно, що була здійснена перевірка достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість ТОВ «Донбасвугілляінвест» за лютий 2007 року (акт № 268 від 11.05.07), за березень 2007 року (акт № 388 від 21.06.2007 року), за квітень-травень 2007 року (акт № 685 від 10.08.2007 року, за серпень 2007 року (акт № 1183 від 29.12.2007 року), за січень-лютий 2008 року (акт № б/н 23-32449950), за березень 2008 року (акт № 581 від 15.07.2008 року).
Перевірками не встановлено розбіжностей між фактичними сумами податкового кредиту та сумами, заявленими підприємством.
Проти правильності нарахування сум бюджетного відшкодування представники відповідачів у судовому засіданні також не заперечували.
Суми, що були заявлені до відшкодування позивачем за визначеними податковими деклараціями на розрахунковий рахунок позивача не повернуті з огляду відсутності зустрічних перевірок по ланцюгу.
Згідно висновків видно, що суми бюджетного відшкодування по податку на додану вартість будуть підтверджені після дослідження ланцюга постачання в рамках наказу ДПА України від 18.08.2005 року № 350.
Суд вважає таким, що заслуговує на увагу пояснення позивача, щодо чітко встановленого законодавством порядку відшкодування податку на додану вартість, що обумовлюється спеціальним законом про оподаткування визначеного податку - Закону України «Про податок на додану вартість», згідно статті 7 якого, встановлено виключні підстави для віднесення сум до податкового кредиту та відшкодування їх з державного бюджету України та які були у повній мірі дотримані позивачем.
Також в обґрунтування заявлених позовних вимог позивач послався на наявність юридичного факту - виникнення податкового кредиту за певними податковими періодами та його відповідну сплату до Державного Бюджету України, що підтверджують податкові накладні, оплата за платіжними дорученнями та інші документи, що додані до позову у копіях. .
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету (бюджетне відшкодування) та строки проведення розрахунків визначено у п. 7.7 Закону України «Про податок на додану вартість». Сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
Таким чином, сума бюджетного відшкодування залежить лише від правильності визначення суми податкових зобов'язань та податкового кредиту.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пп. 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пп. 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні податкові- періоди (у т.ч. розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Відповідно до пп. 7.7.2 п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пп. 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:
а)бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів; б)залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду Відповідно до пп. 7.7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» платник податку який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. Пунктом 1.8 ст. 1 Закону України «Про податок на додану вартість» визначено, що бюджетне відшкодування - це сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом. Зазначений пункт надає загальне поняття «бюджетне відшкодування» та є відсилочною нормою, оскільки безпосередньо не встановлює порядок визначення суми бюджетного відшкодування, а відсилає до інших норм цього Закону.
Відповідно до пп. 7.7.5 Закону України «Про податок на додану вартість» протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлениху ній даних. За наявності
достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування. Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Відповідно до пп. 7.7.6 Закону України «Про податок на додану вартість» на підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ній суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.
Згідно з п.4 Порядку відшкодування податку на додану вартість, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації та Державного казначейства України 02.07.97р. № 209/72 (у редакції наказу Державної податкової адміністрації України та Державного казначейства України від 21.05.2001р. № 200/86) і зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 08.06.2001р. за № 489/5680, (далі - Порядок 209) відшкодування податку на додану вартість з бюджету здійснюється органами Державного казначейства України за висновками податкових органів або за рішенням суду.
Згідно зі ст. 48 Бюджетного кодексу України в Україні застосовується казначейська форма обслуговування Державного бюджету України, яка передбачає здійснення Державним казначейством України, у тому числі операцій з коштами державного бюджету та розрахунково-касового обслуговування розпорядників бюджетних коштів, контролю бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень, прийнятті зобов'язань та проведенні платежів.
Таким чином, органи Державного казначейства здійснюють операції з перерахування коштів держбюджету з податку на додану вартість за висновками податкових органів або за рішенням суду, у зв'язку з чим Головне УДК України у Луганській області правомірно залучено в якості другого відповідача.
Окрім того, правомірність заявлених позовних вимог позивача підтверджується відповідною судовою практикою Вищого Адміністративного Суду України, а саме Довідкою від 20.10.2006 року «Про вивчення та узагальнення судової практики Вищого адміністративного суду України про відшкодування податку на додану вартість з державного бюджету».
Враховуючи наявні у матеріалах справи докази, суд погоджується з доводами позивача щодо правильності визначення податкових зобов'язань та суми податкового кредиту, а також правильності визначення суми бюджетного відшкодування, наявності факту сплати сум до Державного Бюджету України, тому позовна вимога щодо стягнення з Державного бюджету України бюджетної заборгованості за серпень 2007 року у розмірі 287393грн.60коп., за вересень 2007 року - 10740грн.00коп., за січень 2008 року - 63409грн.00коп„ за лютий 2008 року - 83158грн.00коп., за березень 2008 року - 118107грн.00коп., а всього на суму 563350грн.60коп. підлягає задоволенню.
Суд не бере до ваги посилання позивача на відсутність даних повної перевірки ланцюга постачання в рамках наказу ДПА України від 18.08.2005 року № 350, оскільки Закон України « Про податок на додану вартість» не передбачає надання даних податкових декларацій контрагентів платника податків і не ставить у залежність отримання бюджетного відшкодування платником податків від податкового обліку (стану) інших осіб і фактичної сплати контрагентами податку до бюджету. Питання від'ємного значення суми поширюється
тільки на окремо взятого платника податків і не ставить цей факт у залежність від розрахунків з бюджетом третіх осіб.
На підставі викладеного, керуючись ст. 48 Бюджетного Кодексу України, Законом України « Про податок на додану вартість», Порядком відшкодування податку на додану вартість, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації та Державного казначейства України 02.07.97р. № 209/72 (у редакції наказу Державної податкової адміністрації України та Державного казначейства України від 21.05.2001р. № 200/86), ст. ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Донбасвугілляінвест» задовольнити.
Стягнути з державного бюджету України з рахунку обліку податку на додану вартість № 3111602970085 у банку ГУ УДК в Луганській області, МФО № 804013 на ім'я УДК в м. Стаханове ГУ УДК в Луганській області код ОКПОУ № 240466662, по коду бюджетної класифікації 14010200 « бюджетне відшкодування по податку на додану вартість грошовими коштами на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Донбасвугілляінвест» ( 94010,м. Стаханов, Луганської області, вул.. Осипенко, 1-6, р/р № 26009060163076 в ФВ «Приватбанку» міста Краматорськ, Донецької області, МФО 335548, ЄДРПОУ № 32449950 суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, за податковими деклараціями за серпень 2007 року на суму 287936грн.60коп., за вересень 2007 року на суму 10740грн.00коп., за січень 2008 року на суму 63409грн.00коп., за лютий 2008 року на суму 83158грн.00коп., за березень 2008 року на суму 118107грн.00коп., на загальну суму 563350грн.60коп. (П'ятсот шістдесят три тисячі триста п'ятдесят гривень 60коп.).
Стягнути з Державного бюджету України на користь позивача Товариства з обмеженою відповідальністю «Донбасвугілляінвест», код ОКПО 31673389 судові витрати у розмірі 1700 грн. 00 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.